wsteczne lusterko

Temat ten służy wymianie spostrzeżeń i doświadczeń pomiędzy instruktorami i egzaminatorami.

Moderatorzy: ella, klebek

wsteczne lusterko

Postprzez jjaacc » sobota 01 lipca 2006, 11:06

Odgrzeje troszkę starszy temat, który był już kiedyś poruszany na forum mam nadzieje, ze ella wstawi linka a mianowicie:
Obserwacja toru jazdy pojazdu zgodnie z techniką kierowania przez tylną szybę pojazdu.
Muszę przyznać się, że przeważnie cofam niezgodnie z techniką i obserwuję drogę za pojazdem w tylniej szybie za pośrednictwem lusterka wstecznego. Po prostu nie chce mi się odwracać głowy. A więc czy obserwacja taka jest nie zgodna z techniką kierowania, naganna i niebezpieczna? Uważam, że spełniam warunek i widzę co się dzieje za pojazdem. A może jednak lusterka wsteczne należało by zdemontować, ponieważ zmuszają kierowców do jazdy nie zgodnej z techniką kierowania?
Avatar użytkownika
jjaacc
 
Posty: 748
Dołączył(a): poniedziałek 18 lipca 2005, 23:16
Lokalizacja: SŁUPSK

Postprzez Radwan » sobota 01 lipca 2006, 14:04

O tym już było. Obawiam się, że narazimy się p.Eli. Krótko - w trakcie jazdy do tyłu, obserwacja toru jazdy pojazdu zgodnie z techniką kierowania - przez tylną szybę i lusterka. Jeżeli ktoś nie chce lub ze względów zdrowotnych nie może obserwować toru jazdy przez tylną szybę, a tylko przez lusterka, to moim zdaniem będzie to również zgodne z techniką kierowania. Pozdrawiam
Radwan
 
Posty: 315
Dołączył(a): wtorek 21 marca 2006, 18:46
Lokalizacja: Olsztyn

Postprzez jjaacc » sobota 01 lipca 2006, 14:13

Właśnie też mi się tak wydaje, jednak muszę powiedzieć, że z odpowiedzi jakie otrzymałem od WORDów wynika, że w większości z nich, (jednak co jest pocieszające nie we wszystkich) wymagane jest aby zdający odwracał się i nie odwracanie traktowane jest jako błąd
Avatar użytkownika
jjaacc
 
Posty: 748
Dołączył(a): poniedziałek 18 lipca 2005, 23:16
Lokalizacja: SŁUPSK

Postprzez Radwan » sobota 01 lipca 2006, 14:29

W naszym WORDzie ( Olsztyn ) wręcz zwrócono uwagę egzaminatorom aby obserwacja przez lusterka (zewnętrzne i wewnętrzne-wsteczne) nie była oceniana negatywnie. Pozdrawiam
Radwan
 
Posty: 315
Dołączył(a): wtorek 21 marca 2006, 18:46
Lokalizacja: Olsztyn

Postprzez jjaacc » sobota 01 lipca 2006, 14:39

Chociaż nie miałem osobiście do czynienia z Olsztyńskim WORDem powiem tylko, że bardzo mi się podoba jak podchodzi się tam do trudnych tematów, odpowiedzi udzielane przez Pana i Pana Andrzeja są zawsze logiczne. Muszę powiedzieć, że jest to najwidoczniejszy WORD w Internecie, cała reszta pozostawia wiele do życzenia.
Avatar użytkownika
jjaacc
 
