* Zaloguj się   * Zarejestruj się * FAQ    * Szukaj

Dzisiaj jest pn lis 24, 2014 08:43

Strefa czasowa UTC+1godz.

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 20 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna
Autor Wiadomość
PostZamieszczono: śr kwie 27, 2011 21:25 
Awatar użytkownika

Zgodnie z rozporządzeniem ws szczegółowych warunków technicznych dla znaków drogowych dlugość linii obojętnie pojedynczej czy podwójnej ciągłej powinna wynosić co najmniej 20m. Co w przypadku gdy długość linii ewidentnie nie spełnia tego wymogu? Pytam bo u mnie w mieście jest wiele takich przypadków, gdzie długość w/w jest o wiele krótsza. Gdyby chodziło o metr czy dwa pewnie bym o to nie pytał bo nawet bym nie zwrócił na to uwagi. Są niestety przypadki, gdzie długość takiej lini to około 10m. a czasami mniej.
Pytam oczywiście w kontekście egzaminu. Jak uczycie w takim przypadku?
Jeżeli macie w tym temacie jakieś doświadczenia to proszę o informację.

PostZamieszczono: ndz maja 01, 2011 06:25 

W wielu miejscach faktycznie linie pojedyńcze i podwójne ciągłe sa krótsze niż przwidział to ustawodawca. Wynika to przewżnie z charakterystyki i ukształtowania drogi w terenie. Wazniejszą kwestią jest jednak, w jakim celu zastosowano tam te linie i co może być konsekwencja nie stosowania się do wskazanego przez nie sposoby zachowania. Czy jeżeli linia podwójna ciągła, rozdzielająca pasy o przeciwnych kierunkach ruchu jest krótsza niż przewidział to ustawodawca to można się do niej nie stosować powodując tym samym zagrożenie dla bezpieczeństwa uczestników ruchu ?
Istotny jest cel dla którego stworzono takie oznakowanie, a nie parametry techniczne jakie posiada.

PostZamieszczono: ndz maja 01, 2011 09:17 
Awatar użytkownika

Olin pisze:
Czy jeżeli linia podwójna ciągła, rozdzielająca pasy o przeciwnych kierunkach ruchu jest krótsza niż przewidział to ustawodawca to można się do niej nie stosować...

Oczywiście.

Olin pisze:
Istotny jest cel dla którego stworzono takie oznakowanie, a nie parametry techniczne jakie posiada.

Bo parametry techniczne ktoś sobie dla jaj wymyślił i po to je wymyślił, żeby zarządca drogi je później olewał...

Nie jestem już aktywnym uczestnikiem tego forum; w sprawach nadzwyczajnych – PW.

PostZamieszczono: ndz maja 01, 2011 14:14 
Awatar użytkownika

Warunki techniczne to warunki przedstawiane drogowcom, nie kierowcom. To, że jakiś wandal np. dokleil nalepkę ulubionej bandy stadionowej na znaku STOP (niejednokrotnie widziałem), przez co znak nie odpowiada już warunkom technicznym, nie oznacza, że przestaje on obowiązywać.

Człowiek od tego ma inteligencję (choć niektórzy sztuczną), żeby rozumieć że prawo to nie ścisły algorytm komputerowy i że normy społeczne i ogólne zasady współżycia społecznego też do czegoś zobowiązują.

PostZamieszczono: ndz maja 01, 2011 14:26 
Awatar użytkownika

Skoro linia podwójna ciągła, krótsza niż wymagana, ma być obowiązującym znakiem drogowym, to może na przykład jakiś zakaz wjazdu też mógłby być o średnicy mniejszej niż wymagana, na przykład o średnicy podstawki pod szklankę, i nadal rzekomo obowiązywałby...

Nie jestem już aktywnym uczestnikiem tego forum; w sprawach nadzwyczajnych – PW.

PostZamieszczono: ndz maja 01, 2011 19:52 
Awatar użytkownika

No cóż, więc w wersji dla tych ze sztuczną inteligencją: tak, jeśli znak nie spełnia kryteriów technicznych tak bardzo, że go np. nie ma, albo jest wielkości mrówki albo zamiast okrągłego czerwonego znaku zakazu wjazdu jest trójkątny z zielonym barankiem, to owszem, nie obowiązuje.

Ponownie więc przedstawiam sytuację, tym razem w formie pytającej:

czy to, że jakiś wandal np. dokleił nalepkę ulubionej bandy stadionowej na znaku STOP (niejednokrotnie widziałem), przez co znak nie odpowiada już warunkom technicznym, oznacza, że przestaje on obowiązywać?

PostZamieszczono: ndz maja 01, 2011 20:10 
Awatar użytkownika

Jako że to ja zadałem pytanie, nie mi oceniać kto ma rację,mogę się jedynie odnieść do tego co napisaliście. Na chwilę obecną, przychylam się do argumentów cmana. Powód jest prozaiczny. Tristan nie można porównać czegoś co zrobili wandale (jak napisałeś) bo to nie oni są odpowiedzialni za to co ma być na drodze, do tego za co odpowiedzialne są odpowiednie służby, zwłaszcza czy to coś spełnia wymogi, by było tym co jest założone.
Nie mówimy tu o zamalowanej na czarno części linii prawidłowo wykonanej przez drogowców, tylko o czymś co jest od początku źle zrobione.

PostZamieszczono: ndz maja 01, 2011 20:30 
Moderator
Awatar użytkownika

Znaczy co ??
Linie pojedyncza, podwójna ciągła - takie jak np. >>TUTAJ<< nie obowiązują, bo nie mają >20m ??

