Kiedy redukować bieg na niższy. Proszę o pomoc.

Tutaj mile będą widziane wypowiedzi na temat techniki kierowania, oraz wszelkie porady dotyczące kupna, obsługi i eksploatacji pojazdu.

Moderatorzy: ella, klebek

Re: Kiedy redukować bieg na niższy. Proszę o pomoc.

Postprzez disaster » niedziela 07 grudnia 2014, 14:36

Jak jeżdżę autem, to się specjalnie nie zastanawiam, który bieg mam wrzucony.
W zasadzie po dźwięku silnika wiem, czy jest dobry, czy nie.
Ty możesz to poznać po zachowaniu auta.
Jak muli - za wysoki bieg.
Jak wyje - za niski bieg.
Ty masz rację, a ja mam karabin.
Avatar użytkownika
disaster
 
Posty: 937
Dołączył(a): wtorek 17 października 2006, 16:41

Re: Kiedy redukować bieg na niższy. Proszę o pomoc.

Postprzez Jacek550 » niedziela 07 grudnia 2014, 21:09

Proszę mi jeszcze powiedzieć jedno, czy mogę redukować bieg do obrotów czy raczej się tak nie robi tzn. jadę i hamuję tyle ile trzeba i jak widzę, że obroty spadły np. poniżej 1000 to daje mi to do wiadomości, że muszę wcisnąć sprzęgło i zredukować bieg, natomiast jeżeli przychamuję delikatnie i obroty znacząco nie spadną to wiem, że biegu redukować nie muszę?
Jacek550
 
Posty: 14
Dołączył(a): piątek 11 kwietnia 2014, 10:45

Re: Kiedy redukować bieg na niższy. Proszę o pomoc.

Postprzez Anett » niedziela 07 grudnia 2014, 21:12

W zależności od biegu, by nie zdławić silnika etc
Anett
 
Posty: 952
Dołączył(a): sobota 13 października 2012, 20:44
Lokalizacja: Wa-wa

Re: Kiedy redukować bieg na niższy. Proszę o pomoc.

Postprzez Jacek550 » niedziela 07 grudnia 2014, 21:18

Tzn. cały czas rozchodzi mi się o to, że jak jadę na jakimś biegu i przyhamuję to mam dylemat czy redukować czy też nie. Bo wiem, że czasem przyhamuję to nie trzeba redukować, a czasem przyhamuję to trzeba zredukować. Nadal nie wiem tego :(
Jacek550
 
Posty: 14
Dołączył(a): piątek 11 kwietnia 2014, 10:45

Re: Kiedy redukować bieg na niższy. Proszę o pomoc.

Postprzez Anett » niedziela 07 grudnia 2014, 22:36

Zależy od tego jaką prędkość masz... Jeśli bardzo spadnie to wtedy jak najbardziej... Poniżej 50 na 3, poniżej 30 na 2, ok 5km/h na 1
Anett
 
Posty: 952
Dołączył(a): sobota 13 października 2012, 20:44
Lokalizacja: Wa-wa

Re: Kiedy redukować bieg na niższy. Proszę o pomoc.

Postprzez Jacek550 » wtorek 09 grudnia 2014, 09:19

Jeździłem trochę i problem mam taki a więc: jak jadę i wiem jaki mam w chwili obecnej bieg to nie mam problemu z zadecydowaniem czy muszę redukować czy też nie, natomiast jeśli skupię się na czymś innym i nie wiem jaki jest bieg to mam problem czy redukować czy nie. Czy Wy zawsze wiecie jaki macie bieg? Proszę doradzcie coś bo już mi ręce opadają.
Jacek550
 
Posty: 14
Dołączył(a): piątek 11 kwietnia 2014, 10:45

Re: Kiedy redukować bieg na niższy. Proszę o pomoc.

Postprzez szerszon » wtorek 09 grudnia 2014, 09:23

Spoko.Wszystko kwestia wprawy, a ręce to na kierownicy. :D
szerszon
 
Posty: 16316
Dołączył(a): sobota 11 lipca 2009, 15:03

Re: Kiedy redukować bieg na niższy. Proszę o pomoc.

Postprzez disaster » wtorek 09 grudnia 2014, 11:34

Jacek550 napisał(a):Jeździłem trochę i problem mam taki a więc: jak jadę i wiem jaki mam w chwili obecnej bieg to nie mam problemu z zadecydowaniem czy muszę redukować czy też nie, natomiast jeśli skupię się na czymś innym i nie wiem jaki jest bieg to mam problem czy redukować czy nie. Czy Wy zawsze wiecie jaki macie bieg? Proszę doradzcie coś bo już mi ręce opadają.


Wiedza na temat tego który fizycznie bieg jest wrzucony jest zbędna i nie ma co sobie nią głowy zawracać.
Są tylko dwa momenty gdzie jest to ważne - przy ruszaniu i przy cofaniu ;)
Poza tymi sytuacjami operujesz biegami tak, żeby auto nie ryczało i jednocześnie nie dusiło się.
Ty masz rację, a ja mam karabin.
Avatar użytkownika
disaster
 
Posty: 937
Dołączył(a): wtorek 17 października 2006, 16:41

Re: Kiedy redukować bieg na niższy. Proszę o pomoc.

