Pozycja za kierownicą

Tutaj mile będą widziane wypowiedzi na temat techniki kierowania, oraz wszelkie porady dotyczące kupna, obsługi i eksploatacji pojazdu.

Moderatorzy: ella, klebek

Pozycja za kierownicą

Postprzez elektrolivedj » sobota 24 lutego 2018, 23:36

Witam. Poszukuję porady o pozycję za kierownica. Mam problem z ustawieniem pozycji. Jestem dosyć wysoki a samochód to focus 2. Problem jest taki, że przy każdym ustawieniu fotela i kierownicy zawsze po przejechaniu około 5km bolą mnie ręce i jazda samochodem staje się koszmarem. Przeczytałem wiele poradników w internecie oraz książkach i za każdym razem to samo. Nie chcę prowadzić samochodu jedną ręką co wydaje się najwygodniejsze tylko zgodnie ze sztuką. Jak najlepiej ustawić pozycję za kierownicą?
elektrolivedj
 
Posty: 24
Dołączył(a): wtorek 17 grudnia 2013, 18:47

Re: Pozycja za kierownicą

Postprzez waw » niedziela 25 lutego 2018, 00:14

Bolą ręce? Może siedzisz za daleko od kierownicy?
waw
 
Posty: 1858
Dołączył(a): niedziela 05 lipca 2015, 13:59

Re: Pozycja za kierownicą

Postprzez elektrolivedj » niedziela 25 lutego 2018, 00:23

Jak ustawię blisko kierownicę to zawadzam kolanem o kluczyk.
elektrolivedj
 
Posty: 24
Dołączył(a): wtorek 17 grudnia 2013, 18:47

Re: Pozycja za kierownicą

Postprzez Cyryl » niedziela 25 lutego 2018, 10:11

nikt tego Ci nie doradzi, ponieważ pozycja dobra dla mnie może być dla innego (np. Ciebie) niezbyt komfortowa.
musisz metodą prób i błędów znaleźć taką pozycję, ale nie może ona (ta pozycja) ograniczać możliwości operowania kierownicą, pedałami i powodować gorszą pozycję do obserwacji drogi.

mogę tylko dodać, że jestem również dość wysoki, a miałem w swoim życiu dwa samochody marki Fiat 126p i jakoś cało się ustawić fotel, który miał mniejszą możliwość regulacji. jechało się nad morze i nie miałem żadnych dolegliwości.
Cyryl
 
Posty: 2495
Dołączył(a): niedziela 01 stycznia 2017, 19:54
Lokalizacja: Wrocław

Re: Pozycja za kierownicą

Postprzez jasper1 » niedziela 25 lutego 2018, 10:34

Może problem nie tyle jest w ustawieniu, co w napięciu i zbyt kurczowym trzymaniu kierownicy?
Strach przed porażką, przed wyjściem na głupka to główna przeszkoda w uczeniu się
Genius is one percent inspiration and ninety-nine percent perspiration
jasper1
 
Posty: 2233
Dołączył(a): wtorek 12 lutego 2013, 00:04

Re: Pozycja za kierownicą

Postprzez Cyryl » niedziela 25 lutego 2018, 11:35

bardzo trafna uwaga.
czy kierownica jest dla Ciebie instrumentem do kierowania, czy też punktem podparcia?
Cyryl
 
Posty: 2495
Dołączył(a): niedziela 01 stycznia 2017, 19:54
Lokalizacja: Wrocław

Re: Pozycja za kierownicą

Postprzez elektrolivedj » niedziela 25 lutego 2018, 12:11

Ciężko mi to ocenić, ale faktycznie trzymając ręce czuje jakby na siłe wisiały na tej kierownicy. Staram się tak trzymać ręce by łokcie opierały się o tułów. Do czego w niektórych samochodach jest podłokiwtnik jak np w fordzie gdzie jest zbyt nisko by podpierać na nim ręce i trzymać kierownicę
elektrolivedj
 
Posty: 24
Dołączył(a): wtorek 17 grudnia 2013, 18:47

Re: Pozycja za kierownicą

Postprzez aleksandraas » niedziela 25 lutego 2018, 17:41

Najważniejsze, żeby nie siedzieć za daleko/blisko do kierownicy
aleksandraas
 
Posty: 2
Dołączył(a): niedziela 25 lutego 2018, 17:38

Re: Pozycja za kierownicą

Postprzez rpa » niedziela 25 lutego 2018, 22:22

Jeśli swobodnie trzymadz kierownicę i możesz łokciami dotknąć tułowia, to znaczy, że siedzisz zbyt blisko. Ręce mają luźno zwisać, lekko zgięte, łokcie w powietrzu.
Z własnego doświadczenia mogę ci powiedzieć, że na samym początku niekoniecznie wiadomo, jaka pozycja jest dla ciebie najbardziej komfortowa. Osobiście polecam fotel pod kątem max. 100°. Koniecznie prowadź zawsze z obiema rękami na kierownicy, manewry, a nawet utrzymywanie się w pasie samą lewą ręką to błąd i męczy wielokrotnie bardziej, nie polecam nawet na długie trasy, gdzie może wydawać się to sensowne.
rpa
 
Posty: 367
Dołączył(a): sobota 09 stycznia 2016, 17:11

Re: Pozycja za kierownicą

Postprzez Cyryl » poniedziałek 26 lutego 2018, 08:46

racja, ale mała uwaga:
w długich trasach normalny żywy człowiek (jeżeli nie jest elektronicznym modułem sterowniczym pojazdu) nie usiedzi w jednej pozycji bez zdrętwienia, skurczów. więc czasami zmieniamy pozycję. czasem faktycznie prowadzimy jedną ręką, czasem trochę inaczej i chodzi o to, aby te fragmenty były możliwie jak najkrótsze.
utrzymywanie na siłę prawidłowej pozycji mimo zdrętwienia, dyskomfortu, może być bardziej niebezpieczne.
Cyryl
 
Posty: 2495
Dołączył(a): niedziela 01 stycznia 2017, 19:54
Lokalizacja: Wrocław

Re: Pozycja za kierownicą

Postprzez rpa » poniedziałek 26 lutego 2018, 13:08

Według mnie dużo lepiej zmienić chwyt na inny. Standardowo jeżdżę na "za 15 trzecia", a kiedy się zmęczę, łapię na jakiś czas "za 10 druga" albo i "za 20 piąta", ale jedna ręka, nawet oparta o drzwi czy podłokietnik zawsze sprawdza się źle na dłuższą metę.
rpa
 
Posty: 367
Dołączył(a): sobota 09 stycznia 2016, 17:11

Re: Pozycja za kierownicą

Postprzez januszest » wtorek 06 marca 2018, 14:20

Niemożna jednoznacznie doradzić pozycji za kierownica czy ustawienia fotela i kierownicy, trzeba tak sobie ustawić zeby czuć się wygodnie i wszystko widzieć.
januszest
 
Posty: 5
Dołączył(a): piątek 09 lutego 2018, 15:57
Lokalizacja: Mikołów


Powrót do Porady techniczne

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 54 gości