Tajemnicze znikniecie powietrza z opony

Tutaj mile będą widziane wypowiedzi na temat techniki kierowania, oraz wszelkie porady dotyczące kupna, obsługi i eksploatacji pojazdu.

Moderatorzy: ella, klebek

Tajemnicze znikniecie powietrza z opony

Postprzez Magik » poniedziałek 25 marca 2013, 00:12

Miałem dziś dziwną sytuację. Mistyczną wręcz. Wsiadam rano do samochodu (tj. przed wsiąściem zawsze rzucam okiem na opony, odkąd z jednym wentylem miałem problem i regularnie, po troszeczku schodziło mi powietrze - trzeba było raz na miesiąc-dwa popracować nogą i podpompować). Wesół ruszam i wszystko gra. Wprawdzie przy -13 stopniach dopiero co odpalony silnik mojego Escora żre paliwo jak smok, ale to nie odbiega od normy.

Do rzeczy! Przejechałem ze 2 kilometry bezproblemowo. Staję na światłach, wyczekuję zielonego koloru niczym uczeń wakacji i wreszcie, doczekawszy się - ruszam! Ale zaraz - słyszę i czuję, że w prawym przednim kole mam flaka. Zupełnego. Zjeżdżam na przystanek autobusowy, wyciągam wierną pompkę i zasuwam. Po 2 minutach wyciągam tego węża, naciskam ten dzyndzelek w wentylu, który uniemożliwia normalnie wydostawanie się drogocennego powietrza z opony - a tam nic. Ciśnienie atmosferyczne, żadnej zmiany, żadnego sykania.
Zmieniłem na zapasówkę i oglądam felerną oponkę w poszukiwaniu gwoździa, ale ni ma nic (zresztą nie było słychać przebicia żadnego).

Spotkał się ktoś z podobną sytuacją?
Dodam, że opona się nie zsunęła w żaden sposób, nie najechałem na krawężnik/chodnik/worek z napisem "ostrze przedmioty", także nie mam pojęcia co to mogło być. Czary jakieś, albo znak od bogów?
Magik
 
Posty: 76
Dołączył(a): poniedziałek 08 sierpnia 2011, 18:53

Re: Tajemnicze znikniecie powietrza z opony

Postprzez gremlinek » poniedziałek 25 marca 2013, 01:04

Mogl jakis gwozdz wbic sie w bieznik. Podjedz do wulkanizatora. Niech zdejmie opone i sprawdzi reka od srodka.
gremlinek
 
Posty: 59
Dołączył(a): niedziela 24 marca 2013, 14:31

Re: Tajemnicze znikniecie powietrza z opony

Postprzez Borys_q » poniedziałek 25 marca 2013, 09:18

Przebita, normalne nie zawsze znajdziesz gwóźdź, przebijania opony nie słychać.
Szybka jazda nie wymaga odpowiednich umiejętności. Trzeba jedynie wiedzieć który pedał odpowiada za jej zwiększanie.
Borys_q
 
Posty: 3480
Dołączył(a): sobota 22 marca 2008, 16:36
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Tajemnicze znikniecie powietrza z opony

Postprzez niebieski90 » poniedziałek 25 marca 2013, 18:50

Mogło być też tak: Wentyl był felerny i puścił, zeszło całe powietrze. Nie trzeba wiele mając felerny wentyl, wystarczy mocniej wjechać w dziurę. Kiedy zeszło całe powietrze zrobiła się nieszczelność między oponą a felgą i tamtędy ucieka całe powietrze.
niebieski90
 
Posty: 111
Dołączył(a): czwartek 06 grudnia 2012, 22:04

Re: Tajemnicze znikniecie powietrza z opony

Postprzez Magik » poniedziałek 25 marca 2013, 21:34

Do wulkanizatora jasna sprawa pojadę.
Właśnie maszynkę w wentylu bym obwiniał. Podejrzana jest...

Ale nie spodziewałbym się takiej sytuacji, możecie sobie wyobrazić moje zdziwienie, w jednej chwili jadąc dziarko, a za chwilę tocząc się na feldze. Przynajmniej ja byłem zdziwiony :) Szczególnie, że to środek nocy był (koło 5:30).
Magik
 
Posty: 76
Dołączył(a): poniedziałek 08 sierpnia 2011, 18:53

Re: Tajemnicze znikniecie powietrza z opony

Postprzez cierpnik » piątek 29 marca 2013, 09:34

W taką pogodę może się zdarzyć, że przymarzł wentyl i po krótkiej jeździe odmarzł powodując wyciek (lub odwrotnie z ciepłego na drogę i przymarzło). Sprawdź śrubkę na wentylu. To co się wciska również się przykręca. Może wystarczy dokręcić. Ale jak będzie się samo odkręcać to wentyl do wymiany.
cierpnik
 
Posty: 496
Dołączył(a): wtorek 05 lutego 2013, 11:20
Lokalizacja: Kraków i okolice

Re: Tajemnicze znikniecie powietrza z opony

Postprzez niebieski90 » piątek 29 marca 2013, 14:17

Wentyl to taki zaworek ze "szpilką", której wciśnięcie powoduje otwarcie zaworu i ucieczkę powietrza z opony. Jak nam się za dużo napompuje to w ten sposób zmniejszamy ciśnienie do odpowiedniego. Ta "szpilka" musi być ustawiona dokładnie na wprost, jeśli jest zgięta w któryś bok to taki wentyl jest felerny i może puścić w najmniej spodziewanej sytuacji. Zwykle dzieje się to po odłączeniu pompki czy tam kompresora, a może się stać równie dobrze jak koło wpadnie w dziurę i nastąpi znaczy wstrząs. Taki "skrzywiony" wentyl podlega natychmiastowej wymianie.
niebieski90
 
Posty: 111
Dołączył(a): czwartek 06 grudnia 2012, 22:04

Re: Tajemnicze znikniecie powietrza z opony

Postprzez ks-rider » piątek 29 marca 2013, 15:18

gremlinek napisał(a): Podjedz do wulkanizatora. Niech zdejmie opone i sprawdzi reka od srodka.


Dasz glowe, ze wymacasz / zobaczysz ? JA Twoja oddam, swojej juz nie.

Nie prosciej sciagnac kolo, napompowac i zanurzyc w pojemniku z woda ? Tak przynajmniej robi sie w profesjonalnych warsztatach. :mrgreen:

:wink:
ks-rider
 
Posty: 3786
Dołączył(a): sobota 19 grudnia 2009, 21:47


Powrót do Porady techniczne

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 57 gości