Źle wrzucony bieg

Tutaj mile będą widziane wypowiedzi na temat techniki kierowania, oraz wszelkie porady dotyczące kupna, obsługi i eksploatacji pojazdu.

Moderatorzy: ella, klebek

Źle wrzucony bieg

Postprzez tony221 » piątek 29 sierpnia 2014, 14:41

Cześć. Od niedawna mam prawo jazdy i chciałem zapytać o pewną rzecz która mi się dzis przydarzyła. Mianowicie przy parkowaniu chciałem wrzucić wsteczny, ale okazało się, że się tak nie do końca wrzucił, "na wpół". Oczywiście zaczęło po cichu lekko zgrzytać, ja mając otwarte okno i wiedząc że obok są roboty drogowe nie od razu zajarzyłem że to u mnie, i wrzuciłem bieg poprawnie dopiero po jakichś 10 sekundach. Czy takie piłowanie mogło coś uszkodzić, czy nie przejmować się takim jednorazowym wybrykiem? Auto prowadzi się normalnie, ale trochę mnie ta sytuacja zmartwiła i chciałem się upewnić.
tony221
 
Posty: 1
Dołączył(a): piątek 29 sierpnia 2014, 14:33

Re: Źle wrzucony bieg

Postprzez Anett » piątek 29 sierpnia 2014, 14:52

Jednorazowe szkody nie robi... Ale tak robiąc możesz sobie skrzynie rozwalić...
Jak nie wchodzi puść sprzęgło i jeszcze raz go wciśnij w podłoge i wrzuć bieg
Anett
 
Posty: 952
Dołączył(a): sobota 13 października 2012, 20:44
Lokalizacja: Wa-wa

Re: Źle wrzucony bieg

Postprzez Makabra » piątek 29 sierpnia 2014, 17:15

Mozna tez probowac wrzucic 3 i potem wsteczny. Czasami lepiej pomaga niz.poniwne wysprzeglenie
Avatar użytkownika
Makabra
 
Posty: 2168
Dołączył(a): wtorek 19 maja 2009, 23:00

Re: Źle wrzucony bieg

Postprzez Makabra » poniedziałek 01 września 2014, 15:58

Niezbyt rozumiem kwestie zeby tak nie jechac za dlugo :-) Jak bieg nie wejdzie tylko skrzynia drze ryja, to auto nie ruszy chyba ze z gorki.
Avatar użytkownika
Makabra
 
Posty: 2168
Dołączył(a): wtorek 19 maja 2009, 23:00

Re: Źle wrzucony bieg

Postprzez Borys_q » poniedziałek 01 września 2014, 20:30

Koledze chyba chodzi, żeby nie stać tak z puszczonym sprzęgłem, skrzynią drącą ryja czekając na cud.
Szybka jazda nie wymaga odpowiednich umiejętności. Trzeba jedynie wiedzieć który pedał odpowiada za jej zwiększanie.
Borys_q
 
Posty: 3480
Dołączył(a): sobota 22 marca 2008, 16:36
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Źle wrzucony bieg

Postprzez papadrive » poniedziałek 01 września 2014, 21:50

Wsteczny bieg nie jest synchronizowany i jeśli sprzęgło nie do końca rozłączy napęd (mało wciśnięte, zużyte ) to może zgrzytnąć. Z resztą i na synchronizatorach tak być może. Wtedy albo ponowne wciśnięcie pedału do oporu lub, jak pisał @Makabra, wrzucić inny (nie koniecznie 3) bieg w celu zatrzymania obrotów wałków (kół zębatych) i ponowne włożenie wstecznego.
Nie zawsze, jazda zgodna z przepisami, gwarantuje bezpieczeństwo na drodze.
papadrive
 
Posty: 1010
Dołączył(a): poniedziałek 02 grudnia 2013, 22:21

Re: Źle wrzucony bieg

Postprzez tadzio2299 » czwartek 04 września 2014, 14:32

A dlaczego mimo ze R nie jest synchronizowany a w maluchach tez 1 to nie wolno ich wrzucac podczas jazdy no nie?
Ale jak wciskamy sprzeglo to przeciez rozlaczamy silnik od kół więc czemu nie wolno tych biegów wrzucic jadąc autem? :hmm:
tadzio2299
 
