jak to jest z OC ?

Tutaj mile będą widziane wypowiedzi na temat techniki kierowania, oraz wszelkie porady dotyczące kupna, obsługi i eksploatacji pojazdu.

Moderatorzy: ella, klebek

jak to jest z OC ?

Postprzez martha » piątek 17 lutego 2006, 15:19

Zamierzam kupić swoje pierwsze w życiu auto i mam jedną wątpliwość. Otóż jak to jest z OC ?? Sprzedający twierdzi, ze jeżeli on ma OC ważne do lipca 2006, to jest ono ważne również po zmianie właściciela, czyli że przechodzi na mnie i do lipca moge jeździć na tym ubezpieczeniu. Ja mam wątpliwości, bo przecież będę przerejestrowywać auto, zmieniać tablice itd. A więc kto tak naprawdę ma rację ?? :roll:
martha
 
Posty: 3
Dołączył(a): piątek 17 lutego 2006, 15:14

Postprzez jimorrison » piątek 17 lutego 2006, 15:33

imo:jak zmienisz blachy to i ubezpieczenie bedzie na ciebie
poki nie zmienisz blach to mozesz jezdzic na ubezpieczeniu poprzednika, jakos ztcp to jest miesiac na zgloszenie kupna/sprzedarzy i zalatwienia sprawy oc.

a tak w ogole to zajrzyj do opcji Szukaj, wpisz ubezpieczenie i wyleci ci troche na ten temat.
pozdr.
jimorrison

prawo jazdy kat.B, 1 podejście
teoretyczny 1.07.2005=>zdany, praktyczny 21.07.2005=>zdany, odebrane 4.08.2005

Był: FSO Caro 2.0 DOHC, FSO Atu 1.6 OHV, FSO Caro 1.4 DOHC
Jest: FSO Caro 1.6 DOHC
Avatar użytkownika
jimorrison
 
Posty: 983
Dołączył(a): wtorek 03 maja 2005, 17:17
Lokalizacja: prohibicja

Postprzez scorpio44 » piątek 17 lutego 2006, 15:33

Sprzedający ma rację. Zacznijmy od tego, że przerejestrowywanie samochodu, nowe tablice itd. (wszystko czym się zajmuje Wydział Komunikacji) a ubezpieczenie to dwie różne bajki rządzące się oddzielnymi przepisami. ;) A zatem Jimorrison się myli.
Jeżeli chcesz kontynuować ubezpieczenie tego gościa, to po prostu bierzesz od niego polisę i ubezpieczenie jest Twoje. Możesz zatem jeździć na nim do lipca, dopilnuj tylko, czy na pewno są zapłacone wszystkie raty. To obowiązkiem tamtego gościa jest iść do ubezpieczalni i poinformować o sprzedaży pojazdu Tobie.
scorpio44
 
Posty: 6964
Dołączył(a): piątek 05 lipca 2002, 11:54
Lokalizacja: Elbląg

Postprzez Agawa » piątek 17 lutego 2006, 15:44

Nie wiem jak to teraz jest ale jak mój kolega z pracy sprzedał Poloneza a polise miał ważną jeszcze kilka miesięcy, to poszedł do ubezpieczyciela i ubezpieczyciel zwrócił mu róznicę jaka mu pozostała z tej polisy a nowy własciciel ubezpieczył sobie na nowo.
Na załatwienie tych wszystkich formalności miał (jak to wyżej już pisał scorpio44) miesiąc czasu.
Ale mówie, nie wiem jak to teraz jest :hmm:
Avatar użytkownika
Agawa
 
Posty: 911
Dołączył(a): poniedziałek 05 kwietnia 2004, 14:25
Lokalizacja: Kraków

Postprzez scorpio44 » piątek 17 lutego 2006, 15:50

Agawa napisał(a):Nie wiem jak to teraz jest ale jak mój kolega z pracy sprzedał Poloneza a polise miał ważną jeszcze kilka miesięcy, to poszedł do ubezpieczyciela i ubezpieczyciel zwrócił mu róznicę jaka mu pozostała z tej polisy a nowy własciciel ubezpieczył sobie na nowo.
Ale mówie, nie wiem jak to teraz jest :hmm:

Takie wyjście zawsze wchodzi w grę, ale wtedy, kiedy nabywca nie chce kontynuować ubezpieczenia sprzedającego, tylko ubezpiecza gdzie indziej. Ponieważ jest wyraźnie powiedziane, że jeżeli nabywca chce kontyunować ubezpieczenie zbywcy, to ma ŻĄDAĆ od zbywcy jego polisy (cytuję z ulotki UFG :D). A Martha najwidoczniej chciałaby, a boi się. ;) :D Czytaj - nie wie, czy może.
PS: Żeby zbywca nie tracił na tym, często robi się tak, że wartość niewykorzystanego ubezpieczenia dolicza się do ceny samochodu przy sprzedaży. O tym też była już kiedyś mowa na forum.
scorpio44
 
Posty: 6964
Dołączył(a): piątek 05 lipca 2002, 11:54
Lokalizacja: Elbląg

Postprzez dianda » sobota 18 lutego 2006, 20:33

należy pisemnie wymółwić Oc, gdyż niewymowienie grozi podwójną płatnością w kolejnym oku, a po co?

