Samochód z kierownicą po prawej stronie

Tutaj mile będą widziane wypowiedzi na temat techniki kierowania, oraz wszelkie porady dotyczące kupna, obsługi i eksploatacji pojazdu.

Moderatorzy: ella, klebek

Samochód z kierownicą po prawej stronie

Postprzez michael2303 » niedziela 12 września 2010, 11:02

Witam,
Nie wiem w jakim dziale umieścić ten temat, więc piszę tu.
Chciałbym się dowiedzieć ile czasu można jeździć po Polsce samochodem z kierownicą po prawej stronie na angielskich numerach i oczywiście ubezpieczeniem angielskim?
Czytałem na internecie, ale wypowiedzi nie są jednoznaczne.
Ewentualnie gdzie się można dowiedzieć.

Dziękuję
Pozdrawiam
michael2303
 
Posty: 18
Dołączył(a): sobota 03 marca 2007, 21:18

Re: Samochód z kierownicą po prawej stronie

Postprzez qwer0 » niedziela 12 września 2010, 13:18

Ile tylko chcesz.
To jest blok tekstu, który może być dodawany do Twoich postów. Ma limit 255 znaków
Avatar użytkownika
qwer0
 
Posty: 2422
Dołączył(a): poniedziałek 21 kwietnia 2008, 20:36
Lokalizacja: Lublin

Re: Samochód z kierownicą po prawej stronie

Postprzez michael2303 » niedziela 12 września 2010, 14:10

Bez względu na to czy posiadam polskie lub angielskie prawo jazdy?

Dzięki
michael2303
 
Posty: 18
Dołączył(a): sobota 03 marca 2007, 21:18

Re: Samochód z kierownicą po prawej stronie

Postprzez ks-rider » niedziela 12 września 2010, 15:32

Dopuki pojazd jest zarejestrowany za granica mozesz uzywac go poza granicani dopuki przeglad techniczny was nie rozdzieli. Z innej kwesti prawnej, gdzie jestes zameldowany. Co innego, gdy poza granicami a co innego gdy w PL. Bedac rezydentem PL podlegasz innemu prawu i z tego co wiem jestes zobowiazany przerejestrowac pojazd.

:wink:
ks-rider
 
Posty: 3786
Dołączył(a): sobota 19 grudnia 2009, 21:47

Re: Samochód z kierownicą po prawej stronie

Postprzez michael2303 » niedziela 12 września 2010, 15:55

A jeśli mam dopisanego współwłaściciela pojazdu, który jest rezydentem Wielkiej Brytanii?

Dzięki
michael2303
 
Posty: 18
Dołączył(a): sobota 03 marca 2007, 21:18

Re: Samochód z kierownicą po prawej stronie

Postprzez ks-rider » niedziela 12 września 2010, 17:25

Nie wiem czy prawo UK'u przewiduje wpisanie w dowod rejestrracyjny wspolwlasciciela tak jak przewiduje to prawo polskie.

P.S. osobiscie uwazam, ze w PL nie powinno rejestrowac sie pojazdow z kierownica po prawej stronie, wyjatkami byly by pojazdy historyczne.


:wink:
ks-rider
 
Posty: 3786
Dołączył(a): sobota 19 grudnia 2009, 21:47

Re: Samochód z kierownicą po prawej stronie

Postprzez ella » niedziela 12 września 2010, 18:37

ks-rider napisał(a): osobiscie uwazam, ze w PL nie powinno rejestrowac sie pojazdow z kierownica po prawej stronie,

Z tego co słyszałam to nie rejestrują. Trzeba najpierw go przerobić potem zrobić przegląd i dopiero rejestracja. Chyba, że na dzień dzisiejszy coś się zmieniło w przepisach

Więc będziesz jeżdził tak długo aż skończy ci się przegląd techniczny.
Avatar użytkownika
ella
Moderator
 
Posty: 7793
Dołączył(a): poniedziałek 24 listopada 2003, 12:14
Lokalizacja: Warszawa

Re: Samochód z kierownicą po prawej stronie

Postprzez qwer0 » niedziela 12 września 2010, 19:09

Z innej kwesti prawnej, gdzie jestes zameldowany. Co innego, gdy poza granicami a co innego gdy w PL. Bedac rezydentem PL podlegasz innemu prawu i z tego co wiem jestes zobowiazany przerejestrowac pojazd.

Nie jest do niczego zobowiazany. Moj znajomy jezdzi jaguarem z kiera po prawej juz od kilku lat i nie ma problemu.

Z tego co słyszałam to nie rejestrują.

Oczywiscie, ze nie da sie zarejestrowac auta z kierownica po prawej stronie. Wyjatkiem sa auta rejestrowane jako zabytkowe.
To jest blok tekstu, który może być dodawany do Twoich postów. Ma limit 255 znaków
Avatar użytkownika
qwer0
 
Posty: 2422
Dołączył(a): poniedziałek 21 kwietnia 2008, 20:36
Lokalizacja: Lublin

Re: Samochód z kierownicą po prawej stronie

Postprzez ks-rider » niedziela 12 września 2010, 19:44

qwer0 napisał(a):Nie jest do niczego zobowiazany. Moj znajomy jezdzi jaguarem z kiera po prawej juz od kilku lat i nie ma problemu.


