Problem z wyprzedzaniem.

Tutaj mile będą widziane wypowiedzi na temat techniki kierowania, oraz wszelkie porady dotyczące kupna, obsługi i eksploatacji pojazdu.

Moderatorzy: ella, klebek

Problem z wyprzedzaniem.

Postprzez Adski » środa 18 czerwca 2014, 20:16

Witam.

Prawo jazdy posiadam już prawie drugi miesiąc, ale z powodu braku własnego samochodu przejechałem max. 300 - 400 km. Póki co trochę ciężko mi się jeździ, miałem lekkie kłopoty z parkowaniem i ruszaniem. Z nimi jakoś sobie poradziłem, ale mam inny trochę większy problem, a mianowicie mieszkam koło dość wąskiej drogi ze stromymi poboczami, która jest uczęszczana przez bardzo dużo pojazdów ciężarowych. Gdy jedzie przede mną jakaś ciężarówka, to nie wyprzedzam jej, ponieważ nie wiem jak ocenić odstęp od niej, a boję się zjechać na strome pobocze.

Oto fotka tej drogi:
Obrazek

Macie jakieś rady jak mogę ocenić odległość od wyprzedzanego przeze mnie pojazdu oraz jak zachowywać się przy wyprzedzaniu na takiej drodze ?

PS. Inni często przy wyprzedzaniu ciężarówki korzystają z pobocza.
Adski
 
Posty: 1
Dołączył(a): środa 18 czerwca 2014, 19:50

Re: Problem z wyprzedzaniem.

Postprzez Makabra » środa 18 czerwca 2014, 22:47

A z jaka predkoscia te ciezarowki jada ze musizz je wyprzedzac? Wyjedz sobie 10 minut wczesniej i zdazysz bez wyprzedzania :D
Avatar użytkownika
Makabra
 
Posty: 2168
Dołączył(a): wtorek 19 maja 2009, 23:00

Re: Problem z wyprzedzaniem.

Postprzez vett20 » piątek 20 czerwca 2014, 10:08

Generalnie kierowcy tirów, którzy jadą wolno np. do 40 km/h na takiej drodze, mogą ułatwić ci manewr. Zazwyczaj zwalniają i zjeżdżają na pobocze, tak że masz 3/4 pasa do dyspozycji :). Oczywiście wszystko zależy od stromizny pobocza i jego stanu.
vett20
 
Posty: 5
Dołączył(a): piątek 20 czerwca 2014, 09:58

Re: Problem z wyprzedzaniem.

Postprzez Radhezz » piątek 20 czerwca 2014, 16:16

vett20 napisał(a):Generalnie kierowcy tirów, którzy jadą wolno np. do 40 km/h na takiej drodze, mogą ułatwić ci manewr. Zazwyczaj zwalniają i zjeżdżają na pobocze, tak że masz 3/4 pasa do dyspozycji :). Oczywiście wszystko zależy od stromizny pobocza i jego stanu.

To nie jest żadna zasada, i osobiście bym raczej nie zjeżdżał. Również mieszkam przy stosunkowo wąskiej drodze praktycznie bez pobocza - teoretycznie mogę wyprzedzać na żyletki, i nawet czasem i się to zdarza, ale to dość duże ryzyko. Należy się liczyć z tym że wjechanie w koleinę/dziurę podczas takiego manewru czy to naszego pojazdu, czy też tego który wyprzedzamy może się bardzo szybko i źle skończyć. Więc czy warto podjąć ryzyko, jeśli zgodnie z przepisami możemy pojechać najwyżej 10km/h więcej?
[A][B][BE][C][CE][D][DE]
Pojazdy uprzywilejowane ABCD
Jeśli nie przeklinasz w trakcie prowadzenia samochodu, to znaczy, że prawdopodobnie należysz do tej grupy kierowców, na których my wszyscy przeklinamy.
Avatar użytkownika
Radhezz
 
Posty: 756
Dołączył(a): poniedziałek 05 marca 2012, 15:30
Lokalizacja: Opole


Powrót do Porady techniczne

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Google [Bot] i 6 gości