Bredzili coś o tym niedawno na tvnie
:arrow: Kat. B: 29.11.2005
>>>Zdane za pierwszym podejściem<<<
Obrazek
Avatar użytkownika
dianda
 
Posty: 152
Dołączył(a): piątek 28 października 2005, 10:27

Postprzez ella » niedziela 19 lutego 2006, 00:16

dianda napisał(a):należy pisemnie wymółwić Oc, gdyż niewymowienie grozi podwójną płatnością w kolejnym oku, a po co?

Bredzili coś o tym niedawno na tvnie

Masz rację, nowe przepisy o tym podwójnym płaceniu weszły chyba od 1 stycznia 2006r. Należy wymówić ubezpieczenie jak się skończyło a my wybieramy innego ubezpieczyciela. Inaczej to poprzednie automatycznie się przedłuża i mamy dwa.
http://www.motofakty.pl/artykul/nie_pla ... eczenie+OC
Od 1 stycznia 2004 r. sprzedając samochód, sprzedaje się go wraz z polisą. Zbywca jest obowiązany przekazać polisę OC komunikacyjnego nabywcy. Nowy właściciel, zgodnie z zapisami ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych (Dz. U. z 2003 r. Nr 124 poz. 1152) może korzystać z polisy poprzednika, ale może też ubezpieczyć się w innej firmie.



Jeżeli nabywca używanego auta ubezpieczy samochód w innej firmie ubezpieczeniowej niż poprzedni właściciel samochodu, a umowy poprzedniego właściciela nie wypowie, będzie musiał płacić dwie składki OC. Umowa OC zawarta przez poprzedniego właściciela auta odnawia się bowiem automatycznie
Avatar użytkownika
ella
Moderator
 
Posty: 7793
Dołączył(a): poniedziałek 24 listopada 2003, 12:14
Lokalizacja: Warszawa

Postprzez kwito » niedziela 07 maja 2006, 10:23

aby już nie zakładać nowego tematu zadam pytanie tutaj.
Otóż jeśłi kupuję samochód, który jest jeszcze na kilka miesiecy ubezpieczony i biorę polisę od zbywcy, a on miał zniżki, więc płacił niższą składkę, to czy ja (nie mam żadnych zniżek, mam za to zwyżki) nie będe musiał dopłacić różnicy między składką jaką płacił poprzedni właściciel, a składką jaka zostałaby oblczona na moją osobę?
Obrazek
kat. B - zdane za pierwszym razem 10.03.2006
od 24.02.2008 jeżdżę Trampkiem i jestem z niego dumny :P
Avatar użytkownika
kwito
 
Posty: 517
Dołączył(a): piątek 02 grudnia 2005, 00:32
Lokalizacja: Elbląg / Gdańsk

Postprzez Matylda » niedziela 07 maja 2006, 10:34

Kwito, będziesz musiał niestety dopłacić różnicę. Ja miałam taką sytuację, kupiłam samochód z ubezpieczeniem "zbywcy" ważnym jeszcze przez kilka miesięcy. Po przerejestrowaniu go udałam się do ubezpieczyciela i tam powiedziano mi, że jeśli nie posiadam żadnych zniżek (a poprzedni właściciel miał) to muszę wyrównać różnicę chcąc kontynuować tę polisę. Szczerze mówiąc nie kalkulowało mi się to więc zawarłam nową polisę w innym tow. ubezpieczeniowym, ale pamiętaj że w przypadku rezygnacji z ubezpieczenia poprzedniego właściciela koniecznie musisz pisemnie wypowiedzieć umowę :!:
Żyj tak, aby nikt nigdy przez Ciebie nie płakał !
Rozpoczęcie kursu: 22.08.2005
Egzamin 1 podejście: 23.11.2005 zaliczony pozytywnie
Prawo jazdy odebrane: 05.12.2005
Matylda
 
Posty: 313
Dołączył(a): niedziela 30 października 2005, 12:19
Lokalizacja: Tarnów

Postprzez kwito » niedziela 07 maja 2006, 11:44

no ale jeśli polisa jest ważna tylko do września czyli 4 m-ce to chyba płace odpowiednio pomniejszoną kwotę? czy tak jakby za cały rok liczyć? bo kurde kupując, i przerejestrowując auto spłukuję się do ostatniego grosza :(
Obrazek
kat. B - zdane za pierwszym razem 10.03.2006
od 24.02.2008 jeżdżę Trampkiem i jestem z niego dumny :P
Avatar użytkownika
kwito
 
Posty: 517
Dołączył(a): piątek 02 grudnia 2005, 00:32
Lokalizacja: Elbląg / Gdańsk

