prawo jazdy B+E i B, czy jest jakaś różnica?

Tutaj możecie zamieszczać opinie dotyczące kursów na prawo jazdy

Moderatorzy: ella, klebek

Re: prawo jazdy B+E i B, czy jest jakaś różnica?

Postprzez qwer0 » wtorek 21 czerwca 2011, 17:22

Chyba nie pozostaje mi nic innego, jak przy najbliższym badaniu technicznym zwrócić na to uwagę diagnoście i poprosić o wystawienie zaświadczenia (korekty), na podstawie któego w Urzędzie Komunikacji poprawią mi dane w dowodzie lub go wymienią (oczywiście nie za darmo :? )...

Nom, od diagnosty kwitek i do WK. Jesli pola O1,O2 sa puste, a mase masz dopisana w adnotacjach, to wystarczy skreslenie i nowa adnotacja. Jak pola sa wypelnione, to zapewne wymiana dowodu - nie za darmo oczywiscie.
To jest blok tekstu, który może być dodawany do Twoich postów. Ma limit 255 znaków
Avatar użytkownika
qwer0
 
Posty: 2422
Dołączył(a): poniedziałek 21 kwietnia 2008, 20:36
Lokalizacja: Lublin

Re: prawo jazdy B+E i B, czy jest jakaś różnica?

Postprzez ludek » wtorek 21 czerwca 2011, 17:55

Sama "weryfikacja danych" + zaświadczenie do WK ze stacji diagnostycznej 60 zł (dzwoniłem, sprawdzałem)
+ wymiana dowodu (bo mam wpisane złe wartości) ok 85 zł...

...i to za błąd diagnosty :?
ludek
 
Posty: 6
Dołączył(a): czwartek 16 czerwca 2011, 22:47

Re: prawo jazdy B+E i B, czy jest jakaś różnica?

Postprzez szofer80 » wtorek 21 czerwca 2011, 18:24

cytat:
"Pogrzebałem trochę w necie i znalazłem rozwiązanie w postaci Dodge Rama 3500 który w teori może ciągnąć 8390kg a to w zupełności mi wystarczy."

przyczepka 8390kg? czy ona nie wymaga już pneumatycznego układu hamulcowego?
Kategorie: A,B,C,D,E,T
szofer80
 
Posty: 816
Dołączył(a): poniedziałek 20 grudnia 2010, 21:10

Re: prawo jazdy B+E i B, czy jest jakaś różnica?

Postprzez ludek » wtorek 21 czerwca 2011, 18:35

Jaka jest gługość tej łódki i jak często chcesz ją przemieszczać?
ludek
 
Posty: 6
Dołączył(a): czwartek 16 czerwca 2011, 22:47

Re: prawo jazdy B+E i B, czy jest jakaś różnica?

Postprzez bluewolf » piątek 01 lipca 2011, 22:20

Witam. Mam pytanie czy jeżeli moj pojazd ma DMC ok 2500 i chcę nim ciagnac przyczepę kempingowa o masie DMC 1200 kg to potrzebuje kat B+E ? Z moich wyliczen wynika ze caly zestaw przekroczy 9 m czy to rowniez jest problem? Dzieki za pomoc
bluewolf
 
Posty: 1
Dołączył(a): piątek 01 lipca 2011, 22:15

Re: prawo jazdy B+E i B, czy jest jakaś różnica?

Postprzez Borys68 » sobota 02 lipca 2011, 07:03

Ahoj!
bluewolf napisał(a):Witam. Mam pytanie czy jeżeli moj pojazd ma DMC ok 2500 i chcę nim ciagnac przyczepę kempingowa o masie DMC 1200 kg to potrzebuje kat B+E ?

Czyli 3700kg. Wdg. obecnych przepisów tak, od lutego przyszłego roku - nie.

bluewolf napisał(a):Z moich wyliczen wynika ze caly zestaw przekroczy 9 m czy to rownież jest problem?

Nie spotkałem się z ograniczeniami dot. wymiarów - na 99% nie.
Borys
PJ ("1.06"; "78") odebrane 4.V.2009
Borys68
 
Posty: 1057
Dołączył(a): czwartek 23 kwietnia 2009, 06:22
Lokalizacja: Warszawa-Bielany, Rzeczpospolita Polska

Re: prawo jazdy B+E i B, czy jest jakaś różnica?

Postprzez czester52 » wtorek 05 lipca 2011, 01:01

A jakie zmiany szykują się na luty 2012? Jeżeli mógłbyś podać jakieś szczegóły, byłbym wdzięczny
czester52
 
Posty: 2
Dołączył(a): niedziela 22 maja 2011, 16:06

Re: prawo jazdy B+E i B, czy jest jakaś różnica?

