odpalanie na hol

Tutaj mile będą widziane wypowiedzi na temat techniki kierowania, oraz wszelkie porady dotyczące kupna, obsługi i eksploatacji pojazdu.

Moderatorzy: ella, klebek

odpalanie na hol

Postprzez tadzio2299 » sobota 19 kwietnia 2014, 12:59

Wyjaśni mi ktoś logicznie czemu nie wolno odpalać a auta na hol?
Czym to się różni od odpalania rozrusznikiem? Kręcący się rozrusznik jakie ma obroty?
Jeśli zapniemy 5 bieg i będziemy próbować odpalać przy 10-20km/h można coś uszkodzić?
Czy to tylko obowiązuje silniki które mają pasek? A co w przypadku jeśli są na łańcuszku lub kołach zębatych?
tadzio2299
 
Posty: 40
Dołączył(a): sobota 19 kwietnia 2014, 12:56

Re: odpalanie na hol

Postprzez maximusss » sobota 19 kwietnia 2014, 13:50

maximusss
 
Posty: 57
Dołączył(a): wtorek 24 grudnia 2013, 19:29

Re: odpalanie na hol

Postprzez Borys_q » sobota 19 kwietnia 2014, 16:23

Wyjaśni mi ktoś logicznie czemu nie wolno odpalać a auta na hol?


Bo jak odpalasz na pych to może się zdarzyć że nie wydasz pieniędzy na akumulator i przewody rozruchowe (których ostatnio też podobno nie wolno używać). Generalnie delikatne odpalanie na pych czy hol nie powinno uszkodzić silnika.
Szybka jazda nie wymaga odpowiednich umiejętności. Trzeba jedynie wiedzieć który pedał odpowiada za jej zwiększanie.
Borys_q
 
Posty: 3480
Dołączył(a): sobota 22 marca 2008, 16:36
Lokalizacja: Gdańsk

Re: odpalanie na hol

Postprzez tadzio2299 » niedziela 20 kwietnia 2014, 11:51

No ale nie rozumiem czegoś. Dlaczego nie można odpalić z 5 biegu na lince jadąc ok 20-30km/h przecież tutaj chodzi tylko aby wał wykonał parę obrotów a jak wykona to wciskamy szybko sprzęgło i dajemy gaz i silnik powinien już się kręcić. Źle myślę?

Przecież pracujący rozrusznik to ilu rozkręca silnik? Do jakiś 100-150obrotów i silnik startuje. Przecież kręcąc rozrusznikiem to nawet wskazówka obrotomierza nie drgnie.
To mówię właśnie, na 5 lekko popuścić sprzęgło i powinien zaskoczyć, a jak zaskoczy to sprzęgło i już pali.

A co do hamowania silnikiem to przecież też występują naprężenia i jakoś pasek nie pęka, to czym się różni hamowanie silnikiem od odpalania na hol?
A jak np hamując awaryjnie zablokujemy koła, to pasek nie przeskoczy?
tadzio2299
 
Posty: 40
Dołączył(a): sobota 19 kwietnia 2014, 12:56

Re: odpalanie na hol

Postprzez Borys_q » niedziela 20 kwietnia 2014, 17:56

Powiem ci tak ja odpalałem nie jedno auto na pych, jeździłem w nauce jazdy gdzie kursanci z samochodami cuda wyrabiali i nigdy mi pasek nie przeskoczył, wg mnie to jakieś medialne bzdury.

Booster to taka skrzynka z aku w środku (lub kondensatorem) i rączką co ją w domu ładujesz znosisz do samochodu i podpinasz kablami do akumulatora, do tego ma pewnie kilka przełączników i jakiś woltomierz żeby ładniej wyglądało.
Szybka jazda nie wymaga odpowiednich umiejętności. Trzeba jedynie wiedzieć który pedał odpowiada za jej zwiększanie.
Borys_q
 
Posty: 3480
Dołączył(a): sobota 22 marca 2008, 16:36
Lokalizacja: Gdańsk

Re: odpalanie na hol

Postprzez tadzio2299 » poniedziałek 21 kwietnia 2014, 09:44

a czemu nie wolno odpalac od innego auta z aku?

