Kupno samochodu używanego

Tutaj mile będą widziane wypowiedzi na temat techniki kierowania, oraz wszelkie porady dotyczące kupna, obsługi i eksploatacji pojazdu.

Moderatorzy: ella, klebek

Kupno samochodu używanego

Postprzez feanoros » poniedziałek 11 września 2006, 22:49

Sytuacja wygląda tak: Mam 19 lat i skonczylem niedawno prawo jazdy. Niestety zaden z rodzicow nie ma prawka. Co wpisac w umowie kupna sprzedarzy w kupującego? Jak wypełnić PCC-1 ja przecież nie mam nipu :( Czy mogę wpisać dane matki lub ojca którzy nie mają prawa jazdy a za to mają nip?
feanoros
 
Posty: 3
Dołączył(a): niedziela 09 lipca 2006, 14:38

Postprzez ella » poniedziałek 11 września 2006, 23:11

Przy spisywaniu umowy kupna-sprzedaży bardzo ważna jest data spisania umowy. Od niej bowiem uzależnione są terminy, w których załatwić musimy procedurę rejestracji w urzędzie skarbowym, wydziale komunikacji oraz ubezpieczalni.
W umowie należy ująć dane wszystkich właścicieli pojazdu (może ich być nawet kilku). Własciciel samochodu nie musi mieć prawa jazdy..



PCC-1 i PCC-1/A

Kupując używany samochód np. na giełdzie lub z ogłoszenia, będziemy musieli wypełnić formularz PCC-1, czyli deklarację w sprawie podatku od czynności cywilnoprawnych.
Trzeba ją mieć ze sobą już w momencie podpisywania umowy kupna-sprzedaży pojazdu. W formularzu PCC-1 musimy bowiem wpisać m.in. dane personalne osoby, od której kupujemy samochód (należy pamiętać o wpisaniu jej Numeru Identyfikacji Podatkowej - NIP), a pod wypełnionym formularzem potrzebny jest jej podpis. PCC-1 bez podpisów kupującego i sprzedającego jest nieważny.
Formularz PCC - 1/A dotyczy informacji o pozostałych stronach czynności cywilnoprawnej. Jest wymagany, jeżeli umowa sprzedaży dotyczy więcej niż dwóch stron (więcej niż dwóch podatników w czynności cywilnoprawnej). Formularz składamy wtedy razem z formularzem PCC-1.

Tu masz wzór PCC-1
http://www.admoto.pl/poradniki/strony/pcc1.pdf
Avatar użytkownika
ella
Moderator
 
Posty: 7793
Dołączył(a): poniedziałek 24 listopada 2003, 12:14
Lokalizacja: Warszawa

Postprzez cman » wtorek 12 września 2006, 07:35

Możesz też złożyć wcześniej deklarację NIP-3, wtedy do 2 tygodni dostaniesz właśny NIP i nie będzie problemu.
cman
 
Posty: 7456
Dołączył(a): wtorek 17 stycznia 2006, 20:02


Powrót do Porady techniczne

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 87 gości