Radio samochodowe...

Tutaj mile będą widziane wypowiedzi na temat techniki kierowania, oraz wszelkie porady dotyczące kupna, obsługi i eksploatacji pojazdu.

Moderatorzy: ella, klebek

Radio samochodowe...

Postprzez Silent » wtorek 26 lipca 2005, 20:01

Witam,
Jakiś czas temu skradziono mi radyjko z samochodu (samochód pozostawiony na dosłownie 10 min. gdy wróciliśmy to obok samochodu lezały tylko jakieś druty, a samochód dalej był zamknięty, alarm załączony w tryb czuwania... ale radia już nie było (złodzieje nawet elegancko odpieli kabelki bez wyrywania ich [; ) i rozglądam się za nowym... zna się ktoś może tak konkretniej na sprzęcie tego pokroju? Interesuje mnie coś do 300 zł z możliwością odtwarzania cd/mp3... droższy model raczej wykluczam bo i tak pewnie zaraz ukradną ... :?
Avatar użytkownika
Silent
 
Posty: 584
Dołączył(a): poniedziałek 01 listopada 2004, 21:06
Lokalizacja: Olsztyn / Trevelmond

Postprzez jimorrison » wtorek 26 lipca 2005, 20:37

hmm.... a nie lepiej kupic jakiegos pospolitego kaseciaka za niewielka sumke. a na allegro dokupic adapter (taka kasete z kabelkiem) i podlaczys sobie zewnetrznie co chcesz, czy to bedzie discman czy mp3 player. chyba taniej wyjdzie a i mniej kusi przed ''kradziejem''. :)
ja ze swojej strony zachecam i polecam CB... hehe juz nie raz o tym tu walkuje, ale bez echa ;)
pozdr.
jimorrison

prawo jazdy kat.B, 1 podejście
teoretyczny 1.07.2005=>zdany, praktyczny 21.07.2005=>zdany, odebrane 4.08.2005

Był: FSO Caro 2.0 DOHC, FSO Atu 1.6 OHV, FSO Caro 1.4 DOHC
Jest: FSO Caro 1.6 DOHC
Avatar użytkownika
jimorrison
 
Posty: 983
Dołączył(a): wtorek 03 maja 2005, 17:17
Lokalizacja: prohibicja

Postprzez Silent » wtorek 26 lipca 2005, 20:45

Mój instruktor miał w samochodzie CB radio... fajna sprawa, ale dla mnie osobiście póki co to rzecz zbędna... a czy utwory odtwarzane takim adapterem mają jakość bliską jakości płyty cd?
Avatar użytkownika
Silent
 
Posty: 584
Dołączył(a): poniedziałek 01 listopada 2004, 21:06
Lokalizacja: Olsztyn / Trevelmond

Postprzez set » wtorek 26 lipca 2005, 20:49

Zamiast bawic sie w takie adaptery (lub nadajniki FM mozna spotkac na allegro) kup poprostu radio ze zlaczem pod ktore podepniesz bezposrednio discmana/odtwarzacz mp3 etc. Potrzebny bedzie kabel wychodzacy ze zlacza sluchawkowego ww. urzadzenia i podpinany pod wspomniane gniazdo.
Za taka cene raczej dobrego, markowego radia nie kupisz bo wybor w tym przedziale cenowym odtwarzaczy mp3 jest znikomy, ale poszukaj na allegro. Czasem bywaja ciekawe oferty.
Co do CB radia to trzeba pamietac o wymaganej homologacji radia i licencji na nadawanie w razie kontrolii (tak bylo kiedys, nie wiem czy URTiP tego nie zniosl). Ja sie w CB osobiscie nie bawie, aczkolwiek swego czasu ostro nasluchiwalem na 19 kanale (kanal dla drogowcow), teraz przerzucilem sie na cos powazniejszego (inna czestotliwosc [UKF] i praca z pozwoleniem, licencja). Dobra sprawa takie urzadzenie w samochodzie, szczegolnie przydatna przy wzywaniu pomocy (na CB byl kiedys do tego specjalnie przygotowany kanal, cos a'la 112 w komorkach, gdzie nasluchuja sluzby ratownicze).
"Musicie byc mocni moca milosci, ktora jest potezniejsza niz smierc..." Jan Pawel II
Prawo jazdy kat. B zdane za 1 razem: 09.03.2005, odebrane: 21.03.2005
Avatar użytkownika
set
 
