samochod z homologacja

Tutaj mile będą widziane wypowiedzi na temat techniki kierowania, oraz wszelkie porady dotyczące kupna, obsługi i eksploatacji pojazdu.

Moderatorzy: ella, klebek

samochod z homologacja

Postprzez krejziajwan » środa 16 listopada 2005, 18:26

przez zime bede dysponowal fordem focusem combi z homologacja na samochod ciezarowy. pomyslalem ze moglbym nim jezdzic na narty lecz problem tkwi w tym iz nie wiem czy moge wywalic krate oddzielajaca przedzial pasazerski od ladunkowego? kazdy wie jak wygladaja narty i focus combi i narty wchodza na dlugosc po zlozeniu polowy siedzenia tylnego. szukalem tego w kodeksie o ruchu drogowym lecz bezskutecznie:/ moze ktos o tym cos wie? jak to wyglada w praktyce tzn podczas kontroli pprzez policje? sprawdzaja czy krata jest na miejscu? slyszalem iz nie mozna jezdzic bez kraty. czy to prawda?
krejziajwan
 
Posty: 1
Dołączył(a): środa 16 listopada 2005, 18:17

Postprzez jjaacc » środa 16 listopada 2005, 20:06

Od połowy sierpnia, zaszły pewne zmiany i mniej więcej wygląda to tak:
Jeżeli organy kontrolujące przyłapią kogoś, kto jeździ bez kraty, zabierają dowodzik, nakładają grzywnę i powiadamiają odpowiedni Urząd Skarbowy o dokonanej przeróbce.
A urząd skarbowy zobowiązany jest do odzyskania niesłusznie odliczonego wat, zarówno za pojazd jak i za paliwo o ile był odliczany. Większość ludzi nie zdaje sobie z tego sprawy, a i policjanci nie są zbyt uświadomieni. Ale konsekwencje mogą być bardzo dotkliwe.
Avatar użytkownika
jjaacc
 
Posty: 748
Dołączył(a): poniedziałek 18 lipca 2005, 23:16
Lokalizacja: SŁUPSK

Postprzez scorpio44 » środa 16 listopada 2005, 20:41

To jest w sumie logiczne, bo po usunięciu kraty jest to już zwykły samochód osobowy, więc niby czemu ma mieć homologację ciężarowego.
scorpio44
 
Posty: 6964
Dołączył(a): piątek 05 lipca 2002, 11:54
Lokalizacja: Elbląg

Postprzez barylkaq » środa 16 listopada 2005, 22:55

zdjecie samej krarki nie wystarcza by samochód cięzarowy stał się osobowym, trzeba również udać sie do stacji kontroli pojazdów gdzie wydadzą odpowiednie zaświadczenie, że pojazd jest osobowy, koszt tej operacji to ok 100 zł
prawko B, C, C+E !!!
barylkaq
 
Posty: 222
Dołączył(a): środa 16 lutego 2005, 20:16
Lokalizacja: Lublin

Postprzez ella » środa 16 listopada 2005, 23:33

slyszalem iz nie mozna jezdzic bez kraty. czy to prawda?

To prawda. Najlepiej tak jak pisze Barylkad przerobic na osobówkę.
Tylko zanim pójdziesz do stacjo kontroli pojazdów musisz pójśc do warsztatu samochodowego – koniecznie takiego, który w REGON-ie ma zapis: „obsługa i naprawa samochodów” – tylko taki warsztat może wystawić ci zaświadczenie. W tym warsztacie trzeba nie tylko zdemontować kratkę, ale też przywrócić autu wszelkie cechy samochodu osobowego, np. właściwą liczbę pasów bezpieczeństwa, przegrody etc. Z tym zaświadczeniem idziesz do wydziału komunikacji.
Tam otrzymasz skierowanie na badanie do Stacji Kontroli Pojazdów ze znaczkiem E, czyli z rozszerzonymi uprawnieniami. Tam dostajesz kolejne zaświadczenie.
Z tym dokumentem wracasz do wydziału komunikacji, gdzie dostaniesz nowy dowód rejestracyjny – już dla auta osobowego.



To wszystko kosztuje, ale właściciel przerabianego auta, po zmianie ciężarówki w samochód osobowy nie musi płacić zaoszczędzonego przy kupnie pojazdu VAT-u. Minimalne koszty, z jakimi przy takiej operacji trzeba się liczyć, to około 200 zł. Jeśli nasz samochód wymaga większych przeróbek, a przy przerejestrowaniu nie wystarczy tylko wymiana samego dowodu, to wydatek będzie dwu- lub nawet trzykrotnie większy.



Chyba, że ci ten samochód dalej będzie potrzebny jako "ciężarówka". Wtedy lepiej kupić mocowania na narty na dach :wink:
Avatar użytkownika
ella
Moderator
 
Posty: 7793
Dołączył(a): poniedziałek 24 listopada 2003, 12:14
Lokalizacja: Warszawa

Postprzez barylkaq » czwartek 17 listopada 2005, 00:12

hmm ja tam jak przerabiałem to byłem tylko w stacji kontroli pojazdów i oni wydali mi zaświadczenie, ze auto jest juz osobówką. Do Wydziału Komunikacji nie musiałem latać.

a za jazde autem z homologacja bez kratki mozna dostać mandat :D
prawko B, C, C+E !!!
barylkaq
 
Posty: 222
Dołączył(a): środa 16 lutego 2005, 20:16
Lokalizacja: Lublin

Postprzez ella » czwartek 17 listopada 2005, 00:19

Do Wydziału Komunikacji nie musiałem latać.

To co masz w dowodzie rejestracyjnym?
Avatar użytkownika
ella
Moderator
 
Posty: 7793
Dołączył(a): poniedziałek 24 listopada 2003, 12:14
Lokalizacja: Warszawa

Postprzez bialy » czwartek 17 listopada 2005, 23:41

prawdopodobnie nic nie ma i musi jezdzic z papierkiem włożonym w dowod. :wink:
bialy
 
Posty: 573
Dołączył(a): czwartek 27 listopada 2003, 19:55

Postprzez barylkaq » piątek 18 listopada 2005, 11:28

bialy napisał(a):prawdopodobnie nic nie ma i musi jezdzic z papierkiem włożonym w dowod. :wink:


właśnie tak :)
prawko B, C, C+E !!!
barylkaq
 
Posty: 222
Dołączył(a): środa 16 lutego 2005, 20:16
Lokalizacja: Lublin


Powrót do Porady techniczne

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 77 gości