Kwestia spojrzenia na to od strony prawnej i od strony tej nie prawnej. To, ze jezdzi i niema problemu nieznaczy, ze jest to legalne.

To tak jakbys stwierdzil znajomy siedzi w USA od 10 lat i nikt sie do niego nie czepia.

:wink:
ks-rider
 
Posty: 3786
Dołączył(a): sobota 19 grudnia 2009, 21:47

Re: Samochód z kierownicą po prawej stronie

Postprzez michael2303 » niedziela 12 września 2010, 21:17

Z tego co mi się wydaje to prawo unijne ma wyższość nad prawem państwowym.
Jazda z kierownicą po prawej nie powinna być ograniczona, według mnie. Inna sprawa to bezpieczeństwo. Jeździłem takim samochodem po PL i wiem, że się kierowca bardziej pilnuje i uważa niż jeżdżąc samochodem z kierownicą po lewej. A dla ułatwienia wyprzedzania jest lusterko tzw. Krugozor Link
Wpisanie współwłaściciela jest możliwe tylko trzeba być tam na miejscu w momencie wpisywania.
Raz na kilka miesięcy można wyjechać po za granice, żeby na nowo wjechać samochodem.

Dzięki
michael2303
 
Posty: 18
Dołączył(a): sobota 03 marca 2007, 21:18

Re: Samochód z kierownicą po prawej stronie

Postprzez mk61 » poniedziałek 13 września 2010, 11:26

michael2303 napisał(a): A dla ułatwienia wyprzedzania jest lusterko tzw. Krugozor

Co Ci da takie lusterko na polskich pięknych drogach jednojezdniowych? Co z tego, że widzisz, co się dzieje z tyłu, jak nie wiesz, co się dzieje z przodu?

Poza tym, już widzę "po legalizacji" cwianiaczków, którzy kupują BM-ki i Golfy za 100 funtów i rządzą na ulicach... Mamy tego pod dostatkiem z Niemiec. Jeszcze Anglii nam do szczęścia brakuje.
Pozdrawiam. Marcin.
All Rights Reserved. Ÿ
Nobody is perfect. I am nobody.
rusel napisał(a):realne to jest skur-wy-syństwo żeby wymagać od kogoś więcej niż wymaga się od siebie.
Avatar użytkownika
mk61
 
Posty: 2850
Dołączył(a): środa 09 kwietnia 2008, 14:09
Lokalizacja: Gdziekolwiek

Re: Samochód z kierownicą po prawej stronie

Postprzez lith » poniedziałek 13 września 2010, 11:28

Ale ten cały krugozor, czy jak mu tam właśnie chyba daje widoczność do przodu. Pomysł niegłupi :mrgreen:
Avatar użytkownika
lith
 
Posty: 7569
Dołączył(a): niedziela 17 maja 2009, 21:09
Lokalizacja: E-g/Gda

Re: Samochód z kierownicą po prawej stronie

Postprzez qwer0 » poniedziałek 13 września 2010, 20:10

Więc będziesz jeżdził tak długo aż skończy ci się przegląd techniczny.

A to majac kierownice po "naszej" stronie jest inaczej? Przeglad obowiazkowy.

Akurat dzisiaj bylem u kumpla.

Legalnie ciska jaguarem.
Od 2004roku, czyli odkad jestesmy w UE przeglady robi u nas, w PL. Co najlepsze, ubezpieczenie rowniez ma polskie.
Z tego co mi mowil, to wystarczy miec auto zarejestrowane na siebie, ale na adres angielski, lub zarejestrowane na kogokolwiek z adresem angielskim i z wypisanym uzyczeniem pojazdu na czas nieokreslony (lub okreslony).
To jest blok tekstu, który może być dodawany do Twoich postów. Ma limit 255 znaków
Avatar użytkownika
qwer0
 
Posty: 2422
Dołączył(a): poniedziałek 21 kwietnia 2008, 20:36
Lokalizacja: Lublin

Re: Samochód z kierownicą po prawej stronie

Postprzez michael2303 » wtorek 14 września 2010, 16:16

mk61 napisał(a):
michael2303 napisał(a): A dla ułatwienia wyprzedzania jest lusterko tzw. Krugozor

Co Ci da takie lusterko na polskich pięknych drogach jednojezdniowych? Co z tego, że widzisz, co się dzieje z tyłu, jak nie wiesz, co się dzieje z przodu?

Poza tym, już widzę "po legalizacji" cwianiaczków, którzy kupują BM-ki i Golfy za 100 funtów i rządzą na ulicach... Mamy tego pod dostatkiem z Niemiec. Jeszcze Anglii nam do szczęścia brakuje.


To lusterko daje widoczność do przodu nie do tyłu, więc pomogłoby jedynie w wychyleniu się zza samochodu z przodu, a później decyzję o wyprzedzaniu podejmujesz już sam.
michael2303
 
Posty: 18
Dołączył(a): sobota 03 marca 2007, 21:18


Powrót do Porady techniczne

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 46 gości