prawo jazdy B+E i B, czy jest jakaś różnica?

Tutaj możecie zamieszczać opinie dotyczące kursów na prawo jazdy

Moderatorzy: ella, klebek

Re: prawo jazdy B+E i B, czy jest jakaś różnica?

Postprzez kuba491 » poniedziałek 15 kwietnia 2013, 20:12

Witam. Mam prawo jazdy kat.B+E. Czy na tych uprawnieniach mogę ciągnąc auto na lawecie? Przykładowo osobówką kombi (1500kg) ciągnę lawetę a na niej auto z zagranicy.
kuba491
 
Posty: 1
Dołączył(a): wtorek 26 lutego 2013, 20:59

Re: prawo jazdy B+E i B, czy jest jakaś różnica?

Postprzez mk61 » poniedziałek 15 kwietnia 2013, 23:49

Prowadzić możesz. Pozostaje Ci tylko sprawa "dopasowania" mas pojazdu, przyczepy i ładunku.
Pozdrawiam. Marcin.
All Rights Reserved. Ÿ
Nobody is perfect. I am nobody.
rusel napisał(a):realne to jest skur-wy-syństwo żeby wymagać od kogoś więcej niż wymaga się od siebie.
Avatar użytkownika
mk61
 
Posty: 2850
Dołączył(a): środa 09 kwietnia 2008, 14:09
Lokalizacja: Gdziekolwiek

Re: prawo jazdy B+E i B, czy jest jakaś różnica?

Postprzez pingwin137 » wtorek 04 marca 2014, 16:06

Witam czy z samą kat. B mogę prowadzić fiata ducato dmc 3.5 t masa własna pojazdu coś około 2000kg i do tego maszynę do wylewek mixokreta? Taka maszyna waży przeważnie coś około 1500kg także DMC nie przekroczy 3.5t. Bus + Maszyna wyjdzie jakieś 3400kg. Czy mogę to ciągnąć jeszcze w B czy muszę dorobić sobie B+E? Proszę o szybką i zrozumiałą odpowiedź.
kat. A, B
Avatar użytkownika
pingwin137
 
Posty: 12
Dołączył(a): wtorek 04 marca 2014, 16:00
Lokalizacja: Lublin

Re: prawo jazdy B+E i B, czy jest jakaś różnica?

Postprzez Radhezz » wtorek 04 marca 2014, 17:05

pingwin137 napisał(a):Witam czy z samą kat. B mogę prowadzić fiata ducato dmc 3.5 t masa własna pojazdu coś około 2000kg i do tego maszynę do wylewek mixokreta? Taka maszyna waży przeważnie coś około 1500kg także DMC nie przekroczy 3.5t. Bus + Maszyna wyjdzie jakieś 3400kg. Czy mogę to ciągnąć jeszcze w B czy muszę dorobić sobie B+E? Proszę o szybką i zrozumiałą odpowiedź.

Hmm, no nie wiem czy dobrze to liczysz, bo patrzysz teraz na RMC busa i masę maszyny na przyczepie - po pierwsze zapominając że przyczepa też coś waży, a po drugie że uprawnienia liczy się nie według RMC, ale DMC zespołu pojazdów. Zatem zakładając DMC busa 3,5t i że przyczepka ma DMC 1600kg (chociaż mało to realne żeby przyczepa ważyła 100kg) to już wychodzi 4100kg. Tak więc musisz sam sprawdzić w dowodzie jakie DMC ma auto i osobno przyczepa, a potem zsumować - do 4250kg wystarczy rozszerzenie uprawnień tzw. kod 96. Powyżej w grę wchodzi jedynie B+E.
[A][B][BE][C][CE][D][DE]
Pojazdy uprzywilejowane ABCD
Jeśli nie przeklinasz w trakcie prowadzenia samochodu, to znaczy, że prawdopodobnie należysz do tej grupy kierowców, na których my wszyscy przeklinamy.
Avatar użytkownika
Radhezz
 
Posty: 756
Dołączył(a): poniedziałek 05 marca 2012, 15:30
Lokalizacja: Opole

Re: prawo jazdy B+E i B, czy jest jakaś różnica?

