Cofanie a światła awaryjne w ciężarówkach

Tutaj mile będą widziane wypowiedzi na temat techniki kierowania, oraz wszelkie porady dotyczące kupna, obsługi i eksploatacji pojazdu.

Moderatorzy: ella, klebek

Postprzez wiesniak » niedziela 01 października 2006, 12:45

Dokładnie to miałem na myśli, dzięki za uprzedzenie :). Przepis ten ma moim zdaniem na celu jedynie rozwianie wątpliwości, czy w ogóle można to montować, albo jest taką aluzją, żeby takie sygnały dźwiękowe zakładać :). Bo równie dobrze można by napisać, że samochody ciężarowe mogą być wyposażone w przednie światła przeciwmgielne, a o innych pojazdach nie wspomnieć...
wiesniak
 
Posty: 1199
Dołączył(a): czwartek 19 stycznia 2006, 01:20

Postprzez scorpio44 » niedziela 01 października 2006, 18:27

Wieśniak, jednak nie zrozumiałeś, o co mi chodzi. ;) Mnie chodziło o to, że przypuszczam, iż ustawodawcy chodziło jednak o to (założył jakby z góry to), że w innych wypadkach jest zabronione zakładanie czegoś takiego, bo w przeciwnym razie nie byłoby w ogóle mowy o tym, że w samochodach ciężarowych można to montować. Tyle że krótko mówiąc nie wyszło. ;) Bo przy takim brzmieniu tego przepisu trudno interpretować to w taki sposób, że w innych wypadkach jest to zabronione.
scorpio44
 
Posty: 6964
Dołączył(a): piątek 05 lipca 2002, 11:54
Lokalizacja: Elbląg

Postprzez wiesniak » niedziela 01 października 2006, 19:16

No dobra :). Jadnak obstawiam przy swoim i myślę, że ustawodawca nie chciał zabronić używania sygnałów dźwiękowych w innych samochodach. Ale to są czyste rozważania i nie dojdziemy tutaj do tego, co miał na myśli jakiś urzędas układający przepisy :). Faktem jest tylko, że nic nie zabrania "lambady" przy cofaniu i co do tego nikt nie ma wątpliwości :D.
wiesniak
 
Posty: 1199
Dołączył(a): czwartek 19 stycznia 2006, 01:20

Postprzez Tomek_ » niedziela 01 października 2006, 19:25

Oto przepisy dotyczace sygnalow dzwiekowych z PORD:

Art. 29. 1. Kierujący pojazdem może używać sygnału dźwiękowego lub świetlnego, w razie gdy
zachodzi konieczność ostrzeżenia o niebezpieczeństwie.

2. Zabrania się:
1) nadużywania sygnału dźwiękowego lub świetlnego;
2) używania sygnału dźwiękowego na obszarze zabudowanym, chyba że jest to konieczne w związku z
bezpośrednim niebezpieczeństwem;

4. Zabrania się:
3) umieszczania w pojeździe lub na nim urządzeń stanowiących obowiązkowe wyposażenie pojazdu
uprzywilejowanego, wysyłających sygnały świetlne w postaci niebieskich lub czerwonych świateł
błyskowych albo sygnał dźwiękowy o zmiennym tonie;


Art 29 w sumie nie mowi tylko o klaksonie, ale o sygnale dzwiekowym, wiec moze mozna pod to to podciagnac ;)
Kat. B i C za pierwszym podejściem.
Testy na prawo jazdy 2013
Avatar użytkownika
Tomek_
 
Posty: 1090
Dołączył(a): czwartek 22 września 2005, 12:39
Lokalizacja: Warszawa

Postprzez wiesniak » niedziela 01 października 2006, 19:31

No ale sygnał dźwiękowy to chyba jest taka formalna nazwa klaksonu nie? Chociaż nie wiem, na nazwach to się akurat nie znam... I "sygnał cofania" nie jest też wyposażeniem pojazdów uprzywilejowanych. Wszystko gra :).
wiesniak
 
Posty: 1199
Dołączył(a): czwartek 19 stycznia 2006, 01:20

Postprzez Tomek_ » niedziela 01 października 2006, 19:39

wiesniak napisał(a):No ale sygnał dźwiękowy to chyba jest taka formalna nazwa klaksonu nie? Chociaż nie wiem, na nazwach to się akurat nie znam... I "sygnał cofania" nie jest też wyposażeniem pojazdów uprzywilejowanych. Wszystko gra :).


Zgadza sie, ale wczesniej nie jest mowa o uprzywilejowanych (to o uprzywilejowanych to inny paragraf), a sygnal dzwiekowy to sygnal dzwiekowy i mysle ze to juz podchodzi pod to.
Kat. B i C za pierwszym podejściem.
Testy na prawo jazdy 2013
Avatar użytkownika
Tomek_
 
Posty: 1090
Dołączył(a): czwartek 22 września 2005, 12:39
Lokalizacja: Warszawa

Cofanie na awaryjnych

Postprzez pwaszewski » poniedziałek 09 października 2006, 12:41

Cofanie na awaryjnych w busach i osobówkach , co do cafania na awaryjnych w tirach , autobusach , cięzarówkach jestem całkiem za powody wymienione byłw wcześniej , poprawa bezpieczeństwa manewrowanego samochodu i innych.
Natomiast ostatnio zauważyłem że jak cofam , lub wjeżdzam tyłem busem czy osobówką tylko z kierunkiem i na cofaniu(świetle), Od razu ktoś mi podkjeżdza z tyłu z boku utrudnia ten manewr , zamiast poczekać w pewnej odległości to się wpychają. W związku z tym teraz włączam awaryjne przy każym cofaniu i przy wjezdżaniu tyłem, i odniosło to skutek inni widząc osobówke lub busa cafającego , lub wjeżdzżającego tyłem na awaryjnych trzymają się dalej i nie podjezdzżają pod samochód.

CO o tYM mYŚLICIE CZY to DOBRY POMYSŁ??
prawo-jazdy. B C D
pwaszewski
 
Posty: 7
Dołączył(a): niedziela 08 października 2006, 22:03

Poprzednia strona

Powrót do Porady techniczne

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Google [Bot] i 90 gości