Egzamin w strefie zamieszkania

Temat ten służy wymianie spostrzeżeń i doświadczeń pomiędzy instruktorami i egzaminatorami.

Moderatorzy: ella, klebek

Egzamin w strefie zamieszkania

Postprzez dylek » czwartek 02 lipca 2015, 22:34

Mam pytanie do egzaminatorów, które mi przyszło do głowy w związku z tematem o strefie zamieszkania.
Czy wg was wolno wprowadzić egzamin do strefy zamieszkania i tam go przeprowadzać ?

Aby rozwiać moje wątpliwości już mówię co mi po głowie kolebie... :D - może schizuję, ale nurtuje mnie odpowiedź...

UoKP napisał(a):Art. 51.3. Część praktyczna egzaminu państwowego w zakresie prawa jazdy jest
przeprowadzana:
(...)
2) w ruchu drogowym na drogach publicznych – w zakresie obejmującym
sprawdzenie pozostałych umiejętności wymaganych podczas części praktycznej
egzaminu dla uprawnień dowolnej kategorii prawa jazdy.

Po minięciu D-41 włączamy się do ruchu...
Analogicznym jest, że mijając D-40...wyłączamy się z ruchu :D ...

Pytam całkiem serio - był temat kiedykolwiek poruszony ?
I nie chodzi o strefy zamieszkania na drogach wewnętrznych, bo to wiadomo, że odpada...
Wiem, że PoRD obowiązuje również w strefach zamieszkania...że są takie strefy na drogach publicznych...
Dylematem jest, czy możliwym jest przebywanie w strefie jako uczestnictwo w ruchu drogowym (wymóg dla egzaminu), skoro dopiero wyjeżdżając z niej do tego ruchu drogowego się włączamy.
Czy wprowadzenie egzaminu do strefy zamieszkania może być powodem skargi na przeprowadzenie egzaminu niezgodnie z cytowanym zapisem UoKP ?
Pozdrawiam z prawego fotela "eLki" :D
Avatar użytkownika
dylek
Moderator
 
Posty: 4648
Dołączył(a): czwartek 01 marca 2007, 22:39
Lokalizacja: Lublin

Re: Egzamin w strefie zamieszkania

Postprzez Makabra » czwartek 02 lipca 2015, 22:40

Ale przecież strefa zamieszkania może być w obrębie drogi publicznej, więc w czym problem? :) Z ośrodka egzaminowania też włączasz się na drogę publiczną i jakoś nikt nie ma pretensji że mu nie wystawili auta na drogę publiczną :P Samo włączanie się do ruchu na egzaminie następuje jeszcze w paru innych przypadkach, chociażby zadanie zatrzymania się w wyznaczonym miejscu, czy parkowania.
Ostatnio zmieniony czwartek 02 lipca 2015, 22:45 przez Makabra, łącznie zmieniany 1 raz
Avatar użytkownika
Makabra
 
Posty: 2168
Dołączył(a): wtorek 19 maja 2009, 23:00

Re: Egzamin w strefie zamieszkania

Postprzez dylek » czwartek 02 lipca 2015, 22:44

We włączaniu/ wyłączaniu się z ruchu.

Egzamin ma być na placu i w ruchu drogowym - więc tu normalka...po placu na miasto... Kwestia co na mieście... mała wyrwa w egzaminie, bo nam się zachciało "wyłączyć się z ruchu" ?
Wyjeżdżając ze strefy włączysz się do ruchu... A wjeżdżając do niej ?
Wg mnie wyłączysz się z ruchu :D
Niby brzmi debilnie, ale czy na pewno ?
Ostatnio zmieniony czwartek 02 lipca 2015, 22:47 przez dylek, łącznie zmieniany 1 raz
Pozdrawiam z prawego fotela "eLki" :D
Avatar użytkownika
dylek
Moderator
 
Posty: 4648
Dołączył(a): czwartek 01 marca 2007, 22:39
Lokalizacja: Lublin

Re: Egzamin w strefie zamieszkania

Postprzez Makabra » czwartek 02 lipca 2015, 22:46

dylek napisał(a):We włączaniu/ wyłączaniu się z ruchu.

Egzamin ma być w ruchu drogowym... wyjeżdżając ze strefy włączysz się do ruchu... A wjeżdżając do niej ?
Wg mnie wyłączysz się z ruchu :D
Niby brzmi debilnie, ale czy na pewno ?