Posty: 748
Dołączył(a): poniedziałek 18 lipca 2005, 23:16
Lokalizacja: SŁUPSK

Postprzez SXE » sobota 01 lipca 2006, 21:18

Przydałoby się takie podejście w Wordzie katowickim.
Oddział terenowy w Jastrzębiu Zdr. przeżywa prawdziwe oblężenie .
Niedawno pisałem , że ominięto (podstępnie) ustawowe 30 dni, bo niby nie pisze o jakie dni chodzi, ale teraz to już jest przesada. W chwili obecnej czeka się 1.5 miesiąca i jak policzyłem to już nawet dni roboczych zabrakło , żeby zmieścić się w 30 dniach.
Bardzo kiepsko jest to rozwiązane , ponieważ od tego Wordu do kolejnego jest (tychy 45km gliwice 50km katowice 55km i już poza naszym Wordem Bielsko Biała 45km)
Sytuacje rozwiązałoby reaktywacja Wordu w Rybniku , ale chyba brak jest konkretnych decyzji, bo gdzieś niby dzwoni , ale czy to w ogóle w kościele?!
Nawiasem jest 6 oddziałów katowickiego Wordu i wszystkie 5 pozostałych w kupie i jak patrze sobie teraz na mapę to od 2 najdalej oddalonych od siebie jest mniejsza odległość niż do Jastrzębia.
Chyba czas , aby coś z tym zrobić , bo Word jest dobrze wyposażony (11 pojazdów na katB) , ale jak tak dalej pójdzie to dobijemy do 3 miesięcy oczekiwania
Avatar użytkownika
SXE
 
Posty: 128
Dołączył(a): niedziela 06 listopada 2005, 20:14

Re: wsteczne lusterko

Postprzez bruno666 » poniedziałek 11 września 2006, 20:47

jjaacc napisał(a):Obserwacja toru jazdy pojazdu zgodnie z techniką kierowania przez tylną szybę pojazdu.

W WORD Legnica na wielkich tablicach w poczekalni jest napisane (przy opisie jazdy po łuku):

WORD Legnica napisał(a):Obserwacja toru jazdy pojazdu zgodnie z techniką kierowania przez tylną szybę pojazdu i lusterka

Nie przeszkadzało to jednak panu egzaminatorowi oblać parę dni temu zdającego za posługiwanie się lusterkami wstecznymi podczas cofania. ZAZNACZAM, że chodziło o zerkanie w lusterka pomocniczo, a nie posługiwanie się nimi WYŁĄCZNIE. Przede wszystkim jednak tylna szyba.

Czy jest może na forum egzaminator z Legnicy, który mógłby się odnieść do tego? A może instruktorzy z tamtych okolic?
bruno666
 
Posty: 886
Dołączył(a): czwartek 07 września 2006, 23:01

Postprzez adalberthus » środa 20 września 2006, 14:39

hm...technika kierowania......jak ja słyszę ,że jedyna właściwa jest taka ,jaką sobie ktoś uwidział ,to aż zgroza mnie bierze.A może ktoś napisze ,gdzie ona jest opublikowana? Przecież w kat.B nie można jako jedyną słuszną przy cofaniu przyjąć gapienie się przez tylną szybę ,obejmując oparcie prawego fotela jak kochankę(a).
Otóż ,ja uczę kursanta tego sposobu też ,ale w większym stopniu obserwacji przez lusterka.Bo w kat.B istnieją też pojazdy ,które tej tylnej szyby nie mają.A chyba my mamy uczyć ,żeby kierowca mógł wsiąść w każdy pojazd i bezpiecznie się poruszać.A do tego pierwszego sposobu wracając ,jest taka nauka ,zwana ergonomią i biorąc ją pod uwagę pierwszy sposób powinien być na pozycji straconej.
jak chceta to jedźta, ale nie jedźta jak chceta
Avatar użytkownika
adalberthus
 
Posty: 512
Dołączył(a): czwartek 11 sierpnia 2005, 14:04
Lokalizacja: toruń

Postprzez Radwan » czwartek 21 września 2006, 06:45

Witam. Niestety to prawda - nie ma jednolitego tekstu pt.Technika Kierowania Pojazdem Silnikowym, chociażby w postaci instrukcji (obowiązującej w całym kraju) - brak odważnych i dlatego jest tak jak jest - co WORD to inny pogląd na sprawę. Pozdrawiam
Radwan
 
