Zawracanie

Temat ten służy wymianie spostrzeżeń i doświadczeń pomiędzy instruktorami i egzaminatorami.

Moderatorzy: ella, klebek

Zawracanie

Postprzez oskinstruktor » piątek 03 czerwca 2011, 21:53

Czy podczas wykonywania manewru zawracanie z wykorzystaniem infrastruktury mogę zawrócić tak jak podczas zawracania na skrzyżowaniu? Normalna procedura w przypadku pierwszego jest taka że podjeżdżam pod podjazd, bramę, lub cokolwiek innego wjeżdżam przodem lub cofam i wyjeżdżam. Natomiast w przypadku drugiego "zawijam" z kierunkowskazami oczywiście i jadę dalej.

Czy mogę, jeżeli brama, podjazd itd jest na tyle szeroka wywinąć ową pętelkę i zawrócić?

Nie wiem czy się wystarczająco jasno wyraziłem ale mam nadzieję że tak.
Avatar użytkownika
oskinstruktor
 
Posty: 772
Dołączył(a): wtorek 25 stycznia 2011, 23:50
Lokalizacja: Rybnik

Re: Zawracanie

Postprzez Borys_q » piątek 03 czerwca 2011, 22:01

Nie, bo zawracanie nazywa sie, zawracaniem z wykorzystaniem biegu wstecznego i może odbywać się przy użyciu infrastruktury. Nie wiem czy zawrotka na okrętkę jest podstawą do wpisania n-ki, ale na okrętkę to nie jest to.
Szybka jazda nie wymaga odpowiednich umiejętności. Trzeba jedynie wiedzieć który pedał odpowiada za jej zwiększanie.
Borys_q
 
Posty: 3480
Dołączył(a): sobota 22 marca 2008, 16:36
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Zawracanie

Postprzez oskinstruktor » piątek 03 czerwca 2011, 22:27

Ok już doczytałem dokładnie. Widzicie...... człowiekowi się wydaje że wie dużo a czasami złapie się na takiej właśnie głupocie. Na szczęście wychodzę z założenia że lepiej pytać niż błądzić. To raz, dwa...... nie myli się tylko ten co nic nie robi. Najważniejsze to te trzecie że uczyć się będę do końca życia :) ....... a i tak nie będę wiedział wszystkiego.
Avatar użytkownika
oskinstruktor
 
Posty: 772
Dołączył(a): wtorek 25 stycznia 2011, 23:50
Lokalizacja: Rybnik

Re: Zawracanie

Postprzez dylek » piątek 03 czerwca 2011, 23:02

To ja się podepnę pod temat, bo dziś troszkę zgłupiałem i nie wiedziałem, co kursantowi odpowiedzieć : zaliczył by czy nie ?
Już nakreślam sytuację:
Wjeżdżamy na ślepą uliczkę i daję polecenie zawrócenia na niej z wykorzystaniem biegu wstecznego.
Zawsze uczę, by było to albo na szerokości drogi, albo z wykorzystaniem podjazdu itp.
Na szerokości mogą jeździć od krawężnika do krawężnika, przy podjeździe wpajam, by z podjazdu starali się wyjeżdżać od razu na właściwy pas.
Kursant mi wybiera podjazd po lewej stronie (wjazd przodem - wyjazd tyłem) OK myślę ;)
Ale jego zawracanie z tym podjazdem bardziej przypominało finalnie to na szerokosci drogi :D
Znaczy wjechał w lewo przód w podjazd...wyjechał tyłem w prawo nie zostając na prawym pasie tylko wyciął aż pod przeciwległy krawężnik... i potem znów w lewo do przodu na właściwy pas.
Jak sądzicie ??
Można tak zrobić, czy jest to błąd ??
Pozdrawiam z prawego fotela "eLki" :D
Avatar użytkownika
dylek
Moderator
 
Posty: 4648
Dołączył(a): czwartek 01 marca 2007, 22:39
Lokalizacja: Lublin

Re: Zawracanie

Postprzez Borys_q » piątek 03 czerwca 2011, 23:31

Prawidłowo w/g mnie zawrucić zawrócił bieg wykorzystał sygnalizował nikogo nie zabił, prawidłowo.