PostZamieszczono: ndz maja 01, 2011 20:44 
Awatar użytkownika

Mają. Są ze względu na przejście dla pieszych przerwane, ale to są cały czas te same linie.
Tu: http://maps.google.com/?ie=UTF8&ll=50.0 ... 1&t=k&z=21 - nie ma i nie obowiązuje.

tristan pisze:
czy to, że jakiś wandal np. dokleił nalepkę ulubionej bandy stadionowej na znaku STOP (niejednokrotnie widziałem), przez co znak nie odpowiada już warunkom technicznym, oznacza, że przestaje on obowiązywać?

Właściwie powinno tak być, natomiast jeśli jest to drobna sprawa, nie wpływająca w żaden sposób na czytelność i rozpoznawalność znaku, to można uznać, że nie przestaje obowiązywać. Oczywiście ma się to nijak do omawianej linii o czym już wspomniał powyżej jarzabek.

PostZamieszczono: wt maja 03, 2011 15:39 
Awatar użytkownika

A co wpływa na rozpoznawalność linii ciągłej w podanym przez ciebie przykładzie?

Uważasz, że mieli specjalnie poszerzyć skrzyżowanie na 20 metrów, żebyś miał 20metrową linię?

PostZamieszczono: wt maja 03, 2011 15:54 
Awatar użytkownika

tristan pisze:
A co wpływa na rozpoznawalność linii ciągłej w podanym przez ciebie przykładzie?

To, że widoczny na drodze malunek nie jest znakiem P-4. Więc trudno te linie jakkolwiek rozpoznawać, skoro nie są one znakiem drogowym.

tristan pisze:
Uważasz, że mieli specjalnie poszerzyć skrzyżowanie na 20 metrów, żebyś miał 20metrową linię?

Jeżeli koniecznie musieli tam zastosować tę linię, to specjalne poszerzenie skrzyżowania byłoby jedyną możliwością, ale znacznie prostszym rozwiązaniem byłoby po prostu jej niestosowanie.

PostZamieszczono: wt maja 03, 2011 20:40 
Awatar użytkownika

cman pisze:
tristan pisze:

To, że widoczny na drodze malunek nie jest znakiem P-4. Więc trudno te linie jakkolwiek rozpoznawać, skoro nie są one znakiem drogowym.

Są. W rozporządzeniu o znakach nie ma nic o długości. Są tam wzory przeznaczone dla Inteligencji i kierowca bezproblemowo rozpoznaje tę linię. Może dla ciebie jest trudne takie rozpoznanie (tylko wtedy ciekawe skąd taki przykład jednak znalazłeś, skoro nie rozpoznajesz, to nie wiesz w ogóle, że to ma cokolwiek z tym znakiem wspólnego), ale myślę, że jesteś jedyny lub jeden z bardzo niewielkiej grupki. Myślę, że nawet kursant przed kursem taką linię poprawnie rozpozna.

cman pisze:
tristan pisze:

Jeżeli koniecznie musieli tam zastosować tę linię, to specjalne poszerzenie skrzyżowania byłoby jedyną możliwością, ale znacznie prostszym rozwiązaniem byłoby po prostu jej niestosowanie.

A którą linię byś tam zastosował?

PostZamieszczono: wt maja 03, 2011 21:04 
Awatar użytkownika

tristan pisze:
Są. W rozporządzeniu o znakach nie ma nic o długości.

W rozporządzeniu o znakach jest znak P-4, jego opis i wzór. Tamten malunek nie jest znakiem P-4.

tristan pisze:
A którą linię byś tam zastosował?

Żadnej, bo nie ma tam takiej potrzeby. Po to właśnie między innymi znak P-4 ma minimalną długość 20 m, bo na krótszym dystansie jest bezcelowy i bezsensowny.

PostZamieszczono: śr maja 04, 2011 07:27 
Awatar użytkownika

1) Ja znalazłem tylko opis
Cytuj:
5. Znak P-4 "linia podwójna ciągła" rozdziela pasy ruchu o kierunkach przeciwnych i oznacza zakaz przejeżdżania przez tę linię i najeżdżania na nią.
i ilustrację, która nie miała 20 metrów.

2) Skoro nic byś nie zastosował, to co by rozdzielało 2 kierunki jazdy? Pojedyncza przerywana? I po co? W imię zasad? Bo ktoś źle gdzieś zapisał w wytycznych dla budujących? Albo ty to źle odczytałeś? Pojedyncza byłaby tam niepotrzebnym zamieszaniem.

Ten znak jest dla prawie każdego kierowcy czytelny, zrozumiały i poprawnie porządkuje ruch.

PostZamieszczono: śr maja 04, 2011 09:50 
Awatar użytkownika

tristan pisze:
1) Ja znalazłem tylko opis
Cytuj:
5. Znak P-4...

A ja tam na jezdni nie znalazłem znaku P-4. Właśnie to we wcześniejszym poście napisałem i podkreśliłem.

tristan pisze:
2) Skoro nic byś nie zastosował, to co by rozdzielało 2 kierunki jazdy? Pojedyncza przerywana?

Skoro nic bym nie zastosował, to nic bym nie zastosował, a nie pojedynczą przerywaną!
Co by rozdzielało 2 kierunki jazdy? Nic! Tak jak tutaj: http://maps.google.com/?ie=UTF8&ll=50.0 ... 1&t=k&z=21 nic nie rozdziela.

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 20 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna

Strefa czasowa UTC+1godz.