Posty: 315
Dołączył(a): wtorek 21 marca 2006, 18:46
Lokalizacja: Olsztyn

Postprzez adalberthus » sobota 23 września 2006, 17:00

Tylko dlaczego sobiepaństwo WORDów ma decydować o losach człowieka.
Gdyby mnie egzaminator oblał za to ,że podczas cofania patrzałem w lusterka ,albo w nie nie patrzałem ,to skorzystałbym z odzywki naszego wspaniałego premiera i powiedziałbym :"spieprzaj dziadu".A następnie kazałbym pokazać sobie podstawę prawną w tym względzie.Bo coś mnie się tak wydaje ,że każde działanie egzaminatora musi być oparte o prawo.Prawo o ruchu drogowym.A tam na temat cofania jest napisane tylko o zachowaniu szczególnej ostrożności ,zapewnieniu widoczności z tyłu pojazdu i ew.skorzystaniu z pomocy osoby trzeciej.
I powoływanie się na jakąś technikę kierowania ,która jest tworem enigmatycznym , nie znajduje tu zastosowania.Są jakieś tam opracowania odnośnie sposobów prowadzenia pojazdu ,ale ile autorów ,tyle przekazanej wiedzy ze swojego doświadczenia.Zadnego kanonu.
jak chceta to jedźta, ale nie jedźta jak chceta
Avatar użytkownika
adalberthus
 
Posty: 512
Dołączył(a): czwartek 11 sierpnia 2005, 14:04
Lokalizacja: toruń

Postprzez adalberthus » sobota 23 września 2006, 18:42

A niedługo ,jak zdążą ,temat lusterek ODPADNIE.
http://www.mt.gov.pl/article/transport_ ... 669e250dfk
jest to link do M.Ifrastruktury,do projektu ustawy o szkoleniu.Nie wiem po cho......oni się w to bawią.zmiany prawie żadne.Ale jedną z nich jest to ,że cofanie po łuku i pasie ruchu na placu dla kat.B i B1 ma się odbywać poprzez obserwację przez tylną szybę.Chyba oni to robią ,żeby ministry widzieli ,że coś robią.żadnych istotnych zmian niet.Czekam na opinie.(Radwan- jak możesz to też napisz co o tych zmianach sądzisz)
jak chceta to jedźta, ale nie jedźta jak chceta
Avatar użytkownika
adalberthus
 
Posty: 512
Dołączył(a): czwartek 11 sierpnia 2005, 14:04
Lokalizacja: toruń

Postprzez jjaacc » sobota 23 września 2006, 18:56

ale to jest stary projekt, zapomnieli go zdjąć.
Avatar użytkownika
jjaacc
 
Posty: 748
Dołączył(a): poniedziałek 18 lipca 2005, 23:16
Lokalizacja: SŁUPSK

Postprzez ella » sobota 23 września 2006, 22:52

Oczywiście , że stary z ..Projekt z dnia 21.07.2005 Ministerstwo zrobiło nowa stronę internetową i pewnie przez pomyłkę go tam wstawiło jako aktualny. Przecież teraz cały czas jest wałkowany projekt z marca 2006
Avatar użytkownika
ella
Moderator
 
Posty: 7793
Dołączył(a): poniedziałek 24 listopada 2003, 12:14
Lokalizacja: Warszawa

Postprzez jjaacc » poniedziałek 25 września 2006, 00:00

Ella a możesz podać link do tego projektu?
Avatar użytkownika
jjaacc
 
Posty: 748
Dołączył(a): poniedziałek 18 lipca 2005, 23:16
Lokalizacja: SŁUPSK

Postprzez ella » poniedziałek 25 września 2006, 00:04

P r o j e k t
wersja z dnia 10 marca 2006 r.

http://www.mtib.gov.pl/prezentacje/jedn ... jacych.pdf

Nawet BoGo załozył watek na ten temat
http://www.prawojazdy.com.pl/forum/viewtopic.php?t=6881
Avatar użytkownika
ella
Moderator
 
Posty: 7793
Dołączył(a): poniedziałek 24 listopada 2003, 12:14
Lokalizacja: Warszawa

Następna strona

Powrót do Dyskusje szkoleniowców i egzaminatorów

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość