Hamowanie silnikiem ?

Temat ten służy wymianie spostrzeżeń i doświadczeń pomiędzy instruktorami i egzaminatorami.

Moderatorzy: ella, klebek

Re: Hamowanie silnikiem ?

Postprzez JAKUB » wtorek 10 lutego 2015, 20:03

elle, dylek - ???
Ostatnio zmieniony czwartek 26 lutego 2015, 21:29 przez JAKUB, łącznie zmieniany 1 raz
JAKUB
 
Posty: 1406
Dołączył(a): sobota 10 marca 2012, 19:53

Re: Hamowanie silnikiem ?

Postprzez rusel » wtorek 10 lutego 2015, 20:22

Mariusz79

Nie ma dwóch identycznych przejazdów choćby ta sama trasa o podobnej godzinie. Ciąg zdarzeń zawsze inny, ludzie inni, sytuacje inne, wciąż ta sama instrukcja. W tym trzeba się jakoś odnaleźć.

Jezeli ktos ma na tyle szczęścia aby podążać w duchu zielonych sygnalizatorów to ja mu tego szczęścia zabierac nie będę. Dlaczego miałbym? Czy to sprawiedliwe? A czy życie jest sprawiedliwe jak juz wkraczamy w te klimaty...
Avatar użytkownika
rusel
 
Posty: 4301
Dołączył(a): wtorek 25 listopada 2008, 11:16

Re: Hamowanie silnikiem ?

Postprzez Makabra » wtorek 10 lutego 2015, 21:26

mariusz79 napisał(a):A dobrze jeżdżąca osoba? Zgasł silnik dwa razy w dużym natężeniu ruchu. Na domiar złego ktoś zatrąbił z tyłu. Egzaminator na to: "Panie utrudnił Pan dwa razy ruch" - N.


Wymyślasz trochę. To że ktoś trąbi to nie znaczy że egzaminator w głupkowaty sposób ma od razu na to reagować wynikiem negatywnym. Nie sądzę żeby egzaminator liczył na palcach ile razy komu zgasło. Zresztą może zgasnąć 10 razy i to jest dalej jeden błąd bo jest jedno utrudnienie ruchu które nie kończy się z chwilą odpalenia i zgaszenia ponownego.

Dajmy przykład inny, mam prawko, pod domem przy parkowaniu zgasło i 20 razy. Kogo to obchodzi poza mną? Czy ktoś mi coś może zrobić? Mandat czy coś?
Avatar użytkownika
Makabra
 
Posty: 2168
Dołączył(a): wtorek 19 maja 2009, 23:00

Re: Hamowanie silnikiem ?

Postprzez dylek » środa 11 lutego 2015, 00:28

Makabra napisał(a):Dajmy przykład inny, mam prawko, pod domem przy parkowaniu zgasło i 20 razy. Kogo to obchodzi poza mną? Czy ktoś mi coś może zrobić? Mandat czy coś?


To ja pomału wrócę do tematu nawiązując do twojej wypowiedzi.

Jadę cały czas po mieście te do 50km/h na biegu 3 (to tylko jakieś 2100rmp), a każde użycie hamulca poprzedzam wciśnięciem sprzęgła.
"Kogo to obchodzi poza mną? Czy ktoś mi coś może zrobić? Mandat czy coś?" :D

...Cały czas targają mną wątpliwości, czy te nowe punkty w karcie egzaminacyjnej nie powinny być przerzucone na ODTJ-oty..

Idea chyba jest taka, że po OSK ma jechać...przepisowo, bezpiecznie..
Dobrze technicznie jechać powinien umieć po szkoleniu u instruktora techniki jazdy.

