ciśnienie w oponach

Tutaj mile będą widziane wypowiedzi na temat techniki kierowania, oraz wszelkie porady dotyczące kupna, obsługi i eksploatacji pojazdu.

Moderatorzy: ella, klebek

ciśnienie w oponach

Postprzez leila » poniedziałek 01 listopada 2004, 15:40

mam takie pytanie (jak zwykle) czy muszę wiedzieć i jak tak to skąd, ile mam mieć prawidłowo atmosfer w oponie...bo chodzi o to że wydaje mi się że lekko siadają i trzeba by dopompować ale nie wiem ile "do pełna"a na oko to różnie bywa...wiadomo że im mniejsze ciśnienie to szybciej się zużywają opony...
Opel Corsa 1.2 City:)od 11.10 moja!!!!
Avatar użytkownika
leila
 
Posty: 384
Dołączył(a): piątek 11 lipca 2003, 13:56
Lokalizacja: małopolska

Postprzez muczo » poniedziałek 01 listopada 2004, 16:27

pewnie masz na przednich drzwich od strony kierowcy taka naklejke i tam powinno byc napisane ile ma byc z przodu a ile z tylu albo na wlewie nie pamietam jak jest w corsie :P :roll:
muczo
 
Posty: 20
Dołączył(a): wtorek 19 października 2004, 21:44
Lokalizacja: Warszawa

Re: ciśnienie w oponach

Postprzez mostom » wtorek 02 listopada 2004, 08:55

leila napisał(a):mam takie pytanie (jak zwykle) czy muszę wiedzieć i jak tak to skąd, ile mam mieć prawidłowo atmosfer w oponie...bo chodzi o to że wydaje mi się że lekko siadają i trzeba by dopompować ale nie wiem ile "do pełna"a na oko to różnie bywa...wiadomo że im mniejsze ciśnienie to szybciej się zużywają opony...

Zerknij do instrukcji obsługi samochodu - tam będziesz mieć wszystko - jakie ciśnienie powinno być i w których kołach. W większości przypadków opony na przednij osi muszą mieć troszkę wyższe ciśnienie niż na tylnej. Do tego w zimie też troszkę inaczej się pompuje niż w lecie.
Co do zużywania się opon to jest troszkę inaczej. Wcale nie im mniejsze ciśnienie tym więcej się zużywają. Jak masz za niskie ciśnienie to zużywają ci się brzegi opon, a w momencie kiedy ciśnienie będzie za wysokie niszczą ci się środki opon. Dodatkow zarówno przy za wysokim ciśnieniu jak i za niskim czuje się różnicę przy prowadzeniu samochodu - najczęściej "nosi" samochodem. Więc najlepiej mieć ciśnienie zalecane przez producenta samochodu.
mostom
Avatar użytkownika
mostom
 
Posty: 234
Dołączył(a): piątek 21 listopada 2003, 08:57
Lokalizacja: Szczecin

Postprzez Kasia » wtorek 02 listopada 2004, 09:13

W Corsie C dane dotyczące ciśnienia są na klapce wlewu paliwa.
Kasia
 
Posty: 217
Dołączył(a): niedziela 07 lipca 2002, 16:19
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Postprzez leila » wtorek 02 listopada 2004, 10:46

popatrze,w tym sęk że nie mam książki obsługi bo tak to bym juz dawno spraqwdziła :? a co miałeś Mostom na mysli o tym że inaczej się pompuje na zimę a inaczej na lato?do zimowych mniej???
Opel Corsa 1.2 City:)od 11.10 moja!!!!
Avatar użytkownika
leila
 
Posty: 384
Dołączył(a): piątek 11 lipca 2003, 13:56
Lokalizacja: małopolska

Re: ciśnienie w oponach

Postprzez Smg » wtorek 02 listopada 2004, 19:37

leila napisał(a):...wiadomo że im mniejsze ciśnienie to szybciej się zużywają opony...

a konkrenie ic zewnetrzna czesc. Gdy cisnienie jest zbyt duze, zuzywa sie "srodek"
Smg
 
Posty: 3
Dołączył(a): poniedziałek 01 listopada 2004, 12:24

Postprzez mostom » środa 03 listopada 2004, 08:57

leila napisał(a):popatrze,w tym sęk że nie mam książki obsługi bo tak to bym juz dawno spraqwdziła :? a co miałeś Mostom na mysli o tym że inaczej się pompuje na zimę a inaczej na lato?do zimowych mniej???

Jak nie masz książki obsługi to trzeba wejść na jakieś forum motoryzacyjne i tam się dowiedzieć - na pewno ktoś będzie wiedział.
Co do pompowania w zimie to troszkę trzeba napompować więcej niż w lecie i sprawdzać ciśnienie jak spada temperatura ponieważ wraz ze spadkiem temperatury spada również ciśnienie powietrza. I n.p. ciśnienie 2,0 barów zmierzone w temperaturze +20 st. C spada do 1,74 barów w temperaturze -5 st. C i zaledwie 1,59 barów w temperaturze -20 st.
Dlatego nagle może się okazać, że mamy sporo za mało w oponach.
mostom
Avatar użytkownika
mostom
 
Posty: 234
Dołączył(a): piątek 21 listopada 2003, 08:57
Lokalizacja: Szczecin

Postprzez leila » środa 03 listopada 2004, 16:02

dzięki Mostom jesteś nieoceniony :P
Opel Corsa 1.2 City:)od 11.10 moja!!!!
Avatar użytkownika
leila
 
Posty: 384
Dołączył(a): piątek 11 lipca 2003, 13:56
Lokalizacja: małopolska

Postprzez mostom » czwartek 04 listopada 2004, 10:38

leila napisał(a):dzięki Mostom jesteś nieoceniony :P

Polecam się na przyszłośc :D !!
mostom
Avatar użytkownika
mostom
 
Posty: 234
Dołączył(a): piątek 21 listopada 2003, 08:57
Lokalizacja: Szczecin


Powrót do Porady techniczne

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 51 gości