Posty: 117
Dołączył(a): niedziela 02 stycznia 2005, 20:38

Postprzez Sławek_18 » wtorek 26 lipca 2005, 20:57

Ja posiadam Firstline FRC 800
CD z mozliwoscia mp3, nawet na wybojach nie urywa odtwarzania cd.
Troszku kiczowaty RDS, ale jakos da sie wytrzymac.
Ogolnie bardzo fajny za niewielkie pieniadze. (wlasnie cos kolo 300) Kupione w supermarkecie.
Jesli chcesz moge zalaczyc zdjecie "pogladowe" panela.
Radyjko posiada pilota, fajny bajer jak ktos z tylnej kanapy przelacza mi stacje ;-)
Ogolnie jestem zadowolony jedyne co narzekam na te radio bo lubi szumiec zanim zmieni czestotliwosc. IMO za ta cene jest ok.

Oczywisce mozna kupic cos juz za ta cene na gieldzie, ale jak juz chcesz.


AHA co do adapterow to posiadam taki jakos dzwieku dobra. Jesli nie jestes jakims melomanem muzyki to raczej nie odczujesz roznicy w jakosci dzwieku. (aha jesli chcesz moge sprzedac)

AHA i jeszcze jedno, masz szczescie ze na radyjku sie skonczylo. I ciesz sie, ze nie bedziesz musial wymieniac szyby ani nie masz wiekszych zniszczen :P Jacys kulturalni zlodzieje :D
******************
Prawo Jazdy na C uzyskane: 20-10-04
Ilość egzaminów: sztuk 1
Prawo jazdy na B uzyskane: 08-02-02
Ilość egzaminów: sztuk 1
Prawo Jazdy na C-E uzyskane: 23.04.2008
Ilość egzaminów: sztuk 3
Avatar użytkownika
Sławek_18
 
Posty: 2817
Dołączył(a): piątek 05 lipca 2002, 15:51
Lokalizacja: Kraków

Postprzez JarQ » środa 27 lipca 2005, 07:49

ja mam Mediona4631 za około 280 zł. Wygląda całkiem nieźle. Odtwarza MP3, Na dziurach też nie mam z nim problemu. Zobacz na allegro albo przejdź się na giełdę RTV.
Avatar użytkownika
JarQ
 
Posty: 86
Dołączył(a): czwartek 01 kwietnia 2004, 10:16
Lokalizacja: Wrocław

Postprzez jimorrison » środa 27 lipca 2005, 09:56

set napisał(a):Zamiast bawic sie w takie adaptery (lub nadajniki FM mozna spotkac na allegro) kup poprostu radio ze zlaczem pod ktore podepniesz bezposrednio discmana/odtwarzacz mp3 etc. Potrzebny bedzie kabel wychodzacy ze zlacza sluchawkowego ww. urzadzenia i podpinany pod wspomniane gniazdo.
Za taka cene raczej dobrego, markowego radia nie kupisz bo wybor w tym przedziale cenowym odtwarzaczy mp3 jest znikomy, ale poszukaj na allegro. Czasem bywaja ciekawe oferty.

wiesz nie wiem co ma zlego zabawa w takie adaptery skoro nie wymuszaja na kupujacym placenia za ten dodatkowy bajer (jakim jest dodatkowe wejscie). Nie spotkalem sie z wieloma radiami ktore posiadalo taka opcje, co wiecej posiadalo ja 'na wierzchu' czyli na panelu zeby latwo sie z tego korzystalo a nie jakas partyzantka z kabelkiem z tylu radia, tu trzeba zrobic otworek tam przeciagnac kabelek itp.. A taki adapter juz widac na allegro za 9,50zł [http://www.allegro.pl/show_item.php?item=58281397 - tak to wyglada. Nie jestem sprzedajacym ani nie mam na celu reklamy tego produktu, chce tylko pokazac jak takie ustrojstwo wyglada bo sie ktos przestrasz... "co? jaka kaseta? jaki kabelek?"]. Do tego mozna sobie pozwolic na lepszej klasy kaseciaka,
set napisał(a):Co do CB radia to trzeba pamietac o wymaganej homologacji radia i licencji na nadawanie w razie kontrolii (tak bylo kiedys, nie wiem czy URTiP tego nie zniosl).

