Badanie Lekarskie Kat C, badanie wzroku osobno?

Tutaj mile będą widziane wypowiedzi na temat techniki kierowania, oraz wszelkie porady dotyczące kupna, obsługi i eksploatacji pojazdu.

Moderatorzy: ella, klebek

Badanie Lekarskie Kat C, badanie wzroku osobno?

Postprzez miczun » wtorek 04 października 2016, 11:46

Chciałbym zapisać się na kurs kat c, ce. Mam załatwione psychotesty, byłem też zrobić badanie lekarskie, ale na miejscu dowiedziałem się że muszę zrobić jeszcze osobno badanie wzroku dla kierowców. Na pewno jest coś takiego? Mam zdaną kat A, B, wózki widłowe, zawsze badanie jako takie miałem wykonywane u lekarza medycyny pracy robiącego już badanie lekarskie, a nie osobno.
Napiszcie proszę czy faktycznie powinienem iść najpierw do jakiegoś okulisty czy po prostu do innego lekarza medycyny pracy.
miczun
 
Posty: 7
Dołączył(a): poniedziałek 29 października 2012, 17:18

Re: Badanie Lekarskie Kat C, badanie wzroku osobno?

Postprzez Emmilla » poniedziałek 24 października 2016, 10:52

Wykonując badania lekarskie, bez względu na kategorię należy uwzględniać również badanie wzroku. Czy jest ono robione osobno? Nie, gdyż okulista jest jednam z podstawowych lekarzy, który opiniuje zdolność kierowcy do jazdy na poziomie wydania konkretnego dokumentu.
Z opisywaną przez Ciebie sytuacją spotykam się po raz pierwszy.
Emmilla
 
Posty: 2
Dołączył(a): poniedziałek 24 października 2016, 10:43
Lokalizacja: Żary

Re: Badanie Lekarskie Kat C, badanie wzroku osobno?

Postprzez Radhezz » niedziela 06 listopada 2016, 21:19

Trzeba sobie generalnie zdawać sobie sprawę z faktu że wymagania zdrowotne stawiane kierowcom zawodowym (C/CE/D/DE) są wyższe niż amatorom (A/B/BE). Także to są inne badania, o nieco szerszym zakresie.

Lekarz medycyny pracy może samodzielnie wypisać kwit dopuszczający, jeśli przeprowadzone badania są jednoznaczne i nie pozostawiają wątpliwości, co stanu zdrowia badanej osoby. Jeśli wątpliwości są, lekarz ma prawo skierować badanego na konsultację m.in. do okulisty, neurologa, na audiogram i takie tam.

W praktyce kiedy ktoś ma już badania "zawodowe" np. z kategorii C, to lekarz wypisując kwit na CE/D czy KW bierze pod uwagę że delikwent jeśli by miał jakieś przeciwskazania to pewnie by już wyszły przy pierwszym badaniu.
[A][B][BE][C][CE][D][DE]
Pojazdy uprzywilejowane ABCD
Jeśli nie przeklinasz w trakcie prowadzenia samochodu, to znaczy, że prawdopodobnie należysz do tej grupy kierowców, na których my wszyscy przeklinamy.
Avatar użytkownika
Radhezz
 
Posty: 756
Dołączył(a): poniedziałek 05 marca 2012, 15:30
Lokalizacja: Opole


Powrót do Porady techniczne

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 90 gości