Postprzez pingwin137 » czwartek 06 marca 2014, 17:38

Taka mała poprawka. Maszyna jest sama w sobie przyczepą. Jest ona zarejestrowana i na kółkach. Ale z tego co wnioskuję bez B+E się nie obejdzie.
kat. A, B
Avatar użytkownika
pingwin137
 
Posty: 12
Dołączył(a): wtorek 04 marca 2014, 16:00
Lokalizacja: Lublin

Re: prawo jazdy B+E i B, czy jest jakaś różnica?

Postprzez xmen80 » niedziela 15 czerwca 2014, 16:17

Witam,

Przepraszam, że odświeżam ale bez sensu jest zakładanie nowego tematu.

Posiadam prawo jazdy kategorii B i przymierzam się do kursu na kat. B+E.
To czy pójdę na ten kurs jest zależne tylko do tego czy posiadając kategorię B+E będę mógł transportować minikoparkę o wadze 2664kg. (do tej wagi doliczyć trzeba łyżkę itd.) na przyczepie o np. dmc 3500kg ?
Auto, które posiadam to opel Vivaro 1,8l. - nie posiadam w nim haku holowniczego - dopiero bym go montował.

Wg. danych w dowodzie:
dopuszczalna ładowność - 979 kg.
F.1 - maksymalna masa całkowita - 2760 kg.
G - masa własna 1781 kg.
Q.1 -maksymalna masa całkowita przyczepy z hamulcem - 2000 kg.
Q.2 - bez hamulca - 750 kg.


Czy posiadając prawo jazdy kat. B+E będę mógł legalnie transportować minikoparkę na przyczepce za tym dostawczakiem ?
Transport odbywałby się na takiej przyczepce:
http://otomoto.pl/brenderup-mt3081-pod- ... 36501.html

Jeśli nie to jakie auto(może to być dostawczak lub terenowe) spełni wymogi abym na kat. B+E mógł legalnie ją transportować ? Czy każde, które na haku będzie miało 3,5t ?

Jeśli nie to pozostaje mi tylko wyrobienie C+E i transport za ciężarówką.

Pozdrawiam
Ostatnio zmieniony niedziela 15 czerwca 2014, 16:28 przez xmen80, łącznie zmieniany 1 raz
xmen80
 
Posty: 7
Dołączył(a): niedziela 15 czerwca 2014, 16:01

Re: prawo jazdy B+E i B, czy jest jakaś różnica?

Postprzez kobi033 » niedziela 15 czerwca 2014, 16:27

lawetę o jakiej DMC kupić do auta o masie własnej 1720kg, DMC 2300kg, maksymalna masa całkowita przyczepy z hamulcem 2100kg ?
mam kategorię B+E
pozdr
kobi033
 
Posty: 2
Dołączył(a): niedziela 15 czerwca 2014, 16:17

Re: prawo jazdy B+E i B, czy jest jakaś różnica?

Postprzez Radhezz » niedziela 15 czerwca 2014, 16:43

Ja tam wiekszych szans nie widzę żeby się zmieścić w parametrach legalnie - najlepiej poszukaj przyczepy o wymaganej ładowności najpierw.
Ale uwaga jest jedna - standardowo z hamulcem najazdowym DMC zespołu pojazdów wynosi 6125kg, gdzie 3,5t to DMC auta, co daje 2625kg na DMC przyczepy. Teoretycznie 7,5t można uzyskać jeśli przyczepa by miała hamulec pneumatycznie sterowany (co wymaga również dostosowania pojazdu)... A zawsze jeszcze jest problem z ładownością przyczepy.
[A][B][BE][C][CE][D][DE]
Pojazdy uprzywilejowane ABCD
Jeśli nie przeklinasz w trakcie prowadzenia samochodu, to znaczy, że prawdopodobnie należysz do tej grupy kierowców, na których my wszyscy przeklinamy.
Avatar użytkownika
Radhezz
 
Posty: 756
Dołączył(a): poniedziałek 05 marca 2012, 15:30
Lokalizacja: Opole

Re: prawo jazdy B+E i B, czy jest jakaś różnica?