Ale nie wyłączasz się z ruchu drogowego, tylko wyłączasz się z ruchu - czyli tracisz jakieś przywileje, ruch drogowy w strefie zamieszkania też się odbywa i jakieś są jakieś tam wymagania wszystkim wiadome. Trochę już wypiłem więc nie wiem czy to ma sens :D
Avatar użytkownika
Makabra
 
Posty: 2168
Dołączył(a): wtorek 19 maja 2009, 23:00

Re: Egzamin w strefie zamieszkania

Postprzez dylek » czwartek 02 lipca 2015, 23:11

Makabra...to tak jak byś mówił, że kierujący ruchem to kto inny niż kierujący ruchem drogowym...
DZIAŁ II
Ruch drogowy

Rozdział 3
Ruch pojazdów

Oddział 2
Włączanie się do ruchu


Dział II miał opisywać ruch drogowy...a opisuje w oddziele 2 włączanie się do ruchu innego niż drogowy ?

Znów wyjdzie, że błądzę...ale spójną całość widzę tylko wtedy jak w strefie zamieszkania mam ruch w strefie, a na drogach ruch drogowy...
Larum się podniesie, że przecież w strefie są drogi... mój zbłąkany umysł podpowiada, że raczej rodzaj "chodników"... takich na które gościnnie wpuszczono pojazdy pod warunkiem, że:
- nie przekroczą na nich 20km/h
- będą respektować prawa pieszych takie jak na chodniku piesi je mają (mogą chodzić całą szerokością i mają pierwszeństwo nad pojazdami)
- oraz, że zaparkują nie gdzie się im podoba, lecz tylko tam gdzie się im wyznaczy, by nie zagracać "chodnika" pieszym.

A wyjeżdżając na drogę z takiej "strefy chodnikowej" (obojętne czy publicznej, czy wewnętrznej) - włączasz się do ruchu...drogowego..

Tak rozumiem strefę zamieszkania.... ale nie o tym temat...

Pytanie pozostaje, czy w środowisku egzaminatorów był temat prowadzenia egzaminów z strefach zamieszkania w kontekście który podałem.
Pozdrawiam z prawego fotela "eLki" :D
Avatar użytkownika
dylek
Moderator
 
Posty: 4648
Dołączył(a): czwartek 01 marca 2007, 22:39
Lokalizacja: Lublin

Re: Egzamin w strefie zamieszkania

Postprzez oskbelfer » czwartek 02 lipca 2015, 23:11

Dylek, a jak realizujesz np "parkowanie prostopadłe" ?

Po takim parkowaniu to jak kursant "ruszy" to jak nazwać takie "ruszenie" ?
sorry taki mamy klimat....sorry - na autostradach nie ma skrzyżowań, am sorry
N'attendez pas le Jugement dernier. Il a lieu tous les jours.
Avatar użytkownika
oskbelfer
 
Posty: 3596
Dołączył(a): czwartek 18 września 2008, 19:17
Lokalizacja: Polska

Re: Egzamin w strefie zamieszkania

Postprzez dylek » czwartek 02 lipca 2015, 23:26

Włączaniem się do ruchu...podobnie jak przy wyjeżdżaniu ze strefy zamieszkania...
Tyle, że przy parkowaniu nie oceniasz jak się zachowuje podczas tego wyłączenia (stania na stanowisku parkingowym)....a ze strefą już nie ma tak łatwo...on się w niej porusza... :D
Pozdrawiam z prawego fotela "eLki" :D
Avatar użytkownika
dylek
Moderator
 
Posty: 4648
Dołączył(a): czwartek 01 marca 2007, 22:39
Lokalizacja: Lublin

Re: Egzamin w strefie zamieszkania

Postprzez oskbelfer » czwartek 02 lipca 2015, 23:42

a strefa jest na drodze publicznej ?
sorry taki mamy klimat....sorry - na autostradach nie ma skrzyżowań, am sorry
N'attendez pas le Jugement dernier. Il a lieu tous les jours.
Avatar użytkownika
oskbelfer
 
Posty: 3596
Dołączył(a): czwartek 18 września 2008, 19:17
Lokalizacja: Polska

Re: Egzamin w strefie zamieszkania

Postprzez dylek » czwartek 02 lipca 2015, 23:45

A powinna być ?

