kwalifikacja wstępna dla kat. D informacje prasowe

Temat ten służy wymianie spostrzeżeń i doświadczeń pomiędzy instruktorami i egzaminatorami.

Moderatorzy: ella, klebek

kwalifikacja wstępna dla kat. D informacje prasowe

Postprzez jjaacc » niedziela 07 września 2008, 11:29

Dotyczy artykułu:
http://www.prawojazdy.com.pl/index.php? ... d_news=981
jak widzę dyrektorzy WORDów uważają, że będą mogli prowadzić kursy „kwalifikacji wstępnej” dla kierowców i czekają na jakieś rozporządzenie które, już jakiś czas jest w Dzienniku. Kursy będą mogły prowadzić tylko Ośrodki Szkolenia Kierowców. Po za tym w artykule „Dziennika Łódzkiego” jest kilka nieprawdziwych informacji. A ściślej mówiąc autor nie ma pojęcia o czym pisze.
Może to do niego dotrze:
„§ 3. 1. Przedsiębiorca prowadzący ośrodek szkolenia, o którym mowa w art. 39g ustawy, powinien:
1) spełniać wymagania określone dla przedsiębiorcy prowadzącego ośrodek szkolenia kierowców, o których mowa w § 3 i 4 rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 27 października 2005 r. w sprawie szkolenia, egzaminowania i uzyskiwania uprawnień przez kierujących pojazdami, instruktorów i egzaminatorów (Dz. U. Nr 217, poz. 1834 oraz z 2006 r. Nr 3, poz. 24);”
Avatar użytkownika
jjaacc
 
Posty: 748
Dołączył(a): poniedziałek 18 lipca 2005, 23:16
Lokalizacja: SŁUPSK

Postprzez bruno666 » niedziela 07 września 2008, 13:36

Tydzień przed 10 września, a nikt nie wie o co chodzi. :wink:

Osobiście mam kurs na przewóz osób, ale z kat. D zwlekałem bo w sumie nie jest mi to jakoś bardzo potrzebne a ciągle nie ma czasu.
Kiedy znalazłem czas pojawiła się słynna zmiana przepisów, której w ogóle nie rozumiem. Na szczęście jak wynika z artykułu nawet niektórzy dyrektorzy WORD nie rozumieją co poeta minister miał na myśli więc chyba nie jestem osamotniony w zupełnej niewiedzy co będzie 11 września.

Jeśli ktoś naprawdę rozumie o co chodzi to przy okazji proszę o odpowiedz na pytanie:

Czy mój kurs na przewóz osób będzie ważny kiedy np. jutro rozpocznę kurs kat. D i uzyskam uprawnienia w grudniu?
bruno666
 
Posty: 886
Dołączył(a): czwartek 07 września 2006, 23:01

Postprzez jjaacc » niedziela 07 września 2008, 21:10

Niestety ale kurs przewóz osób nie będzie ważny, jeżeli uzyskasz uprawnienia po 10 września 2008.
Jak to wygląda naprawdę w świetle obowiązujących przepisów:
Jeżeli chodzi o szkolenie i egzaminowanie na kategorię D nic się nie zmieniło. Jeżeli chce ktoś uzyskać prawojazdy kat. D idzie na kurs otrzymuje prawojazdy po pozytywnym egzaminie i już.
Problem zaczyna się kiedy delikwent będzie chciał podjąć pracę w charakterze kierowcy. Pracodawca spojrzy na datę uzyskania uprawnień kat. D rubryka 11 na rewersie, i mamy dwa warianty:
1. jeżeli data uzyskania w rubryce 11 będzie 10 wrzesień 2008 i przed wtedy zażąda zaświadczenia o ukończeniu kursu „przewóz osób” oraz badań i na razie może taka osoba pracować (okres przejściowy – potem będzie musiał uzyskać wpis w prawo jazdy na podstawie badań lekarskich i psychotechnicznych oraz szkolenia okresowego)
2. jeżeli data uzyskania w rubryce 11 będzie po 10 września 2008, pracodawca nie zatrudni takiego kierowcy jeżeli nie będzie miał w rubryce 12 daty ważności uprawnienia, data ta będzie wpisana na podstawie badań lekarskich i psychotechnicznych oraz „kwalifikacji wstępnej”, czyli prawo jazdy będą podlegały wymianie co 5 lat.
Jeżeli chodzi o innych kierowców, czyli tych którzy nie podlegają pod ustawę o transporcie nic się dla nich nie zmieni oni nie będą musieli uzyskać wpisu w rubryce 12, między innymi instruktorzy, egzaminatorzy, kierowy niektórych pojazdów specjalnych itp. Jeżeli chodzi o przewóz na potrzeby własne też istnieje spora furtka, trzeba tylko kierowców zatrudnić na innych warunkach, inaczej nie mogą być zatrudnieni jako kierowcy, ale to już inna bajka.
Avatar użytkownika
jjaacc
 
Posty: 748
Dołączył(a): poniedziałek 18 lipca 2005, 23:16
Lokalizacja: SŁUPSK

Postprzez bruno666 » niedziela 07 września 2008, 21:25

No to ładnie.
Jakbym zapisał się na kurs kat. D w kwietniu, to prawdopodobnie okazałoby się, że mogę go sobie wsadzić w d**ę, bo egzamin zdałem np. 11.09.2008, a nie stać mnie (i nie mam czasu) na kwalifikacje wstępną.
Jak zwykle pod pretekstem dostosowywania prawa do przepisów unijnych jesteśmy najbardziej europejscy z całej europy.

Ciekawe jak w praktyce będzie wyglądać kwalifikacja wstępna.
280 h teorii to jakieś 7 tygodni, czyli prawie 2 miesiące bite od poniedziałku do piątku po 8 h!
A może będą studia zaoczne z tego zakresu? Np. jeden semestr (5 miesięcy) spotkań weekendowych?

A co z infrastrukturą? Ile mamy ośrodków gotowych podjąć się szkoleń 11.09.2008?
bruno666
 
Posty: 886
Dołączył(a): czwartek 07 września 2006, 23:01

Postprzez jjaacc » niedziela 07 września 2008, 21:51

Przeżuciem tak wstępnie rozporządzenia, i właściwie jeżeli chodzi o działalność w zakresie szkoleń w transporcie to nie jest aż tak źle. Właściwie szkolenie może prowadzić każdy OSK który szkolił na kat. D wystarczy uzyskać wpis u wojewody, dotychczasowa infrastruktura wystarczy. Będzie trzeba podpisać umowę z ośrodkiem który ma instruktorów techniki kierowania i płytę poślizgową, na razie wystarczy jedna płyta przez 3 lata (okres przejściowy). A wyjazd na szkolenie w warunkach specjalnych, podejrzewam że nie będzie ich wiele, jak i zwykłe jazdy okażą się 100% fikcją. Będzie to czysta kasa dla ośrodków, które zdecydują się na takie szkolenia, oby tylko byli chętni. A po za tym będzie to sciema dużo większa jak dzisiejsze kursy na przewóz osób rzeczy. Ale czego się nie robi dla BRD.
Avatar użytkownika
jjaacc
 
Posty: 748
Dołączył(a): poniedziałek 18 lipca 2005, 23:16
Lokalizacja: SŁUPSK


Powrót do Dyskusje szkoleniowców i egzaminatorów

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 13 gości