Technika puszczania sprzęła.

Tutaj mile będą widziane wypowiedzi na temat techniki kierowania, oraz wszelkie porady dotyczące kupna, obsługi i eksploatacji pojazdu.

Moderatorzy: ella, klebek

Technika puszczania sprzęła.

Postprzez kostian » wtorek 18 lipca 2006, 21:11

Witam - robię prawko i mam pytanie odnośnie pracy lewej nogi w czasie ruszania z 1 biegu.
Czy stopa buta powinna być oparta na podłodze , czy może cała stopa unosi się razem z pedałem sprzęgła ?
Na placu idzie mi ok, ale jak pojade w miasto to tragedia i sam nie wiem co źle robię.
Instruktora mam nie za bardzo rozgarniętego bo nic nie mówi.
kostian
 
Posty: 11
Dołączył(a): wtorek 18 lipca 2006, 20:10

Postprzez ella » wtorek 18 lipca 2006, 21:39

Przy puszczaniu pedału sprzegła pięta ma się opierać na podłodze. Błedem jest trzymanie piety w powietrzu. Pedał naciskamy przednią częścią stopy.
Avatar użytkownika
ella
Moderator
 
Posty: 7793
Dołączył(a): poniedziałek 24 listopada 2003, 12:14
Lokalizacja: Warszawa

Postprzez wiesniak » wtorek 18 lipca 2006, 21:41

Szczerze mówiąc nigdy się nad tym nie zastanawiałem :D. Nie lepiej robic po prostu tak, jak jest wygodniej? Trochę to głupie, żeby instruktor musiał mówić dorosłemu człowiekowi jak się wciska pedał (sprzęgła, żeby nie było...).

Nie sądzę, żeby było możliwe całkowite puszczenie sprzęgła bez oderwania całej nogi od podłogi, więc proponuję spróbować tego drugiego sposobu :). Nie należy jednak trzymać cały czas nogi nad sprzęgłem, zaraz po puszczeniu można ją położyć gdzie się chce (tylko bez przesady :)).

Zresztą, jak wsiądę do samochodu to zobaczę :).
wiesniak
 
Posty: 1199
Dołączył(a): czwartek 19 stycznia 2006, 01:20

Postprzez cman » wtorek 18 lipca 2006, 21:45

Przy puszczaniu sprzęgła piętę zawsze mam opartą o podłogę, w momencie kiedy auto już załapie puszczam sprzęgło do końca jednocześnie odkładając nogę na bok.
cman
 
Posty: 7456
Dołączył(a): wtorek 17 stycznia 2006, 20:02

Postprzez ella » wtorek 18 lipca 2006, 22:39

Trochę to głupie, żeby instruktor musiał mówić dorosłemu człowiekowi jak się wciska pedał (sprzęgła, żeby nie było...).


Wcale nie głupie, nawet w podręcznikach dla kierowców piszą jak trzymać nogę na sprzęgle.
Avatar użytkownika
ella
Moderator
 
Posty: 7793
Dołączył(a): poniedziałek 24 listopada 2003, 12:14
Lokalizacja: Warszawa

Postprzez mixxm » środa 19 lipca 2006, 19:02

Wcale nie głupie, nawet w podręcznikach dla kierowców piszą jak trzymać nogę na sprzęgle.

całkowicie się zgadzam, noga oparta o podłogę pozwala lepiej 'manewrować' sprzęgłem
mixxm
 
Posty: 29
Dołączył(a): niedziela 07 maja 2006, 22:40
Lokalizacja: Bytom

Postprzez invx » środa 19 lipca 2006, 19:11

ja jak zaczynalem robilem ten blad, ze pieta byla przy podlodze, ale jak puszczalem sprzeglo to pieta mi sie przesuwala do przodu, i tak w korkach, po paru nacisnieciach i wycisnieciach, piete mialem prawie pod pedalem i juz nie moglem go wcisnac :roll:
invx
 
Posty: 495
Dołączył(a): poniedziałek 17 lipca 2006, 20:40

Postprzez cman » czwartek 20 lipca 2006, 15:03

Cofam to co wcześniej napisałem, faktycznie myślałem, że piętę mam cały czas opartą na podłodze, a kiedy dzisiaj jechałem i zwróciłem na to uwagę, okazało się, że jednak mam stopę w powietrzu.
Nie wiem, może zależy to też od kształtu, a raczej toru ruchu pedału, może też od twardości sprzęgła.
W każdym razie piętę mam opartą o podłogę tylko wtedy, gdy sprzęgło jest wciśnięte, kiedy zaczynam je puszczać, odrywam piętę.
cman
 
Posty: 7456
Dołączył(a): wtorek 17 stycznia 2006, 20:02

Postprzez inthend » czwartek 20 lipca 2006, 15:53

ja, podobnie jak @cman, piętę mam na podłodze tylko przy całkowicie wciśniętym sprzęgle. Przy puszczaniu lub naciskaniu podnosze z podłogi. Próbowałem takze naciskać zgodnie z zaleceniami, ale zwyczajnie mi stopy brakło :) Nie widzę możliwości by zrobić to w moim aucie :)
11.04.2006 r. plac + miasto + :]
Tychy - zdałem za pierwszym razem ! :D
inthend
 
Posty: 15
Dołączył(a): niedziela 16 kwietnia 2006, 12:30
Lokalizacja: Oświęcim

Postprzez kostian » czwartek 20 lipca 2006, 20:03

Dzięki za pomoc - dzisiaj jeździłem i wszystko ok.
Po Waszych poradach , dodawałem więcej gazu przed puszczeniem sprzęgła a co do stopy to faktycznie z lekko uniesioną piętą jest wygodniej.
Ale czy na egzaminie nikt się do tego nie przyczepi ?
Pozdrawiam.
kostian
 
Posty: 11
Dołączył(a): wtorek 18 lipca 2006, 20:10

Postprzez Sławek_18 » czwartek 20 lipca 2006, 20:38

Nikt sie nie doczepi.
Powodzenia.
******************
Prawo Jazdy na C uzyskane: 20-10-04
Ilość egzaminów: sztuk 1
Prawo jazdy na B uzyskane: 08-02-02
Ilość egzaminów: sztuk 1
Prawo Jazdy na C-E uzyskane: 23.04.2008
Ilość egzaminów: sztuk 3
Avatar użytkownika
Sławek_18
 
Posty: 2817
Dołączył(a): piątek 05 lipca 2002, 15:51
Lokalizacja: Kraków


Powrót do Porady techniczne

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 99 gości