Czy wciskać pedał sprzęgła przed hamowaniem?

Tutaj mile będą widziane wypowiedzi na temat techniki kierowania, oraz wszelkie porady dotyczące kupna, obsługi i eksploatacji pojazdu.

Moderatorzy: ella, klebek

Czy wciskać pedał sprzęgła przed hamowaniem?

Postprzez Karolina1994 » środa 11 listopada 2015, 21:03

Hej :) Mam takie pytanie bo w pewnej rzeczy dziś sie pogubiłam.
Pierwsze cztery godziny jazd miałam z innym instruktorem który uczył mnie że gdy dojeżdżamy do np ronda to wciskamy pedał sprzęgła, przyhamowujemy redukujemy bieg do dwójki i tak tocząc się powoli oceniamy sytuacje i albo sie zatrzymujemy i później ruszamy z jedynki albo jedziemy i to mi wychodziło ale dziś kolejne dwie godziny z innym instruktorem który mówił mi podobnie ale przed hamulcem nie mam wciskać sprzęgła czyli -hamowanie,sprzęgło,redukcja biegu i jazda lub zatrzymanie, to jak w końcu z tym jest? mam wcisnąć przed hamowaniem to sprzęgło, i szczerze sprawniej mi szło gdy je wciskałam przed hamowaniem dziś na rondzie przez to się pogubiłam :roll:
Karolina1994
 
Posty: 354
Dołączył(a): czwartek 08 października 2015, 09:10

Re: Czy wciskać pedał sprzęgła przed hamowaniem?

Postprzez pasqudek » środa 11 listopada 2015, 23:58

Instruktor uczyl mnie, aby wcisnac w ostatniej fazie hamowania.
pasqudek
 
Posty: 969
Dołączył(a): czwartek 15 stycznia 2015, 22:48

Re: Czy wciskać pedał sprzęgła przed hamowaniem?

Postprzez lith » czwartek 12 listopada 2015, 01:46

Lepiej wyrobić sobie odruch, że hamujesz hamulcem, a sprzęgło niezależnie od hamowania wciskasz dopiero przy niskich obrotach, żeby auto nie zgasło. Chociaż oczywiście nic takiego strasznego jak wciśniesz wcześniej sprzęgło zazwyczaj się nie stanie, ma to jednak swoje minusy i lepiej robić to świadomie.
Avatar użytkownika
lith
 
Posty: 7569
Dołączył(a): niedziela 17 maja 2009, 21:09
Lokalizacja: E-g/Gda

Re: Czy wciskać pedał sprzęgła przed hamowaniem?

Postprzez Karolina1994 » czwartek 12 listopada 2015, 08:56

ok, dzięki za pomoc, postaram sie teraz przyzwyczaić do hamowania bez sprzęgła :)
Egzamin teoretyczny 02.12.2015 podejście 1 wynik: Pozytywny (71/74)
Egzamin praktyczny 16.12.2015 podejście 1 wynik: Pozytywny
Karolina1994
 
Posty: 354
Dołączył(a): czwartek 08 października 2015, 09:10

Re: Czy wciskać pedał sprzęgła przed hamowaniem?

Postprzez Baranek » niedziela 29 listopada 2015, 18:31

Zdecydowanie najpierw hamulec, potem sprzęgło. Wyrabiasz sobie w ten sposób prawidłowy odruch. Mój instruktor wpajał nam to jako podstawową rzecz. Pytaliśmy - czemu najpierw hamulec?
On słusznie odpowiadał nam na to: będziesz jechał kiedyś 90-100 km/h i nagle coś ci wyskoczy na drogę. Jeśli najpierw wciśniesz sprzęgło a dopiero potem hamulec - to wiesz ile metrów przejedziesz jeszcze zanim zaczniesz hamować?

Więc - ważne jest nauczenie się odruchu. Najpierw hamulec, potem sprzęgło.
Avatar użytkownika
Baranek
 
Posty: 507
Dołączył(a): piątek 23 stycznia 2009, 13:28

Re: Czy wciskać pedał sprzęgła przed hamowaniem?

