Kamera w samochodzie.

Tutaj mile będą widziane wypowiedzi na temat techniki kierowania, oraz wszelkie porady dotyczące kupna, obsługi i eksploatacji pojazdu.

Moderatorzy: ella, klebek

Kamera w samochodzie.

Postprzez lith » sobota 17 grudnia 2011, 11:58

Ktoś z Was ma coś takiego? Już od dawna w przypadku podbramkowych sytuacji odgrażałem się, że kupie sobie rejestrator do samochodu. Ale zawsze się jakoś się kończyło na zamiarach. Teraz się postanowiłem w końcu je zrealizować. Poprzeglądałem allegro, pogrzebałem po necie. Ogólnie to zauważyłem, że w sumie czy kupię kamerkę za 200, czy za 400 i tak jedna chińszczyzna i wyglądają tak samo, mają mniej więcej te same parametry. Część ma jakieś tam śmieszne diodki niby na podczerwień, ale domyślam się, że taka dioda i tak nic ciekawego nie rozświetli, więc nie ma na co patrzeć. Kąty nagrywania prawie wszystkie mają te same - 120. Są jakieś różnice między tymi rejestratorami, może ktoś kupił jakiś konkretny i miał jakieś problemy z nim typu nie nadążał nagrywać na kartę, zawieszał się, coś nie działało?


No i jeżeli idzie o montaż to z przodu raczej wielkiego wyboru nie ma- kabel w podsufitkę i ściągnąć do deski go jakoś i tam pod zapalniczkę, albo inny który ma napięcie przy wyłączonym autku. Bardziej się martwię nad tyłem. Po pierwsze szyba podgrzewana, więc nie bardzo wiem gdzie to przyczepić, po drugie skąd tam prąd wziąć.

Myślicie, że sama przednia kamera w większości przypadków powinna starczyć, czy jednak usilnie kombinować z tyłem?
I druga sprawa- czy nagranie z kamerki bez modułu gps będzie wiarygodnym dowodem, czy koniecznie musi być data/lokalizacja z gps? Bo po pierwsze podbija niepotzrebnie to cenę, a po drugie co do skrzętnego zapisywania własnych prędkości to jednak mam mieszane uczucia xD
Avatar użytkownika
lith
 
Posty: 7569
Dołączył(a): niedziela 17 maja 2009, 21:09
Lokalizacja: E-g/Gda

Re: Kamera w samochodzie.

Postprzez Maniek5k » sobota 17 grudnia 2011, 18:12

lith napisał(a):więc nie bardzo wiem gdzie to przyczepić, po drugie skąd tam prąd wziąć.

ja sobie przeciagnalem z zapalniczki do tyłu zasilanie i rozdzielacz na 3 wejscia, mam przyczepione zaraz za tylnia kanapa - przydaje sie do lapka czy jak ktos z tylu potrzebuje pradu, a i do lodowek turystycznych tez jest to konieczne. A duzo roboty z tym nie bylo, kabel ciagnalem tunelem srodkowym.
Ja sam chce na wiosne zainwestowac w kamerkę ktora sobie bedzie nagrywała moją jazdę. Najchętniej bym to sprzezyl z druga minikamerka patrzaca na predkosciomierz, bo juz ze 2x by mi sie przydaly takie kamerki przy jakichs zdarzeniach drogowych (ot, raz mi gosc wyskoczyl wymuszając, a potem usilnie policjantom tłumaczył, ze to ze ma obity bok to jest moja wina, a nie tego, ze on wymusił...)
Maniek5k
 
Posty: 277
Dołączył(a): niedziela 22 maja 2011, 15:58

Re: Kamera w samochodzie.

Postprzez Borys68 » sobota 17 grudnia 2011, 18:38

http://mejson.blox.pl/html
Ten facet jeździ z kamerką.
Borys
PJ ("1.06"; "78") odebrane 4.V.2009
Borys68
 
Posty: 1057
Dołączył(a): czwartek 23 kwietnia 2009, 06:22
Lokalizacja: Warszawa-Bielany, Rzeczpospolita Polska

Re: Kamera w samochodzie.