ROZPORZĄDZENIE MINISTRA INFRASTRUKTURY z dnia 26 lipca 2004 r. (Dz. U. Nr 169, poz. 1774). Ogolnie rzecz ujmujac majac radio z podstawowa "40", 4W am/fm oraz 12W (PEP) ssb, mozesz z powodzeniem korzystac bez rzadnych pozwolen. z doswiadczenia wiem, ze policja juz sie tak nie czepia o cb w zwiazku z w/w zmiana w prawie
set napisał(a): Ja sie w CB osobiscie nie bawie, aczkolwiek swego czasu ostro nasluchiwalem na 19 kanale (kanal dla drogowcow), teraz przerzucilem sie na cos powazniejszego (inna czestotliwosc [UKF] i praca z pozwoleniem, licencja).

tzn. na co? jakas specyfikacja stacji:> sam przyznaj ze w aucie przydatne jest tylko CB dla celow drogowych inne frq sie w aucie nie przydadza.
set napisał(a): Dobra sprawa takie urzadzenie w samochodzie, szczegolnie przydatna przy wzywaniu pomocy (na CB byl kiedys do tego specjalnie przygotowany kanal, cos a'la 112 w komorkach, gdzie nasluchuja sluzby ratownicze).

Kanal 9 juz "umarl" od dobrych 5/6 lat ciiiisza jak makiem zasial, oj dawno dawno musiales "nasluchiwac" tego 19 skoro jeszcze myslisz kategoria "specjalnie przygotowanego kanalu cos a'la 112 w komorkach" :).
pozdr.
jimorrison

prawo jazdy kat.B, 1 podejście
teoretyczny 1.07.2005=>zdany, praktyczny 21.07.2005=>zdany, odebrane 4.08.2005

Był: FSO Caro 2.0 DOHC, FSO Atu 1.6 OHV, FSO Caro 1.4 DOHC
Jest: FSO Caro 1.6 DOHC
Avatar użytkownika
jimorrison
 
Posty: 983
Dołączył(a): wtorek 03 maja 2005, 17:17
Lokalizacja: prohibicja

Postprzez barylkaq » środa 27 lipca 2005, 10:20

jedz na giełde albo odkup swoje od zlodziei hehe :)
prawko B, C, C+E !!!
barylkaq
 
Posty: 222
Dołączył(a): środa 16 lutego 2005, 20:16
Lokalizacja: Lublin

Postprzez Silent » środa 27 lipca 2005, 11:53

Nie mam zamiaru wspomagać złodziejskiej braci...
P.S.: Nie orientuje się ktoś może czy te moce podawane na radyjkach to są RMS czy PMPO ? Bo chcę dobrać moc radia odpowiednią do głośników... to powinno być radio tej samej mocy co głośniki chyba, nie? Czy jak to z tym jest? :)
Avatar użytkownika
Silent
 
Posty: 584
Dołączył(a): poniedziałek 01 listopada 2004, 21:06
Lokalizacja: Olsztyn / Trevelmond

Postprzez set » środa 27 lipca 2005, 13:29

jimorrison to bylo bardzo dawno temu kiedy bawilem sie w CB. Pozniej zdalem panstwowy egzamin na licencje radiooperatora ktora pozwolila mi nadawac na wyzszych czestotliwosciach UKF teraz rowniez KF, wiec w sprawach CB moge nie byc w temacie.
I oczywiscie "wyzsze frq" moze sie przydac, zasieg jest o wiele wiekszy, pozatym na wielu czestotliwosciach sa przemienniki, wiec mozna prowadzic rozmowy nawet po calej polsce przy odpowiednim sprzecie.
Co do adaptera, to zauwaz, ze gniazdo takie automatycznie przekierowuje sygnal z urzadzenia zewnetrznego na glosniki wiec nie masz strat w przypadku przetwarzania sygnalu przez ten pseudo adapter. Budowy tego nie znam, ale na chlopski rozum tak wlasnie mi sie wydaje. A radia z takim gniazdem wcale nie jest trudno dnostac. Zawsze mozna samemu wyprowadzic takie gniazdo nawet poza radiem, np. w desce rozdzielczej, czy schowku by moc bezpiecznie schowac zewnetrzny odtwarzacz.
"Musicie byc mocni moca milosci, ktora jest potezniejsza niz smierc..." Jan Pawel II
Prawo jazdy kat. B zdane za 1 razem: 09.03.2005, odebrane: 21.03.2005
Avatar użytkownika
set
 
