Wilgotność powietrza

Tutaj mile będą widziane wypowiedzi na temat techniki kierowania, oraz wszelkie porady dotyczące kupna, obsługi i eksploatacji pojazdu.

Moderatorzy: ella, klebek

Wilgotność powietrza

Postprzez samotnyGeorge » piątek 06 czerwca 2014, 22:00

Nie wiem czy pytanie techniczne, ale...

Jechałem sobie dzisiaj w deszczu, wycieraczki pracują, aż tu nagle - fotoradar straży miejskiej.
Z tego co pamiętam, maksymalną dopuszczalną wilgotnością powietrza w której fotoradar pracuje prawidłowo, to 95%. Z tego co pamiętam z geografii, podczas deszczu wilgotność powietrza wynosi 100%, bo powietrze nie jest w stanie pomieścić większej ilości wody i następuje jej skoplenie. Czyli deszcz. Ergo - pada = wilgotność wynosi 100%.

Dzwonie więc do straży miejskiej, nagrywam rozmowę (:D) i pan strażnik informuje mnie, że jestem w błedzie, gdyż jego zdaniem podczas deszczu wilgotność powietrza może być niższa niż 95%, a więc jest dozwolonym używanie fotoradaru w deszczu.

Informacje w internecie wskazują rację po mojej stronie.

Jak to jest?
samotnyGeorge
 
Posty: 101
Dołączył(a): niedziela 09 marca 2014, 13:37

Re: Wilgotność powietrza

Postprzez lith » piątek 06 czerwca 2014, 22:33

Ja tam miałem mocno uproszczoną meteorologię, ale czy nie pomyliłeś deszczu z rosą/mgłą?
Avatar użytkownika
lith
 
Posty: 7569
Dołączył(a): niedziela 17 maja 2009, 21:09
Lokalizacja: E-g/Gda

Re: Wilgotność powietrza

Postprzez samotnyGeorge » piątek 06 czerwca 2014, 23:13

Nie. Lało tak, że wycieraczki musiały chodzić na drugim biegu.
samotnyGeorge
 
Posty: 101
Dołączył(a): niedziela 09 marca 2014, 13:37

Re: Wilgotność powietrza

Postprzez lith » sobota 07 czerwca 2014, 00:43

No ale jak w okolicach ziemi 'powietrze nie jest w stanie pomieścić większej ilości wody i następuje jej skroplenie' to raczej mamy mgłę, albo rosę. Deszcz przylatuje gdzieś z góry (chmury, te klimaty), gdzie temperatura, wilgotność w ogóle zachodzące zjawiska mogą być zupełnie inne.
Przynajmniej tak na logikę mi się wydaje.

Pewnie zazwyczaj w trakcie deszczu wilgotność względna będzie spora, ale myślę, że nie zawsze i nie musi być to 100%. Może ktoś się lepiej zna na fizyce i meteorologii? ;)
Avatar użytkownika
lith
 
Posty: 7569
Dołączył(a): niedziela 17 maja 2009, 21:09
Lokalizacja: E-g/Gda

Re: Wilgotność powietrza

Postprzez samotnyGeorge » sobota 07 czerwca 2014, 19:20

Za wikipedią:

Wilgotność względna jest niemianowana i zawiera się w przedziale od 0 do 1, często wyrażana w procentach (100% = 1). Wilgotność względna równa 0 oznacza powietrze suche, zaś równa 1 oznacza powietrze całkowicie nasycone parą wodną. Przy wilgotności względnej równej 1 oziębienie powietrza daje początek skraplaniu pary wodnej.
samotnyGeorge
 
Posty: 101
Dołączył(a): niedziela 09 marca 2014, 13:37

Re: Wilgotność powietrza

Postprzez lith » sobota 07 czerwca 2014, 20:32

No właśnie. Jak się skrapla para blisko ziemi masz mgłę, a jak od razu na przedmiotach to rosę. Deszcz powstaje wyżej, ale tam raczej nikt fotoradarów nie stawia ;)
Avatar użytkownika
lith
 
Posty: 7569
Dołączył(a): niedziela 17 maja 2009, 21:09
Lokalizacja: E-g/Gda

Re: Wilgotność powietrza

Postprzez samotnyGeorge » sobota 07 czerwca 2014, 20:36

Proszę żeby ktoś to rostrzygnął, bo mam wrażenie że oboje tylko zgadujemy.
samotnyGeorge
 
Posty: 101
Dołączył(a): niedziela 09 marca 2014, 13:37

Re: Wilgotność powietrza

Postprzez kombi » sobota 07 czerwca 2014, 21:01

Wilgotność powietrza to zawartość pary wodnej w powietrzu, a nie wody (ciekłej).

