prawo jazdy B+E i B, czy jest jakaś różnica?

Tutaj możecie zamieszczać opinie dotyczące kursów na prawo jazdy

Moderatorzy: ella, klebek

Re: prawo jazdy B+E i B, czy jest jakaś różnica?

Postprzez aleinstruktor.pl » sobota 12 lutego 2011, 09:07

[
cman napisał(a):Więc jakiego rodzaju/dlaczego realne myślenie mówi, że to co ciągnie musi być zawsze cięższe od materii ciągniętej?


Ponieważ cały czas jesteśmy na forum dotyczącego szkolenia kierowców. W związku z powyższym to realne myślenie cały czas dotyczy bezpieczeństwa pojazdów na drodze.

Dlaczego ktoś zaprojektował Busa do przewożenia tylko 9 osób, skoro zmieściło się aż 18 i niestety wszyscy zgineli (wypadek kilka miesięcy temu). Skoro w dowodzie rejestracyjnym jest 9 osób to ma być 9 osób. Skoro w dowodzie rejestracyjnym pojazdu jest, że może ciągnąć przyczepę o DMC takim a nie innym to znaczy że rozważania o 7 tonach są nierealne poniewaz nigdy w dowodzie rejestracyjnym Pojazdu o DMC poniżej 3500 kg nie znajdzie Pan zapisu, że można ciągnąć przyczepę o DMC 3500 kg.

Rozważania o 7 tonach przypominają mi pytanie jakie mój znajomy miał na jakimś teście związanym z PRD.
Pytanie brzmiało: Ile kątów ma znak STOP?

Po co komu wiedzieć takie rzeczy? Takie wiadomości niczemu i nikomu nie służą.
aleinstruktor.pl
 
Posty: 8
Dołączył(a): piątek 14 stycznia 2011, 07:48

Re: prawo jazdy B+E i B, czy jest jakaś różnica?

Postprzez cman » sobota 12 lutego 2011, 13:28

aleinstruktor.pl napisał(a):Ponieważ cały czas jesteśmy na forum dotyczącego szkolenia kierowców. W związku z powyższym to realne myślenie cały czas dotyczy bezpieczeństwa pojazdów na drodze.

Ale to nie jest odpowiedź na moje pytanie, więc je ponowię:
Więc jakiego rodzaju/dlaczego realne myślenie mówi, że to co ciągnie musi być zawsze cięższe od materii ciągniętej?

aleinstruktor.pl napisał(a):Dlaczego ktoś zaprojektował Busa do przewożenia tylko 9 osób, skoro zmieściło się aż 18 i niestety wszyscy zgineli (wypadek kilka miesięcy temu). Skoro w dowodzie rejestracyjnym jest 9 osób to ma być 9 osób.

I co to ma wspólnego z tematem?

aleinstruktor.pl napisał(a):Skoro w dowodzie rejestracyjnym pojazdu jest, że może ciągnąć przyczepę o DMC takim a nie innym to znaczy że rozważania o 7 tonach są nierealne poniewaz nigdy w dowodzie rejestracyjnym Pojazdu o DMC poniżej 3500 kg nie znajdzie Pan zapisu, że można ciągnąć przyczepę o DMC 3500 kg.

Mnie to nie interesuje co znajdę w jakim dowodzie rejestracyjnym, tym się ma interesować ten z danym dowodem, pytanie było u uprawnienia wynikające z kategorii B+E, a nie możliwości techniczne pojazdów.
Ja napisałem jakie są ogólne uregulowania wynikające z przepisów! Ile razy mam to jeszcze powtórzyć?

aleinstruktor.pl napisał(a):Po co komu wiedzieć takie rzeczy? Takie wiadomości niczemu i nikomu nie służą.

A co mnie to obchodzi? Kogoś widocznie interesowało więc zadał takie pytanie i otrzymał odpowiedź zgodną z aktualnym stanem prawnym. Po co tak uparcie szukać dziury w całym?


PS Na forum jesteśmy po nicku.
cman
 
Posty: 7456
Dołączył(a): wtorek 17 stycznia 2006, 20:02

Re: prawo jazdy B+E i B, czy jest jakaś różnica?

Postprzez aleinstruktor.pl » wtorek 15 lutego 2011, 19:56

OK
Jeszcze raz. :)


Cman napisał: Jeżeli w danym momencie pojazd ciągnący ma RMC równą 3500 kg i ciągnie przyczepę o DMC równej 3500 kg, to coś jest niezgodne z przepisami?