Postprzez xmen80 » niedziela 15 czerwca 2014, 16:45

Przyczepa, której link podałem wyżej ma dmc 3500kg.

Czy posiadając auto z 3,5t na haku posiadając B+E mogę ciągać przyczepę o dmc 3,5t zakładając że waga przyczepy z minikoparką będzie poniżej 3,5t?
xmen80
 
Posty: 7
Dołączył(a): niedziela 15 czerwca 2014, 16:01

Re: prawo jazdy B+E i B, czy jest jakaś różnica?

Postprzez Radhezz » niedziela 15 czerwca 2014, 18:30

xmen80 napisał(a):Przyczepa, której link podałem wyżej ma dmc 3500kg.

Czy posiadając auto z 3,5t na haku posiadając B+E mogę ciągać przyczepę o dmc 3,5t zakładając że waga przyczepy z minikoparką będzie poniżej 3,5t?

Motasz trochę się - prawo jazdy B+E mówi tylko o tym, że możesz ciągnąć przyczepę ciężką (>1250kg DMC) w zestawie o DMC pomiędzy 3,5t a 7t (3,5t auto+3,5t przyczepa). Ale to są uprawnienia tylko, a jest jeszcze kwestia uwarunkowań technicznych.

Uciąg na haku to jeden parametr, drugi to konstrukcyjna wytrzymałość pojazdu która mówi o tym jak ciężką przyczepę można nim ciągnąć - mniejsza z tych dwóch wartości z reguły jest wpisana w dowód rejestracyjny pojazdu. To raz.

Dwa uwarunkowania techniczne wynikające z przepisów, czyli maksymalna masa zestawu/przyczepy w zależności od systemu hamulcowego. I tak jak pisałem wcześniej - gdy mamy do czynienia z hamulcem najazdowym w przyczepie DMC pojazdu ciągnącego musi stanowić 1,33 DMC przyczepy, co w praktyce daje auto 3500 kg + (3500 kg/1.33) = 3500 kg + 2632 kg = 6132 kg.

Wyjątek stanowi pojazd terenowy, gdyż może on ciągnąć przyczepę o 50% cięższą niż wynosi jego DMC
Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 31 grudnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych pojazdów oraz zakresu ich niezbędnego wyposażenia (Dz. U. 03.32.262 z późn. zm.) Dział II par. 3 ust. 4 pkt 4 napisał(a):dopuszczalna masa całkowita ciągniętej przez pojazd samochodowy przyczepy z hamulcem nie może przekroczyć:
a) wartości znamionowej urządzenia sprzęgającego,
b) dopuszczalnej masy całkowitej tego pojazdu,
c) maksymalnej masy ciągniętej określonej dla tego pojazdu przez producenta,
d) 3.500 kg,
z tym, że w przypadku samochodu terenowego, zgodnie z definicją zawartą w załączniku nr 1 do rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 30 grudnia 2003 r. w sprawie homologacji pojazdów samochodowych i przyczep (Dz. U. z 2004 r. Nr. 5, poz. 30) masa ta może ulec zwiększeniu do 150 %
wartości wynikającej z wartości znamionowej urządzenia sprzęgającego przy zachowaniu pozostałych warunków.