Posty: 117
Dołączył(a): niedziela 02 stycznia 2005, 20:38

:)

Postprzez Polonez » środa 27 lipca 2005, 16:08

Ja właśnie dostałem radio na 18-nastke :) Odtwarza CD/mp3 moc wyjściowa 4*40W. W sumie nie jest markowe. Ale tez nie drogie ksoztowało 250zł :) Firma Firstline. Z uwagi że jest to prezent to nie narzekam ( zart ) Nie no naprawde jest spoko ładny wyświetlacz kolorowy i na moje potrzeby w sam raz . Heh dokładnie to samo co Sławek_18. Faktycznie ten RDS albo za czuły albo ten typ tak ma :)
jestem za nakazem całorocznego używania mózgu podczas prowadzenia auta:)
Polonez
 
Posty: 558
Dołączył(a): niedziela 16 maja 2004, 18:05
Lokalizacja: Bielsko Biała / Kęty

Postprzez jimorrison » niedziela 31 lipca 2005, 22:18

set napisał(a):I oczywiscie "wyzsze frq" moze sie przydac, zasieg jest o wiele wiekszy, pozatym na wielu czestotliwosciach sa przemienniki, wiec mozna prowadzic rozmowy nawet po calej polsce przy odpowiednim sprzecie.

jasne zgadzam sie, ale nie mowimy tu o lacznosci amatorskiej czy dx'ach, a o powiazaniu radia z samochodem oraz korzysci plynacych dla kierowcy podczas jazdy wlasnie.
set napisał(a):Co do adaptera, to zauwaz, ze gniazdo takie automatycznie przekierowuje sygnal z urzadzenia zewnetrznego na glosniki wiec nie masz strat w przypadku przetwarzania sygnalu przez ten pseudo adapter. Budowy tego nie znam, ale na chlopski rozum tak wlasnie mi sie wydaje.

no i ze niby nie idzie przez wzmacniacz?... phi... :P
"pseudo" adapter dziala jak kaseta MC. Jak dla mnie jest bardziej uniwersalny. Powiedzmy ogolniej to takie Twoj kabelek+gniazdo. Tylko, ze pasuje do wszystkich radioodbiornikow sam. bez wzgledu na to czy maja oddzielnego INPUTa czy nie, czyli wg. mnie zastosowanie szersze. Nie wspominam tu o radiach z CD, bo te niekiedy juz nie maja przewidzianych kieszeni na kasety MC.
set napisał(a): Zawsze mozna samemu wyprowadzic takie gniazdo nawet poza radiem, np. w desce rozdzielczej, czy schowku by moc bezpiecznie schowac zewnetrzny odtwarzacz.
jimorrison napisał(a): Nie spotkalem sie z wieloma radiami ktore posiadalo taka opcje, co wiecej posiadalo ja 'na wierzchu' czyli na panelu zeby latwo sie z tego korzystalo a nie jakas partyzantka z kabelkiem z tylu radia, tu trzeba zrobic otworek tam przeciagnac kabelek itp..

czasem szkoda jest dziurawic conieco albo kombinowac tak jak napisalem wczesniej (cyt. wyzej).
pozdr.
jimorrison

prawo jazdy kat.B, 1 podejście
teoretyczny 1.07.2005=>zdany, praktyczny 21.07.2005=>zdany, odebrane 4.08.2005

Był: FSO Caro 2.0 DOHC, FSO Atu 1.6 OHV, FSO Caro 1.4 DOHC
Jest: FSO Caro 1.6 DOHC
Avatar użytkownika
jimorrison
 