Postprzez mk61 » niedziela 18 grudnia 2011, 23:14

Sporo osób na YT jeździ z kamerami (Mejson5, Xjarq, WarsawDrivers). Ja bym jednak wolał kupić normalną kamerę cyfrową z dużą kartą pamięci. Montaż na mocnej taśmie samoprzylepnej, lub jakieś home-made mocowanie. Zasilanie przez ładowarkę samochodową, jeśli jest, albo konwerter 12V-230V. Najlepiej, żeby kamera mogła pracować w trakcie ładowania.
Pozdrawiam. Marcin.
All Rights Reserved. Ÿ
Nobody is perfect. I am nobody.
rusel napisał(a):realne to jest skur-wy-syństwo żeby wymagać od kogoś więcej niż wymaga się od siebie.
Avatar użytkownika
mk61
 
Posty: 2850
Dołączył(a): środa 09 kwietnia 2008, 14:09
Lokalizacja: Gdziekolwiek

Re: Kamera w samochodzie.

Postprzez lith » poniedziałek 19 grudnia 2011, 01:21

A dlaczego wolałbyś zwykłą cyfrówkę?

Dochodzą problemy:
-z mocowaniem, żeby jakoś to wyglądało
-z automatycznym włączaniem i wyłączaniem
-z zasilaniem z akumulatora
-szerokokątny obiektyw nie jest chyba standardem
Do tego z tego co widzę to większe rozmiary.

Zyskujemy większą rozdzielczość... tylko w sumie czy potrzebna jest większa niż HD ready?
No i jakoś więcej zalet mi nie przychodzi do głowy.
Avatar użytkownika
lith
 
Posty: 7569
Dołączył(a): niedziela 17 maja 2009, 21:09
Lokalizacja: E-g/Gda

Re: Kamera w samochodzie.

Postprzez mk61 » poniedziałek 19 grudnia 2011, 03:15

lith napisał(a):-z mocowaniem, żeby jakoś to wyglądało

Dla mnie to akurat żaden problem. Nie musi wyglądać, a jeśli jest wyobraźnia, to można samemu sobie stworzyć.
lith napisał(a):-z automatycznym włączaniem i wyłączaniem

Że znaczy co? Po wejściu do samochodu kliknięcie dwóch przycisków raczej nie zmęczy. A dodając dużą kartę pamięci można włączyć i nagrywać, powiedzmy, przez 5 godzin.
lith napisał(a):-z zasilaniem z akumulatora

Wspomniałem wcześniej. Albo wtyczka do zasilania z zapalniczki, albo konwerterek.
lith napisał(a):-szerokokątny obiektyw nie jest chyba standardem

Sądzę, że standard oferowany w obecnych kamerach jest wystarczający. Przynajmniej dla mnie.
Pozdrawiam. Marcin.
All Rights Reserved. Ÿ
Nobody is perfect. I am nobody.
rusel napisał(a):realne to jest skur-wy-syństwo żeby wymagać od kogoś więcej niż wymaga się od siebie.
Avatar użytkownika
mk61
 
Posty: 2850
Dołączył(a): środa 09 kwietnia 2008, 14:09
Lokalizacja: Gdziekolwiek

Re: Kamera w samochodzie.

Postprzez lith » poniedziałek 19 grudnia 2011, 10:22

no ok, wszystko można jakoś obejść pewnie... przynajmniej prawie... ale póki co dalej nie wiem co lepszego jest w cyfrówce, żeby warto było kombinować.

U mnie odpada wciskanie 2 przycisków przed jazdą. kamera ma sobie być i sama sobie radzić, bo tak to się skończy w ten sposób, że akurat jak będzie potrzebna to ja jej nie włączę. Światła się włączają same, gps się włącza sam to i kamerka ma się włączać sama, bo niepotrzebna mi procedura startu jak w wahadłowcu :P

Do tych kamerek też się wkłada normalnie karty pamięci, więc a jedno wychodzi. W dodatku nagrywa się cały czas, bo nadpisuje najstarsze pliki, do tego sam dzieli to na mniejsze fragmenty. Nie wiem czy taka zwykła kamerka będzie miała tego typu funkcje.
Avatar użytkownika
lith
 
Posty: 7569
Dołączył(a): niedziela 17 maja 2009, 21:09
Lokalizacja: E-g/Gda

Re: Kamera w samochodzie.

Postprzez lith » poniedziałek 19 grudnia 2011, 23:48

Ok, szkoda, że nikt więcej nie miał z tym do czynienia.
Możliwe, że starczyłoby takie coś:
http://allegro.pl/rejestrator-trasy-hd- ... 81444.html
ale nie udało mi się znaleźć nikogo kto byłby mi w stanie potwierdzić, po porównywałem też filmiki na YT i w sumie jednak zdecydowałem sie na droższą opcję.
http://allegro.pl/rejestrator-trasy-ful ... 29068.html
Może niepotrzebnie przepłaciłem, trudno. W każdym razie bałem się, że tamta poprzednia nie będzie dawała wystarczająco czytelnego obrazu. Poza tym jest mniejsza i jakoś chyba minimalnie bardziej budzi moje zaufanie... chociaż jedna i druga składana pewnie przez małe chińskie rączki.