Qde...tak pytaniami na pytania to sobie możemy....spamować o niczym...
Coś konkretniej odpowiesz, czy nie było tematu w twoim WORDzie ?
Pozdrawiam z prawego fotela "eLki" :D
Avatar użytkownika
dylek
Moderator
 
Posty: 4648
Dołączył(a): czwartek 01 marca 2007, 22:39
Lokalizacja: Lublin

Re: Egzamin w strefie zamieszkania

Postprzez oskbelfer » piątek 03 lipca 2015, 00:18

Droga niepubliczna (właściwie droga wewnętrzna) – droga, droga rowerowa, parking, plac przeznaczony do ruchu pojazdów, niezaliczona do żadnej z kategorii dróg publicznych (tj. krajowej, wojewódzkiej, powiatowej lub gminnej) i niezlokalizowana w pasie drogowym drogi publicznej [definicja zawarta w art. 8 ust. 1 ustawy z dnia 21 marca 1985 roku o drogach publicznych (Dz. U. z 2013 r. poz. 260, z późn. zm.)].

https://pl.wikipedia.org/wiki/Droga_niepubliczna
Drogami wewnętrznymi są więc wszystkie drogi nieposiadające statusu drogi publicznej. Część z nich jest ogólnodostępna (np. drogi zlokalizowane na nieruchomościach stanowiących własność gmin, bądź powiatów, którym nie został nadany status drogi publicznej), a część - nieogólnodostępna (np. drogi zlokalizowane na terenach prywatnych, czy zamkniętych).

Drogami wewnętrznymi są więc wszystkie drogi położone na nieruchomościach nienależących do samorządu gminnego, powiatowego, czy wojewódzkiego, np. drogi w osiedlach mieszkaniowych, dojazdowe do gruntów rolnych i leśnych, dojazdowe do obiektów użytkowanych przez przedsiębiorców, czy drogi zlokalizowane na terenach prywatnych (drogi prywatne).

Po nowelizacji ustawy - Prawo o ruchu drogowym, która weszła w życie 17 maja 2011, na drogach wewnętrznych oznaczonych znakami D-52 i D-53 jako strefa ruchu, obowiązują przepisy Prawa o ruchu drogowym identyczne z tymi, które obowiązują na drogach publicznych.

https://pl.wikipedia.org/wiki/Droga_publiczna

nie chce mi się kopiować reszty - wystarczy link.


Krótko i na temat.

Przeprowadzam egzaminy w strefie zamieszkania.

Nie przeprowadzam egzaminów na drogach wewnętrznych.

Jeśli osoba zdająca wjedzie na drogę wewnętrzną - musi mi z niej wyjechać. Jeśli nie stworzy zagrożenia dla BRD - nie ma tematu (jedynie odejmuje czas przejazdu - bo mogłaby się bujać nawet godzinę).

Nigdy nie wydaję O.E. polecenia by mi tam wjechała.
sorry taki mamy klimat....sorry - na autostradach nie ma skrzyżowań, am sorry
N'attendez pas le Jugement dernier. Il a lieu tous les jours.
Avatar użytkownika
oskbelfer
 
Posty: 3596
Dołączył(a): czwartek 18 września 2008, 19:17
Lokalizacja: Polska

Re: Egzamin w strefie zamieszkania

Postprzez rewers » piątek 03 lipca 2015, 13:06

A co w sytuacji gdy znak koniec strefy zamieszkania znajduję się w odległości 10m od skrzyżowania, czy kierujący wyjeżdżający ze strefy zamieszkania na tym skrzyżowaniu jest włączającym się do ruchu czy też nim nie jest?
Avatar użytkownika
rewers
 
Posty: 44
Dołączył(a): piątek 20 lipca 2012, 09:47

Re: Egzamin w strefie zamieszkania

Postprzez oskbelfer » piątek 03 lipca 2015, 18:42

poczytaj sobie inny wątek na ten temat
sorry taki mamy klimat....sorry - na autostradach nie ma skrzyżowań, am sorry
N'attendez pas le Jugement dernier. Il a lieu tous les jours.
Avatar użytkownika
oskbelfer
 
Posty: 3596
Dołączył(a): czwartek 18 września 2008, 19:17
Lokalizacja: Polska


Powrót do Dyskusje szkoleniowców i egzaminatorów

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 40 gości