Niestety - już na etapie planowania z tych dodatkowych szkoleń zrobiono obowiązek wyrzucenia kasy za świstek dla starostwa, a ODTJ-oty, które powstają nawet infrastrukturalnie nie są przygotowane do nauczenia jazdy eko czy hamowania silnikiem... ot, pokażą na płycie poślizgowej jak się bączka robi, trochę poględzą teorii i tyle....a kasę każdy świeży kierowca wybulić będzie musiał konkretną...ehhh...
Pozdrawiam z prawego fotela "eLki" :D
Avatar użytkownika
dylek
Moderator
 
Posty: 4648
Dołączył(a): czwartek 01 marca 2007, 22:39
Lokalizacja: Lublin

Re: Hamowanie silnikiem ?

Postprzez Makabra » środa 11 lutego 2015, 11:07

dylek napisał(a):
Jadę cały czas po mieście te do 50km/h na biegu 3 (to tylko jakieś 2100rmp), a każde użycie hamulca poprzedzam wciśnięciem sprzęgła.
"Kogo to obchodzi poza mną? Czy ktoś mi coś może zrobić? Mandat czy coś?" :D


A ja kupie sobie amg okulara z silnikiem 6 litra ktory podrasowany pali przy dynamicznej jezdzie 40 litrow na setkę. Jestem ekonomiczny?
Avatar użytkownika
Makabra
 
Posty: 2168
Dołączył(a): wtorek 19 maja 2009, 23:00

Re: Hamowanie silnikiem ?

Postprzez szerszon » piątek 13 lutego 2015, 10:47

dylek napisał...
Wprowadzenie zapisu o hamowaniu silnikiem nie oznacza konieczności wyhamowywania pędu pojazdu za pomocą redukowania biegów i sprzęgania tych niższych przełożeń celem wzmocnienia siły hamującej silnika.
Wystarczy jak nie będziecie rozpoczynać hamowania (przed zatrzymywaniem się na "czerwonym", czy przed wejściem w zakręt itp.) od wciśnięcia sprzęgła.
Eliminujemy ten odruch i na egzaminie nie będzie problemów z oceną techniki jazdy w tym zakresie.

A my mamy magika egzaminatora, dla którego hamowanie silnikiem to wachlowanie biegami.I potrafi sie w czasie egzaminu pultać o to.
Oczekuje teraz kolejnej nowatorskiej metody czyli jazdy 60km/h , zapodanie dwójki i strzału ze sprzęgła. :D
szerszon
 
Posty: 16316
Dołączył(a): sobota 11 lipca 2009, 15:03

Re: Hamowanie silnikiem ?

Postprzez Makabra » piątek 13 lutego 2015, 10:57

Ja bym oblał za 2 przy 60, powinien być wsteczny wrzucony jak w motorówkach :lol: Zamontowałbym także 50 sztuk spadochronów hamujących do wykorzystania na egzaminie. Na koniec egzmainu kursant siedzi i zawija spadochrony, jak nie zwinie ładnie to N.
Obrazek


Ale tak na poważnie, to jadąc na 5 biegu 60 to kiepskie hamowanie silnikiem jest po odpuszczeniu gazu, przydała by się jakaś redukcja.
Ostatnio zmieniony piątek 13 lutego 2015, 11:02 przez Makabra, łącznie zmieniany 1 raz
Avatar użytkownika
Makabra
 
Posty: 2168
Dołączył(a): wtorek 19 maja 2009, 23:00

Re: Hamowanie silnikiem ?

Postprzez szerszon » piątek 13 lutego 2015, 11:02

Śmiejesz się..ale postaw sie w sytuacji osoby zdającej mającej nad głową niezadowolonego egzaminatora, ponieważ nie hamuje silnikiem według jego wizji.
Na 100-150 metrach wyrobić sie z całym przekrojem skrzyni biegów ?
Przecież to sprzęgło na takim odcinku będzie więcej w podłodze niż tego hamowania silnikiem.
Niektórzy naprawdę są oderwani od rzeczywistości i chyba tramwajem do pracy przyjeżdżają. :D
szerszon
 
Posty: 16316
Dołączył(a): sobota 11 lipca 2009, 15:03

Re: Hamowanie silnikiem ?