Na tył na razie odpuszczam.

edit: a racja, musiałem w ctrl+c nie trafić :P

Przy czym w tej drugiej najbardziej mnie zainteresował fragment:
Kamera pozwala na rejestrowanie z max. rozdzielczością FULL HD 1920x1080 - posiada matrycę 5Mpix - może wykonywać zdjęcia do 2992x1944, jest to rzeczywista rozdzielczość matrycy - tańsze produkty - oferowane również przez nas maja matrycę 0.3Mpix i realną rozdzielczość do 640/480 - wyższe rozdzielczości powstają jedynie przez programowe zwiększenie ilości punktów obrazu.

I o ile na tej aukcji oprócz rozdzielczości filmu jest napisane, że matryca ma te 5M pikseli to przy tych tańszych nigdzie nie mogłem się doszukać info o matrycy, więc całkiem możliwe, że rzeczywiście tak jest.
Ostatnio zmieniony wtorek 20 grudnia 2011, 00:08 przez lith, łącznie zmieniany 4 razy
Avatar użytkownika
lith
 
Posty: 7569
Dołączył(a): niedziela 17 maja 2009, 21:09
Lokalizacja: E-g/Gda

Re: Kamera w samochodzie.

Postprzez ringus1 » wtorek 20 grudnia 2011, 00:01

Dałeś 2x ten sam link. Wrzuć do tej droższej jak możesz, bo sam jestem zainteresowany kupnem kamerki, a może podzielisz się później doświadczeniami z tą konkretną, co wybrałeś. :)
"When was the last time you just got up and went for a drive? Not to anywhere, not for anything, just for a drive? See, motorcyclists do it all the time, so why don't human beings?" -- Jeremy Clarkson

Prawo jazdy na kat. A, B.
ringus1
 
Posty: 333
Dołączył(a): wtorek 29 listopada 2011, 22:32
Lokalizacja: Wrocław

Re: Kamera w samochodzie.

Postprzez lith » niedziela 25 grudnia 2011, 14:49

Ok, póki co mogę napisać tyle, że jest jak sie spodziewałem. Przy dobrych warunkach jeszcze z nią nie jeździłem. W nocy rejestracje widać tylko z bliska. Na oświetlonych drogach wszystko widać. Na nieoświetlonych ogólnie mało widać- tylko to co bezpośrednio przed samochodem + to co co się świeci, czyli inne samochody, znaki itd. jechałem tez w czasie deszczu i w mgłę. Też sytuację na drodze widać bardzo dobrze, ale rejestracjami jest ten problem, że światła samochodów się 'rozmazują' na kroplach na szybie, ale to ja samemu siedząc miałem przy tej pogodzie problem z ich odczytaniem. Nagrywać mogłoby jak dla mnie nieco płynniej, ale póki co mam wolną karte pamięci wsadzoną z aparatu, więc może dlatego te 30 klatek to nie jest :P, zobaczymy jak dojdzie właściwa po świętach. Filmik wrzucę jak będę miał chwilę, bo tak na surowo to mają po 350 MB i mój upload by nie wyrobił xD. Jeszcze mało się nią bawiłem, po świętach będę miał czas.
Avatar użytkownika
lith
 
Posty: 7569
Dołączył(a): niedziela 17 maja 2009, 21:09
Lokalizacja: E-g/Gda

Re: Kamera w samochodzie.

Postprzez ringus1 » niedziela 25 grudnia 2011, 16:30

Dzięki lith za recenzję. Cudów co do nagrywania rejestracji w ciemności bym się nie spodziewał. Tak jak mówisz, nawet oczom trudno dostrzec jednocześnie ciemne i jasne punkty, a co dopiero kamerce samochodowej. A jak z jazdą pod słońce, stabilnością? Da się to przymocować gdzieś indziej, niżeli na przedniej szybie? Jakbyś miał w nowym roku czas zamieścić jakiś filmik byłoby super. :)

PS. Wesołych Świąt i szczęśliwego nowego roku! ;)
"When was the last time you just got up and went for a drive? Not to anywhere, not for anything, just for a drive? See, motorcyclists do it all the time, so why don't human beings?" -- Jeremy Clarkson

Prawo jazdy na kat. A, B.
ringus1
 
Posty: 333
Dołączył(a): wtorek 29 listopada 2011, 22:32
Lokalizacja: Wrocław

Re: Kamera w samochodzie.

