Zmiana pasa na rodzie

Tutaj mile będą widziane wypowiedzi na temat techniki kierowania, oraz wszelkie porady dotyczące kupna, obsługi i eksploatacji pojazdu.

Moderatorzy: ella, klebek

Re: Zmiana pasa na rodzie

Postprzez jasper1 » środa 15 listopada 2017, 11:56

Poza dobrym ustawieniem lusterek (jak pokazuje post wyżej) trzeba jeszcze kręcić głową lub nawet całym tułowiem i patrzeć przez ramię (zwłaszcza przy zmianie pasa na prawy), by redukować martwe pole. To podstawy podstaw z kursu nauki jazdy.
Strach przed porażką, przed wyjściem na głupka to główna przeszkoda w uczeniu się
Genius is one percent inspiration and ninety-nine percent perspiration
jasper1
 
Posty: 2233
Dołączył(a): wtorek 12 lutego 2013, 00:04

Re: Zmiana pasa na rodzie

Postprzez waw » czwartek 30 listopada 2017, 16:39

Serio, uważasz że odwracanie się do tyłu podczas jazdy do przodu to najmądrzejsze rozwiązanie, szczególnie na skrzyżowaniu?
waw
 
Posty: 1858
Dołączył(a): niedziela 05 lipca 2015, 13:59

Re: Zmiana pasa na rodzie

Postprzez Karlena » poniedziałek 04 grudnia 2017, 13:49

Dorgi @oskbelfer - to chyba Ty się jednak nie popisałeś czytaniem tekstu ze zrozumieniem... Oczywiście, że zdaję sobie sprawę z tego, że nie wszystkie auta posiadają trzecie środkowe) lusterko ALE osoba zakładająca ten wątek i zamieszczająca pierwszy post dotyczący problemu z lusterkiem oznajmiła, że jeździ Seatem Leonem 1. Jak się więc pewnie orientujesz, nie jest to samochód typu furgon ;p
Dla potwierdzenia poniżej wklejam pierwszy wpis:
Witam.Mam taki problem. Posiadam samochód seat leon 1 z małym prawy lusterkiem na którym nic nie widać. Przez co mam problem ze zmianą pasa ruchu na rondzie z lewego na prawy. Jak poradzić sobie z tym problemem?
Karlena
 
Posty: 44
Dołączył(a): środa 07 września 2016, 12:48

Re: Zmiana pasa na rodzie

Postprzez Cyryl » wtorek 05 grudnia 2017, 07:19

Karlena napisał(a):...Dla potwierdzenia poniżej wklejam pierwszy wpis:
Witam.Mam taki problem. Posiadam samochód seat leon 1 z małym prawy lusterkiem na którym nic nie widać. Przez co mam problem ze zmianą pasa ruchu na rondzie z lewego na prawy. Jak poradzić sobie z tym problemem?


Seat Leon nie ma małego lusterka, ale takie jakie przewidują przepisy, spełniające wymogi homologacji.
pojazd ten wyprodukowano w ilości LEON I - 1,8 mln, LEON II - 530 000 i LEON III - 570 000.
z tego widać, że bardzo dużo ludzi jeździ tymi pojazdami, więc problem widocznie nie tkwi po stronie lusterek pojazdu.

gdyby ten problem dotykał większości użytkowników (w przypadku modelu 1 to około 1mln kierowców), sprawa byłaby głośna, ale tak nie jest, więc co tu poradzić?
1. aby było coś widać może trzeba po prostu otworzyć oczy.
2. może wstawić z prawej strony lustro z łazienki lub szafy ubraniowej.

a teraz na poważnie:
jeżeli autor na co dzień w ogóle nie korzysta z obserwacji w prawym lusterku, więc jeżeli to trafi się incydentalnie, ma z tym kłopoty. i tutaj żaden fachowiec mu nie pomoże, sam musi zmienić swój sposób obserwacji otoczenia pojazdu.

i tutaj zdanie Oskbelfer było moim zdaniem jak najbardziej zasadne, gdyby auto wsiadł na jakiś czas do pojazdu dostawczego i nie mógłby patrzeć do tyłu przez lusterko wewnętrzne oraz bezpośrednio, może by to go zmusiło do korzystania w większym stopniu z prawego lusterka.
Cyryl
 
Posty: 2495
Dołączył(a): niedziela 01 stycznia 2017, 19:54
Lokalizacja: Wrocław

Re: Zmiana pasa na rodzie

Postprzez yorki » czwartek 07 grudnia 2017, 23:57

Jako, że posucha na forum, to dobry nawet temat z przed półtora roku. 8)
Bodajże tylko Dylek i Szymon zauważyli, że autorowi postu chodziło o prawe lusterko, a konkretnie, że w nim nie widać pojazdów na bardziej zewnętrznym pasie na rondzie.
I to jest prawda. Nie tylko w Leonie.
Podobnie trudno jest na jezdni z trzema pasami, jadąc skrajnie lewym i zjeżdżając na środkowy zauważyć w lusterku pojazd wjeżdżający na ten pas ze skrajnie prawego.
I nie jest to tylko kwestia właściwego ustawienia lusterka.
Zasada jest prosta - dopóki się nie upewnię, że pas jest wolny, to na niego nie wjeżdżam.
--------------------
I jeszcze tak, na luzie, drobiazg nie zasługujący na oddzielny watek.
Lusterko wewnętrzne ma taki "języczek" do zmiany kąta, aby nas nie raziły światła pojazdu z tyłu.

Jak go ustawiacie ?