Postprzez kwito » poniedziałek 08 maja 2006, 16:48

no i niestety Matylda miała rację, nie moge tak ot kontynuować OC poprzedniego właściciela, dopłata okazała się być spora, więc musiałem się wycofać z kupna autka, bo niestety nie mam teraz pieniędzy na samochód, rejestrację i dopłatę.
przy okazji popytałem w różnych TU o wysokości składek to się przekręciłem
za samochód o wartości 750zł z silnikiem 1.1 z roku 1991 dla osoby która ma prawko od niedawna i ma 19 lat wynosi np. w Hestii 1800zł, w Allianz 1400zł a najtaniej jest w jakiejś "Samopomocy" (950zł) - tak bynajmniej radził jeden koleś, doradca od ubezpieczeń (ja osobiście pierwsze słyszę o takim TU) ;) przekręcić się idzie od takich stawek. Młody człowiek jest po prostu dyskryminowany...
Obrazek
kat. B - zdane za pierwszym razem 10.03.2006
od 24.02.2008 jeżdżę Trampkiem i jestem z niego dumny :P
Avatar użytkownika
kwito
 
Posty: 517
Dołączył(a): piątek 02 grudnia 2005, 00:32
Lokalizacja: Elbląg / Gdańsk

Postprzez Sławek_18 » poniedziałek 08 maja 2006, 17:35

Nie masz kogo zarejestrowac aby mial znizki ?
A Samopomoc to bardzo dobre towarzystwo. Mam w nim ubezpieczone 3 samochody i jest bardzo dobrze.
******************
Prawo Jazdy na C uzyskane: 20-10-04
Ilość egzaminów: sztuk 1
Prawo jazdy na B uzyskane: 08-02-02
Ilość egzaminów: sztuk 1
Prawo Jazdy na C-E uzyskane: 23.04.2008
Ilość egzaminów: sztuk 3
Avatar użytkownika
Sławek_18
 
Posty: 2817
Dołączył(a): piątek 05 lipca 2002, 15:51
Lokalizacja: Kraków

Postprzez Cycu » poniedziałek 08 maja 2006, 19:43

kwito napisał(a): tak bynajmniej radził jeden koleś, doradca od ubezpieczeń (ja osobiście pierwsze słyszę o takim TU) ;)


Hehehehe w naszych kręgach często słyszymy o "Samopomocy" :lol: :lol:
I uwierz mi Sławku, nie są to niestety superlatywy :? Ale wiadomo, niektóre sprawy załatwiają ok :D Na pewno jak masz ubezpieczone tam 3 autka to nie będą chcieli Cię zniechęcać.
Ale jak ubezpieczasz tylko na OC to nie ma się czym przejmować :D :D

Właśnie kwito, nie masz kogoś, kto ma jakieś zniżki :?: Bo tak to rzeczywiście trochę lipa :/ :?
Punkt widzenia zależy od punktu siedzenia :D :D :D
Avatar użytkownika
Cycu
 
Posty: 507
Dołączył(a): piątek 03 marca 2006, 18:37
Lokalizacja: Kielce/Warszawa

Postprzez kwito » wtorek 09 maja 2006, 13:28

problem w tym że nie mam. W rodzinie najbliższej nikt nie ma prawka. Ojciec miał 7 lat temu stłuczkę pod wpływem alkoholu, stracił prawko, ale ubezpieczalnia nie pokryła nic z wiadomych względów - płacił sam. Co za tym idzie nie stracił zniżek. Problem w tym, że jego ubezpieczalnia już prawdopodobnie nie istnieje, nie ma skąd wziąc papierów, że miał zniżki (był to jakiś odłam Warty - ale ojciec sam nie pamięta nazwy) no a wogóle to on nie ma nadal prawa jazdy więc i tak nie mógłby na siebie ubezpieczyć auta.
Myślałem aby poprosić kogoś z dalszej rodziny, ale jak stuknę to on straci zniżki na swoje pozostałe samochody, to wg mnie za duża odpowiedzialność jak dla mnie... tak więc lipa...
Obrazek
kat. B - zdane za pierwszym razem 10.03.2006
od 24.02.2008 jeżdżę Trampkiem i jestem z niego dumny :P
Avatar użytkownika
kwito
 
Posty: 517
Dołączył(a): piątek 02 grudnia 2005, 00:32
Lokalizacja: Elbląg / Gdańsk

Postprzez Mara » piątek 19 maja 2006, 23:44

Mi pani w aliansie (kupiłam samochód 3 dni temu jako współwłaściciel bo ojciec ma 60% zniżki ale w PZU) powiedziała że tak oczywiście zniżka ojca jest brana pod uwagę a mi staż idzie i dodała że na szczęście mam powyżej 26 lat bo do tego wieku to mają zwyżki i to się jakoś odejmuje od tej korzystniejszej zniżki.

Czyli jakbym miała mniej niż 26 lat to co? Na ten jeden samochód miałabym 60% minus ta zwyżka czy o co chodzi??
Mara
 
Posty: 369
Dołączył(a): niedziela 15 lutego 2004, 01:38
Lokalizacja: Warszawa

Następna strona

Powrót do Porady techniczne

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 21 gości