Postprzez Borys68 » wtorek 05 lipca 2011, 03:39

Ahoj!
W lutym (czy w marcu?) zacznie obowiązywać ta ustawa:
http://orka.sejm.gov.pl/proc6.nsf/ustawy/2879_u.htm

Jeśli chodzi o B+przyczepa, to dotychczas istniała pewna "mętność".
Mianowicie, górna granica wagi zestawu wynosiła 3500 kg łącznej DMC pojazdu oraz przyczepy, natomiast 4250 kg łącznej DMC w przypadku pojazdu poraz przyczepy lekkiej.
Ujednolicono - Art.6-ty, punkt 1-szy, ustęp 6-ty:
6) kategorii B:

a) pojazdem samochodowym o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 t, z wyjątkiem autobusu i motocykla,

b) zespołem pojazdów złożonym z pojazdu, o którym mowa w lit. a, oraz z przyczepy lekkiej,

c) zespołem pojazdów złożonym z pojazdu, o którym mowa w lit. a, oraz z przyczepy innej niż lekka, o ile łączna dopuszczalna masa całkowita zespołu tych pojazdów nie przekracza 4.250 kg, z zastrzeżeniem ust. 2,

d) pojazdami określonymi dla prawa jazdy kategorii AM;


Wspomniany ustęp 2-gi:
2. Zespołem pojazdów, o którym mowa w ust. 1 pkt 6 lit. c, którego dopuszczalna masa całkowita przekracza 3,5 t, może kierować osoba, która zdała część praktyczną egzaminu państwowego, potwierdzoną wpisem do prawa jazdy.

O co tu chodzi - mędrcy tego forum rozgryźli, iż po prostu trzeba mieć prawo jazdy. Aby nie mozna było jeździć z przyczepą np. w casie kursu na kat. B.

Borys
PJ ("1.06"; "78") odebrane 4.V.2009
Borys68
 
Posty: 1057
Dołączył(a): czwartek 23 kwietnia 2009, 06:22
Lokalizacja: Warszawa-Bielany, Rzeczpospolita Polska

Re: prawo jazdy B+E i B, czy jest jakaś różnica?

Postprzez specu » czwartek 29 grudnia 2011, 13:37

Witam . Chciałbym ustalić z tymi przczepami: według starych ,a potem nowych przepisów.
Ciągam na zawody lawete o DMC 1500kg samochodem Audi A3 DMC 1820kg. Policjant w KGRD powiedział mi ,że moge na B po zestaw nie przekracza 3.5t. Panstwo piszecie ,że nie mogę bo MW audi jest mniejsza od DMC przyczepy i wynosi 1320kg , ale potem zostało dodane ,ze chodzi o mase rzeczywistą samochodu ,aczkolwiek w przepisach tego nie ma ,wiec jak to jest do marca?

Pytanie drugie czy z wejśceim w życie nowych przepisów będę mógł ciągnąc innym autem i przekroczyć 3500kg DMC zestawu ,aż do 4250?
i czemu od lutego skoro ustawa jest

USTAWA
z dnia 5 stycznia 2011
specu
 
Posty: 8
Dołączył(a): czwartek 29 grudnia 2011, 13:19

Re: prawo jazdy B+E i B, czy jest jakaś różnica?

Postprzez Borys68 » czwartek 29 grudnia 2011, 17:18

Na pierwsze pytanie nie odpowiem, bo od tych DMC i RMW już mnie głowa boli. Tu jest wykładnia policji. Albo jedna z wykładni policji:
http://www.wspol.edu.pl/pci/quest.php?panel=2&idedit=917

Drugie pytanie - tak, będziesz mógł. Choć ten punkt wchodzi w życie 1.I.2013. Art. 6/6/c jest bowiem wymieniony w wyjątkach od "rok po ogłoszeniu" w art. 139.

Trzecie pytanie - bo po tym, jak Sejm uchwali, to Prezyent musi podpisać, a wreszcie Dziennik Ustaw opublikować. I ustawa (w większości) wchodzi w życie "rok po ogłoszeniu".

Borys
Ostatnio zmieniony czwartek 29 grudnia 2011, 21:35 przez Borys68, łącznie zmieniany 1 raz
PJ ("1.06"; "78") odebrane 4.V.2009
Borys68
 
Posty: 1057
Dołączył(a): czwartek 23 kwietnia 2009, 06:22
Lokalizacja: Warszawa-Bielany, Rzeczpospolita Polska

Re: prawo jazdy B+E i B, czy jest jakaś różnica?