Ja mam tak, że normalnie jest on skierowany do przodu, a w momencie gdy chcę ograniczyć olśnienie to podciągam go do lusterka.

Wiem, że to bzdet niewarty uwagi, ale czy jest jakaś reguła lub różnica w widoczności?

Czasami jak korzystam z auta, którym ktoś przede mną jeździł, to widzę, że inni ustawiają to odwrotnie niż ja.
one white wine ;)
yorki
 
Posty: 589
Dołączył(a): niedziela 09 sierpnia 2015, 22:14

Re: Zmiana pasa na rodzie

Postprzez Cyryl » piątek 08 grudnia 2017, 06:42

yorki napisał(a):...I to jest prawda. Nie tylko w Leonie...
...I nie jest to tylko kwestia właściwego ustawienia lusterka...


nie bardzo mogę się z tym zgodzić. w dalszym ciągu, jak w poprzedniej wypowiedzi, twierdzę, że przyczyną jest mniejsze lub w ogóle niekorzystanie z prawego lusterka.
proponuję takie ćwiczenie:
wsadź do osobówki na tylne siedzenie jakieś kartony lub coś innego, które skutecznie wykluczą obserwację do tyłu.
ustaw dwa pachołki, butelki po wodzie w odległości 15 kroków i zacznij "kręcić" ósemki tyłem. zmusi Cię to do szukania punktów odniesienia w lusterkach bocznych, tak jakbyś jeździł dostawczym, ciężarówką lub autobusem. gdy zacznie dobrze Ci to wychodzić, skracaj odległość między pachołkami o krok.
po kilku dniach takiego ćwiczenia po 1h dziennie, zaczniesz zupełnie inaczej korzystać z prawego lusterka.
Cyryl
 
Posty: 2495
Dołączył(a): niedziela 01 stycznia 2017, 19:54
Lokalizacja: Wrocław

Re: Zmiana pasa na rodzie

Postprzez Karlena » niedziela 07 stycznia 2018, 21:40

Ja nie muszę wkładać kartonów. Tak się składa, że akurat od niedawna wożę na tylnym siedzeniu (za pasazerem) fotelik dziecięcy. Jest to większy fotelik (0-18) ustawiony tylem do kierunku jazdy. Wiekszy, w sensie dla wiekszego dziecka - od roku. Problem polega na tym, ze jak chce spojrzec w okno pasazera, by sprwadzic czy nic nie jedzie, to widok zaslania mi wlasnie caly ten sprzet. Muszę naprawdę robic wszelkie mozliwe akrobacje, zeby cokolwiek dojrzec . Bo w lusterku nic nie widzę. A wlasnie, moze wyjasnie dokladniej o co chodzi. Sytuacja jest taka: drogi lacza sie prostopadle, ale nie pod katem 90 stopni, tylko pod ukosem. I jak podjezdzam do skrzyzowania i patrze w prawo to oczywiscie nic nie widze (bo auto jest pod katem). Widocznosc jezdni mam (teoretycznie) przez tyle okno pasazera. Okno, ktore jest zaloniete. A i najgorsze jest to, ze fotela nie moge przelozyc za fotel keirowcy (wtedy 2-metrowy maz nie zmiescilby sie za kierownica). Generalnie masakra... Niemal codziennie jezdze tamtedy i skrecam z dusza na ramieniu. Zastanawiam sie czy doklejenie dodatkowego lusterka do tego, ktore mam cos by pomoglo...
Karlena
 
Posty: 44
Dołączył(a): środa 07 września 2016, 12:48

Re: Zmiana pasa na rodzie

Postprzez Cyryl » poniedziałek 08 stycznia 2018, 07:07

Karlena napisał(a):...drogi lacza sie prostopadle, ale nie pod katem 90 stopni, tylko pod ukosem. I jak podjezdzam do skrzyzowania i patrze w prawo to oczywiscie nic nie widze (bo auto jest pod katem)...


zwróć uwagę w jaki sposób kierowcy ciężarówek zachowują się mając ten sam problem.
po prostu musisz inaczej ustawiać pojazd.

nie jestem plastykiem i trochę to nie jest widoczne, ale chodzi o samą ideę ustawienia pojazdu.
zmieniając kąt ustawienia pojazdu zmieniasz pole widzenia w prawym lusterku.
jeżdżąc pojazdem osobowym, który jest dużo węższy masz możliwość ustawienia go pod większym kątem. w pojazdach ciężarowych i autobusach możliwości są mniejsze, ale się da zrobić.
Załączniki
Ustawienie pojazdu.png
Cyryl
 
Posty: 2495
Dołączył(a): niedziela 01 stycznia 2017, 19:54
Lokalizacja: Wrocław

Re: Zmiana pasa na rodzie

Postprzez Karlena » poniedziałek 19 lutego 2018, 12:22

OMG! @Cyryl! dziękuję Ci bardzo!!! Sprawdziłam w terenie - działa!!!!!!!!!!!!!!! Jestem przeszczęśliwa! Nie wiem jak Ci dziękować. Trochę poćwiczyłam, ustawiam auto, na chwile lusterko i wszystko widzę! Ze tez wczesniej na to nie wpadłam! Jestes wielki! Co wiecej, moj maz jest grafikiem i na codzien podziwiam jego prace, ale Twoją sobie wydrukowalam :D Naprawdę dziękuję, bo teraz czuję się znacznie bezpieczniej! :thumb2: :thumb2: :thumb2:
Karlena
 
Posty: 44
Dołączył(a): środa 07 września 2016, 12:48

Poprzednia strona

Powrót do Porady techniczne

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 21 gości