prawo jazdy B+E i B, czy jest jakaś różnica?

Tutaj możecie zamieszczać opinie dotyczące kursów na prawo jazdy

Moderatorzy: ella, klebek

Re: prawo jazdy B+E i B, czy jest jakaś różnica?

Postprzez szofer80 » środa 13 maja 2015, 09:53

Darowałbyś sobie taką różnicę w DMC. Na kursie C jeździłem parę godzin mercedesem DMC prawie 10t z normalną skrzynią, instruktor określił to jako "większą osobówkę" czy jakoś tak.... Kto ma BE powinien mieć w drodze wyjątku możliwość zrobienia kursu na przewóz rzeczy który warunkowałby otrzymanie kat C1. Dla mnie sprawa jest jasna, jeśli komuś zależy na bezpieczeństwie to same korzyści z tego płyną:

1. Poszerzenie wiedzy i umiejętności kursem
2. Jazda solówką a nie zestawem.
3. Możliwość podjęcia pracy zarobkowej w oparciu o ustawę o transporcie i jazdy na tacho w takim przypadku.
4. Konieczność zrobienia bardziej wymagających badań lekarskich.
5. Konieczność zrobienia psychotestów
Kategorie: A,B,C,D,E,T
szofer80
 
Posty: 813
Dołączył(a): poniedziałek 20 grudnia 2010, 21:10

Re: prawo jazdy B+E i B, czy jest jakaś różnica?

Postprzez pasqudek » środa 13 maja 2015, 11:59

@szofer80: Prawo prawem. Dzieki takiemu mysleniu, mamy za duzo debili na drogach.
Kat. BE to max 7t dmc.
Kat C1 to 7,5t + przyczepa do 750kg. Juz masz min 1250kg roznicy.
Kat. C1E to max 12 ton i przyczepa powyzej 750kg. Nadal uwazasz, ze warto zrownac BE z C1?
pasqudek
 
Posty: 969
Dołączył(a): czwartek 15 stycznia 2015, 22:48

Re: prawo jazdy B+E i B, czy jest jakaś różnica?

Postprzez szofer80 » środa 13 maja 2015, 12:08

Moim zdaniem pod względem bezpieczeństwa mimo wszystko korzystniej jest prowadzić solówkę 7,5t niż zestaw 7t. To jest sprawa otwarta na jakich zasadach można przyznać C1. Dla porównania: przyznanie A1 na podstawie B to nie do końca to samo co pójść na egzamin A1, (gdzieś kiedyś umieściłem link z różnicami). Również w przypadku C1 mogłoby być podobnie i mogłoby to być C1 bez przyczepki lekkiej.

O kat.C1E tutaj nie rozmawiałem ale skoro poruszyłeś już ten temat to nie miałbym nic przeciwko jeśli ktoś najpierw wszedłby w posiadanie C1 jak opisałem i później poszedł na normalny kurs,egzamin C1E, zdał i miał później uprawnienia C1E.

Natomiast zdania nie zmieniłem i nie zmienię że po uzupełnieniu pewnych braków m.in. kursem na przewóz rzeczy kat C1 wynika z BE. W moim odczuciu bezpieczeństwo byłoby zwiększone a nie zmniejszone.
Kategorie: A,B,C,D,E,T
szofer80
 
Posty: 813
Dołączył(a): poniedziałek 20 grudnia 2010, 21:10

Re: prawo jazdy B+E i B, czy jest jakaś różnica?

Postprzez Radhezz » środa 13 maja 2015, 13:08

Dalibyście se siana - prawo jest jakie jest, i jest ukierunkowane na zdzieranie pieniędzy z ludzi pod przykrywką "poprawy bezpieczeństwa".

W dawniejszych czasach w Niemczech odpowiednik naszej kategorii B uprawniał do kierowania solówką do 7,5t i zestawem z przyczepą jednoosiową 18,5t (7,5+11). No i jakoś dawało to radę, a jest nie do pomyślenia w dzisiejszych czasach państwa przeopiekuńczego. Żeby daleko nie sięgać do naszej historii - kiedyś przecież nie było kategorii przyczepowych w Polsce w ogóle: np. człowiek z "dwójką" miał dzisiejsze uprawnienia C i C+E.

szofer80 napisał(a):Na kursie C jeździłem parę godzin mercedesem DMC prawie 10t z normalną skrzynią, instruktor określił to jako "większą osobówkę" czy jakoś tak.... Kto ma BE powinien mieć w drodze wyjątku możliwość zrobienia kursu na przewóz rzeczy który warunkowałby otrzymanie kat C1.

A to jak się czym jeździ... Sporo jest busów, które występują w wersjach "ciężkich" - Sprintery się produkuje do ponad 6t DMC, Iveco Daily zdaje się nawet do 7,5t DMC. Czy te auta czymś specjalnym się różnią od swoich lżejszych odpowiedników? Poza tym co musi być mocniejsze żeby wytrzymać większe obciążenie to nie - kierowca jak nie spojrzy na oznaczenie to nawet nie wie że jedzie "ciężarówką". Miałem okazję jeździć kiedyś Iveco Daily 50C15 (5t DMC technicznej, homologacja i rejestracja na 3,5t DMC, 150KM) i w zasadzie 3200kg na pace nie stanowiło żadnego problemu, kierowało się tym też jak busem.