Postprzez szofer80 » czwartek 29 grudnia 2011, 21:22

DMC przyczepy nie może być większe od masy własnej pojazdu ciągnącego. Spójrz jaką masz masę własną swojego audi w dowodzie i dopuszczalna masa całkowita przyczepy nie może jej przekraczać. Zakładam że masz hamulec najazdowy.Czyli przykładowo jak to czym ciągniesz ma masę własną około 1300kg to całkowita masa przyczepy łącznie z towarem nie może przekraczać tych 1300kg, a cały zestaw z przyczepą inną niż lekka na kat B w żadnym wypadku nie może przekraczać 3,5t (obecnie)

Art.88 ustęp2 punkt3 podpunkt b) - tyle wynika z ustawy, z rozporządzenia wynika jeszcze że z hamulcem najazdowym masa (niepamiętam jaka) pojazdu ciągnącego ma stanowić 1,33 masy przyczepy (niepamiętam jakiej)

dodatkowo art 62 ust 1. p.1 - rzeczywista masa przyczepy nie może być większa niż rzeczywista masa pojazdu ciągnącego. Czyli oprócz tego co masz wbite w dowody rejestracyjne musisz pilnować żeby w żadnym wypadku przyczepa nie była cięższa od pojazdu ciągnącego.'

radziłbym Ci skupić się na tym co jest obecnie bo z tego co słucham to te projekty proponowanych zmian są krytykowane i niewiadomo co wejdzie na czas a co nie.
Kategorie: A,B,C,D,E,T
szofer80
 
Posty: 816
Dołączył(a): poniedziałek 20 grudnia 2010, 21:10

Re: prawo jazdy B+E i B, czy jest jakaś różnica?

Postprzez Borys_q » piątek 30 grudnia 2011, 00:00

Wspomniany ustęp 2-gi:
Cytuj:
2. Zespołem pojazdów, o którym mowa w ust. 1 pkt 6 lit. c, którego dopuszczalna masa całkowita przekracza 3,5 t, może kierować osoba, która zdała część praktyczną egzaminu państwowego, potwierdzoną wpisem do prawa jazdy.

O co tu chodzi - mędrcy tego forum rozgryźli, iż po prostu trzeba mieć prawo jazdy. Aby nie mozna było jeździć z przyczepą np. w casie kursu na kat. B.


Nie nie, to jest po prostu pewna wersja kategorii E1, bez szkolenia tylko egzamin praktyczny wpis w prawku (jak w przypadku KW)
Szybka jazda nie wymaga odpowiednich umiejętności. Trzeba jedynie wiedzieć który pedał odpowiada za jej zwiększanie.
Borys_q
 
Posty: 3480
Dołączył(a): sobota 22 marca 2008, 16:36
Lokalizacja: Gdańsk

Re: prawo jazdy B+E i B, czy jest jakaś różnica?

Postprzez szofer80 » piątek 30 grudnia 2011, 01:24

wydaje mi się że po nowemu trzeba będzie przejeździć kilka godzin z przyczepą na kursie kat B, teoretycznie jest taki punkt w rozporządzeniu o egzaminowaniu czy szkoleniu (nie wiem dokładnie) że trzeba umieć sprzęgać i rozprzęgać przyczepę ale jest to obecnie nie stosowane (mowa o kat B).
Obawiam się że niepisana kat E1 dodawana na siłę do kat B może być problemem, nie można żądać od kogoś żeby umiał jeździć z przyczepą w tej kategorii.
Kategorie: A,B,C,D,E,T
szofer80
 
Posty: 816
Dołączył(a): poniedziałek 20 grudnia 2010, 21:10

Re: prawo jazdy B+E i B, czy jest jakaś różnica?

Postprzez specu » piątek 30 grudnia 2011, 10:44

Czyli co? wiem ,że nic nie wiem. Skoro ustawa jest ze stycznia 2011 to rok po wychodzi styczen 2012r. a nie 2013r.
Chcę zmienić auto na passata i cały zestaw bedzie ważył DMC 3670kg .
Bedę mógł? na B ?
specu
 
Posty: 8
Dołączył(a): czwartek 29 grudnia 2011, 13:19

Re: prawo jazdy B+E i B, czy jest jakaś różnica?

Postprzez szofer80 » piątek 30 grudnia 2011, 16:30

Tego nikt nie wie co kiedy wejdzie zmian będzie dużo a są krytykowane. Z tego co wiem nie zebrała się i nie ma zamiaru jeszcze zebrać podkomisja sejmowa żeby się tym zająć. Tradycyjny bajzel po staropolsku.
Kategorie: A,B,C,D,E,T
szofer80
 
Posty: 816
Dołączył(a): poniedziałek 20 grudnia 2010, 21:10

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Szkolenie kierowców

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 4 gości