Wybór opon

Tutaj mile będą widziane wypowiedzi na temat techniki kierowania, oraz wszelkie porady dotyczące kupna, obsługi i eksploatacji pojazdu.

Moderatorzy: ella, klebek

Wybór opon

Postprzez RossoneriDevil » piątek 04 października 2013, 06:31

Witam, szykuje się do zakupu opon zimowych i tak z ciekawości, powiedzcie czym kierujecie się przy wyborze opon ogólnie?
Bo ja to chyba opiniami użytkowników ale sam nie jestem w stanie powiedzieć co powinna mieć w sobie opona aby była solidnym produktem.

Druga sprawa to taka że mam dwie zimowe opony i muszę dokupić jeszcze dwie, najprawdopodobniej będą to inne opony, czy będzie to w jakiś sposób rzutować na jazdę?
RossoneriDevil
 
Posty: 1053
Dołączył(a): sobota 02 czerwca 2012, 20:05

Re: Wybór opon

Postprzez ks-rider » piątek 04 października 2013, 08:51

Moga, ale tym siue raczej nie przejmuj. Bardziej interesowalo by mnie ile Maja jeszcze bieznika a mniej z ktorego roku produkcji sa.

Ja kieruje sie wyborem marki i cena.

:wink:
ks-rider
 
Posty: 3796
Dołączył(a): sobota 19 grudnia 2009, 21:47

Re: Wybór opon

Postprzez furby » piątek 04 października 2013, 20:02

Dobrze jest poszukac hurtownii oponiarskiej.
Matka 2 lata temu kupowala 4 Debice zimowe zaoszczedzajac 160zl w stosunku do ceny salonu/sklepu.
furby
 

Re: Wybór opon

Postprzez lith » sobota 05 października 2013, 17:59

Ja biorę zawsze jakieś polskie. Bo nawet jak się weźmie te tanie to nie jest to szajs. Ojciec w tym roku kupił jakieś 'tańsze' koreańskie to 1 lata nie przejeździły.
Avatar użytkownika
lith
 
Posty: 7569
Dołączył(a): niedziela 17 maja 2009, 21:09
Lokalizacja: E-g/Gda

Re: Wybór opon

Postprzez RossoneriDevil » sobota 05 października 2013, 19:40

Właśnie wziąłem sobie Dębicy korzystając z Oponeo.pl
Niestety kierowałem się rozmiarami letnimi, jakież było moje zaskoczenie gdy spojrzałem na rozmiar zimowych :D
Na szczęście jeden telefon i wszystko jest już ok. :)
Dowiedziałem się przy okazji że zimowe bierze się cieńsze Np. jeżeli letnie mam 195 to zimowe mam 185 aczkolwiek nie wiem czy jest to odpowiednia szerokość...zobaczymy :)
RossoneriDevil
 
Posty: 1053
Dołączył(a): sobota 02 czerwca 2012, 20:05

Re: Wybór opon

Postprzez lith » sobota 05 października 2013, 20:12

:hmm: to coś nowego dla mnie... ja mam chyba takie same letnie i zimowe
Avatar użytkownika
lith
 
Posty: 7569
Dołączył(a): niedziela 17 maja 2009, 21:09
Lokalizacja: E-g/Gda

Re: Wybór opon

Postprzez Radhezz » sobota 05 października 2013, 20:48

lith napisał(a)::hmm: to coś nowego dla mnie... ja mam chyba takie same letnie i zimowe

To taka niepisana zasada - że niby mniejsza powierzchnia oznacza większy nacisk jednostkowy... Ile w tym prawdy trudno powiedzieć, ja tam kiedyś myślałem że lepsze byłyby szerokie bo większa powierzchnia do generowania tarcia... Za to na bank węższe opony lepiej sobie radzą z odprowadzaniem wody i błota pośniegowego.

Faktem jest również to że np. moje autko ma kilka zalecanych rozmiarów ogumienia, które w zimie rzeczywiście są mniejsze... Tyle że ja z tego nie korzystam, tzn. zakładam węższe, ale tylko na tył (225 na lato, 205 zima - co jest maksimum zalecanym przez fabrykę) ;)
[A][B][BE][C][CE][D][DE]
Pojazdy uprzywilejowane ABCD
Jeśli nie przeklinasz w trakcie prowadzenia samochodu, to znaczy, że prawdopodobnie należysz do tej grupy kierowców, na których my wszyscy przeklinamy.
Avatar użytkownika
Radhezz
 
Posty: 756
Dołączył(a): poniedziałek 05 marca 2012, 15:30
Lokalizacja: Opole

Re: Wybór opon

Postprzez lith » sobota 05 października 2013, 21:46

Ja mam w instrukcji 1 rozmiar i jego się trzymam. Jak kupowałem zimówki to chcieli mi dać mniejsze (nie węższe), ale się uparłem, że chce takiej jak w instrukcji. Tylko motywowali to dużo mniej sensownie: 'siena ma takie, a to prawie to samo'
Avatar użytkownika
lith
 
Posty: 7569
Dołączył(a): niedziela 17 maja 2009, 21:09
Lokalizacja: E-g/Gda

Re: Wybór opon

Postprzez Uciekaj1 » niedziela 06 października 2013, 15:24

Ja mam w instrukcji podane 17" (o ile dobrze pamiętam: 215/40R17) - na takich jeżdżę i jakieś 16". Na zimę mam 17 oraz 16 i z drugim kompletem felg. Na tych niskoprofilowych 17 zimą nie jest ciekawie (nie tylko ze względu na cenę :P)...