Tyle że problem jest nieco głębszy - pomijając ViaTOLL, to w naszym kraju nie ma żadnego zestopniowania wymagań dla kierowców ani dla przedsiębiorców którzy by chcieli legalnie używać lekkich ciężarówek dystrybucyjnych. Wszelkie wymagania po przekroczeniu bariery 3,5t DMC stają się identyczne dla "drogowej mrówki" która rozwozi jakieś zaopatrzenie do sklepów osiedlowych i ma np. 4t DMC, jak dla tego który posuwa zestawem 40t DMC. Jest to chora sytuacja, która skłania ludzi nielegalnego przeładowywania aut, co jest niebezpieczne jeśli pojazd nie jest do tego przystosowany. W drugą stronę jeśli ktoś chce być legalny ściąga sobie na łeb masę problemów, więc tam nie będzie się bawił w transport lekki, który mniej niszczy np. lokalne i osiedlowe drogi, tylko będzie pchał największe wozy jakie się da, zgodnie ze starą zasadą że jeśli koszty "utrzymania" obu są zbliżone, to lepiej puścić większego.
[A][B][BE][C][CE][D][DE]
Pojazdy uprzywilejowane ABCD
Jeśli nie przeklinasz w trakcie prowadzenia samochodu, to znaczy, że prawdopodobnie należysz do tej grupy kierowców, na których my wszyscy przeklinamy.
Avatar użytkownika
Radhezz
 
Posty: 756
Dołączył(a): poniedziałek 05 marca 2012, 15:30
Lokalizacja: Opole

Re: prawo jazdy B+E i B, czy jest jakaś różnica?

Postprzez szofer80 » środa 13 maja 2015, 13:24

To nie moja wina że kiedyś było sześć a dziś jest szesnaście kategorii PJ, ja tylko zwracam uwagę na precedensy jakie tworzą dodawane nowe kategorie, jeśli kiedyś będzie nie sześć ani szesnaście tylko sześćdziesiąt kategorii to napiszę o kolejnych precedensach które stworzyły.

Kat C1 jest martwa a to o czym piszę uczyniłoby ją dostępniejszą przy jednoczesnej poprawie bezpieczeństwa. Na dzień dzisiejszy nie ma żadnej logicznej drogi i żadnego uzasadnienia wejścia w posiadanie tej kategorii, jeśli się robi to C, CE itd...nawet zmiana wieku dla C 21 i dla C1 18lat niewiele tu zmieni, BE + kurs na przewóz rzeczy jest tu dla mnie najrozsądniejszą drogą rozmrożenia tej kategorii.
Kategorie: A,B,C,D,E,T
szofer80
 
Posty: 813
Dołączył(a): poniedziałek 20 grudnia 2010, 21:10

Re: prawo jazdy B+E i B, czy jest jakaś różnica?

Postprzez pasqudek » środa 13 maja 2015, 17:09

@Radhezz: wystarczy, ze popatrzysz jakie sieroty jezdza po drogach. Nawet wsrod doswiadczonych. Dalbys im na kat. B cos ciezkiego?
Dzisiaj 60-70letni kierowca chcial pobic, bo mu zwrocilem uwage, ze nie uzyl kierunkowskazu.
@Szofer na wiki masz rozpisane
pasqudek
 
Posty: 969
Dołączył(a): czwartek 15 stycznia 2015, 22:48

Re: prawo jazdy B+E i B, czy jest jakaś różnica?

Postprzez szofer80 » środa 13 maja 2015, 20:11

cytat:

"@Radhezz: wystarczy, ze popatrzysz jakie sieroty jezdza po drogach. Nawet wsrod doswiadczonych. Dalbys im na kat. B cos ciezkiego?"

Z tego co ja proponuję żadna osoba z B nie dostałaby coś cięższego tylko osoba z BE dostałaby niewiele więcej solo niż to co jej przysługuje w zestawie.
Kategorie: A,B,C,D,E,T
szofer80
 
Posty: 813
Dołączył(a): poniedziałek 20 grudnia 2010, 21:10

Re: prawo jazdy B+E i B, czy jest jakaś różnica?

Postprzez Radhezz » środa 13 maja 2015, 22:45

szofer80 napisał(a):cytat:

"@Radhezz: wystarczy, ze popatrzysz jakie sieroty jezdza po drogach. Nawet wsrod doswiadczonych. Dalbys im na kat. B cos ciezkiego?"