Na który pas wyjdzie nie ma znaczenia byle by nie wymusił, i żadnych linii nie popsuł.

Mi ostatnio kursantka wjechała przodem w bramę szeroką, w bramie zrobiła coś a'la na 3 i wyjechała przodem z bramy wg mnie było prawidłowo.
Szybka jazda nie wymaga odpowiednich umiejętności. Trzeba jedynie wiedzieć który pedał odpowiada za jej zwiększanie.
Borys_q
 
Posty: 3480
Dołączył(a): sobota 22 marca 2008, 16:36
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Zawracanie

Postprzez rusel » poniedziałek 06 czerwca 2011, 09:28

Jak sądzicie ??
Można tak zrobić, czy jest to błąd ??


jak skonczyl na lewym pasie i po wrzuceniu jedynki wrocil na prawy, to jeszcze dorzucil sobie zmiane pasa ciekawe czy sygnalizowal :)

na egzaminie bym sie nie czepial, sytuacja jest dosyc niejasna tzn nie nazwalbym tego zgodnie ze sztuka kierowania ale poki ladujac na lewym pasie nic nie jechalo z przeciwka wiec bledu nie ma, rownie dobrze moze zawracac sobie na osiem i to bez infrastruktury

dorzuce stanowisko prezesa krajowego stowarzyszenia egzaminatorow z ktorym akurat sie nie zgadzam


5. Zawracanie na ograniczonej szerokości:
Podstawowym kryterium manewru zawracania na ograniczonej szerokości jest wykonanie manewru przy nie więcej niż 3 krotnym sygnalizowaniu zmiany kierunku oraz obowiązkowe włączenie biegu wstecznego. Zawracanie na ograniczonej szerokości jest tożsame z zawracaniem „na trzy”.

· Zawracanie na ograniczonej szerokości na trzy to "kanon", na którym wykształciło się wiele pokoleń kierowców. To przede wszystkim gwarancja przygotowania kierowcy do bezpiecznego i profesjonalnego zachowania się przy realizacji tego manewru.
· Kwestionowanie podmiotowej zasady to sygnał do ośrodków szkolenia na „byle jakości” nie mówiąc już o wpływie takich zachowań na pogorszenie się bezpieczeństwa w ruchu drogowym.
· Dokonane zmiany w Rozporządzeniu (R.S.E) w 2005 roku polegały między innymi na przeniesieniu większości zadań realizowanych na placu manewrowycm do „miasta”. Przeniesienie to dokonane zostało z całym „bagażem” obowiązujących zasad i kryteriów. To przeniesienie dotyczyło również zawracania na ograniczonej szerokości. Na placu zawracanie na ograniczonej szerokości pozostało obowiązujące dla kat. C,C1.
· Lapidarny zapis w instrukcji egzaminowania nie rozróżnia rodzajów zawracania (patrz p. 2), a różne rodzaje zawracania są powszechnie realizowane.
Uogólniając w/w aspekty egzaminator ma prawo zlecić wykonanie zadania poza arkuszem (a.p.e.p.) i ocenić go zgodnie z „obowiązującymi zasadami w tym zakresie.”
Na żadnym poziomie administracyjnym zawracanie na ograniczonej szerokości tzn. „na trzy” nigdy nie zostało uchylone jako niezgodne z obowiązującymi zasadami. Jest więc nadal obowiązującycm prawem.

ktos najwyrazniej wzial sobie to do serca i...


UWAGA : Do Krajowej Rady Audytorów przysłane zostały przez jednego z kolegów materiały dotyczące zakwestionowania negatywnej oceny dotyczącej zadania zawracania na ograniczonej szerokości ( zadanie wykonane zostało z pięciokrotną zmianą kierunku jazdy)
Avatar użytkownika
rusel
 
Posty: 4301
Dołączył(a): wtorek 25 listopada 2008, 11:16


Powrót do Dyskusje szkoleniowców i egzaminatorów

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 3 gości