Odpowiedź: TAK. NIEZGODNE Z PRZEPISAMI
Art. 62.
1. Rzeczywista masa całkowita przyczepy ciągniętej przez:
1) samochód osobowy, samochód ciężarowy o dopuszczalnej masie całkowitej
nieprzekraczającej 3,5 t lub autobus – nie może przekraczać rzeczywistej
masy całkowitej pojazdu ciągnącego;

Cman napisał:Ja napisałem jakie są ogólne uregulowania wynikające z przepisów! Ile razy mam to jeszcze powtórzyć?

Odpowiedź: Tak długo aż zrozumiesz art 62;

Cman napisał: Mnie to nie interesuje co znajdę w jakim dowodzie rejestracyjnym,

Odpowiedź: A powinno. Ponieważ jest to właśnie dla takich, którzy niestety chcieliby ciągnąć przyczepę o DMC równej 3500 kg pojazdem kat. B (do 3500 kg) i nie widzą w tym nic niezgodnego z prawem.
aleinstruktor.pl
 
Posty: 8
Dołączył(a): piątek 14 stycznia 2011, 07:48

Re: prawo jazdy B+E i B, czy jest jakaś różnica?

Postprzez cman » wtorek 15 lutego 2011, 21:43

Jaką maksymalną DMC (bądź RMC), zgodnie z art. 62, może mieć przyczepa ciągnięta przez pojazd samochodowy o DMC nieprzekraczającej 3,5 t, który w czasie ciągnięcia przyczepy ma RMC wynoszącą 3,5 t?
cman
 
Posty: 7456
Dołączył(a): wtorek 17 stycznia 2006, 20:02

Re: prawo jazdy B+E i B, czy jest jakaś różnica?

Postprzez ciril » środa 16 lutego 2011, 15:46

w przypadku ciężarowych (>3,5t) jest to RMC powiększona o 40%. hyba że holujesz to natenczas RMC holującego nie może przekroczyć RMC holowanego. a jak to jest w zwykłych osobówkach - nie wiem.
ciril
 
Posty: 7
Dołączył(a): środa 26 maja 2010, 12:39

Re: prawo jazdy B+E i B, czy jest jakaś różnica?

Postprzez aleinstruktor.pl » sobota 19 lutego 2011, 11:22

Cman napisał: Jaką maksymalną DMC (bądź RMC), zgodnie z art. 62, może mieć przyczepa ciągnięta przez pojazd samochodowy o DMC nieprzekraczającej 3,5 t, który w czasie ciągnięcia przyczepy ma RMC wynoszącą 3,5 t?
Odpowiedź Co to znaczy "maksymalną DMC"? Nie ma takiego pojęcia. To że Pan używa takich pojęć oznacza, że nie ma Pan pojęcia co to jest DMC.


Cman napisał:....który w czasie ciągnięcia przyczepy ma RMC wynoszącą 3,5 t?
Odpowiedź Hmm, Z tego wynika, że każdy kto "podpina" przyczepę powinien jechać na wagę aby wiedzieć jaką ma rzeczywistą masę całkowitą. BZDURA. Pan chyba naprawde nie wie co pisze!

Ponownie odpowiadając jednak na Pana pytanie: Aby zachować zawsze (nie w danym momencie :)) art. 62 jako podstawę do wyliczenia DMC przyczepy bierze się pod uwagę MW (masą własną) pojazdy ciągnącego, która powinna być większa od DMC przyczepy. Ale to już pisałem wyżej. Dla dokładnego wyliczenia DMC przyczepy bierze się jeszcze inne zmienne takie np jak: przyczepa z hamulcem czy bez.

Panie Cman, uprzejmie proszę o dokładne przeczytanie tego co wyżej. Ponieważ, aż się boję, że jakiś młody człowiek przeczyta Pana wywody na temat "7 ton" i " maksymalnej DMC" i wyciągnie ojcu z garażu przyczepę z jachtem o poniżej DMC 3500 kg przypnie ją do np Renault Clio i na pierwszym zakręcie wyląduje w rowie.
aleinstruktor.pl
 
Posty: 8
Dołączył(a): piątek 14 stycznia 2011, 07:48

Re: prawo jazdy B+E i B, czy jest jakaś różnica?

