Kierunkowskazy bez osłony, czy legalne?

Tutaj mile będą widziane wypowiedzi na temat techniki kierowania, oraz wszelkie porady dotyczące kupna, obsługi i eksploatacji pojazdu.

Moderatorzy: ella, klebek

Kierunkowskazy bez osłony, czy legalne?

Postprzez 9imar9 » niedziela 12 października 2014, 15:52

Witam Panów i Panie.
Mam szybką sprawę, proszę o rady.
Wczoraj rano, zastałem mój samochód bez osłony kierunków przednich, tego szkiełka/plastyku, został sam wkład. Objeździłem lokalne auto-złomy i sklepy motoryzacyjne, nigdzie nie mieli takowych, zamówiłem na Allegro ale nie w tym rzecz. Kierunkowskazy pewnie przyjdą we wtorek, zaś jutro muszę jechać do Lublina (60km). I teraz do sedna, czy za jazdę bez tych szkiełek ze samymi wkładami (z pomarańczowymi żarówkami) mogę mieć jakieś nieprzyjemności z policją w razie kontroli? Czy jest podstawa do zabrania ewentualnie dowodu rejestracyjnego?
Proszę o jakiekolwiek spostrzeżenia.
Avatar użytkownika
9imar9
 
Posty: 207
Dołączył(a): sobota 20 października 2012, 17:00
Lokalizacja: Krś.

Re: Kierunkowskazy bez osłony, czy legalne?

Postprzez among » niedziela 12 października 2014, 20:19

Jeżeli wydają pomarańczowe mrugnięcia to nie powinno być problemu. Należy pamiętać tylko o tym żeby nigdzie nie było żadnych ostrych krawędzi. To grozi zatrzymaniem PJ.
Zbieraj punkty karne - 24 punkty możesz wymienić na rower.
"Gdy alkoholu pełne nieba - pękają mózgi oraz drzewa"
Obrazek
Obrazek
Avatar użytkownika
among
 
Posty: 293
Dołączył(a): środa 11 kwietnia 2012, 03:00
Lokalizacja: Szukam Satelity...

Re: Kierunkowskazy bez osłony, czy legalne?

Postprzez oskbelfer » poniedziałek 13 października 2014, 00:39

w razie kontroli mogą zabrac DR
sorry taki mamy klimat....sorry - na autostradach nie ma skrzyżowań, am sorry
N'attendez pas le Jugement dernier. Il a lieu tous les jours.
Avatar użytkownika
oskbelfer
 
Posty: 3596
Dołączył(a): czwartek 18 września 2008, 19:17
Lokalizacja: Polska

Re: Kierunkowskazy bez osłony, czy legalne?

Postprzez among » poniedziałek 13 października 2014, 11:10

oskbelfer napisał(a):w razie kontroli mogą zabrac DR


Na jakiej podstawie??
Zbieraj punkty karne - 24 punkty możesz wymienić na rower.
"Gdy alkoholu pełne nieba - pękają mózgi oraz drzewa"
Obrazek
Obrazek
Avatar użytkownika
among
 
Posty: 293
Dołączył(a): środa 11 kwietnia 2012, 03:00
Lokalizacja: Szukam Satelity...

Re: Kierunkowskazy bez osłony, czy legalne?

Postprzez oskbelfer » poniedziałek 13 października 2014, 20:32

a wiesz co to jest homologacja ?

wiesz jak wygląda sprawny reflektor czy lampa ?

Ty pewnie nie wiesz - ale diagnosta wie doskonale...

a jaka podstawa ?

proponuje czytanie ze zrozumieniem:
DZ U z 2012 r. Poz. 996
ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA TRANSPORTU, BUDOWNICTWA I GOSPODARKI MORSKIEJ 1)
z dnia 26 czerwca 2012 r.
w sprawie zakresu i sposobu przeprowadzania badań technicznych pojazdów oraz wzorów dokumentów
stosowanych przy tych badaniach
sorry taki mamy klimat....sorry - na autostradach nie ma skrzyżowań, am sorry
N'attendez pas le Jugement dernier. Il a lieu tous les jours.
Avatar użytkownika
oskbelfer
 
Posty: 3596
Dołączył(a): czwartek 18 września 2008, 19:17
Lokalizacja: Polska

Re: Kierunkowskazy bez osłony, czy legalne?