Postprzez Makabra » piątek 13 lutego 2015, 11:07

Wiem o co chodzi, mam czasami na dodatki takich magików którzy taką technikę hamowania stosują na 100 metrowych odcinkach. Niektórzy są naprawdę szybcy w tych redukcjach i zadowoliliby tego egzaminatora o którym piszesz :mrgreen: Najlepsze przypadki jadą na 4 i redukcja do 3, potem redukcja do 2 ale weszło 4, poprawa na 3 bo przecież chciał z 3 na 2 więc z 4 na 2 już nie wypada, i wreszcie mamy upragnioną 2 w momencie kiedy już auto stoi i trzeba ruszać z 1 :lol: Wtedy żałuję, że nie mam kamery skierowanej na kursanta.
Avatar użytkownika
Makabra
 
Posty: 2168
Dołączył(a): wtorek 19 maja 2009, 23:00

Re: Hamowanie silnikiem ?

Postprzez szerszon » piątek 13 lutego 2015, 11:11

Wiem o co chodzi, mam czasami na dodatki takich magików którzy taką technikę hamowania stosują na 100 metrowych odcinkach.
O..O..O to chodzi..gdzie tu sens ? :wow:
szerszon
 
Posty: 16316
Dołączył(a): sobota 11 lipca 2009, 15:03

Re: Hamowanie silnikiem ?

Postprzez rusel » piątek 13 lutego 2015, 11:14

Word Opole na szczęście wydał zakaz oceny eco drivingu na kat B, choć w praktyce łatwiej to "zademonstrować" niż w przypadku cięższych kategorii.

Rozpędzamy np wordowskiego Mana do 50 km/h wydanie polecenia zatrzymania i...? zaczyna się demonstracja, bo niektórzy wezmą sobie to do serca, bo jeszcze egzaminator nie zaliczy i po kolei górna skrzynia 6, 5, klips dolna skrzynia 4, dohamowanie bo jeszcze szarpnie, kulejąca 3 i 2...niczym lokomotywa, zatrzymanie.

Eko Żabka..
Avatar użytkownika
rusel
 
Posty: 4301
Dołączył(a): wtorek 25 listopada 2008, 11:16

Re: Hamowanie silnikiem ?

Postprzez Makabra » piątek 13 lutego 2015, 11:26

A czy ten zakaz jest jakiś oficjalny na piśmie, czy na zebraniu dyrektor rzucił do egzaminatorów żeby nie oceniali?
Avatar użytkownika
Makabra
 
Posty: 2168
Dołączył(a): wtorek 19 maja 2009, 23:00

Re: Hamowanie silnikiem ?

Postprzez rusel » piątek 13 lutego 2015, 11:51

Wiadomo, że oficjalnych dokumentów być nie może...jak się nad tym zastanowić to taka dyspozycja byłaby niezgodna z obowiązującym prawem...Wszystkie decyzje przekazuje dyrekcja na zebraniach ustnie. Opole przeżywa kryzys co do zdawalności, coś się z nami niedobrego dzieje, być może jest to próba uniknięcia kolejnych absurdów.
Avatar użytkownika
rusel
 
Posty: 4301
Dołączył(a): wtorek 25 listopada 2008, 11:16

Re: Hamowanie silnikiem ?

Postprzez skov » piątek 13 lutego 2015, 18:13

jak oceniać nie kazano to i poprawnie wykonanego eco zadania też nie wolno ? Czy tylko negatywów nie wolno :D ?I ty tak publicznie o tym tutaj? :D
Avatar użytkownika
skov
 
Posty: 1411
Dołączył(a): czwartek 07 czerwca 2007, 13:48

Re: Hamowanie silnikiem ?

Postprzez rusel » piątek 13 lutego 2015, 18:20

Skov co ja sie tam będę przejmował, chyba że mnie zakablują tylko strata dla forum....wiadomo, że chodzi o negatywną ocenę takiej jazdy.
Avatar użytkownika
rusel
 
Posty: 4301
Dołączył(a): wtorek 25 listopada 2008, 11:16

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Dyskusje szkoleniowców i egzaminatorów

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 10 gości