Postprzez cman » sobota 19 lutego 2011, 16:04

Na forum jesteśmy po nicku!!!


aleinstruktor.pl napisał(a):Nie ma takiego pojęcia. To że Pan używa takich pojęć oznacza, że nie ma Pan pojęcia co to jest DMC.

Pytam wyraźnie: jaką maksymalną DMC lub RMC. Inaczej: jaką największą. Jaka może być największa DMC lub RMC w... opisanym w dalszej części pytania przypadku. Pytam o konkretną wartość. Chcę ciągnąć przyczepę, mam dany pojazd (opisany w dalszej części pytania) i chcę wiedzieć jak maksymalnie ciężką przyczepę (DMC lub RMC) mogę tym pojazdem ciągnąć. Co tu jest niezrozumiałego??

aleinstruktor.pl napisał(a):Odpowiedź Hmm, Z tego wynika, że każdy kto "podpina" przyczepę powinien jechać na wagę aby wiedzieć jaką ma rzeczywistą masę całkowitą. BZDURA. Pan chyba naprawde nie wie co pisze!

Co odpowiedź? To jest bełkot, a nie żadna odpowiedź.

Na forum jesteśmy po nicku!!!

aleinstruktor.pl napisał(a):Ponownie odpowiadając jednak na Pana pytanie: Aby zachować zawsze (nie w danym momencie :)) art. 62 jako podstawę do wyliczenia DMC przyczepy bierze się pod uwagę MW (masą własną) pojazdy ciągnącego, która powinna być większa od DMC przyczepy. Ale to już pisałem wyżej. Dla dokładnego wyliczenia DMC przyczepy bierze się jeszcze inne zmienne takie np jak: przyczepa z hamulcem czy bez.

Co znowu odpowiadając na moje pytanie? To jest kolejny bełkot, nie mający nic wspólnego z odpowiedzią na moje pytanie!

aleinstruktor.pl napisał(a):Panie Cman, uprzejmie proszę o dokładne przeczytanie tego co wyżej. Ponieważ, aż się boję, że jakiś młody człowiek przeczyta Pana wywody na temat "7 ton" i " maksymalnej DMC" i wyciągnie ojcu z garażu przyczepę z jachtem o poniżej DMC 3500 kg przypnie ją do np Renault Clio i na pierwszym zakręcie wyląduje w rowie.

Dokładnie przeczytałem - no i co? Stek bzdur, nie mający żadnego pokrycia w przepisach.

Powtarzam po raz ostatni pytanie (zmodyfikowane):
Pojazd samochodowy o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 t ma rzeczywistą masę całkowitą wynoszącą 3,5 t. Ile, zgodnie z art. 62, może maksymalnie ważyć (jaka to może być największa waga) przyczepa, którą ten pojazd będzie ciągnął?

Czekam wyłącznie na odpowiedź na to pytanie, na żaden inny prowokacyjny bełkot nie będę już więcej reagował.

Na forum jesteśmy po nicku!!!
cman
 
Posty: 7456
Dołączył(a): wtorek 17 stycznia 2006, 20:02

Re: prawo jazdy B+E i B, czy jest jakaś różnica?

Postprzez aleinstruktor.pl » sobota 19 lutego 2011, 20:46

Cman napisał Pojazd samochodowy o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 t ma rzeczywistą masę całkowitą wynoszącą 3,5 t. Ile, zgodnie z art. 62, może maksymalnie ważyć (jaka to może być największa waga) przyczepa, którą ten pojazd będzie ciągnął?

Aleinstruktor.pl odpowiada: Wystarczy zerknąć do dowodu rejestracyjnego tego pojazdu. Tam Panie Cman jest dokładnie określona wartość DMC przyczepy jaką można podpiać do tego pojazdu. Ale o tym już pisałem wyżej. Wartość ta określana jest przede wszystkim na podstawie MW pojazdu ciągnącego i na pewno spełnia art.62.
Ale podejrzewam, biorąc pod uwagę Pana wcześniejsze wypowiedzi i pojęcia będzie dalej "myślał", że może Pan podpiąć przyczepę o DMC 3500kg.

Hmm. Mam nadzieje że z takim "myśleniem" nigdy Pan nie poprowadzi zespołu pojazdów.
aleinstruktor.pl
 
Posty: 8
Dołączył(a): piątek 14 stycznia 2011, 07:48

Re: prawo jazdy B+E i B, czy jest jakaś różnica?