pytam sie z ciekawosci jak jedziemy 100 i zahamujemy awaryjnie bez sprzegla to bedzie rozrząd co chwile blokowany i odblokowywany?
tadzio2299
 
Posty: 40
Dołączył(a): sobota 19 kwietnia 2014, 12:56

Re: odpalanie na hol

Postprzez Radhezz » poniedziałek 21 kwietnia 2014, 10:34

tadzio2299 napisał(a):a czemu nie wolno odpalac od innego auta z aku?

pytam sie z ciekawosci jak jedziemy 100 i zahamujemy awaryjnie bez sprzegla to bedzie rozrząd co chwile blokowany i odblokowywany?

To o pasku słyszałem - jaka w tym prawda to nie wiem, nie mam paska u siebie ;)

Co do akumulatora - też to jakieś podejrzane tłumaczenie z tym uszkodzeniem elektroniki, no ale w instrukcji obsługi jest że nie wolno. Swego czasu odpalałem wycieczkową Bovę (autobus) od Lublinka II i problemu nie było żadnego - byle wiedzieć co się robi ;)
[A][B][BE][C][CE][D][DE]
Pojazdy uprzywilejowane ABCD
Jeśli nie przeklinasz w trakcie prowadzenia samochodu, to znaczy, że prawdopodobnie należysz do tej grupy kierowców, na których my wszyscy przeklinamy.
Avatar użytkownika
Radhezz
 
Posty: 756
Dołączył(a): poniedziałek 05 marca 2012, 15:30
Lokalizacja: Opole

Re: odpalanie na hol

Postprzez Borys_q » poniedziałek 21 kwietnia 2014, 11:30

Uszkodzenie elektroniki to wystąpi jak komuś się tak ręce trzęsą, że zanim podłączy przewody to porobi zwarć do masy lub szeregowo zamiast równolegle.
Szybka jazda nie wymaga odpowiednich umiejętności. Trzeba jedynie wiedzieć który pedał odpowiada za jej zwiększanie.
Borys_q
 
Posty: 3480
Dołączył(a): sobota 22 marca 2008, 16:36
Lokalizacja: Gdańsk

Re: odpalanie na hol

Postprzez Makabra » poniedziałek 21 kwietnia 2014, 11:35

Tadzio a ktore auto na pych odpalasz? Astre, alfe czy passata?
Avatar użytkownika
Makabra
 
Posty: 2168
Dołączył(a): wtorek 19 maja 2009, 23:00

Re: odpalanie na hol

Postprzez Borys_q » poniedziałek 21 kwietnia 2014, 11:36

I jeszcze nie należy łączyć minusów przez masy tylko połączyć ujemne bieguny ze sobą (chociaż to może być tylko taki zwyczaj)
Szybka jazda nie wymaga odpowiednich umiejętności. Trzeba jedynie wiedzieć który pedał odpowiada za jej zwiększanie.
Borys_q
 
Posty: 3480
Dołączył(a): sobota 22 marca 2008, 16:36
Lokalizacja: Gdańsk

Re: odpalanie na hol

Postprzez Makabra » poniedziałek 21 kwietnia 2014, 12:10

Tadzio umie nawet zrobić zwarcie w zasilaczu komputera miernikiem. Wpisz jego nick w google :mrgreen:
Avatar użytkownika
Makabra
 
Posty: 2168
Dołączył(a): wtorek 19 maja 2009, 23:00

Re: odpalanie na hol

Postprzez Borys_q » poniedziałek 21 kwietnia 2014, 12:22

No wiesz kiedyś znajomy nauczyciel w technikum elektrycznym, opowiadał ze kiedyś się zagapił i uczniowie mu woltomierzem prawie klasy nie spalili:)

EDIT: Amperomierzem sorry.
Szybka jazda nie wymaga odpowiednich umiejętności. Trzeba jedynie wiedzieć który pedał odpowiada za jej zwiększanie.
Borys_q
 
Posty: 3480
Dołączył(a): sobota 22 marca 2008, 16:36
Lokalizacja: Gdańsk


Powrót do Porady techniczne

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 13 gości