czy trzeba wymieniać olej silnikowy?

Tutaj mile będą widziane wypowiedzi na temat techniki kierowania, oraz wszelkie porady dotyczące kupna, obsługi i eksploatacji pojazdu.

Moderatorzy: ella, klebek

Re: czy trzeba wymieniać olej silnikowy?

Postprzez lith » poniedziałek 27 czerwca 2011, 18:19

@Maniek5k
Tak z boku patrząc... nie przesadzasz trochę z tym dmuchaniem, chuchaniem na autko? o.O Jakieś płyny, olej co kwartał, wymienianie wszystkiego na wszelki wypadek :P

A co do picia oleju to 0,5l/ 1k to mi się wydaje tragicznie dużo.... nie wyobrażam sobie, że jade na wakacje i w połowie drogi mam sucho w misce :O... 2suwem jeździsz? :mrgreen:
Avatar użytkownika
lith
 
Posty: 7569
Dołączył(a): niedziela 17 maja 2009, 21:09
Lokalizacja: E-g/Gda

Re: czy trzeba wymieniać olej silnikowy?

Postprzez Maniek5k » poniedziałek 27 czerwca 2011, 21:43

mareknom napisał(a):no 3 lata temu i 15k temu wymienilem kompl rozdządu pasek, napinacze, rolki i pompe wody wiec następna wymiana za 60k czyli za 45tys bez względu ile lat minie? 45k zrobie w jakies 9 lat moze mniej

60tyś albo 5 lat -> rozrząd.
mareknom napisał(a):co to znaczy ze pompa paliwa dziala ale po co dziala wiec pompuje paliwo ale gdzie jak wtryski są off wiec narasta tam cisnienie i nie ma ujscia? czy co?

paliwo sobie krązy w obiegu cały czas.
mareknom napisał(a):a filtr paliwa nie musze wymieniac jak jezdze na gazie?

nic nie musisz wymieniac, przeciez cie nikt nie zmusza. Tylko potem autko moze miec przymuł jak na jednym filtrze masz zrobione 100paczek. ;)
mareknom napisał(a):aha i nie stac mnie jezdzic na benzynie na gazie z 26zl a na pb 50zł przejechanie 100km i boli jak cholera

kup sobie lupo 3l w automacie - okolo 3l w trasie , 3,5-4l po miescie. :D
mareknom napisał(a):mozna mieszac dowolnie

widzisz, ja oglądałem efekty mieszania róznych rodzajów olejów w roznych temperaturach pracy. Cuda panie dziejku, cuda czasem się działy.
Ale ja do niczego nie zmuszam, jedynie sugeruję. Olej nawet tani lotos czy GM za 7 dych za 4-5l to prawie darmocha, a lepsze będzie niz mix z 4 innych.
mareknom napisał(a):instrukcja kaze co 60k wymieniac a wszyscy ryczą na forach ze co 10-15k co mi on daje

taki co ma 60k daremnie filtruje to powietrze. Chociaz ja wymieniam przy wymianie oleju z reguły, panienka w sklepie juz jak mnie widzi to wie ze chce olej, filtr oleju paliwa i powietrza. Taki 'pakiet' ;D (i mam 2% rabatu! :D)
mareknom napisał(a):czy osiągi sie poprawią, spalanie, praca silnika?

filtr powietrza moze poprawic spalanie oraz prace silnika, gdyz jakby nie patrzec powietrze przelatuje przez filtr. Zapchany = mniej powietrza przeleci = silnik MOZE sie gorzej wkrecac na obroty.
lith napisał(a):Tak z boku patrząc... nie przesadzasz trochę z tym dmuchaniem, chuchaniem na autko? o.O Jakieś płyny, olej co kwartał, wymienianie wszystkiego na wszelki wypadek

@lith - nie wiem, moze. Ja lubie sobie przy autku pogrzebać, a zawsze pretekst mam przed rodziną ze trzeba wymienic olej i to koniecznie trwa 6h. Wtedy mam spokój w garażu.
Lubie majsterkowac, dłubać w autku. :P
lith napisał(a):A co do picia oleju to 0,5l/ 1k to mi się wydaje tragicznie dużo.... nie wyobrażam sobie, że jade na wakacje i w połowie drogi mam sucho w misce :O... 2suwem jeździsz?

0,5l na 10kafli to jest tak sredniawo z tego co kojarze. Max do litra.
Maniek5k
 
Posty: 277
Dołączył(a): niedziela 22 maja 2011, 15:58

Re: czy trzeba wymieniać olej silnikowy?

