odpalanie auta gdy jedzie

Tutaj mile będą widziane wypowiedzi na temat techniki kierowania, oraz wszelkie porady dotyczące kupna, obsługi i eksploatacji pojazdu.

Moderatorzy: ella, klebek

odpalanie auta gdy jedzie

Postprzez arturooo » wtorek 03 czerwca 2014, 17:06

jak jechalem z tatą i jak mi auto zgaslo a gasnie bo jakas usterka jest i nie trzyba jalowych jak sie rozgrzeje
to jak odpalalem to wyzywal ze cos tam zepsuje bendix i ze wolno tylko na postoju czy to prawda?

Toczac się 10km.g majac sprzeglo wcisniete i zapięty bieg nie wolno krecic rozrusznikiem? A wolno jedynie kiedy auto w 100procentach stoi w miejescu?
arturooo
 
Posty: 20
Dołączył(a): niedziela 01 czerwca 2014, 09:45

Re: odpalanie auta gdy jedzie

Postprzez jestemkoksiarzem » wtorek 03 czerwca 2014, 18:53

Jak masz wciśnięte sprzęgło, lub jesteś na luzie to możesz odpalić z rozrusznika, dopóki się toczysz to możesz też odpalić bez rozrusznika na tzw. pych. Sam czasem jestem zmuszony odpalać jednym lub drugim sposobem, ponieważ mam auto na gaz i przy przełączaniu z benzyny na gaz potrafi czasem zgasnąć trakcie jazdy.
jestemkoksiarzem
 
Posty: 57
Dołączył(a): sobota 16 marca 2013, 15:34
Lokalizacja: Warszawa

Re: odpalanie auta gdy jedzie

Postprzez samotnyGeorge » wtorek 03 czerwca 2014, 21:25

Tocząc się do przodu Z WCIŚNIĘTYM SPRZĘGŁEM możesz śmiało kręcić rozrusznikiem - nie różni się to niczym od postoju na luzie, nic się przez takie odpalenie nie stanie przecież.
Dużo lepiej jednak jest w takiej sytuacji wrzucic bieg i właczyć na stacyjce zapłon - bez rozrusznika. Auto normalnie zaskoczy, tak jak mówi przedmówca. Spróbuj na pustej drodze rozpędzić auto do 10 km, zgasić silnik, a potem przełączyć na zapłon (ofc na biegu). Silnik normalnie zacznie chodzić. Bądź ostrożny.

A szanowny przedmówco - pora na wizytę u gazownika? W takiej sytuacji nie lepiej jest Ci ręcznie wyłaczyć gaz przyciskiem i odpalić na benzynie, a dopiero kiedy silnik się zagrzeje ręcznie odpalić gaz? Sam tak robiłem, kiedy miałem ustawioną za niską temperaturę przełączenia (15 stopni :D)
samotnyGeorge
 
Posty: 101
Dołączył(a): niedziela 09 marca 2014, 13:37

Re: odpalanie auta gdy jedzie

Postprzez MotoTomasz » wtorek 03 czerwca 2014, 21:35

Tak, odpalanie "na pych" to bardzo dobra rada. Zwłaszcza w silnikach kolizyjnych.
Po to jest rozrusznik, żeby z nieko korzystać.
Odpalanie "na pych" lub z linki może spowodować przeskoczenie rozrządu i całkiem spore konsekwencje.
Dlatego, gdy auto nie chce odpalić bo np. zdechł akumulator - odpalamy "pożyczając" prąd a nie z linki czy pchając.

A wracając do tematu: wciskasz sprzęgło, kręcisz rozrusznikiem, dopasowujesz bieg i jedziesz dalej.
Bendixem należy się martwić, gdy zakręcisz rozrusznikiem na chwilę, auto nie zapali a Ty zakręcisz kolejny raz zanim rozrusznik wyhamuje. Wtedy słychać charakterystyczne wycie rozrusznika.
ObrazekPrawkoOnline ObrazekYouTube ObrazekMail me
PJ: ABCDET 2002 - 2013
Instruktor: ABC - 2006
Wózki widłowe: 2011
Ratownik MotoPozytywni.pl
Plecak w Szkoła Motocyklowa Turbo - Pabianice
Avatar użytkownika
MotoTomasz
 
Posty: 307
Dołączył(a): poniedziałek 04 lutego 2013, 11:12
Lokalizacja: Łódź/Warszawa

Re: odpalanie auta gdy jedzie

Postprzez samotnyGeorge » wtorek 03 czerwca 2014, 21:38

95% silników to silniki kolizyjne.

Przeszkodzenie rozrządu? :) Jak jedziesz w zakresie 5 biegu i nagle wrzucisz 3, to rozrząd dostaje po tyłku 10x bardziej niż podczas odpalania na pych, a też boisz się, że Ci przeskoczy ząbek rozrządu?
samotnyGeorge
 
Posty: 101
Dołączył(a): niedziela 09 marca 2014, 13:37

Re: odpalanie auta gdy jedzie

Postprzez lith » wtorek 03 czerwca 2014, 22:00

Odpalając na kable tez można sobie teoretycznie kuku w samochodzie zrobić. Teoretycznie bo jeszcze nie spotkałem nikogo kto na pych, albo przez kable rzeczywiście by samochód uszkodził.
Avatar użytkownika
lith
 
Posty: 7569
Dołączył(a): niedziela 17 maja 2009, 21:09
Lokalizacja: E-g/Gda

Re: odpalanie auta gdy jedzie

Postprzez Borys_q » wtorek 03 czerwca 2014, 22:49

Tak, odpalanie "na pych" to bardzo dobra rada. Zwłaszcza w silnikach kolizyjnych.


