Ekonomiczna jazda z górki

Tutaj mile będą widziane wypowiedzi na temat techniki kierowania, oraz wszelkie porady dotyczące kupna, obsługi i eksploatacji pojazdu.

Moderatorzy: ella, klebek

Re: Ekonomiczna jazda z górki

Postprzez dylek » wtorek 19 sierpnia 2014, 22:58

lith - tak jak mówiłem : "muskałem" gaz. Stałe podbicie choćby o 100 od jałowych powodowałoby stałe przyspieszanie, a nie równą jazdę. Doprecyzowując muskanie, to zapewne było powiedzmy 2 sec. dotknięcia leciutkiego gazu...po nim ze 4 sec bez gazu...
Uśredniając czas jechania ze zuzyciem około 2l i ze zuzyciem 0,0 to pewnie wyszło zbliżone spalanie jak na luzie, ale jechałem stałą prędkością. Tak więc prostej odpowiedzi dalej nie masz :P
Pozdrawiam z prawego fotela "eLki" :D
Avatar użytkownika
dylek
Moderator
 
Posty: 4648
Dołączył(a): czwartek 01 marca 2007, 22:39
Lokalizacja: Lublin

Re: Ekonomiczna jazda z górki

Postprzez severian » środa 20 sierpnia 2014, 12:36

lith napisał(a):Swoją drogą np. na Ukrainie w górach z tego co widziałem to czymś normalnym jest jazda z górki z wyłączonym silnikiem i większość busów w ten sposób śmiga :P Więc nie ma co też za mocno przeżywać kawałka z górki pokonanego osobówką na luzie :mrgreen:


No,świetny pomysł.Zwłaszcza jeśli masz pompę wspomagania hamulców.W tym przypadku wyłączony silnik oznacza praktycznie brak hamulców.Trzeba być,nie bójmy się użyć tego słowa, idiotą by robić takie rzeczy.
severian
 
Posty: 3
Dołączył(a): czwartek 14 sierpnia 2014, 22:40

Re: Ekonomiczna jazda z górki

Postprzez szoferemeryt » środa 20 sierpnia 2014, 14:08

Starymi samochodami tzw gaźnikowymi z góry warto jechać na luzie, nawet gdy zjazd jest dość długi a niezbyt stromy dobrze jest pojazd rozpędzić. Dalej dojedzie pobierając tyle paliwa co stojąc w miejscu oczywiście w tym samym czasie. Jazda na luzie z większą prędkością jest bardziej oszczędna od wolnej jazdy.
Co gdy silnik zgaśnie, a jest wspomaganie hamulców i kierownicy?
Doświadczenie w ocenie czy silnik pracuje, ma tu wielkie znaczenie.
Starą babcia „Sieną” tak jeździłem i było to ekonomiczne choć z górki tam gdzie okoliczności i ogólnie mówiąc warunki nie pozwalały na luz , zdejmowałem nogę z gazu i silnik zaczynał hamować nie pobierając paliwa, gdyż następowało jego automatyczne odcięcie.
Istnieją graniczne obroty silnika (przeważnie między 800 a 1000) przy których silnik zaczyna normalnie pobierać paliwo. Ten samochodzik w przyszłym roku byłby już pełnoletni, ale silnik 1.4 był nie do zdarcia. Najbardziej podobało mi się w nim to, że na 5 biegu przy 40km/h pod wzniesienia kilkuprocentowe zbierał się bez problemu. Palił też niewiele bo poniżej 7/100 średnio.

Pytanie jest:
Jadąc z górki powiedzmy na odcinku 1000 m lepiej jest jechać na luzie i na końcu zahamować silnikiem?
Czy lepiej na minimalnych obrotach na 5 biegu i utrzymywać prędkość rzędu 50 -60 km/h, a jak silnik przyśpieszy, bo jedziemy z górki, to hamować silnikiem?

Wszystko zależy od rodzaju silnika i okoliczności na drodze. Nie ma jednoznacznej recepty.
szoferemeryt
 
Posty: 1155
Dołączył(a): piątek 11 kwietnia 2014, 16:03

Re: Ekonomiczna jazda z górki

Postprzez oskbelfer » czwartek 21 sierpnia 2014, 18:29

szoferemeryt napisał(a):

Wszystko zależy od rodzaju silnika i okoliczności na drodze. Nie ma jednoznacznej recepty.



Nie jeździ się na luzie - oto jest recepta
sorry taki mamy klimat....sorry - na autostradach nie ma skrzyżowań, am sorry
N'attendez pas le Jugement dernier. Il a lieu tous les jours.
Avatar użytkownika
oskbelfer
 
Posty: 3596
Dołączył(a): czwartek 18 września 2008, 19:17
Lokalizacja: Polska

Re: Ekonomiczna jazda z górki

Postprzez szoferemeryt » piątek 22 sierpnia 2014, 01:36

oskbelfer napisał(a):Nie jeździ się na luzie - oto jest recepta

Jeśli zabraniają przepisy, to zgadzam się, ale jak nie to dlaczego tak twierdzisz?
szoferemeryt
 
Posty: 1155
Dołączył(a): piątek 11 kwietnia 2014, 16:03

Re: Ekonomiczna jazda z górki

Postprzez szerszon » piątek 22 sierpnia 2014, 07:03

Technika kierowania. Można bardzo szybko zrozumieć, jak ci czasu zabraknie, a TIR sie zbliża....
szerszon
 