Postprzez lith » poniedziałek 26 grudnia 2011, 00:31

Nie próbowałem gdzie indziej zamieszczać, na przedniej szybie na prawo od lusterka będzie dobre miejsce u mnie dla niej. Nie rzuca się w oczy, jechałem z kilkoma osobami i one siedząc na fotelu pasażera nie zauważyły mojej nowej zabawki, więc chyba jest ok :P Póki co nie kombinowałem jeszcze z rozmieszczeniem. jak pod słońce radzie sobie nie wiem, bo takiego nie było u mnie od jakiegoś czasu xD Filmiki zamieszczę, myślę, że przed nowym rokiem jeszcze.

Cudów nie ma oczywiście, filmu z wakacji w hd bym tym nie kręcił xD
o, ale zrzuty ekranu mogę wrzucić jakieś:
Obrazek
Obrazek
Avatar użytkownika
lith
 
Posty: 7569
Dołączył(a): niedziela 17 maja 2009, 21:09
Lokalizacja: E-g/Gda

Re: Kamera w samochodzie.

Postprzez mk61 » środa 28 grudnia 2011, 12:14

A którą w końcu wziąłeś? Ile czasu pracuje na baterii? Ile minut wychodzi przy zapełnieniu pamięci bez nadpisywania i na jakiej karcie? Rozumiem, że żeby zapisać, musisz coś kliknąć, żeby nie nadpisało? I jak się dzielą pliki przy zrzucie na komputer? Po 1, 2, 5 (i więcej) minut, czy wszystkie nagrania w jednym filmie?
Pozdrawiam. Marcin.
All Rights Reserved. Ÿ
Nobody is perfect. I am nobody.
rusel napisał(a):realne to jest skur-wy-syństwo żeby wymagać od kogoś więcej niż wymaga się od siebie.
Avatar użytkownika
mk61
 
Posty: 2850
Dołączył(a): środa 09 kwietnia 2008, 14:09
Lokalizacja: Gdziekolwiek

Re: Kamera w samochodzie.

Postprzez lith » środa 28 grudnia 2011, 13:02

Wziąłem w końcu tą droższą:
http://allegro.pl/rejestrator-trasy-ful ... 29068.html
To znaczy jak na ten przedział 'najtańszych chińskich kamer' :P Bo jak mówiłem, nikt mi nie potrafił powiedzieć, czy te małe matryce dają sensowny obraz. Nie wiem ile czasu pracuje na baterii. Przy tej maksymalnej rozdzielczości zużywa 1 GB pamięci na 15 min nagrania. Póki co mam 2 GB kartę jakąś z aparatu i czekam, aż mi przyślą tą obiecaną gratis 8GB (to będę miał 2h nagrania). Tu muszę ponarzekać na tego sprzedawcę z allegro, bo najpierw nie przysłał karty, po wysłaniu maila z opier... zostałem poinformowany, że wyślą. Doszła karta, ale SD, a kamerka jest na microSD, więc ogólnie jeszcze trochę zejdzie zanim się z nimi dogadam :/
Widziałem przy wyższych modelach guzik, który chronił przed nadpisaniem, tu czegoś takiego nie mam. Prosta chińska technologia, cały czas twardo nadpisuje najstarsze. Trudno :P. nagranie może być w 1, 2, 5 min fragmentach. Dłuższych chyba nie, chyba, że przy mniejszych rozdzielczościach jest więcej opcji, nie sprawdzałem... i tak taki 5 min film ma ponad 300 MB. A, mikrofon nagrywa marnie, to znaczy niby wyraźnie, ale jak muzyka leci to strasznie charczy i w ogóle ciężko słuchać tego.
Avatar użytkownika
lith
 
Posty: 7569
Dołączył(a): niedziela 17 maja 2009, 21:09
Lokalizacja: E-g/Gda

Re: Kamera w samochodzie.

Postprzez lith » czwartek 29 grudnia 2011, 21:36

http://www.youtube.com/watch?v=zDBcISHy-Eo
Z dzisiaj. Jeszcze czekam na odpowiednią kartę pamięci i chyba poćwiczę na mniejszej rozdzielczości 720p...
Avatar użytkownika
lith
 
Posty: 7569
Dołączył(a): niedziela 17 maja 2009, 21:09
Lokalizacja: E-g/Gda

Następna strona

Powrót do Porady techniczne

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 48 gości