Posty: 983
Dołączył(a): wtorek 03 maja 2005, 17:17
Lokalizacja: prohibicja

Postprzez set » poniedziałek 01 sierpnia 2005, 14:00

jimorrison napisał(a):
set napisał(a):I oczywiscie "wyzsze frq" moze sie przydac, zasieg jest o wiele wiekszy, pozatym na wielu czestotliwosciach sa przemienniki, wiec mozna prowadzic rozmowy nawet po calej polsce przy odpowiednim sprzecie.

jasne zgadzam sie, ale nie mowimy tu o lacznosci amatorskiej czy dx'ach, a o powiazaniu radia z samochodem oraz korzysci plynacych dla kierowcy podczas jazdy wlasnie.

Potrafi sie przydac, uwiez:) Skoro dysponujesz wiekszym zasiegiem niz na CB, wieksza iloscia osob nasluchujacych to jest to przewaga. Ale ja nie o dyskusji nad przewaga CB nad czyms powazniejszym ...
jimorrison napisał(a):
set napisał(a):Co do adaptera, to zauwaz, ze gniazdo takie automatycznie przekierowuje sygnal z urzadzenia zewnetrznego na glosniki wiec nie masz strat w przypadku przetwarzania sygnalu przez ten pseudo adapter. Budowy tego nie znam, ale na chlopski rozum tak wlasnie mi sie wydaje.

no i ze niby nie idzie przez wzmacniacz?... phi... :P

No nie ... mam na forum motoryzacyjnym rozdrabniac sie na szczegoly i pisac co pokoleji jak z jakiego elementu idzie i przez co? Napisalem "przekierowuje" - jestes wtajemniczony to wiesz o co chodzi. Z kaseta jest tak, jakbys mogl jechac prosto do celu, a skrecil w bok i jechal 50km objazdem. Ale ja znowu nie o wyzszosci jakiegos adapteru wymyslonego dla kasy nad prostym i skutecznym bezposrednim podpieciem urzadzenia ...
Koniec OT bo i tak wiekszosc pewnie nie wie o co chodzi z dx'ami itd.
Pozdrawiam.
"Musicie byc mocni moca milosci, ktora jest potezniejsza niz smierc..." Jan Pawel II
Prawo jazdy kat. B zdane za 1 razem: 09.03.2005, odebrane: 21.03.2005
Avatar użytkownika
set
 
Posty: 117
Dołączył(a): niedziela 02 stycznia 2005, 20:38

Postprzez jimorrison » poniedziałek 01 sierpnia 2005, 17:03

set napisał(a):Potrafi sie przydac, uwiez:) Skoro dysponujesz wiekszym zasiegiem niz na CB, wieksza iloscia osob nasluchujacych to jest to przewaga.

tak, zasieg lepszy (chociaz jak propagacja przyjdzie to wszystko slychac), nasluchujacych wiecej, ale jedna kolosalna roznica... ci nasluchjacy nie maja na celu informowania o sytuacji na drodze (w 99%), nie sa uczestnikami ruchu, co drugi TIR jest zaopatrzony w cb, a nie siedemdziesiatke czy 2m.. (na marginesie coraz wiecej osobowek!! :D) i w tym jest roznica. W 100% wiecej sie dowiesz o sytuacji na drodze z cb niz innego typu urzadzen nadawczo-odbiorczych ;)
set napisał(a):Koniec OT bo i tak wiekszosc pewnie nie wie o co chodzi z dx'ami itd.

8)
pozdr.
jimorrison

prawo jazdy kat.B, 1 podejście
teoretyczny 1.07.2005=>zdany, praktyczny 21.07.2005=>zdany, odebrane 4.08.2005

Był: FSO Caro 2.0 DOHC, FSO Atu 1.6 OHV, FSO Caro 1.4 DOHC
Jest: FSO Caro 1.6 DOHC
Avatar użytkownika
jimorrison
 
Posty: 983
Dołączył(a): wtorek 03 maja 2005, 17:17
Lokalizacja: prohibicja


Powrót do Porady techniczne

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 18 gości