Gdyby ktoś się zastanawiał skąd wzięło się to 1,33 - znowu warunki techniczne pojazdów
Rozporządzenie w sprawie warunków technicznych pojazdów oraz zakresu ich niezbędnego wyposażenia (Dz.U.2003.032.0262 z pózn. zm.) napisał(a):Rozdział 4
Hamulce
§ 14.
[...]
7. W przyczepie o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 t, przeznaczonej do ciągnięcia przez pojazd, którego dopuszczalna masa całkowita wynosi nie mniej niż 1,33 dopuszczalnej masy całkowitej przyczepy, dopuszcza sie hamulec roboczy typu bezwładnościowego (najazdowy), działający co najmniej na koła jednej osi;
warunek stosuje sie również do przyczepy o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 5 t, zarejestrowanej po raz pierwszy przed dniem 1 stycznia 1968 r.


Podsumowując - tak, B+E będzie wymagane, ale potrzebujesz innego pojazdu niż Vivaro. To czy koparka zmieści się w ładowności przyczepy to już inna kwestia.

Teraz taka mała uwaga - mimo tego że nie wynika to może wprost, ale wygląda na to że przyczepa w przypadku terenówki może być wyposażona w zwykły hamulec najazdowy. Pewności nie mam, ale ludzie tak jeżdżą.
Ostatnio zmieniony niedziela 15 czerwca 2014, 18:37 przez Radhezz, łącznie zmieniany 1 raz
[A][B][BE][C][CE][D][DE]
Pojazdy uprzywilejowane ABCD
Jeśli nie przeklinasz w trakcie prowadzenia samochodu, to znaczy, że prawdopodobnie należysz do tej grupy kierowców, na których my wszyscy przeklinamy.
Avatar użytkownika
Radhezz
 
Posty: 756
Dołączył(a): poniedziałek 05 marca 2012, 15:30
Lokalizacja: Opole

Re: prawo jazdy B+E i B, czy jest jakaś różnica?

Postprzez xmen80 » niedziela 15 czerwca 2014, 18:37

Dzięki za odpowiedź. Vivaro posiadam ale nie konieczne jest aby akurat nim ciagać przyczepę z koparką. Konieczne jest to aby robić to legalnie.
Czy w takim razie pojaz terenowy np. Jeep Grand Cherokee z uciągiem na haku 3500 kg. i pozycją Q1 w dowodzie 3500 kg. będzie woził legalnie koparkę z przyczepą 3,5t dmc ? Ewentualnie nissan Patrol też z 3500kg na haku i pozycją Q1 3500 kg ?

Koparka mieści się w ładowności przyczepy gdyż przyczepa o 3,5t DMC ma ładowność 2765 kg. a koparka tyle ważyć nie będzie.

Pozdrawiam

EDIT: czyli podsumowując: samochodem terenowym z uciągiem na haku 3500 kg. oraz pozycją Q1 3500kg będę woził koparkę legalnie.
Innym samochodem np. dostawczym z uciągiem na haku tez 3500kg juz nie bedzie możliwa legalna jazda.
xmen80
 
Posty: 7
Dołączył(a): niedziela 15 czerwca 2014, 16:01

Re: prawo jazdy B+E i B, czy jest jakaś różnica?

Postprzez Radhezz » niedziela 15 czerwca 2014, 18:45

xmen80 napisał(a):Dzięki za odpowiedź. Vivaro posiadam ale nie konieczne jest aby akurat nim ciagać przyczepę z koparką. Konieczne jest to aby robić to legalnie.
Czy w takim razie pojaz terenowy np. Jeep Grand Cherokee z uciągiem na haku 3500 kg. i pozycją Q1 w dowodzie 3500 kg. będzie woził legalnie koparkę z przyczepą 3,5t dmc ? Ewentualnie nissan Patrol też z 3500kg na haku i pozycją Q1 3500 kg ?

Koparka mieści się w ładowności przyczepy

Pozdrawiam

Dokładnie tak sądzę, chociaż ja widać 100% pewności działania zgodnie z prawe dałoby jedynie zamontowanie sterowania i hamulców pneumatycznych w przyczepie... Szczerze mówiąc w przyczepie poniżej 3,5t nigdy takich nie widziałem, więc może się tego nie czepiają.

P.S.
Auto musi mieć RMC >= RMC przyczepy.