Jak kupowałem to chcieli mi wcisnąć 15", które by całkowicie mi nie pasowały. Też się tłumaczyli, że w podobnych montują takie i ludzie biorą.

Kupując kieruję się marką, jak i ceną. Znam osoby, które mają chińskie, dość tanie i nie mają powodów do narzekań z tego powodu. Ja akurat mam polskie. Jeśli chce się zaoszczędzić, to można poszukać używanych, bacznie zwracając uwagę na ich stan.
Uciekaj1
 
Posty: 227
Dołączył(a): środa 27 czerwca 2012, 12:42

Re: Wybór opon

Postprzez Radhezz » niedziela 06 października 2013, 15:41

Uciekaj1 napisał(a):Ja mam w instrukcji podane 17" (o ile dobrze pamiętam: 215/40R17) - na takich jeżdżę i jakieś 16". Na zimę mam 17 oraz 16 i z drugim kompletem felg. Na tych niskoprofilowych 17 zimą nie jest ciekawie (nie tylko ze względu na cenę :P)...

Jak kupowałem to chcieli mi wcisnąć 15", które by całkowicie mi nie pasowały. Też się tłumaczyli, że w podobnych montują takie i ludzie biorą.

Tyle że średnica montażowa opony nie ma wpływu na zachowanie auta w warunkach zimowych - jeśli mamy odpowiednią felgę to tyle ile brakuje do pełnego wymiaru koła uzupełnia się biorąc wyższy profil, co na naszych drogach oszczędza zawieszenie i poprawia komfort. Dzieje się to kosztem "osiągów", bo w takim przypadku jednak opona się ugina bardziej na zakrętach... Co jednak odczuwalne jest jedynie jeśli przekraczamy dopuszczalną prędkość, czego nikt na tym forum nie robi :lol:

O estetyce nic nie mówię, bo chyba nie o to chodzi w tym temacie, ale... komplet 16" stalówek BMW kosztuje tyle co używane alusy w tym samym rozmiarze. Różnica polega na tym że alusy kiepsko znoszą piach i sól.
[A][B][BE][C][CE][D][DE]
Pojazdy uprzywilejowane ABCD
Jeśli nie przeklinasz w trakcie prowadzenia samochodu, to znaczy, że prawdopodobnie należysz do tej grupy kierowców, na których my wszyscy przeklinamy.
Avatar użytkownika
Radhezz
 
Posty: 756
Dołączył(a): poniedziałek 05 marca 2012, 15:30
Lokalizacja: Opole

Re: Wybór opon

Postprzez szerszon » niedziela 06 października 2013, 16:32

Zaryzykowałem opony całoroczne...zobaczymy..i tak do tej pory zawsze jeździłem na letnich :D
szerszon
 
Posty: 16316
Dołączył(a): sobota 11 lipca 2009, 15:03

Re: Wybór opon

Postprzez Radhezz » niedziela 06 października 2013, 16:54

szerszon napisał(a):Zaryzykowałem opony całoroczne...zobaczymy..i tak do tej pory zawsze jeździłem na letnich :D

Jak mieszkasz w mieście i masz przedni napęd to się da :P
[A][B][BE][C][CE][D][DE]
Pojazdy uprzywilejowane ABCD
Jeśli nie przeklinasz w trakcie prowadzenia samochodu, to znaczy, że prawdopodobnie należysz do tej grupy kierowców, na których my wszyscy przeklinamy.
Avatar użytkownika
Radhezz
 
Posty: 756
Dołączył(a): poniedziałek 05 marca 2012, 15:30
Lokalizacja: Opole

Re: Wybór opon

Postprzez lith » niedziela 06 października 2013, 16:56

ale nie... mi chcieli dać niższy profil przy tej samej feldze ;P
Avatar użytkownika
lith
 
Posty: 7569
Dołączył(a): niedziela 17 maja 2009, 21:09
Lokalizacja: E-g/Gda

Re: Wybór opon

Postprzez ks-rider » niedziela 06 października 2013, 17:39

Uciekaj1 napisał(a):Jak kupowałem to chcieli mi wcisnąć 15", które by całkowicie mi nie pasowały.

Znam osoby, które mają chińskie, dość tanie i nie mają powodów do narzekań.


I zrobiles blad. Ja bym chetnie zalozyl, ale najmniejsza dopuszczaln asrednica w moim przypadku to 16 - tki w POLO uzywam 14 - stek, tez najmniejsze.

:wink:
ks-rider
 
Posty: 3796
Dołączył(a): sobota 19 grudnia 2009, 21:47

Re: Wybór opon

Postprzez RossoneriDevil » niedziela 06 października 2013, 17:46

Kurczę zamówiłem te opony, a nie przyszło mi do głowy że może szerokość felgi też jest potrzebna...nawet nie wiem jakie mam ...wiem tylko że alu. :(
RossoneriDevil
 
Posty: 1053
Dołączył(a): sobota 02 czerwca 2012, 20:05

Następna strona

Powrót do Porady techniczne

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 6 gości