Postprzez Karolina1994 » niedziela 29 listopada 2015, 20:16

Baranek napisał(a):Zdecydowanie najpierw hamulec, potem sprzęgło. Wyrabiasz sobie w ten sposób prawidłowy odruch. Mój instruktor wpajał nam to jako podstawową rzecz. Pytaliśmy - czemu najpierw hamulec?
On słusznie odpowiadał nam na to: będziesz jechał kiedyś 90-100 km/h i nagle coś ci wyskoczy na drogę. Jeśli najpierw wciśniesz sprzęgło a dopiero potem hamulec - to wiesz ile metrów przejedziesz jeszcze zanim zaczniesz hamować?

Więc - ważne jest nauczenie się odruchu. Najpierw hamulec, potem sprzęgło.



Tak, tak. Ostatnio jeszcze spytałam instruktora i powiedział że w ostatniej fazie hamowania wciskamy właśnie sprzęgło, choć są tacy osobnicy którzy tak nie robią, a przez to mogę mieć oblany egzamin, gdyż obecnie na egzaminie trzeba jak najrzadziej używać sprzęgła.
Egzamin teoretyczny 02.12.2015 podejście 1 wynik: Pozytywny (71/74)
Egzamin praktyczny 16.12.2015 podejście 1 wynik: Pozytywny
Karolina1994
 
Posty: 354
Dołączył(a): czwartek 08 października 2015, 09:10

Re: Czy wciskać pedał sprzęgła przed hamowaniem?

Postprzez Borys_q » niedziela 29 listopada 2015, 21:56

On słusznie odpowiadał nam na to: będziesz jechał kiedyś 90-100 km/h i nagle coś ci wyskoczy na drogę. Jeśli najpierw wciśniesz sprzęgło a dopiero potem hamulec - to wiesz ile metrów przejedziesz jeszcze zanim zaczniesz hamować?


To akurat jest liche wytłumaczenie, jak coś ci wyskoczy to i tak wciskasz dwa pedały do oporu (zakładam ABS co by się fachofcy nie uczepili).

Tak, tak. Ostatnio jeszcze spytałam instruktora i powiedział że w ostatniej fazie hamowania wciskamy właśnie sprzęgło, choć są tacy osobnicy którzy tak nie robią, a przez to mogę mieć oblany egzamin, gdyż obecnie na egzaminie trzeba jak najrzadziej używać sprzęgła.


Ostatnia faza hamowania, jak ja lubię to stwierdzenie, tak mądrzę brzmi a nic nie wyjaśnia (sam też tego używałem) :)

Sprzęgło wciskasz jak obroty zbliżą się do minimalnych na danym biegu.W zależności czy hamujesz do zatrzymania (stop strzałka warunkowa), czy może istnieje możliwość przejechania bez zatrzymania (ustąp lub sygnalizacja świetlna) oraz jak długą drogę masz do zatrzymania, podejmujesz decyzje czy redukujesz biegi po kolei, czy od razu do dwójki, czy zatrzymujesz się bez redukowania i zrzucasz na luz po zatrzymaniu, czy od razu po zatrzymaniu na jedynkę żeby być gotowym do ruszenia. Może się zdarzyć, że będziesz jechać około minimalnych obrotów i będziesz z całą pewnością hamować do zatrzymania to praktycznie w momencie rozpoczęcia hamowania wciśniesz sobie sprzęgło. Najważniejszym jest zrozumieć jak działa układ przeniesienia napędu i o co w tym wszystkim chodzi, ale takich rzeczy w jednym poście się nie wytłumaczy.
Szybka jazda nie wymaga odpowiednich umiejętności. Trzeba jedynie wiedzieć który pedał odpowiada za jej zwiększanie.
Borys_q
 
Posty: 3480
Dołączył(a): sobota 22 marca 2008, 16:36
Lokalizacja: Gdańsk


Powrót do Porady techniczne

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 18 gości