prawo jazdy B+E i B, czy jest jakaś różnica?

Tutaj możecie zamieszczać opinie dotyczące kursów na prawo jazdy

Moderatorzy: ella, klebek

Re: prawo jazdy B+E i B, czy jest jakaś różnica?

Postprzez szofer80 » poniedziałek 02 maja 2011, 23:59

Ale skąd akurat dmc 15 ton w przypadku naczepy na kat BE ? I ile może ważyć taki zestaw z naczepą na kategorię C1E ?
Kategorie: A,B,C,D,E,T
szofer80
 
Posty: 818
Dołączył(a): poniedziałek 20 grudnia 2010, 21:10

Re: prawo jazdy B+E i B, czy jest jakaś różnica?

Postprzez Tomek_ » sobota 14 maja 2011, 09:04

aron12 napisał(a):No to ja zrobię trochę fermentu!!!
Prowadzę na kat B+E ciągnik siodłowy z naczepą (DMC zestawu 11990 kg)
2190kg masa własna ciągnika+9800kg DMC naczepy
masa własna naczepy 2000kg czyli mam 7800kg ładowności!!!
Używam tachografu cyfrowego, mam kartę kierowcy, byłem wielokrotnie kontrolowany przez Policję, Inspekcję Transportu Drogowego w kraju i za granicą.
Nie piszcie głupot że kat B+E uprawnia do kierowania zespołem pojazdów do 7 T DMC!!!
Na kat B+E można nawet kierować zespołem pojazdów o DMC 15 TON!!!



aron12, na jakiej podstawie niby miałbyś prawo do prowadzenia pojazdu lub zestawu o DMC 11990 kg z kategorią B lub B+E?
Jeśli miałbyś ciągnik o DMC < 3.5 t to ok. ale sam ciągnik. Nie piszesz o DMC ciągnika, może kiedyś były takie, które miały takie DMC jak osobówki. Prawa jazdy określają wszystko na podstawie DMC a nie masie rzeczywistej.
Nie wprowadzaj zainteresowanych tematem w błąd.
Kat B+E to MAKSYMALNIE 7 T DMC.
Kat. B i C za pierwszym podejściem.
Testy na prawo jazdy 2013
Avatar użytkownika
Tomek_
 
Posty: 1090
Dołączył(a): czwartek 22 września 2005, 12:39
Lokalizacja: Warszawa

Re: prawo jazdy B+E i B, czy jest jakaś różnica?

Postprzez cman » sobota 14 maja 2011, 09:33

Tomek_ napisał(a):Jeśli miałbyś ciągnik o DMC < 3.5 t to ok.

Właśnie taki ma.
cman
 
Posty: 7456
Dołączył(a): wtorek 17 stycznia 2006, 20:02

Re: prawo jazdy B+E i B, czy jest jakaś różnica?

Postprzez aron12 » wtorek 17 maja 2011, 11:21

Nikogo nie wprowadzam w błąd.
DMC mojego ciągnika to 3490kg
Masa własna ciągnika to 2190kg
Ładowność ciągnika to DMC-masa własna = 1300kg
DMC naczepy 9800kg
masa własna naczepy 2000kg
Ładowność naczepy to 7800kg
DMC zestawu to masa własna ciągnika+DMC naczepy!!!
2190kg+9800kg=11990kg
DMC ciągnika nie przekracza 3,5T i do prowadzenia takiego zestawu wystarczy
Prawo Jazdy kat. B+E!!!
DMC takiego zestawu zależy od możliwości konstrukcyjnych ciągnika i naczepy
(naciski na osie i nacisk na siodło)
Podam przykłady marek i możliwych max DMC zestawu
Iveco Daily, Renault Mascott DMC 11990kg
Mercedes Sprinter, VW Crafter 8750kg
aron12
 
Posty: 7
Dołączył(a): środa 19 stycznia 2011, 18:10

Re: prawo jazdy B+E i B, czy jest jakaś różnica?

Postprzez aron12 » wtorek 17 maja 2011, 11:45

A wracjąc do DMC 15T
Jest możliwe takie DMC zestawu przy Iveco z osią podwójną Jeep-a
Kilka takich widziałem w Niderlandach.
aron12
 
Posty: 7
Dołączył(a): środa 19 stycznia 2011, 18:10

Re: prawo jazdy B+E i B, czy jest jakaś różnica?