Postprzez among » wtorek 14 października 2014, 15:49

oskbelfer napisał(a):a wiesz co to jest homologacja ?

wiesz jak wygląda sprawny reflektor czy lampa ?

Ty pewnie nie wiesz - ale diagnosta wie doskonale...

a jaka podstawa ?

proponuje czytanie ze zrozumieniem:
DZ U z 2012 r. Poz. 996
ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA TRANSPORTU, BUDOWNICTWA I GOSPODARKI MORSKIEJ 1)
z dnia 26 czerwca 2012 r.
w sprawie zakresu i sposobu przeprowadzania badań technicznych pojazdów oraz wzorów dokumentów
stosowanych przy tych badaniach


Pojazd badania przeszedł. Podaj konkretny paragraf, który mówi o tym. Wkleiłeś rozporządzenie odnośnie przeglądów ale co ma piernik do wiatraka? Ten pojazd ma przegląd. Gorzej by sprawa wyglądała gdyby klosze były pęknięte lub połamane. Wówczas rzeczywiście DR zostanie zatrzymany, gdyż przy potrąceniu może zrobić komuś krzywdę.

A DJ zostanie zabrany tylko gdy:

1) stwierdzenia lub uzasadnionego przypuszczenia, że pojazd:

zagraża bezpieczeństwu,
zagraża porządkowi ruchu,
narusza wymagania ochrony środowiska,

2) stwierdzenia, że pojazd nie został poddany badaniu technicznemu w wyznaczonym terminie lub termin badania nie został wyznaczony prawidłowo,
3) stwierdzenia zniszczenia dowodu rejestracyjnego (pozwolenia czasowego) w stopniu powodującym jego nieczytelność,
4) uzasadnionego podejrzenia podrobienia lub przerobienia dowodu rejestracyjnego (pozwolenia czasowego),
5) stwierdzenia, że badanie techniczne zostało dokonane przez jednostkę do tego nie upoważnioną,
6) nieokazania przez kierującego dokumentu stwierdzającego zawarcie umowy obowiązkowego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej posiadacza pojazdu lub nieokazania dokumentu stwierdzającego opłacenie składki tego ubezpieczenia,
7) uzasadnionego przypuszczenia, że dane w nim zawarte nie odpowiadają stanowi faktycznemu.

Brak osłon nie narusza żadnego z wyżej wymienionych punktów.
Zbieraj punkty karne - 24 punkty możesz wymienić na rower.
"Gdy alkoholu pełne nieba - pękają mózgi oraz drzewa"
Obrazek
Obrazek
Avatar użytkownika
among
 
Posty: 293
Dołączył(a): środa 11 kwietnia 2012, 03:00
Lokalizacja: Szukam Satelity...

Re: Kierunkowskazy bez osłony, czy legalne?

Postprzez oskbelfer » wtorek 14 października 2014, 19:47

among napisał(a):Pojazd badania przeszedł.


Oznacza to, zę diagnosta złamał prawo


Podaj konkretny paragraf, który mówi o tym.


przeczytaj sobie rozporządzenie - zwłaszcza tabele :)



Wkleiłeś rozporządzenie odnośnie przeglądów ale co ma piernik do wiatraka?


Własnie to rozporzadzenie precyzuje, kiedy, jak i dlaczego diagnosta wydaje pozytywa lub negatywa




Ten pojazd ma przegląd. Gorzej by sprawa wyglądała gdyby klosze były pęknięte lub połamane.


a wiesz że np za brak tablic rejestracyjnych dostaje się negatywa ?

Pojazd ma przegląd - a policjant zatrzyma dowód za brak klosza, podobnie jak za brak lusterka



Wówczas rzeczywiście DR zostanie zatrzymany, gdyż przy potrąceniu może zrobić komuś krzywdę.