Postprzez lith » niedziela 20 lutego 2011, 03:20

@aleinstruktor.pl
No dobra, wszyscy wiedzą, że można ciągnąć maksymalnie tyle ile samochód ma wbite i ten limit zależy od samochodu. Ale max co można wycisnąć z posiadanej kategorii BE to właśnie te 7t, które ktoś wyżej policzył. Nikt nie napisał, że można to osiągnąć dowolnym samochodem.
Avatar użytkownika
lith
 
Posty: 7569
Dołączył(a): niedziela 17 maja 2009, 21:09
Lokalizacja: E-g/Gda

Re: prawo jazdy B+E i B, czy jest jakaś różnica?

Postprzez aleinstruktor.pl » wtorek 22 lutego 2011, 11:44

lith napisał(a):@aleinstruktor.pl
No dobra, wszyscy wiedzą, że można ciągnąć maksymalnie tyle ile samochód ma wbite i ten limit zależy od samochodu. Ale max co można wycisnąć z posiadanej kategorii BE to właśnie te 7t, które ktoś wyżej policzył. Nikt nie napisał, że można to osiągnąć dowolnym samochodem.


Ale widać nie wszyscy wiedzą dlaczego w dowodzie pojawiają się takie a nie inne wartości DMC przyszep. Nie istnieje pojazd dla Kat. B, (BE) (DMC 3500kg), który będzie miał wbite w dowodzie rejestracyjnym przyczepę o DMC 3500kg. Te wyciskanie z posiadanej kategorii BE 7 ton jest nierealne.
aleinstruktor.pl
 
Posty: 8
Dołączył(a): piątek 14 stycznia 2011, 07:48

Re: prawo jazdy B+E i B, czy jest jakaś różnica?

Postprzez Borys68 » wtorek 22 lutego 2011, 13:22

Ahoj!
Ziew ... jeszcze się kłócicie?
Mi tam wystarczy, że teoretyczna górna granica dla kat. B+E to 7-em ton.
Choć praktyczna to "sześć i hoho".
Dopóki nie będę miał furgonetki i przyczepy "nie lekiej" ustalenie wartości "hoho" nie jest dla mnie takie istotne ...
Borys
PJ ("1.06"; "78") odebrane 4.V.2009
Borys68
 
Posty: 1057
Dołączył(a): czwartek 23 kwietnia 2009, 06:22
Lokalizacja: Warszawa-Bielany, Rzeczpospolita Polska

Re: prawo jazdy B+E i B, czy jest jakaś różnica?

Postprzez szofer80 » sobota 02 kwietnia 2011, 16:15

czyli patrząc na tą tabelę:

http://www2.picturepush.com/photo/a/332 ... lka9ys.jpg

kategoria E w praktyce zwiększa limit wagowy przyczepki tylko o około 1 tonę w stosunku do samej B, mowa o przyczepce z hamulcem najazdowym,bo raczej w tej kategorii
nikt nie bawi się w hamulce przyczepki zsynhronizowane z hamulcem pojadu ciągnącego. Czyli kategoria BE przyda się tylko laweciarzom bo inni będą musieli zadać sobie więcej trudu żeby móc jechać zestawem 7 ton wyposażając przyczepkę w lepsze hamulce i tą kategorię robią chyba tylko laweciarze, bo w razie kontroli łatwo obliczyć jaki ciężar wiozą sumując masę przyczepki i autka która ciągną, w razie kontroli sie nie wywiną więc muszą mieć czarne na białym a ktoś kto sobie wiezie przyczepką cokolwiek innego musiałyby krokodyle zważyć a tak apropos możliwość ciągnięcia przyczepki innej niż lekka na B to tylko obowiązuje w polsce czy to jest prawo ogólne dla wszystkich krajów które podpisały tą "jakąś" konwencję ?
Kategorie: A,B,C,D,E,T
szofer80
 
Posty: 818
Dołączył(a): poniedziałek 20 grudnia 2010, 21:10

Re: prawo jazdy B+E i B, czy jest jakaś różnica?