Jak pada deszcz wilgotność powietrza nie zwiększa się, dopiero jak woda z deszczu zacznie parować i w postaci pary wodnej znajdzie się w powietrzu, wilgotność zwiększy się.

Wilgotność względna to jeszcze trochę co innego i mocno zależy od temperatury.
Generalnie strażnik miejski miał rację... 8)
kombi
 
Posty: 414
Dołączył(a): poniedziałek 05 maja 2014, 17:01

Re: Wilgotność powietrza

Postprzez samotnyGeorge » sobota 14 czerwca 2014, 13:05

Dostałem odpowiedź z instytutu meteorologii i gospodarki wodnej - strażnik miejski mnie zbył.

Z odpowiedzi wynika, że miałem rację, wilgotność po rozpoczęciu opadów bardzo szybko osiąga 100%, a jeżeli urządzenie wymaga określonego poziomu wilgotności, to podczas użytkowania ta wilgotność musi być monitorowana na bieżąco.

dla potomnych : nie przyjmujcie mandatu za przekroczenie prędkości w deszczu ;-)

dla panów powyżej : po co się wprowadzacie w błąd, jak nie wiecie? :hmm:
samotnyGeorge
 
Posty: 101
Dołączył(a): niedziela 09 marca 2014, 13:37

Re: Wilgotność powietrza

Postprzez lith » sobota 14 czerwca 2014, 20:12

Przecież ja i kombi napisaliśmy dokładanie to samo co dostałeś w odpowiedzi. Żeby padał deszcz nie musi być wilgotność 100%. Oczywiście zazwyczaj będzie spora, bo woda, która spadnie zaczyna parować i wilgotność powietrza będzie rosła. Ale nie jest tak jak pisałeś, że pada deszcz = wilgotność powietrza wynosi 100%. Trzeba to zmierzyć.
Avatar użytkownika
lith
 
Posty: 7569
Dołączył(a): niedziela 17 maja 2009, 21:09
Lokalizacja: E-g/Gda

Re: Wilgotność powietrza

Postprzez kombi » wtorek 17 czerwca 2014, 20:40

samotnyGeorge napisał(a):Dostałem odpowiedź z instytutu meteorologii i gospodarki wodnej . Z odpowiedzi wynika, że miałem rację, wilgotność po rozpoczęciu opadów bardzo szybko osiąga 100%, dla panów powyżej : po co się wprowadzacie w błąd, jak nie wiecie? :hmm:

Wiemy. Ktoś z instytutu meteorologii wprowadził cię w błąd.

Tutaj masz opady deszczu, a wilgotność powietrza oscyluje w granicach 65-70% i wcale się nie zwiększa....
(drugi wykres od góry)
http://www.meteo.pl/um/php/meteorogram_ ... me=Olsztyn

A tutaj masz opady przy 45% wilgotności:
http://www.meteo.pl/um/php/meteorogram_ ... cname=Oslo
kombi
 
Posty: 414
Dołączył(a): poniedziałek 05 maja 2014, 17:01

Re: Wilgotność powietrza

Postprzez lith » wtorek 17 czerwca 2014, 21:39

Przy okazji widać, że tam gdzie wilgotność jest najwyższa się właśnie pojawiają mgły.
Np. tutaj ładna w nocy z niedzieli na poniedziałek:
http://www.meteo.pl/um/php/meteorogram_ ... me=Olsztyn
Avatar użytkownika
lith
 
Posty: 7569
Dołączył(a): niedziela 17 maja 2009, 21:09
Lokalizacja: E-g/Gda

Re: Wilgotność powietrza

Postprzez Drezyna » wtorek 17 czerwca 2014, 21:46

Zamiast wilgotności proponuję kompatybilność elektromagnetyczną. Polecam prośbę o udostępnienie wymaganej deklaracji zgodności WE.
Drezyna
 
Posty: 1139
Dołączył(a): wtorek 30 sierpnia 2011, 16:59


Powrót do Porady techniczne

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Google [Bot] i 31 gości