Postprzez Jacek550 » sobota 13 grudnia 2014, 21:07

Proszę powiedzcie mi czy Wy redukujecie biegi do dźwięku silnika? Jeśli tak to jak to robicie?
Jacek550
 
Posty: 14
Dołączył(a): piątek 11 kwietnia 2014, 10:45

Re: Kiedy redukować bieg na niższy. Proszę o pomoc.

Postprzez Anett » sobota 13 grudnia 2014, 22:03

Im większy bieg a mała prędkość samochód zaczyna się "dusić" i wtedy, Da się to wyczuć..
Anett
 
Posty: 952
Dołączył(a): sobota 13 października 2012, 20:44
Lokalizacja: Wa-wa

Re: Kiedy redukować bieg na niższy. Proszę o pomoc.

Postprzez disaster » niedziela 14 grudnia 2014, 15:26

Jacek550 napisał(a):Proszę powiedzcie mi czy Wy redukujecie biegi do dźwięku silnika? Jeśli tak to jak to robicie?

Wiesz to trochę tak jak z pytaniem jak grać na gitarze.
Bierzesz gitarę i szarpiesz struny ;)

Zanim nauczysz się zmieniać na dźwięk, naucz się zmieniać na obrotomierz.
Ty masz rację, a ja mam karabin.
Avatar użytkownika
disaster
 
Posty: 937
Dołączył(a): wtorek 17 października 2006, 16:41

Re: Kiedy redukować bieg na niższy. Proszę o pomoc.

Postprzez Makabra » niedziela 14 grudnia 2014, 17:05

Anett napisał(a):Zależy od tego jaką prędkość masz... , ok 5km/h na 1


Ale wymyśliłaś... rozpędź swoje auto na tyle, żeby wrzucić 2 bieg, puść sprzęglo, nie dodawaj gazu i tocz auto. Zobacz z jaka predkością będzie się toczyć. Na pewno nie będzie to 5km/h.
Avatar użytkownika
Makabra
 
Posty: 2168
Dołączył(a): wtorek 19 maja 2009, 23:00

Re: Kiedy redukować bieg na niższy. Proszę o pomoc.

Postprzez jasper1 » niedziela 14 grudnia 2014, 17:11

Jacek550 napisał(a):Proszę powiedzcie mi czy Wy redukujecie biegi do dźwięku silnika? Jeśli tak to jak to robicie?

Zacznij od kursu prawa jazdy i naucz się podstaw, bo coś mi wyglądasz na samouka, który chce się nauczyć jeździć z naszą pomocą.
Strach przed porażką, przed wyjściem na głupka to główna przeszkoda w uczeniu się
Genius is one percent inspiration and ninety-nine percent perspiration
jasper1
 
Posty: 2233
Dołączył(a): wtorek 12 lutego 2013, 00:04

Re: Kiedy redukować bieg na niższy. Proszę o pomoc.

Postprzez lith » niedziela 14 grudnia 2014, 22:57

Jacek550 napisał(a):Proszę powiedzcie mi czy Wy redukujecie biegi do dźwięku silnika? Jeśli tak to jak to robicie?

Tak dostosowujemy biegi do dźwięku/obrotów silnika i tego co akurat zamierzamy zrobić. Ciężko się tego nauczyć przez internet.
Ale tak w uproszczeniu- jak chcesz przyspieszać to autko trzymasz na wyższych obrotach, bo się będzie lepiej zbierało. Jak jedziesz z jednostajną prędkością i nie potrzebujesz kopa to jedziesz na niższych obrotach, żeby niepotrzebnie nie spalać paliwo. Jak jedziesz pod górkę i autko nie daje rady na niższych obrotach to redkujesz, żeby miało większego kopa. Jak chcesz hamować silnikiem to jedziesz bez gazu na wyższych obrotach, żeby silnik stawiał większe opory i miał na tyle wysokie obroty, żeby nie dostawać paliwa. I tak dalej...
Avatar użytkownika
lith
 
Posty: 7569
Dołączył(a): niedziela 17 maja 2009, 21:09
Lokalizacja: E-g/Gda

Re: Kiedy redukować bieg na niższy. Proszę o pomoc.

Postprzez Jacek550 » wtorek 16 grudnia 2014, 14:03

Jeździłem trochę i powiem Wam jaką metodę stosowałem, powiedzcie czy dobra. Jadę i np. zbliżam się do zakrętu, więc hamuję tyle ile trzeba i jak przyhamowałem delikatnie to biegu nie redukowałem i samochód nawet tego nie odczuł, natomiast jeżeli przed zakrętem przyhamowałem mocno to wtedy wcisnąłem sprzęgło i zredukowałem na odpowiedni bieg. Poprostu obrałem sobie taką metodę, że jak zmienię prędkość troszkę to nie redukuję, a jak zmienię prędkość mocno to sprzęgło (ręka na lewarek, i wtedy czuję pod ręką jaki mam bieg i wtedy redukuję bieg na taki który pasuje w chwili obecnej do sytuacji). Tak jak pisze disaster jadąc nie zastanawiam się na jakim biegu jadę, ponieważ skupiam się na sytuacji na drodze, więc niewiedziałem czy redukcja jest potrzebna czy też nie.
Jacek550
 
Posty: 14
Dołączył(a): piątek 11 kwietnia 2014, 10:45

Poprzednia strona

Powrót do Porady techniczne

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 49 gości