Hamowanie autobusem miejskim z automatyczną skrzynią biegów

Tutaj mile będą widziane wypowiedzi na temat techniki kierowania, oraz wszelkie porady dotyczące kupna, obsługi i eksploatacji pojazdu.

Moderatorzy: ella, klebek

Hamowanie autobusem miejskim z automatyczną skrzynią biegów

Postprzez bonio782 » piątek 30 października 2015, 21:29

Witam.Mam pytanie odnośnie hamowania autobusem w komunikacji miejskiej,czy hamując na przystankach żeby całkowicie się zatrzymać popuszczamy pedał hamulca do momentu aż autobus się zatrzyma czy inaczej to się robi.
bonio782
 
Posty: 2
Dołączył(a): piątek 30 października 2015, 21:24

Re: Hamowanie autobusem miejskim z automatyczną skrzynią bie

Postprzez sercio » poniedziałek 02 listopada 2015, 20:56

Nie ma w tym nic nadzwyczajnego. Proces hamowania jest taki sam jak w innym pojeździe. Manipulujesz pedałem hamulca wedle własnych preferencji. Na samym końcu np. obsłudze przystanku możesz załączyć hamulec przystankowy, jeżeli dany model autobusu takowy posiada.
sercio
 
Posty: 14
Dołączył(a): środa 22 lipca 2015, 20:10

Re: Hamowanie autobusem miejskim z automatyczną skrzynią bie

Postprzez papadrive » poniedziałek 02 listopada 2015, 23:10

bonio782 napisał(a):... popuszczamy pedał hamulca do momentu aż autobus się zatrzyma czy inaczej to się robi.

Masz, zapewne, na myśli to nieprzyjemne szarpnięcie do tyłu, w momencie zatrzymania pojazdu?
Tak mnie uczono (co prawda nie na kat.D :( ) i tak robię prawie zawsze, kiedy hamowanie nie jest wymuszone sytuacją na drodze, a zaplanowane. Zatrzymując pojazd, normalnie hamuję do momentu osiągnięcia prędkości bliskiej zeru. Na ostatnią fazę (pół ostatniego obrotu koła :wink: ) odpuszczam hamulec i ewentualnie, jeśli to konieczne, naciskam drugi raz. Przez takie hamowanie eliminuje się nagłą zmianę siły bezwładnościowej działającej na ciało, kiedy to podczas wytracania prędkości pasażerowie pochylają się do przodu, a po zatrzymaniu, kiedy siła przestaje nagle działać, odrzuca ich w tył. Taka umiejętność kierowcy autobusu może się przydać. Szczególnie w KM, gdzie część pasażerów stoi podczas jazdy.
Nie zawsze, jazda zgodna z przepisami, gwarantuje bezpieczeństwo na drodze.
papadrive
 
Posty: 1010
Dołączył(a): poniedziałek 02 grudnia 2013, 22:21

Re: Hamowanie autobusem miejskim z automatyczną skrzynią bie

Postprzez bonio782 » wtorek 03 listopada 2015, 01:26

To trochę dziwne bo mi instruktor każe popuszczać pedał hamulca powoli do momentu aż autobus się zatrzyma.
bonio782
 
Posty: 2
Dołączył(a): piątek 30 października 2015, 21:24

Re: Hamowanie autobusem miejskim z automatyczną skrzynią bie

Postprzez JAKUB » poniedziałek 09 listopada 2015, 18:04

Dobrze cie uczy.
Zrozumiesz jak będziesz jeździł z pasazerami.
Otwierasz drzwi i działa hamulec (jeżeli jest sprawny, lub niewylaczony.)
Nie wiem po co to na egzaminie, jest takowe zadanie ocena hamowania z pasazerami? (NIE) Ja się tego nauczyłem jeżdżąc na linii. Dużo trzeba wyczucia doświadczenia,... za przewrócenie pasażera odp. kierowca.
JAKUB
 
Posty: 1406
Dołączył(a): sobota 10 marca 2012, 19:53

Re: Hamowanie autobusem miejskim z automatyczną skrzynią bie

Postprzez pasqudek » wtorek 10 listopada 2015, 00:41

A nie mozna dociazyc autobusu np.ceglami?
pasqudek
 
Posty: 969
Dołączył(a): czwartek 15 stycznia 2015, 22:48

Re: Hamowanie autobusem miejskim z automatyczną skrzynią bie

Postprzez JAKUB » czwartek 12 listopada 2015, 14:51

Widziałem w ruchu autobus dociazonym workami z wodą. Wyglądało to jakby pasażerowie nie mieli głów.

To były jakieś próby producenta.
JAKUB
 
Posty: 1406
Dołączył(a): sobota 10 marca 2012, 19:53


Powrót do Porady techniczne

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 29 gości