Każdy OSK ma mieć auto dla niepełnosprawnych!

Temat ten służy wymianie spostrzeżeń i doświadczeń pomiędzy instruktorami i egzaminatorami.

Moderatorzy: ella, klebek

Każdy OSK ma mieć auto dla niepełnosprawnych!

Postprzez njoy » czwartek 05 stycznia 2012, 23:07

http://www.sprawy-generalne.brpo.gov.pl/pdf/2010/10/658549/1612860.pdf

Ciekawy tekst zaczyna się pod koniec 3 strony.

Co o tym myślicie?
njoy
 
Posty: 198
Dołączył(a): środa 08 czerwca 2005, 07:56

Re: Każdy OSK ma mieć auto dla niepełnosprawnych!

Postprzez szerszon » piątek 06 stycznia 2012, 00:40

A kto mi kupi taki samochód ?
Fajnie jest rządzic nieswoją kasą....
szerszon
 
Posty: 16316
Dołączył(a): sobota 11 lipca 2009, 15:03

Re: Każdy OSK ma mieć auto dla niepełnosprawnych!

Postprzez dylek » piątek 06 stycznia 2012, 07:11

szerszon napisał(a):A kto mi kupi taki samochód ?
Fajnie jest rządzic nieswoją kasą....

szerszon - jak to "samochód" ??
Sądzisz, że da się mieć samochód przystosowany dla niepełnosprawnych ??
Taki, co to będzie pasował równocześnie i dla takich co nie mają lewej ręki i dla takich co nie mają prawej... to samo z nogami..Są również i tacy niepełnosprawni, co jeżdżą nie mając bądź obu rąk, bądź obu nóg... Wyobrażasz sobie samochód tak przystosowany, by równocześnie mógł "obsłużyć" brak obu rąk i brak obu nóg ?? Wg mnie kilka samochodów to minimum ...
Pozdrawiam z prawego fotela "eLki" :D
Avatar użytkownika
dylek
Moderator
 
Posty: 4648
Dołączył(a): czwartek 01 marca 2007, 22:39
Lokalizacja: Lublin

Re: Każdy OSK ma mieć auto dla niepełnosprawnych!

Postprzez ks-rider » piątek 06 stycznia 2012, 10:12

Oczywiscie, problem lezy jedynie w cenie takiego pojazdu, KIA z calkowitym wyposazeniem kosztuje ca. 100 000 Euro.

Co do realiow, to w calym Hamburgu - 1,6 miliona ludnosci sa dwie szkoly ktore takie pojazdy maja, a i to moze zdazyc sie przypadek, ze szkolenie ne bedzie mozliwe, bo jeszcze trzeba cos przebudowac. Pozatym o kadrze nie wspomne, bo raczej nie kazdy jest w stanie wyszkolic niepelnosprawnego.

:wink:
ks-rider
 
Posty: 3797
Dołączył(a): sobota 19 grudnia 2009, 21:47

Re: Każdy OSK ma mieć auto dla niepełnosprawnych!

Postprzez szerszon » piątek 06 stycznia 2012, 21:37

ks-rider napisał(a):, bo raczej nie kazdy jest w stanie wyszkolic niepelnosprawnego.

Bardzo celna uwaga.
Cięzko wczuc sie w skórę niepełnosprawnego samemu nie mając takich przeszkód.
szerszon
 
Posty: 16316
Dołączył(a): sobota 11 lipca 2009, 15:03

Re: Każdy OSK ma mieć auto dla niepełnosprawnych!

Postprzez Rysiu29 » niedziela 29 stycznia 2012, 00:33

trzeba mieć niezłą wiedzę i ogromne doświadczenie aby szkolić niepełnosprawnego. Już sama motoryka jest nie jednokrotnie całkowicie odmienna.
Rysiu29
 
Posty: 22
Dołączył(a): wtorek 14 kwietnia 2009, 21:07
Lokalizacja: Bytom

Re: Każdy OSK ma mieć auto dla niepełnosprawnych!

Postprzez adalberthus » poniedziałek 30 stycznia 2012, 13:51

W naszym WORDzie w Toruniu jest auto ( chevrolet Aveo ) przystosowany do szkolenia inwalidów. Co więcej OSK, który takiego auta nie ma, może ten samochód wypożyczyć do szkolenia.
Co do szkolenia niepełnosprawnych, sam samochód nie wystarczy. Instruktor musi "czuć" psychikę szkolonego niepełnosprawnego. Wiem to z doświadczenia. W latach 90. miałem dość duży popyt na tego rodzaju szkolenia. Zakłady pracy chronionej miały fundusze na cele szkoleniowe i co więcej, udzielały też pożyczek nisko oprocentowanych i częściowo umarzalnych na pojazdy. A czym wtedy szkoliłem? Otóż trabantem hycomat. Sprzęgło toto miało hydraulicznie uruchamiane, podczas zmiany biegów przekaźnik w dźwigni rozłączał pompę. Gaz i hamulec podejrzałem w maluchu i mogły być obsługiwane ręką. Wielu niepełnosprawnych tym wynalazkiem wyszkoliłem ( egzamin też na nim się odbywał, i jakoś egzaminatorzy nie przesmradzali, że to trampek. A był to okres WORDów przywatnych ).
jak chceta to jedźta, ale nie jedźta jak chceta
Avatar użytkownika
adalberthus
 
Posty: 512
Dołączył(a): czwartek 11 sierpnia 2005, 14:04
Lokalizacja: toruń


Powrót do Dyskusje szkoleniowców i egzaminatorów

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 4 gości