P.S. 2
Obowiązuje Viatoll!
[A][B][BE][C][CE][D][DE]
Pojazdy uprzywilejowane ABCD
Jeśli nie przeklinasz w trakcie prowadzenia samochodu, to znaczy, że prawdopodobnie należysz do tej grupy kierowców, na których my wszyscy przeklinamy.
Avatar użytkownika
Radhezz
 
Posty: 756
Dołączył(a): poniedziałek 05 marca 2012, 15:30
Lokalizacja: Opole

Re: prawo jazdy B+E i B, czy jest jakaś różnica?

Postprzez xmen80 » niedziela 15 czerwca 2014, 22:33

Dzięki za pomoc.
Teraz tylko mam dylemat czy robić prawko na B+E (B już mam)i kupić przyczepę oraz samochód terenowy co wiąże się z bardzo dużymi kosztami czy zrobić C+E ( nie mam żadnego) i kupić przyczepę i ciągać ją ciężarówką.
xmen80
 
Posty: 7
Dołączył(a): niedziela 15 czerwca 2014, 16:01

Re: prawo jazdy B+E i B, czy jest jakaś różnica?

Postprzez Radhezz » poniedziałek 16 czerwca 2014, 00:07

xmen80 napisał(a):Dzięki za pomoc.
Teraz tylko mam dylemat czy robić prawko na B+E (B już mam)i kupić przyczepę oraz samochód terenowy co wiąże się z bardzo dużymi kosztami czy zrobić C+E ( nie mam żadnego) i kupić przyczepę i ciągać ją ciężarówką.

A że tak zapytam - po co C+E? Wystarczy sama kat. C. Do tego kupujesz autolawetę (dla uproszczenia i oszczędności do 7,5t DMC) zarejestrowaną jako pojazd specjalny - a to oznacza m.in. zwolnienie z podatku drogowego, niższe ubezpieczenie. Do weryfikacji w ITD również: brak konieczności posiadania kwalifikacji wstępnej przez kierowcę. Nie wiem też czy przypadkiem w takiej sytuacji nie jesteś zwolniony z obowiązku posiadania zaświadczenia o przewozie na potrzeby własne, bo jako takiego transportu nie wykonujesz, na pace jest Twoja własność, która moim skromnym zdaniem łapie się pod definicję z ustawy gdzie jest mowa o sprzęcie potrzebnym kierowcy do pracy, a kierowanie pojazdu nie jest jego głównym zajęciem.
[A][B][BE][C][CE][D][DE]
Pojazdy uprzywilejowane ABCD
Jeśli nie przeklinasz w trakcie prowadzenia samochodu, to znaczy, że prawdopodobnie należysz do tej grupy kierowców, na których my wszyscy przeklinamy.
Avatar użytkownika
Radhezz
 
Posty: 756
Dołączył(a): poniedziałek 05 marca 2012, 15:30
Lokalizacja: Opole

Re: prawo jazdy B+E i B, czy jest jakaś różnica?

Postprzez xmen80 » poniedziałek 16 czerwca 2014, 22:45

Nie chce pakować się już w kolejne auto (autolaweta). Ciężarówkę 8t dmc juz mam tylko akurat nie ja jej używam. Zrobię prawko na C, potem C+E i będę mógł wozić ją na przyczepie. Tak więc będę musiał tylko zrobić prawko a potem kupić przyczepę. Kupno i utrzymanie autolawety w dłuższym okresie czasu wyjdzie mi drożej niż kupno przyczepy i zrobienie prawka.
Ciężarówka będzie używana na potrzeby własne więc tylko podatek drogowy i zapłacenie za pozwolenie na potrzeby własne.

A czy możesz mi jeszcze powiedzieć jaką masę przyczepy mogę ciągnąc za ciężarówką pow. 3,5t dmc bez prawa jazdy kat E ?
xmen80
 
Posty: 7
Dołączył(a): niedziela 15 czerwca 2014, 16:01

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Szkolenie kierowców

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 40 gości