Z tego co ja proponuję żadna osoba z B nie dostałaby coś cięższego tylko osoba z BE dostałaby niewiele więcej solo niż to co jej przysługuje w zestawie.
Większość sierot drogowych to ludzie którzy się czują za kierownicą niepewnie, a auto w ich mniemaniu powinno być jak najmniejsze... więc raczej się nie obawiam że taki ktoś by chciał poszaleć ciężarówką.
[A][B][BE][C][CE][D][DE]
Pojazdy uprzywilejowane ABCD
Jeśli nie przeklinasz w trakcie prowadzenia samochodu, to znaczy, że prawdopodobnie należysz do tej grupy kierowców, na których my wszyscy przeklinamy.
Avatar użytkownika
Radhezz
 
Posty: 756
Dołączył(a): poniedziałek 05 marca 2012, 15:30
Lokalizacja: Opole

Re: prawo jazdy B+E i B, czy jest jakaś różnica?

Postprzez szofer80 » sobota 11 listopada 2023, 01:08

Takie liberalne prawo w kwestii przyczepek na B a konia z rzędem, komu puścili na kursie podobny genialny filmik poglądowy dużo tłumaczący:

https://www.youtube.com/watch?v=8yzLMTwtNUM
Kategorie: A,B,C,D,E,T
szofer80
 
Posty: 813
Dołączył(a): poniedziałek 20 grudnia 2010, 21:10

Re: prawo jazdy B+E i B, czy jest jakaś różnica?

Postprzez Cyryl8 » sobota 11 listopada 2023, 09:34

Ja mam podobny w telefonie i jak szkolę B+E to zawsze pokazuję.
Cyryl8
 
Posty: 2419
Dołączył(a): czwartek 25 marca 2021, 06:59

Re: prawo jazdy B+E i B, czy jest jakaś różnica?

Postprzez ks-rider » sobota 11 listopada 2023, 23:28

Filmik to 1/3 prawdy. jezeli chodzi o technike hamowania, bo kwestie zaladowania przyczepy nie kwestionuje.


:wink:
ks-rider
 
Posty: 3786
Dołączył(a): sobota 19 grudnia 2009, 21:47

Re: prawo jazdy B+E i B, czy jest jakaś różnica?

Postprzez Cyryl8 » niedziela 12 listopada 2023, 01:54

To dotyczy sposobu załadowania przyczepy.

Kiedyś na kempingu nad morzem spotkałem gościa z Górnego Śląska, który był na pierwszym wyjeździe z przyczepą i jechał nad morze z prędkością 60-70km/h, bo przyczepa chciała mu tańczyć.
Gdy zapytałem jak załadował, powiedział, że dał wszystko na tył aby nie obciążać haka.
Wtedy pokazałem mu ten film.

Wielu początkujących popełnia ten błąd.

Tu masz film o technice jazdy motocyklem:
https://www.facebook.com/reel/280801781 ... WDuG2&fs=e
Cyryl8
 
Posty: 2419
Dołączył(a): czwartek 25 marca 2021, 06:59

Re: prawo jazdy B+E i B, czy jest jakaś różnica?

Postprzez Cyryl8 » niedziela 12 listopada 2023, 17:03

jeszcze wygrzebałem z telefonu dwa obrazki, które pokazują jak zachowuje się sam pojazd na zakręcie, czyli możemy kręcić kierownicą gdy tylna oś pojazdu zrówna się z przeszkodą i jak zakręt pokonuje się z przyczepą, wtedy można kręcić dopiero gdy oś przyczepy zrówna się z wierzchołkiem przeszkody.
Załączniki
skręt w lewo.png
skręt w lewo sam pojazd
skręt w lewo.png (3.78 KiB) Przeglądane 5661 razy
skręt z przyczepą.png
skręt w prawo samochód z przyczepą
skręt z przyczepą.png (4.35 KiB) Przeglądane 5661 razy
Cyryl8
 
Posty: 2419
Dołączył(a): czwartek 25 marca 2021, 06:59

Re: prawo jazdy B+E i B, czy jest jakaś różnica?

Postprzez ks-rider » niedziela 12 listopada 2023, 22:10

szofer80 napisał(a):Takie liberalne prawo w kwestii przyczepek na B a konia z rzędem, komu puścili na kursie podobny genialny filmik poglądowy dużo tłumaczący:

https://www.youtube.com/watch?v=8yzLMTwtNUM


Temat nr. 14 Fahrenmit Solo und Zügen. Zawsze glaboko omawiam.

:wink:
ks-rider
 
Posty: 3786
Dołączył(a): sobota 19 grudnia 2009, 21:47

Re: prawo jazdy B+E i B, czy jest jakaś różnica?

Postprzez ks-rider » niedziela 12 listopada 2023, 22:12

Cyryl8 napisał(a):Tu masz film o technice jazdy motocyklem:
https://www.facebook.com/reel/280801781 ... WDuG2&fs=e


Fakejak nic, gdyby byl prawdziwy, to kolo mialby spuszczone spodnie i jednoczesnie doopskiem wykonywal ruchy robaczkowe ! :mrgreen:


:wink:
ks-rider
 
Posty: 3786
Dołączył(a): sobota 19 grudnia 2009, 21:47

Poprzednia strona

Powrót do Szkolenie kierowców

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 16 gości