Postprzez mareknom » wtorek 28 czerwca 2011, 15:05

jak to paliwo krąży w obiegu zamkniętym? przeciez jak są wtryski zamknięte to jak moze krążyć? aha i po co wymieniac filtr benzyny jak on sie nie zuzywa jezdząc na lpg? aha i w instrukcji ten filtr co 120k piszą zeby wymieniac

filtr powietrza to ok moc i spalanie a na co ma wplyw filtr oleju, paliwa, gazu (filtr lotny, ciekły), olej, świece, kable wn, cewki, nowy rozrząd, płyn chłodniczy, płyn hamulcowy bo wg mnie zaden bo wymienialem to wszystko i zadnej różnicy nie poczułem (a pł hamulcowy chyba nie byl od nowości wymieniany bo byl czarny jak smoga i jakos nie zauwazylem zeby auto lepiej hamowało) a z kieszeni ubylo to wszystko bylo wymieniane wlasnie 3 lata temu

no to u mnie 0,8l oleju na 10 000km bierze silnik jest źle?

czyli co moge jeszcze troszke sie poturlać bez wymiany czegokolwiek? czy przesiaść sie na pkp ale tam jest drozej niz jazda autem
mareknom
 
Posty: 5
Dołączył(a): sobota 25 czerwca 2011, 15:16

Re: czy trzeba wymieniać olej silnikowy?

Postprzez qwer0 » wtorek 28 czerwca 2011, 15:15

a na co ma wplyw filtr oleju, paliwa, gazu (filtr lotny, ciekły), olej, świece, kable wn, cewki, nowy rozrząd, płyn chłodniczy, płyn hamulcowy bo wg mnie zaden bo wymienialem to wszystko i zadnej różnicy nie poczułem (a pł hamulcowy chyba nie byl od nowości wymieniany bo byl czarny jak smoga i jakos nie zauwazylem zeby auto lepiej hamowało) a z kieszeni ubylo to wszystko bylo wymieniane wlasnie 3 lata temu

No na to, jak nazwa wskazuje - filtruja. Filtruja po to, zeby syf nie poszedl dalej, a jak odfiltruja, to sie po jakims czasie zapchaja i eefekt ten sam co przy "zuzytym" filtrze powietrza.
Plyny wymienia sie dlatego, ze z czasem traca swoje wlasciwosci - np. chlodniczy zaczyna zamarzac w wyzszej temperaturze, a w plynie hamulcowym robi sie za duzo wody.
Paski no to wiadomo - rozciagaja sie (rozrzad moze np przeskoczyc) i z czasem trafia je szlag i pekaja. Wymienia sie profilaktycznie - zeby nie strzelil na trasie, a nie, zeby wymienic dopiero jak strzeli (a w przypadku rozrzadu moze to oznaczac remont silnika).
Swiece, przewody itd - mowiac najprosciej, to po prostu wszystko sie z czasem zuzywa.
no to u mnie 0,8l oleju na 10 000km bierze silnik jest źle?

Nie, nie jest zle :)

jak to paliwo krąży w obiegu zamkniętym? przeciez jak są wtryski zamknięte to jak moze krążyć?

Ano wraca sobie powrotem, tak jak sobie wraca nadmiar paliwka.
To jest blok tekstu, który może być dodawany do Twoich postów. Ma limit 255 znaków
Avatar użytkownika
qwer0
 
Posty: 2422
Dołączył(a): poniedziałek 21 kwietnia 2008, 20:36
Lokalizacja: Lublin

Re: czy trzeba wymieniać olej silnikowy?

Postprzez mareknom » wtorek 28 czerwca 2011, 17:11

ale jak wraca z powrotem? jak wtryski są off?

a to jak pasek rozrządu sie zerwie to co sie stanie? nie uruchomie silnika? nawet na pych?
mareknom
 
Posty: 5
Dołączył(a): sobota 25 czerwca 2011, 15:16

Re: czy trzeba wymieniać olej silnikowy?

Postprzez qwer0 » wtorek 28 czerwca 2011, 17:55

a to jak pasek rozrządu sie zerwie to co sie stanie?

Zalezy od silnika.

nie uruchomie silnika? nawet na pych?

Nawet na pych...
To jest blok tekstu, który może być dodawany do Twoich postów. Ma limit 255 znaków
Avatar użytkownika
qwer0
 
Posty: 2422
Dołączył(a): poniedziałek 21 kwietnia 2008, 20:36
Lokalizacja: Lublin

Poprzednia strona

Powrót do Porady techniczne

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 92 gości