problem z parkowaniem równoległym tyłem

Tutaj mile będą widziane wypowiedzi na temat techniki kierowania, oraz wszelkie porady dotyczące kupna, obsługi i eksploatacji pojazdu.

Moderatorzy: ella, klebek

problem z parkowaniem równoległym tyłem

Postprzez MATRIX266 » niedziela 17 czerwca 2018, 22:23

Witam mój problem polega na tym że nie wychodzi mi parkowanie tyłem równoległe a konkretnie nie mieści mi sie przód nie wiem czemu może zablikso stoję obok samochodu za którym chcę zaparkować albo za wcześnie skręcam, kurcze niby wszytko robię ok a przód wiele razy nie chce mi się schować.
Może macie jakieś rady...?
MATRIX266
 
Posty: 40
Dołączył(a): środa 28 września 2016, 18:18

Re: problem z parkowaniem równoległym tyłem

Postprzez Cyryl » środa 20 czerwca 2018, 08:10

przede wszystkim trzeba wiedzieć wokół czego obraca się pojazd podczas skrętu.
przy samochodach małych nie zwraca się na to uwagę, natomiast przy dużych samochodach i autobusach ma to bardzo duże znaczenie.
otóż pojazd obraca się wokół tylnej osi i to jest bardzo istotne.
jeżeli pojazdem osobowym, gdzie tylna oś jest 2m za Tobą, to przy szybszej jeździ do przodu nie jest to zauważalna. robi się ważne przy wolnej jeździe podczas manewrowania.
jeżeli np. w autobusie siedzisz 1,8m przed przednią osią, a 9m przed osią tylną, to podczas jazdy do przodu ma ogromne znaczenie.

czyli nie możemy podczas omijania przeszkody zacząć wcześniej kręcić kierownicą nim tylna oś nie minie przeszkody jadąc i do przodu i do tyłu. w tym przypadku przeszkodą jest tył pojazdu zaparkowanego przed Tobą.

1. jedziesz do tyłu, aż tylne koło Twojego samochodu zrówna się z tylnym zderzakiem pojazdu poprzedzającego. jeżeli zaczniesz wcześniej kręcić (gruba fioletowa kreska) w prawo, potem przód Twojego auta będzie kolidować z tyłem pojazdu zaparkowanego przed Tobą.
2. skręcasz kierownicą w prawo i w lewym lusterku lewy bok Twojego pojazdu ma "wycelować" w prawy reflektor pojazdu, za Tobą - wtedy prostujesz koła.
3. jedziesz na prostych kołach dopóki lewe tylne koło Twojego auta zacznie wchodzić w obrys miejsca na którym chcesz zaparkować, wtedy kręcisz w lewo.

to są oczywiście ogólne zasady, każdy jeździ do tyłu w innym tempie i z inną prędkością kręci kierownicą, więc to wskazówki musi adoptować do swojej charakterystyki prowadzenia pojazdu.
również możesz znaleźć sobie inne punkty odniesienia (jeżeli będzie to skuteczne), ale zasady są takie same.
Załączniki
Zakręt a.png
Zakręt a.png (4.26 KiB) Przeglądane 5651 razy
Parkowanie równoległe.png
Parkowanie równoległe.png (11.41 KiB) Przeglądane 5651 razy
Cyryl
 
Posty: 2495
Dołączył(a): niedziela 01 stycznia 2017, 19:54
Lokalizacja: Wrocław

Re: problem z parkowaniem równoległym tyłem

Postprzez MATRIX266 » czwartek 21 czerwca 2018, 12:53

Być może jest tak że za wczesnie skręcam muszę pół metra dalej cofać i wtedy zobaczę co z tego wyjdzie a odległość za bliska auta za którym chcemy zaparkować ma znaczenie?
MATRIX266
 
Posty: 40
Dołączył(a): środa 28 września 2016, 18:18


Powrót do Porady techniczne

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 14 gości