Postprzez mc_daniel » niedziela 22 maja 2011, 12:33

szofer80 napisał(a):mam pytanie odnośnie samej kat B,najpierw przytoczę treść ustawy
interesuje mnie tylko podpunkt 'c':

fragment ustawy stanowiący o tym że:

6) kategoria B uprawnia do kierowania:
a) pojazdem samochodowym o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 t, z wyjątkiem autobusu i motocykla,
b) zespołem pojazdów złożonym z pojazdu, o którym mowa w lit. a, oraz z przyczepy lekkiej,
c) zespołem pojazdów złożonym z pojazdu, o którym mowa w lit. a, oraz z przyczepy innej niż lekka, o ile łączna dopuszczalna masa całkowita zespołu tych pojazdów nie przekracza 4250 kg, z zastrzeżeniem ust. 4,
d) pojazdami określonymi dla prawa jazdy kategorii AM;

ustęp 4 stanowi o tym że:
4. Zespołem pojazdów, o którym mowa w ust. 1 pkt 6 lit. c, którego dopuszczalna masa całkowita przekracza 3,5 t, może kierować osoba, która zdała część praktyczną egzaminu państwowego, potwierdzoną wpisem do prawa jazdy.

moje pytanie: co to za egzamin i jaki wpis i gdzie do prawa jazdy po nim otrzymuję i czy uprawnia mnie to do prowadzenia np zestawu pojazdów np DMC 2250kg(ciągnący) +DMC2000kg(przyczepa) ?





Gdzie kolego znalazłeś ten zapis w jakiej ustawie ,, przeszukuje neta i niestety wszędzie jest napisane, że można przyczepę ale by zestaw nie przekraczał 3,5T ,, posiadam auto 2,2t i przyczepę kempingową 1,8t wiec chyba na samym B nie mogę , ale jak by się potwierdziło to co napisałeś było by świetnie ,, proszę o linka ,, albo pełną nazwę ustawy z nowelizacjami które tę sprawę regulują. Z góry dzięki .
mc_daniel
 
Posty: 1
Dołączył(a): niedziela 22 maja 2011, 12:19

Re: prawo jazdy B+E i B, czy jest jakaś różnica?

Postprzez qwer0 » niedziela 22 maja 2011, 13:15

Nie istnieje pojazd dla Kat. B, (BE) (DMC 3500kg), który będzie miał wbite w dowodzie rejestracyjnym przyczepę o DMC 3500kg.

Troche starawy post, ale odgrzebie.
Kolega ma nissana patrola, bo ten ma w dowodzie wbite 3,5t na haku, a taka wlasnie przyczepe potrzebuje ciagac - to na 100%, bo kupowal auto pod przyczepe :P
I bankowo niektore wersje SY Musso w wersjach z mocniejszym silnikiem maja 3,5t na haku.
To jest blok tekstu, który może być dodawany do Twoich postów. Ma limit 255 znaków
Avatar użytkownika
qwer0
 
Posty: 2422
Dołączył(a): poniedziałek 21 kwietnia 2008, 20:36
Lokalizacja: Lublin

Re: prawo jazdy B+E i B, czy jest jakaś różnica?

Postprzez czester52 » niedziela 22 maja 2011, 16:15

Od tego wszystkiego się już pogubiłem. Wytłumaczcie mi proszę jak prostemu chłopu mam
vw t4 max masa całkowita 2590kg, dmc pojazdu 2590kg, masa własna 2000kgmax masa całkowita przyczepy z hamulcem 1910kg; i chcę ciągnąć przyczepę z minikoparką. Jaka może być masa rzeczywista przyczepy i jaka może być dmc przyczepy abym mógł ciągnąć moim busem przyczepkę. Mam prawo jazdy kat B. Czyli jak ciężką mogę ciągnąć przyczepkę w moim przypadku. Z góry dzięki za odp.
czester52
 
Posty: 2
Dołączył(a): niedziela 22 maja 2011, 16:06

Re: prawo jazdy B+E i B, czy jest jakaś różnica?

Postprzez cman » niedziela 22 maja 2011, 17:26

W Twoim przypadku, czyli przypadku przyczepy innej niż lekka i kat. B, łączna dopuszczalna masa zespołu nie może przekroczyć 3,5 t. Czyli skoro samochód ma DMC 2590 kg, to przyczepa może mieć DMC co najwyżej 910 kg.



mc_daniel napisał(a):Gdzie kolego znalazłeś ten zapis w jakiej ustawie ,, przeszukuje neta i niestety wszędzie jest napisane, że można przyczepę ale by zestaw nie przekraczał 3,5T ,, posiadam auto 2,2t i przyczepę kempingową 1,8t wiec chyba na samym B nie mogę , ale jak by się potwierdziło to co napisałeś było by świetnie ,, proszę o linka ,, albo pełną nazwę ustawy z nowelizacjami które tę sprawę regulują. Z góry dzięki .

To jest z projektu ustawy, o ile dobrze kojarzę i pamiętam, ten przepis wejdzie w życie za niecałe dwa lata.
cman
 
Posty: 7456
Dołączył(a): wtorek 17 stycznia 2006, 20:02

Re: prawo jazdy B+E i B, czy jest jakaś różnica?

Postprzez pawcio1978 » poniedziałek 23 maja 2011, 09:46

Na B mozesz jechac zestawem:
- auto 3500kg
- przyczepa lekka (z towarem) - 750kg
Na B+E mozesz jechac zestawem (auto + przyczepa ciezka) o wadze maksymalnie ponad 5ton

CMAN:
A teraz mala zagadka. Auto osobowe ma mase wlasna 3480kg a dmc 4180kg. Rejestrujesz go jako osobowke czy ciezarowke? I jaka kategoria pj obowiazuje? :D
pawcio1978
 
Posty: 185
Dołączył(a): sobota 08 sierpnia 2009, 01:30
Lokalizacja: Slask, Polska

Re: prawo jazdy B+E i B, czy jest jakaś różnica?