Umiejętne i delikatne odpalenie na pych nie ma prawa rozrządu przestawić.
Szybka jazda nie wymaga odpowiednich umiejętności. Trzeba jedynie wiedzieć który pedał odpowiada za jej zwiększanie.
Borys_q
 
Posty: 3480
Dołączył(a): sobota 22 marca 2008, 16:36
Lokalizacja: Gdańsk

Re: odpalanie auta gdy jedzie

Postprzez jestemkoksiarzem » środa 04 czerwca 2014, 09:29

samotnyGeorge napisał(a):
A szanowny przedmówco - pora na wizytę u gazownika? W takiej sytuacji nie lepiej jest Ci ręcznie wyłaczyć gaz przyciskiem i odpalić na benzynie, a dopiero kiedy silnik się zagrzeje ręcznie odpalić gaz? Sam tak robiłem, kiedy miałem ustawioną za niską temperaturę przełączenia (15 stopni :D)

Toż to ja właśnie przełączam ręcznie, bo mam instalacje starego typu ;p
jestemkoksiarzem
 
Posty: 57
Dołączył(a): sobota 16 marca 2013, 15:34
Lokalizacja: Warszawa

Re: odpalanie auta gdy jedzie

Postprzez arturooo » środa 04 czerwca 2014, 09:49

na necie czytalem i w instrukcji pisze ze nie wolno na pych odpalac bo rozrząd pęknie


A tak pozatym to jak hamujemy silnikiem to przeciez paliwo nie dochodzi do motoru to kola napedzają rozrząd i on nie zrywa sie tak?

To o co tacie chodzilo ze odpalac moje jedynie jak stane (na ruchliwym skrzyzowaniu) mam stanąć wrzucic luz i bez sprzegla palic a ja odpalalem na 2 biegu (sprzeglo wcisniete) i lekko sie toczylismy i krecilem rozrusznikiem a on do mnie "z mordą " ze zepsuje.
arturooo
 
Posty: 20
Dołączył(a): niedziela 01 czerwca 2014, 09:45

Re: odpalanie auta gdy jedzie

Postprzez Borys_q » środa 04 czerwca 2014, 12:47

na necie czytalem i w instrukcji pisze ze nie wolno na pych odpalac bo rozrząd pęknie


Ja na necie ostatnio przeczytałem, że Polska jest rajem podatkowym.
Szybka jazda nie wymaga odpowiednich umiejętności. Trzeba jedynie wiedzieć który pedał odpowiada za jej zwiększanie.
Borys_q
 
Posty: 3480
Dołączył(a): sobota 22 marca 2008, 16:36
Lokalizacja: Gdańsk

Re: odpalanie auta gdy jedzie

Postprzez lith » środa 04 czerwca 2014, 14:54

Czemu nie wolno zrzucać z 5 na 3? Bo tutaj się zdziwiłem.
Avatar użytkownika
lith
 
Posty: 7569
Dołączył(a): niedziela 17 maja 2009, 21:09
Lokalizacja: E-g/Gda

Re: odpalanie auta gdy jedzie

Postprzez Borys_q » środa 04 czerwca 2014, 15:23

You made my day :D


Bardzo proszę 5 zł się należy:)

nie powinno się rozgrzewać benzyny na postoju w zimę, tylko od razu jechać.


To mnie też dziwi.

Tak czy inaczej, nie powinno odpalać się z popychu.


Z tym się zgodzę, nie powinno się, ale jak masz wybór zablokować pól jezdni w godzinach szczytu bo ci zgasł i nie chce kręcić rozrusznikiem albo spróbować na pych, to próbuj na pych.
Szybka jazda nie wymaga odpowiednich umiejętności. Trzeba jedynie wiedzieć który pedał odpowiada za jej zwiększanie.
Borys_q
 
Posty: 3480
Dołączył(a): sobota 22 marca 2008, 16:36
Lokalizacja: Gdańsk

Re: odpalanie auta gdy jedzie

Postprzez lith » środa 04 czerwca 2014, 15:33

Z tym rozgrzewaniem to jest chyba taka teoria, że auto sie dłużej nagrzewa w miejscu, więc dłużej jest kiepsko smarowane, ale czy udowodniono jakieś istotne statystycznie różnice to nie mam pojęcia :D
Avatar użytkownika
lith
 
Posty: 7569
Dołączył(a): niedziela 17 maja 2009, 21:09
Lokalizacja: E-g/Gda

Re: odpalanie auta gdy jedzie

Postprzez Borys_q » środa 04 czerwca 2014, 15:49

No tak ale z drugiej strony lepiej kiepsko smarować nieobciążony silnik, niż równie kiepsko tylko krócej obciążony, ja nagrzewam bo wtedy statystycznie miej benzyny mi schodzi do przełączenia na gaz.
Szybka jazda nie wymaga odpowiednich umiejętności. Trzeba jedynie wiedzieć który pedał odpowiada za jej zwiększanie.
Borys_q
 
Posty: 3480
Dołączył(a): sobota 22 marca 2008, 16:36
Lokalizacja: Gdańsk

Re: odpalanie auta gdy jedzie

Postprzez lith » środa 04 czerwca 2014, 16:14

A ja zupełnie nie zwracam na to uwagi ;)
Avatar użytkownika
lith
 
Posty: 7569
Dołączył(a): niedziela 17 maja 2009, 21:09
Lokalizacja: E-g/Gda

Następna strona

Powrót do Porady techniczne

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 14 gości