Posty: 40
Dołączył(a): sobota 19 kwietnia 2014, 12:56

Re: Źle wrzucony bieg

Postprzez papadrive » czwartek 04 września 2014, 22:04

Wciskając sprzęgło rozłączysz silnik od skrzyni, ale skrzyni od kół nie da się rozłączyć i toczący się samochód będzie obracał wałkami skrzyni. Przez to trudniej jest wrzucić bieg (różnica prędkości obrotowej wałków/zębatek. Szczególnie biegu bez synchronizatora, który ma za zadanie wyrównania (zniwelowania różnicy) obrotów dwóch wałków/zębatek. O ile pierwszy bieg da się włączyć, przy odrobinie wprawy, bez zgrzytów, to ze wstecznym jest trudniej ze względu na to, że podczas włączania wstecznego odwraca się obroty wałka głównego.
Nie zawsze, jazda zgodna z przepisami, gwarantuje bezpieczeństwo na drodze.
papadrive
 
Posty: 1010
Dołączył(a): poniedziałek 02 grudnia 2013, 22:21

Re: Źle wrzucony bieg

Postprzez Makabra » czwartek 04 września 2014, 22:18

W sumie nigdy się nie zastanwiałem nad tym które biegi nie są zsynchronizowane, ale u mnie 1 bieg nawet przy 20kmh wchodzi bez zgrzytów normalnie.
Avatar użytkownika
Makabra
 
Posty: 2168
Dołączył(a): wtorek 19 maja 2009, 23:00

Re: Źle wrzucony bieg

Postprzez tadzio2299 » piątek 05 września 2014, 11:25

Tego nie wiedziałem czyli przy wcisnieciu sprzegla nie odlaczają sie kola od skrzyni?
Bo teoretycznie mozna by bylo wrzucic 1 lub R np przy 100km/h oczywiście nie puszczajac sprzegla.

No maluch nie ma 1 synchro i nawet przy odrobinie ruchu jest duzy zgrzyt.

A tak pozatym to rozrusznikiem mozna kręcic jak kola sie ruszają czy tez jest zasada calkowitego stopu?
tadzio2299
 
Posty: 40
Dołączył(a): sobota 19 kwietnia 2014, 12:56

Re: Źle wrzucony bieg

Postprzez Borys_q » piątek 05 września 2014, 12:32

Tego nie wiedziałem czyli przy wciśnięciu sprzęgła nie odłączają się kola od skrzyni?


Koła ze skrzynią są połączone na stałe.

No maluch nie ma 1 synchro i nawet przy odrobinie ruchu jest duzy zgrzyt.


Jak się wie jak to redukcje z 2 do jeden w maluchu bardzo płynnie przebiegają.

A tak pozatym to rozrusznikiem mozna kręcic jak kola sie ruszają czy tez jest zasada calkowitego stopu?


Jak masz sprzęgło wciśnięte i na luzie to możesz sobie rozrusznikiem kręcić jak koła się kręcą, tylko przypadkiem nie wyciągaj kluczyka ze stacyjki.
Szybka jazda nie wymaga odpowiednich umiejętności. Trzeba jedynie wiedzieć który pedał odpowiada za jej zwiększanie.
Borys_q
 
Posty: 3480
Dołączył(a): sobota 22 marca 2008, 16:36
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Źle wrzucony bieg

Postprzez papadrive » poniedziałek 08 września 2014, 22:04

Borys_q napisał(a):Jak się wie jak to redukcje z 2 do jeden w maluchu bardzo płynnie przebiegają.


Jak się wie. Ilu teraz kierowców umie przełączać biegi z podwójnym wysprzęgleniem i do tego z przgazówką? Teraz nawet ciężarowcy mają skrzynie synchronizowane, a i automatyczne też. Posadź takiego młodego na stara 28, to wszystkie zęby w trybach policzy. :lol:

tadzio2299 napisał(a):tak moja kuzynka zepsuła w CC ojca jaki bendix
zgasł jej i odpalała podczas toczenia sie auta a powinna sie zatrzymac do 0

Nie musiała się zatrzymywać. Wystarczyło wcisnąć sprzęgło.
Nie zawsze, jazda zgodna z przepisami, gwarantuje bezpieczeństwo na drodze.
papadrive
 
Posty: 1010
Dołączył(a): poniedziałek 02 grudnia 2013, 22:21


Powrót do Porady techniczne

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 10 gości