Postprzez szofer80 » środa 25 maja 2011, 16:07

rejestrujesz takie auto jako ciężarówkę tu nie ma nic nadzwyczajnego DMC się liczy, tak samo jak teoretycznie mając samą kat C (kiedyś tak było) mogłeś jeździć autem o masie własnej dużo mniejszej niż 3,5t ,na przykład o masie własnej 2 tony albo jeszcze mniej 1,5t, wystarczyło że miał DMC 3501kg
Kategorie: A,B,C,D,E,T
szofer80
 
Posty: 818
Dołączył(a): poniedziałek 20 grudnia 2010, 21:10

Re: prawo jazdy B+E i B, czy jest jakaś różnica?

Postprzez cman » środa 25 maja 2011, 16:19

pawcio1978 napisał(a):CMAN:
A teraz mala zagadka. Auto osobowe ma mase wlasna 3480kg a dmc 4180kg. Rejestrujesz go jako osobowke czy ciezarowke? I jaka kategoria pj obowiazuje? :D

Jeżeli chcesz uzyskać ode mnie odpowiedź, to dobrze jest napisać pytanie od razu, żebym miał szansę je przeczytać, a nie edytować post dopiero później, nie dając mi najmniejszej szansy zobaczenia pytania aż do momentu, kiedy ktoś inny w danym wątku czegoś nie napisze.

Odpowiadając na pytanie - oczywiście, że jest rejestrowany jako osobówka, a do poruszania się nim wymagana jest kategoria C. Może ta moja odpowiedź skłoni Cię wreszcie do zapoznania się z niektórymi definicjami ustawowymi i przestaniesz ciągle powtarzać te swoje bzdury.


szofer80 napisał(a):rejestrujesz takie auto jako ciężarówkę tu nie ma nic nadzwyczajnego DMC się liczy...

Liczy się to, czym dany pojazd jest, a nie ile waży.
cman
 
Posty: 7456
Dołączył(a): wtorek 17 stycznia 2006, 20:02

Re: prawo jazdy B+E i B, czy jest jakaś różnica?

Postprzez szofer80 » środa 25 maja 2011, 16:30

tak czy siak dawniej posiadacz samego prawka C mógł jeździć osobówką z DMC powyżej 3,5t i to było (bo nie miał automatycznie B) i jest bez logiki bo teraz jest jeszcze gorzej bo żeby mieć C trzeba najpierw mieć B w myśl zasady że co dwa egzaminy to nie jeden a to powinna być sprawa tylko zainteresowanego ,jesli chce od razu robić prawko na ciężarówkę to proszę bardzo jak się czuje mocno, jeśli zaliczy egzamin na C nie widzę problemu, nie wiem po co takim ludziom dowalać kosztów za kurs i egzamin B

A wracając do przyczepek, nie ma co ślepo patrzeć co jest w dowodzie rejestracyjnym wpisane, stare dowody podają jedną masę maksymalną ciągnietej przyczepki ale niewiadomo jakiej, nowsze dowody rejestracyjne rozbijają tą wartość na dwie różne, przyczepki z hamulcami i bez
Kategorie: A,B,C,D,E,T
szofer80
 
Posty: 818
Dołączył(a): poniedziałek 20 grudnia 2010, 21:10

Re: prawo jazdy B+E i B, czy jest jakaś różnica?

Postprzez ludek » czwartek 16 czerwca 2011, 23:04

Witam.

Chciałbym poruszyć następującą kwestię:

Lat temu już kilka na kursie na PJ kat. B uczono mnie, że powyższa kategoria upoważnia do holowania przyczepy jednoosiowej (tzn o jednej pionowej osi obrotu /skrętu, opartej na jednej lub więcej osiach jezdnych).
(Nie wiem, na ile instruktor miał racje...)

Zastanawiam się, jak w świetle obecnie obowiązujących w Polsce przepisów ma się sprawa holowania (na kat. B) przyczep dwuosiowych (o dwóch pionowych osiach obrotu/skrętu - czyli przyczep z tzw. obrotnicą.)

Pytam, ponieważ śledząc ten wątek, przypomniałem sobie, że przebywając jakiś czas temu we Francji, widziałem kilka osobówek holujących właśnie takie niewielkie przyczepy z obrotnicą z zabudową typu kontener/izoterma.
ludek
 
Posty: 6
Dołączył(a): czwartek 16 czerwca 2011, 22:47

Re: prawo jazdy B+E i B, czy jest jakaś różnica?

Postprzez cman » czwartek 16 czerwca 2011, 23:13

Nie pamiętam jak było dawniej, ale obecnie osie nie mają żadnego znaczenia, istotna jest tylko i wyłącznie dopuszczalna masa całkowita.
cman
 
Posty: 7456
Dołączył(a): wtorek 17 stycznia 2006, 20:02

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Szkolenie kierowców

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 171 gości