Prowadzenie pojazdu z małym silnikiem - pytania

Tutaj mile będą widziane wypowiedzi na temat techniki kierowania, oraz wszelkie porady dotyczące kupna, obsługi i eksploatacji pojazdu.

Moderatorzy: ella, klebek

Prowadzenie pojazdu z małym silnikiem - pytania

Postprzez kaktus94 » niedziela 05 sierpnia 2012, 10:23

Witam,
Dostałem na 18-stkę fiata Cinquecento o pojemności 704cm3 i po przejściu z nowiutkiej Toyoty Yaris z kursu do fiata nie potrafiłem nim normalnie jeździć. Teraz jest już trochę lepiej, ale mam kilka pytań:

1) Dlaczego jak hamuję silnikiem to samochód zamiast łagodnie zmniejszać prędkość zaczyna wyrywać i jakby się krztusić?

2) Przy starcie zdarza mi się lekko przypalić sprzęgło, macie może jakieś rady jak startować gładko takim samochodem (na kursie nie miałem z tym problemu)?

Jeżeli też spotkaliście się z takimi trudnościami to proszę podzielcie się nimi oraz ich rozwiązaniem. Wiem, że to wszystko kwestia wprawy, ale moje odczucie jest takie, jakbym wsiadł zupełnie do innego pojazdu (niesamochodu).
kaktus94
 
Posty: 1
Dołączył(a): niedziela 05 sierpnia 2012, 10:09

Re: Prowadzenie pojazdu z małym silnikiem - pytania

Postprzez Razor1990 » niedziela 05 sierpnia 2012, 16:27

Ja po prawku (Grande Punto) przesiadłem się do SC silnik 900 (aktualnie albo i30 1.4 albo Lanek 1.5) - nie miałem jednak takich problemów jak ty :shock:

1) ten typ tak ma - każdym autem jeździ się inaczej, szczególnie gdy w grę wchodzi różnica w pojemności silnika. Dostosuj swój styl jazdy do auta.
2) Metoda prób i błędów - jak ktoś przez internet może ci wyjaśnić jak jechać? ;)
Ostatnio zmieniony niedziela 05 sierpnia 2012, 21:05 przez Razor1990, łącznie zmieniany 1 raz
Razor1990
 

Re: Prowadzenie pojazdu z małym silnikiem - pytania

Postprzez alice_b » niedziela 05 sierpnia 2012, 20:41

mam również SC 900 , uczyłam się na Grande Punto i Yarisie i jakoś nie mam problemów ze sprzęgłem. Musisz wyczuć sprzęgło , puszczać je powoli. Niestety Cienkol to nie Yaris i nie przyspieszy tak szybko jak Toyota więc go nie męcz
Zdałam egzamin 14 kwietnia 2011 roku !
alice_b
 
Posty: 299
Dołączył(a): sobota 01 maja 2010, 17:12
Lokalizacja: Piekary Śląskie

Re: Prowadzenie pojazdu z małym silnikiem - pytania

Postprzez jasiek23 » wtorek 07 sierpnia 2012, 00:02

Co do sprzęgła to idealna synchronizacja przyjdzie z czasem, wierz mi.
Co do hamowania silnikiem to powiem Ci że jechałem CC takim jak Twoje i tak nie było więc może trzeba odwiedzić mechanika (oprócz wspomagania hamowania nie ma tu innych korzyści typu zerowe spalanie ponieważ CC 700 jest na gaźniku więc czy jedziesz na luzie czy na biegu to i tak podawana jest ta sama dawka paliwa - to tak na marginesie :) )
jasiek23
 
Posty: 542
Dołączył(a): poniedziałek 30 marca 2009, 19:51

Re: Prowadzenie pojazdu z małym silnikiem - pytania

Postprzez szymon1977 » wtorek 07 sierpnia 2012, 01:08

jasiek23 napisał(a):nie ma tu innych korzyści typu zerowe spalanie ponieważ CC 700 jest na gaźniku więc czy jedziesz na luzie czy na biegu to i tak podawana jest ta sama dawka paliwa
Nie zapomniał kolega o elektrozaworze w gaźniku?
"Proszę podchodzić do wypowiedzi usera szymon1977 z dużą dozą wątpliwości i nieufności." - user Szerszon.
Avatar użytkownika
szymon1977
 
Posty: 6572
Dołączył(a): sobota 18 czerwca 2011, 22:06

Re: Prowadzenie pojazdu z małym silnikiem - pytania

Postprzez BOLEKlodz » środa 15 sierpnia 2012, 21:11

kaktus94 napisał(a):Dlaczego jak hamuję silnikiem to samochód zamiast łagodnie zmniejszać prędkość zaczyna wyrywać i jakby się krztusić?

Widocznie hamujesz do zbyt niskiej prędkości bez redukcji biegu. Np. do 40km/h na IV biegu.
kaktus94 napisał(a):Przy starcie zdarza mi się lekko przypalić sprzęgło, macie może jakieś rady jak startować gładko takim samochodem (na kursie nie miałem z tym problemu)?

Zbyt wolno puszczasz sprzęgło, albo za wczesnie dodajesz zbyt dużo gazu. Wiele osób, które nie jeździły autami z małym silnikem, ma przeświadczenie, że te kilka koników nie da rady ruszyć samochodu w miarę dynamicznie. Mała moc jest rekompensowana przez krótszą skrzynię, co w efekcie daje dobre przyspieszenie do np. 90 km/h i mniejszą V max. (w cc700 jest to chyba 130km/h). Nie bój się ruszać bardziej dynamicznie. Jeśli sprzęgło się ślizga, to znaczy, że silnik ma wystarczającą siłę, żeby ruszyć.
Po prostu musisz poćwiczyć optymalne ruszanie.
I żeby nie było, że to puste słowa, to dodam, że jeżdżę Fiatem 126p, który ma wystarczająco dobre przyspieszenie. Na III biegu dochodzi do 90km/h
BOLEKlodz
 
Posty: 326
Dołączył(a): środa 19 stycznia 2011, 17:11

Re: Prowadzenie pojazdu z małym silnikiem - pytania

Postprzez jasiek23 » piątek 17 sierpnia 2012, 00:19

szymon1977 napisał(a):
jasiek23 napisał(a):nie ma tu innych korzyści typu zerowe spalanie ponieważ CC 700 jest na gaźniku więc czy jedziesz na luzie czy na biegu to i tak podawana jest ta sama dawka paliwa
Nie zapomniał kolega o elektrozaworze w gaźniku?


Może i jest coś takiego :) Spoko mój błąd
jasiek23
 
Posty: 542
Dołączył(a): poniedziałek 30 marca 2009, 19:51


Powrót do Porady techniczne

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 14 gości