Posty: 16316
Dołączył(a): sobota 11 lipca 2009, 15:03

Re: Ekonomiczna jazda z górki

Postprzez lith » piątek 22 sierpnia 2014, 08:18

Wrzucony wysoki bieg na pewno nas tutaj cudownie ocali :D
Avatar użytkownika
lith
 
Posty: 7569
Dołączył(a): niedziela 17 maja 2009, 21:09
Lokalizacja: E-g/Gda

Re: Ekonomiczna jazda z górki

Postprzez szerszon » piątek 22 sierpnia 2014, 12:58

Wystarczy,ze silnik sie nie dławi i poza tym masz prędkość w miarę dostosowana do biegu.
szerszon
 
Posty: 16316
Dołączył(a): sobota 11 lipca 2009, 15:03

Re: Ekonomiczna jazda z górki

Postprzez szoferemeryt » sobota 23 sierpnia 2014, 10:56

Tempomat rozwiąże problem, tyle że to wnerwia tych co lubią jeździć ostro nie zważając na ograniczenia.
Dobrze mieć rejestrator video, to jeszcze bardziej rozsierdza tych napalonych.
szoferemeryt
 
Posty: 1155
Dołączył(a): piątek 11 kwietnia 2014, 16:03

Re: Ekonomiczna jazda z górki

Postprzez lith » poniedziałek 25 sierpnia 2014, 01:23

Nie wiem jaki jest związek pomiędzy tempomatem, a przestrzeganiem ograniczeń :P To samo z rejestratorem, często jeżdżę z jednym i z drugim i nie dostrzegam zależności ;)

@szerszon
Zależy od samochodu, w ~200 konnym dieslu rzeczywiście nawet jak na piątce dam gaz w podłogę to będzie ok, nawet z niskich obrotów się w miarę sensownie zbierze. Jak w swoim 80-konnym potworze 1.2 w LPG na 5tce wcisnę gaz w podłogę to stanie się wielkie nic ;) Przy ~70-80-90 km/h na piątce mam praktycznie takie samo przyspieszenie jak na luzie :mrgreen: Jak będę musiał żwawo przyspieszyć, to bez redukcji o 2 biegi się nie obejdzie.
Avatar użytkownika
lith
 
Posty: 7569
Dołączył(a): niedziela 17 maja 2009, 21:09
Lokalizacja: E-g/Gda

Re: Ekonomiczna jazda z górki

Postprzez szoferemeryt » poniedziałek 25 sierpnia 2014, 20:32

lith napisał(a):Nie wiem jaki jest związek pomiędzy tempomatem, a przestrzeganiem ograniczeń :P To samo z rejestratorem, często jeżdżę z jednym i z drugim i nie dostrzegam zależności ;) .

To włącz tempomat, ustaw na 50km/h w obszarze zabudowanym. A odpowiedź przyjdzie sama. Na odcinku 1km na ruchliwej drodze wyprzedzi cię kilku lub kilkunastu na dodatek nie zważając na znaki poziome.
Miej włączony tempomat i w miejscu widocznym kamerkę wsteczną, podejrzewam że 100% kierujących nie zdecyduje się na wyprzedzanie chyba że nadziany kasą samobójca.
Jak zauważyłem, jadąc z tempomatem oszczędzam paliwo.
szoferemeryt
 
Posty: 1155
Dołączył(a): piątek 11 kwietnia 2014, 16:03

Re: Ekonomiczna jazda z górki

Postprzez lith » poniedziałek 25 sierpnia 2014, 20:50

Obawiam się, że bym był pierwszą osobą, która by straciła cierpliwość podczas tego eksperymentu ;)
Avatar użytkownika
lith
 
Posty: 7569
Dołączył(a): niedziela 17 maja 2009, 21:09
Lokalizacja: E-g/Gda

Re: Ekonomiczna jazda z górki

Postprzez oskbelfer » poniedziałek 25 sierpnia 2014, 21:53

szoferemeryt napisał(a):Jak zauważyłem, jadąc z tempomatem oszczędzam paliwo.



Taaaa, zwłaszcza jak przed Tobą będzie jechał ktoś z prędkością niższa o 1- 2 km/h niż Twoje nastawy na tempomacie :)
sorry taki mamy klimat....sorry - na autostradach nie ma skrzyżowań, am sorry
N'attendez pas le Jugement dernier. Il a lieu tous les jours.
Avatar użytkownika
oskbelfer
 
Posty: 3596
Dołączył(a): czwartek 18 września 2008, 19:17
Lokalizacja: Polska

Re: Ekonomiczna jazda z górki

Postprzez szoferemeryt » wtorek 26 sierpnia 2014, 12:54

oskbelfer napisał(a):Taaaa, zwłaszcza jak przed Tobą będzie jechał ktoś z prędkością niższa o 1- 2 km/h niż Twoje nastawy na tempomacie :)

Taaaaaa, a paluszki i nóżki to Bozia po co dała?
Jest powiedzenie "złej baletnicy przeszkadza w tańcu rąbek spódnicy".
szoferemeryt
 
Posty: 1155
Dołączył(a): piątek 11 kwietnia 2014, 16:03

Re: Ekonomiczna jazda z górki

Postprzez Makabra » wtorek 02 września 2014, 20:23

W mieście jak najbardziej w godzinach nocnych, bo joyem można sobie prędkość regulować. Tylko co to ma do tematu :)
Avatar użytkownika
Makabra
 
Posty: 2168
Dołączył(a): wtorek 19 maja 2009, 23:00

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Porady techniczne

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 14 gości