Pierwszeństwo na przejazdach dla rowerów

Temat ten służy wymianie spostrzeżeń i doświadczeń pomiędzy instruktorami i egzaminatorami.

Moderatorzy: ella, klebek

Pierwszeństwo na przejazdach dla rowerów

Postprzez WojtekS » sobota 03 grudnia 2022, 23:29

Cześć

Usiłuję usystematyzować swoją wiedzę na temat aktualnych przepisów dotyczących pierwszeństwa rowerzystów. Czy moglibyście proszę potwierdzić lub dać znać, jeśli coś mi umyka? W czerwcu 2021 przeniesiono zapis nakazujący zmniejszenie prędkości przed przejściem/przejazdem dla rowerów z rozporządzenia ws. znaków i sygnałów do ustawy. Jednocześnie w trakcie tego przenoszenia "zagubił się" fragment nakazujący zmniejszenie prędkości podczas zbliżania się do przejazdu dla rowerów (został tylko zapis dotyczący zbliżania się do przejścia).

Z tego wynikałoby, że:
- rowerzysta nabywa pierwszeństwo stricte w momencie, w którym znajdzie się na przejeździe dla rowerów
- wcześniej nie przysługuje mu już ochrona, którą miał do VI.2021, tzn. kierujący nie są zobowiązani do zmniejszenia prędkości tak aby nie narazić na niebezpieczeństwo rowerzystów wjeżdżających na przejazd

Jednocześnie od 2011 r. z ustawy zniknął przepis zabraniający rowerzyście wjeźdżania na przejeździe bezpośrednio przed nadjeżdżający pojazd, co było od tego czasu interpretowane jako uprzywilejowanie rowerzystów w tej sytuacji. To się nie zmieniło, więc można by domniemywać, że skoro rowerzyście nie zabrania się wjeżdżania bezpośrednio przed jadący pojazd, to... :D Wiem, że to nielogiczne, ale dlatego właśnie zadaję to pytanie.

Czy to rozumowanie jest poprawne, czy coś mi umyka?

Drugie pytanie: czy znacie jakieś orzecznictwo sądów dotyczące interpretacji ww. przepisów w praktyce sądowej, tj. jakie dokładnie zachowania te przepisy nakazują rowerzystom i kierującym pojazdami zbliżającymi się do przejazdów dla rowerów. Kto kiedy komu ustępuje i dokładnie kiedy rowerzysta nabywa pierwszeństwo? Kiedy wjedzie na przejazd przednim kołem? Oboma kołami? Co komu wolno i kiedy?

Trzecie pytanie: podczas przenoszenia ww. zapisów z rozporządzenia do ustawy powstała luka, bo zniknął też przepis nakazujący zmniejszyć prędkość podczas zbliżania się do przejścia dla pieszych i rowerzystów oznaczonego znakiem D-6b. Zniknął całkowicie czy też coś mi tutaj umyka?

Dzięki i pozdrawiam.
www.trenerjazdy.pl
Avatar użytkownika
WojtekS
 
Posty: 200
Dołączył(a): piątek 09 lipca 2010, 08:52
Lokalizacja: Kraków

Re: Pierwszeństwo na przejazdach dla rowerówniema.

Postprzez ks-rider » poniedziałek 06 lutego 2023, 16:33

Prawodawca chce sie Was ( pedalarzy ) po prostu pozbyc :mrgreen:

Czytaj, czytaj i wysowaj wnioski, jezeli niema zapisu to takiego prawa niema !


:)
ks-rider
 
Posty: 3796
Dołączył(a): sobota 19 grudnia 2009, 21:47


Powrót do Dyskusje szkoleniowców i egzaminatorów

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 47 gości