Poczytaj rozporządzenie i wówczas bierz się za dyskusje

A DJ zostanie zabrany tylko gdy:

1) stwierdzenia lub uzasadnionego przypuszczenia, że pojazd:

zagraża bezpieczeństwu,
zagraża porządkowi ruchu,
narusza wymagania ochrony środowiska,

2) stwierdzenia, że pojazd nie został poddany badaniu technicznemu w wyznaczonym terminie lub termin badania nie został wyznaczony prawidłowo,
3) stwierdzenia zniszczenia dowodu rejestracyjnego (pozwolenia czasowego) w stopniu powodującym jego nieczytelność,
4) uzasadnionego podejrzenia podrobienia lub przerobienia dowodu rejestracyjnego (pozwolenia czasowego),
5) stwierdzenia, że badanie techniczne zostało dokonane przez jednostkę do tego nie upoważnioną,
6) nieokazania przez kierującego dokumentu stwierdzającego zawarcie umowy obowiązkowego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej posiadacza pojazdu lub nieokazania dokumentu stwierdzającego opłacenie składki tego ubezpieczenia,
7) uzasadnionego przypuszczenia, że dane w nim zawarte nie odpowiadają stanowi faktycznemu.

Brak osłon nie narusza żadnego z wyżej wymienionych punktów.


Wkleiłeś sobie coś z prd - na tym świat się nie kończy - poczytaj więcej a zrozumiesz :)
sorry taki mamy klimat....sorry - na autostradach nie ma skrzyżowań, am sorry
N'attendez pas le Jugement dernier. Il a lieu tous les jours.
Avatar użytkownika
oskbelfer
 
Posty: 3596
Dołączył(a): czwartek 18 września 2008, 19:17
Lokalizacja: Polska

Re: Kierunkowskazy bez osłony, czy legalne?

Postprzez among » wtorek 14 października 2014, 22:52

Oznacza to, zę diagnosta złamał prawo

Ale w czasie przeglądu pojazd miał klosze, więc o jakim złamaniu prawa mówisz??


oskbelfer napisał(a):przeczytaj sobie rozporządzenie - zwłaszcza tabele :)

Czytałem. Nie ma tam nic o braku kloszy kierunkowskazów



oskbelfer napisał(a):Własnie to rozporzadzenie precyzuje, kiedy, jak i dlaczego diagnosta wydaje pozytywa lub negatywa

Ale pozytywa już wydał.


oskbelfer napisał(a):a wiesz że np za brak tablic rejestracyjnych dostaje się negatywa ?


Pojazd ma przegląd - a policjant zatrzyma dowód za brak klosza, podobnie jak za brak lusterka


A to już zupełnie inna sprawa. Pojazd, który nie ma tablic nie spełnia wymogów określonych w prawie i został wyłączony z użytku.
A tutaj cały czas mówi o działającym kierunkowskazie.

oskbelfer napisał(a):Poczytaj rozporządzenie i wówczas bierz się za dyskusje

Skoro już mnie tam odsyłasz to może sprecyzuj pod którym punktem mam tego szukać? :)

oskbelfer napisał(a):Wkleiłeś sobie coś z prd - na tym świat się nie kończy - poczytaj więcej a zrozumiesz :)

Sam mnie tam odsyłasz a nie potrafić wskazać czego mam dokładnie szukać. Wpisz dokładnie Paragraf i punkt !!!
Zbieraj punkty karne - 24 punkty możesz wymienić na rower.
"Gdy alkoholu pełne nieba - pękają mózgi oraz drzewa"
Obrazek
Obrazek
Avatar użytkownika
among
 
Posty: 293
Dołączył(a): środa 11 kwietnia 2012, 03:00
Lokalizacja: Szukam Satelity...

Re: Kierunkowskazy bez osłony, czy legalne?

Postprzez oskbelfer » wtorek 14 października 2014, 23:30

among napisał(a):
Oznacza to, zę diagnosta złamał prawo

Ale w czasie przeglądu pojazd miał klosze, więc o jakim złamaniu prawa mówisz??


Ogarnij się chłopie i zacznij czytać co napisałeś . Albo inaczej - jeśli pojedziesz bez klosza - to dostaniesz negatywa na SKP.

Teraz przeczytaj to o co pytał założyciel wątku

oskbelfer napisał(a):przeczytaj sobie rozporządzenie - zwłaszcza tabele :)

Czytałem. Nie ma tam nic o braku kloszy kierunkowskazów


Gratuluje - umiesz czytać :)

A czytaleś o popękanym kloszu ? Popękany klosz to usterka istotna

A brak klosza to co ? wszystko spoko, auto sprawne ?



oskbelfer napisał(a):Własnie to rozporzadzenie precyzuje, kiedy, jak i dlaczego diagnosta wydaje pozytywa lub negatywa

Ale pozytywa już wydał.


Kiedy wydał ? Wydał gdy był klosz czy bez klosza ?

Jeśli byłeś na przegladzie i miałeś lustrka (klosze) - a następnie urwało Ci lusterka, wóczas policjant zatrzyma Ci dowód i skieruje na badania techniczne.

Czy wiesz co musisz zrobić żeby diagnosta przyjął Cię na takowe badania ? Mysłe ż enie masz zielonego pojęcia

oskbelfer napisał(a):a wiesz że np za brak tablic rejestracyjnych dostaje się negatywa ?


Pojazd ma przegląd - a policjant zatrzyma dowód za brak klosza, podobnie jak za brak lusterka


A to już zupełnie inna sprawa. Pojazd, który nie ma tablic nie spełnia wymogów określonych w prawie i został wyłączony z użytku.
A tutaj cały czas mówi o działającym kierunkowskazie.


Ogarnij się chłopie po raz trzecie - brak klosza to usterka istotna

oskbelfer napisał(a):Poczytaj rozporządzenie i wówczas bierz się za dyskusje

Skoro już mnie tam odsyłasz to może sprecyzuj pod którym punktem mam tego szukać? :)


Nie chce mi się precyzować - wiedza kosztuje :)

oskbelfer napisał(a):Wkleiłeś sobie coś z prd - na tym świat się nie kończy - poczytaj więcej a zrozumiesz :)

Sam mnie tam odsyłasz a nie potrafić wskazać czego mam dokładnie szukać. Wpisz dokładnie Paragraf i punkt !!!


Jeszcze rza napiszę - umiesz czytać - to przeczytaj 77 stron, a potem bierz się za dyskusję (tylko jeszcze trzeba to zrozumieć ) a diagności musza mieć w jednym paluszku to rozporządzenie - aby zdać egzamin na diagnostę - ale co ja Ci będę tłumaczył.

Reasumując - brak klosza jest podstwą do zatrzymania dowodu rejestracyjnego pojazdu przez Policję.

W przypadku braku klosza na badaniu tech - diagnosta może dac negatywa i do 14 dni termin na powtórne badanie....
sorry taki mamy klimat....sorry - na autostradach nie ma skrzyżowań, am sorry
N'attendez pas le Jugement dernier. Il a lieu tous les jours.
Avatar użytkownika
oskbelfer
 
Posty: 3596
Dołączył(a): czwartek 18 września 2008, 19:17
Lokalizacja: Polska

Re: Kierunkowskazy bez osłony, czy legalne?

Postprzez among » środa 15 października 2014, 00:01

Czyli tak jak myślałem. Nic nie napiszesz bo nic takiego nie ma. Chciałeś zabłysnąć jak w większości swoich postów. Taka dyskusja z Tobą. Będziesz pisał o tablicach lusterkach tylko po to żeby uniknąć sedna tematu. Napisałem proste pytanie "Na jakiej podstawie" i oczekiwałem rzeczowej odpowiedzi, a nie Twoich wywodów i przypuszczeń.
Zbieraj punkty karne - 24 punkty możesz wymienić na rower.
"Gdy alkoholu pełne nieba - pękają mózgi oraz drzewa"
Obrazek
Obrazek
Avatar użytkownika
among
 
Posty: 293
Dołączył(a): środa 11 kwietnia 2012, 03:00
Lokalizacja: Szukam Satelity...

Re: Kierunkowskazy bez osłony, czy legalne?

Postprzez oskbelfer » środa 15 października 2014, 01:11

among napisał(a):Czyli tak jak myślałem.


No to źle myślałeś :)

Nic nie napiszesz bo nic takiego nie ma.


Poczytaj rozporządzenie zamiast wypisywac bzdury - nie jestem forumowa nianią - napisałem że blak klosza to NEGATYW - a jak masz wątpliwości to bierz się za lekturę rozporzadzenia

Chciałeś zabłysnąć jak w większości swoich postów.


Popis to Ty dajesz zwracając komuś (konkretnie mnie) uwagę na temat skuterów - żenada


Taka dyskusja z Tobą. Będziesz pisał o tablicach lusterkach tylko po to żeby uniknąć sedna tematu.


Masz problem aby przeczytać rozporządzenie ?

Napisałem proste pytanie "Na jakiej podstawie" i oczekiwałem rzeczowej odpowiedzi, a nie Twoich wywodów i przypuszczeń.


Chłopie ogarnij się - podałem Ci cała podstawę prawną - rozporządzenie - wystarczy przeczytać - nauka kosztuje
sorry taki mamy klimat....sorry - na autostradach nie ma skrzyżowań, am sorry
N'attendez pas le Jugement dernier. Il a lieu tous les jours.
Avatar użytkownika
oskbelfer
 
Posty: 3596
Dołączył(a): czwartek 18 września 2008, 19:17
Lokalizacja: Polska

Re: Kierunkowskazy bez osłony, czy legalne?

Postprzez among » środa 15 października 2014, 14:43

oskbelfer napisał(a):No to źle myślałeś :)

No właśnie nie. Prosiłem o merytoryczna odpowiedź. Paragraf i punkt. Zamiast tego odesłałeś mnie do dokumetu odnośnie przeprowadzanie przeglądów okresowych, które ten pojazd posiada.

oskbelfer napisał(a):Poczytaj rozporządzenie zamiast wypisywac bzdury - nie jestem forumowa nianią - napisałem że blak klosza to NEGATYW - a jak masz wątpliwości to bierz się za lekturę rozporzadzenia


Odsyłasz mnie do rozporządzenia a ciekawe czy sam je chociaż raz w życiu miałeś w ręku? Pewnie nie bo gdybyś miał to wskazałbyś chociaż rozdział, w którym jest coś takiego opisane.


oskbelfer napisał(a):Popis to Ty dajesz zwracając komuś (konkretnie mnie) uwagę na temat skuterów - żenada

Skuter do 50cm3 to nie motocykl. To motorower. Zajrzyj do rozporządzenia :P


oskbelfer napisał(a):Masz problem aby przeczytać rozporządzenie ?

Mam. Może nie ten najnowszy tylko poprzedni ale mam go po ręką. I szukałem w rozdziałach poświęconych obowiązkowemu oświetleniu pojazdów oraz o przyczynach zatrzymania DR. Nie znalazłem. Może Ty to zrobisz lepiej. Czekam.



oskbelfer napisał(a):Chłopie ogarnij się - podałem Ci cała podstawę prawną - rozporządzenie - wystarczy przeczytać - nauka kosztuje

Nie podałeś. Dałeś mi tytuł rozdziału o przeglądach. TEJ POJAZD MA PRZEGLĄD !!! Został zrobiony gdy pojazd miał klosze. A wbrew pozorom Policja nie czatuje tylko na to żeby odbierać ludziom DR i PJ/ To też są ludzie i można z nimi się dogadać. Każdemu może się zdarzyć kradzież lub dewastacja pojazdu a do pracy dojeżdżać trzeba. Sam mam pęknięcie na szybie czołowej dł. ok. 2cm w polu widzenia kierowcy i żaden policjant w czasie 4 kontroli nie zabrał mi dowodu. Wręcz przeciwnie jeden nawet powiedział mi, że są warsztaty, które mogą mi to skleić.

Ps. Skoro już o nauce to może naucz się pisać zgodnie z zasadami polskiej ortografii i stosuj polskie znaki. Prawidłowe znaki interpunkcyjne a skróty pisz z dużych liter.
Jest różnica czy robisz komuś "Łaskę", czy "Laske" - prof. Bralczyk.
Zbieraj punkty karne - 24 punkty możesz wymienić na rower.
"Gdy alkoholu pełne nieba - pękają mózgi oraz drzewa"
Obrazek
Obrazek
Avatar użytkownika
among
 
Posty: 293
Dołączył(a): środa 11 kwietnia 2012, 03:00
Lokalizacja: Szukam Satelity...

Re: Kierunkowskazy bez osłony, czy legalne?

Postprzez oskbelfer » środa 15 października 2014, 17:01

nie będę Cię edukował - masz gały do czytania, to czytaj...

brak klosza to usterka istotna - to moja podpowiedź...

o skuterze - nie rób z siebie "błazna"

a ortografia - masz problem polonisto ? zgłoś do moderatora, iż razi Cię brak ogonka w mojej pisowni.

Mam ochotę to piszę z dużej litery, mam ochotę piszę z małej a tobie z małej litery wara ...

Jeśli chcesz poznać podstawę prawną - to grzecznie poproś...jeśli nie potrafisz ładnie poprosić - to nie "kłap", że jeśli czegoś nie wskazuję palcem, to "coś" nie istnieje :)
sorry taki mamy klimat....sorry - na autostradach nie ma skrzyżowań, am sorry
N'attendez pas le Jugement dernier. Il a lieu tous les jours.
Avatar użytkownika
oskbelfer
 
Posty: 3596
Dołączył(a): czwartek 18 września 2008, 19:17
Lokalizacja: Polska

Re: Kierunkowskazy bez osłony, czy legalne?

Postprzez among » środa 22 października 2014, 00:19

oskbelfer napisał(a):nie będę Cię edukował - masz gały do czytania, to czytaj...

brak klosza to usterka istotna - to moja podpowiedź...

o skuterze - nie rób z siebie "błazna"

a ortografia - masz problem polonisto ? zgłoś do moderatora, iż razi Cię brak ogonka w mojej pisowni.

Mam ochotę to piszę z dużej litery, mam ochotę piszę z małej a tobie z małej litery wara ...

Jeśli chcesz poznać podstawę prawną - to grzecznie poproś...jeśli nie potrafisz ładnie poprosić - to nie "kłap", że jeśli czegoś nie wskazuję palcem, to "coś" nie istnieje :)


Nie będę o nic prosił kogoś komu się wydaje, że pozjadał wszystkie rozumy. Dla mnie jesteś "źródłem niewiarygodnym".
Co do tematu skutera to ty zrobiłeś z siebie bałwana. Chciałeś zabłysnąć a wyszedłeś na nieuka. "Wujek Dobra Rada" się znalazł :D
Kropka.
Zbieraj punkty karne - 24 punkty możesz wymienić na rower.
"Gdy alkoholu pełne nieba - pękają mózgi oraz drzewa"
Obrazek
Obrazek
Avatar użytkownika
among
 
Posty: 293
Dołączył(a): środa 11 kwietnia 2012, 03:00
Lokalizacja: Szukam Satelity...

Re: Kierunkowskazy bez osłony, czy legalne?

Postprzez oskbelfer » środa 22 października 2014, 08:16

Nie jestem bałwanem - za to powinieneś dostać bana - ale to sprawa moderatora

Skuter może być zarówno motorowerem jak i motocyklem.... wystarczy poczytać - a nie wmawiać że skuter to motocykl.... to rodzaj nadwozia...

Co do klosza kierunkowskazu, jeśli nie potrafisz ogarnąć rozporządzenie - Twój problem - nauka kosztuje :lol:
sorry taki mamy klimat....sorry - na autostradach nie ma skrzyżowań, am sorry
N'attendez pas le Jugement dernier. Il a lieu tous les jours.
Avatar użytkownika
oskbelfer
 
Posty: 3596
Dołączył(a): czwartek 18 września 2008, 19:17
Lokalizacja: Polska

Następna strona

Powrót do Porady techniczne

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 31 gości