Postprzez mk61 » środa 06 kwietnia 2011, 11:37

szofer80 napisał(a):czyli patrząc na tą tabelę:

http://www2.picturepush.com/photo/a/332 ... lka9ys.jpg

kategoria E w praktyce zwiększa limit wagowy przyczepki tylko o około 1 tonę w stosunku do samej B, mowa o przyczepce z hamulcem najazdowym,bo raczej w tej kategorii
nikt nie bawi się w hamulce przyczepki zsynhronizowane z hamulcem pojadu ciągnącego. Czyli kategoria BE przyda się tylko laweciarzom bo inni będą musieli zadać sobie więcej trudu żeby móc jechać zestawem 7 ton wyposażając przyczepkę w lepsze hamulce i tą kategorię robią chyba tylko laweciarze, bo w razie kontroli łatwo obliczyć jaki ciężar wiozą sumując masę przyczepki i autka która ciągną, w razie kontroli sie nie wywiną więc muszą mieć czarne na białym

1. Z tego, co wiem, to masa przyczepy określona w dowodzie rejestracyjnym jest "ważniejsza", niż masa w przepisach ogólnych.
2. U "laweciarza", jeśli wiezie samochód, to papiery tego samochodu nie mają nic do powiedzenia w temacie masy. Samochód ładunek może być albo wybrakowany, albo jeszcze wypełniony jakimiś częściami, czy coś.
3. Nic nie "muszą" mieć czarne na białym, bo nie ma jakiegoś urzędowego pisma, które nakazywałoby określenie masy ładunku i potwierdzenia tego przez osobę uprawnioną. Tak samo w samochodach ciężarowych. Z ładunkiem dostajesz list przewozowy, który mówi o tym, co wieziesz i ile tego jest, ale nie jest to absolutnie żadna podstawa do dania wiary przez inspektora. Może on Cię ściągnąć na wagę i żaden papier Ci nie pomoże, jeśli wyjdą na jaw nieprawidłowości.

a ktoś kto sobie wiezie przyczepką cokolwiek innego musiałyby krokodyle zważyć a tak apropos możliwość ciągnięcia przyczepki innej niż lekka na B to tylko obowiązuje w polsce czy to jest prawo ogólne dla wszystkich krajów które podpisały tą "jakąś" konwencję ?

Od tego są "krokodyle". Żeby kontrolować. Jeśli mają podejrzenia, to to robią.
Czy prawo jest takie samo, czy inne? Słyszałem, że w Niemczech podobno przyczepa musi być minimum 550kg lżejsza, niż pojazd ciągnący. Ale szczegóły - niestety nie znam.
Pozdrawiam. Marcin.
All Rights Reserved. Ÿ
Nobody is perfect. I am nobody.
rusel napisał(a):realne to jest skur-wy-syństwo żeby wymagać od kogoś więcej niż wymaga się od siebie.
Avatar użytkownika
mk61
 
Posty: 2850
Dołączył(a): środa 09 kwietnia 2008, 14:09
Lokalizacja: Gdziekolwiek

Re: prawo jazdy B+E i B, czy jest jakaś różnica?

Postprzez aron12 » czwartek 28 kwietnia 2011, 12:40

No to ja zrobię trochę fermentu!!!
Prowadzę na kat B+E ciągnik siodłowy z naczepą (DMC zestawu 11990 kg)
2190kg masa własna ciągnika+9800kg DMC naczepy
masa własna naczepy 2000kg czyli mam 7800kg ładowności!!!
Używam tachografu cyfrowego, mam kartę kierowcy, byłem wielokrotnie kontrolowany przez Policję, Inspekcję Transportu Drogowego w kraju i za granicą.
Nie piszcie głupot że kat B+E uprawnia do kierowania zespołem pojazdów do 7 T DMC!!!
Na kat B+E można nawet kierować zespołem pojazdów o DMC 15 TON!!!
aron12
 
Posty: 7
Dołączył(a): środa 19 stycznia 2011, 18:10

Re: prawo jazdy B+E i B, czy jest jakaś różnica?

Postprzez cman » czwartek 28 kwietnia 2011, 12:57

W jakim celu te wykrzykniki co drugie zdanie?

Po prostu nikt tutaj wcześniej nie brał pod uwagę naczepy, której oczywiście ustawowe ograniczenie rzeczywistej masy w stosunku do rzeczywistej masy pojazdu ciągnącego nie dotyczy. A nikt nie brał pod uwagę, bo ciągniki siodłowe do 3,5 t są, przynajmniej w Polsce, rzadkością.
cman
 
Posty: 7456
Dołączył(a): wtorek 17 stycznia 2006, 20:02

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Szkolenie kierowców

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Google [Bot] i 108 gości