Parkowanie w mieście

Tutaj mile będą widziane wypowiedzi na temat techniki kierowania, oraz wszelkie porady dotyczące kupna, obsługi i eksploatacji pojazdu.

Moderatorzy: ella, klebek

Parkowanie w mieście

Postprzez AMP » piątek 01 grudnia 2017, 10:58

Mam pytanie o parkowanie na ulicach. Gdzie można, a gdzie nie można?
Tam gdzie jest to oznaczone to sprawa oczywista, gorzej z normalnymi ulicami. Na osiedlowych uliczkach samochody parkują na ulicy mocno zawężając pas ruchu. Często ludzie parkują na chodnikach (domyślam się, że jak zostawią ok. 1,5m dla pieszych to jest OK). Ostatnio widziałam gościa, który zaparkował na wyłączonym obszarze na środku ulicy. W sobotę zaparkowałam na Waryńskiego w W-wie. Wjechałam na miejsce, tak jak sąsiedni samochód ukośnie, ale wjeżdżając zauważyłam, że tam są miejsca prostopadłe, odczekałam chwilę na dogodny moment i poprawiłam swój samochód, ale pomyślałam, że jednak to bardzo niefajne zajmować 2 miejsca, gdy tak trudno znaleźć jakiekolwiek miejsce w centrum.
Gdzie można, a gdzie nie można parkować i jakie są konsekwencję takiego parkowania.
AMP
 
Posty: 67
Dołączył(a): wtorek 18 kwietnia 2017, 10:44

Re: Parkowanie w mieście

Postprzez Cyryl » sobota 02 grudnia 2017, 06:17

PoRD: Oddział 2 Zatrzymanie i postój Art. 46 - 50a.
Cyryl
 
Posty: 2495
Dołączył(a): niedziela 01 stycznia 2017, 19:54
Lokalizacja: Wrocław

Re: Parkowanie w mieście

Postprzez ZOli » poniedziałek 11 grudnia 2017, 22:38

Z tego co ja wiem:)

nie można:

- za znakiem zakaz zatrzymywania
- za znakiem, zakaz postoju powyżej 1 min
- 10 m od przejścia ( na drodze jednokierunkowej 10 m przed przejściem za możesz się zatrzymać bezpośrednio )
- 10 m od skrzyżowania
- nie za blisko linii ciągłej i podwójnej ciągłej
- wzdłuż linii ciągłej oddzielającej pobocze
- wzdłuż linii przerywanej oddzielającej pobocze tzn w tym przypadku można tylko na poboczu
- droga ekspresowa oraz autostrada
- na mostach oraz w tunelach

więcej nie pamiętam :)
ZOli
 
Posty: 14
Dołączył(a): poniedziałek 11 grudnia 2017, 21:53

Re: Parkowanie w mieście

Postprzez waw » środa 13 grudnia 2017, 20:09

Przepisy to jedno, a to co jest zwyczajowo przyjęte to drugie. Dlatego trzeba znać i jedno, i drugie.
waw
 
Posty: 1858
Dołączył(a): niedziela 05 lipca 2015, 13:59

Re: Parkowanie w mieście

Postprzez olgierto » poniedziałek 02 kwietnia 2018, 21:39

na chodniku można parkować tylko gdy szerokość chodnika pozostawionego dla pieszych jest taka, że nie utrudni im ruchu i nie mniejsza 1,5 metra
olgierto
 
Posty: 1
Dołączył(a): poniedziałek 02 kwietnia 2018, 20:21

Re: Parkowanie w mieście

Postprzez chudyx » piątek 20 kwietnia 2018, 11:08

Cześć

Mam do Was takie pytanko związane z parkowaniem w mieście ale nie tylko ( ciasne parkingi przyzakładowe , galerie itp).
Parkowanie przodem idzie mi dobrze gorzej jest jak muszę wjechać na miejsce parkingowe tyłem . Wtedy niezbyt czuję się pewnie co do widoczności tyłu auta . Lusterka boczne mam ustawione w miarę OK . Jak radzicie sobie z martwymi punktami podczas parkowania tyłem ? Macie jakie sposoby , które pozwolą uniknąć wjechania bagażnikiem w jakieś balustrady, inne auto czy lampę ? Z góry dziękuję za odpowiedzi . Pozdrawiam !
chudyx
 
Posty: 3
Dołączył(a): środa 18 kwietnia 2018, 17:19

Re: Parkowanie w mieście

Postprzez Cyryl » piątek 20 kwietnia 2018, 18:16

sprawa jest bananie prosta: znajdź miejsce między dwoma samochodami dostawczymi na ruchliwej ulicy, zaparkuj przodem (albo zrób to samochodem dostawczym), a potem spróbuj wyjechać tyłem. od razu przekonasz się do parkowania tyłem.
Cyryl
 
Posty: 2495
Dołączył(a): niedziela 01 stycznia 2017, 19:54
Lokalizacja: Wrocław

Re: Parkowanie w mieście

Postprzez gumik » niedziela 22 kwietnia 2018, 09:32

No cóż. Czujniki cofania sprawdzają sie u mnie w 100%. A jeśli ich nie ma no to mozesz wybrać jakieś punkty odniesienia. Np. czy lusterko Twoje i sąsiada sa juz obok siebie. No i jak nie jesteś pewny, to zatrzymaj się, wysiadz, sprawdź odlesglosc z tylu i ew. poprawy. Po jakimś czasie dojdziesz do wprawy i będziesz umiał ocenić odległość poprawnie za pierwszym razem.
"Krótki prawy zjazdowy" ;-) -> http://www.forum.prawojazdy.com.pl/viewtopic.php?f=3&t=35676&p=408094&hilit=kr%C3%B3tki#p408094
gumik
 
Posty: 3457
Dołączył(a): czwartek 15 września 2016, 18:14

Re: Parkowanie w mieście

Postprzez waw » niedziela 22 kwietnia 2018, 14:20

Na początku mozna też poprosi kogoś o pomoc i dawanie sygnałów czy można jechać. Najlepiej żeby to była zaufana osoba bo to nie jest w pełni uregulowane prawnie.
waw
 
Posty: 1858
Dołączył(a): niedziela 05 lipca 2015, 13:59


Powrót do Porady techniczne

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 21 gości