prawo jazdy B+E i B, czy jest jakaś różnica?

Tutaj możecie zamieszczać opinie dotyczące kursów na prawo jazdy

Moderatorzy: ella, klebek

Re: prawo jazdy B+E i B, czy jest jakaś różnica?

Postprzez Radhezz » poniedziałek 16 czerwca 2014, 23:36

xmen80 napisał(a):A czy możesz mi jeszcze powiedzieć jaką masę przyczepy mogę ciągnąc za ciężarówką pow. 3,5t dmc bez prawa jazdy kat E ?

Tylko lekką - 750kg DMC.
[A][B][BE][C][CE][D][DE]
Pojazdy uprzywilejowane ABCD
Jeśli nie przeklinasz w trakcie prowadzenia samochodu, to znaczy, że prawdopodobnie należysz do tej grupy kierowców, na których my wszyscy przeklinamy.
Avatar użytkownika
Radhezz
 
Posty: 756
Dołączył(a): poniedziałek 05 marca 2012, 15:30
Lokalizacja: Opole

Re: prawo jazdy B+E i B, czy jest jakaś różnica?

Postprzez kobi033 » wtorek 17 czerwca 2014, 12:33

kobi033 napisał(a):lawetę o jakiej DMC kupić do auta o masie własnej 1720kg, DMC 2300kg, maksymalna masa całkowita przyczepy z hamulcem 2100kg ?
mam kategorię B+E
pozdr

spróbuje sam sobie odpowiedzieć
laweta nie może być cięższa od auta czyli max 1720kg i jednocześnie DMC lawety musi być o 33% mniejsze niż DMC auta czyli max 1730, więc DMC lawety ok 1700 - 1750kg - dobrze zrozumiałem poprzednie strony postów ?
kobi033
 
Posty: 2
Dołączył(a): niedziela 15 czerwca 2014, 16:17

Re: prawo jazdy B+E i B, czy jest jakaś różnica?

Postprzez Radhezz » wtorek 17 czerwca 2014, 23:46

kobi033 napisał(a):
kobi033 napisał(a):lawetę o jakiej DMC kupić do auta o masie własnej 1720kg, DMC 2300kg, maksymalna masa całkowita przyczepy z hamulcem 2100kg ?
mam kategorię B+E
pozdr

spróbuje sam sobie odpowiedzieć
laweta nie może być cięższa od auta czyli max 1720kg i jednocześnie DMC lawety musi być o 33% mniejsze niż DMC auta czyli max 1730, więc DMC lawety ok 1700 - 1750kg - dobrze zrozumiałem poprzednie strony postów ?

Interesuje Cię jedynie warunek "1,33" odnoszący się do stosunku DMC pojazdu do DMC przyczepy, czyli 2300kg/1,33=1729kg. Potem jak już ciągniesz to musisz pamiętać, że rzeczywista masa całkowita przyczepy ciągniętej przez samochód osobowy o DMC nie przekraczającej 3,5 t nie może przekraczać rzeczywistej masy całkowitej pojazdu ciągnącego - co w tym przypadku raczej nie stanowi chyba problemu patrząc na masę własną tego auta.
[A][B][BE][C][CE][D][DE]
Pojazdy uprzywilejowane ABCD
Jeśli nie przeklinasz w trakcie prowadzenia samochodu, to znaczy, że prawdopodobnie należysz do tej grupy kierowców, na których my wszyscy przeklinamy.
Avatar użytkownika
Radhezz
 
Posty: 756
Dołączył(a): poniedziałek 05 marca 2012, 15:30
Lokalizacja: Opole

Re: prawo jazdy B+E i B, czy jest jakaś różnica?

Postprzez xmen80 » piątek 20 czerwca 2014, 13:45

Mam jeszcze jedno pytanie.

Mając c+e i ciężarówkę o 8 t dmc, ile ton maksymalnie mogę ciągnąć za sobą?
xmen80
 
Posty: 7
Dołączył(a): niedziela 15 czerwca 2014, 16:01

Re: prawo jazdy B+E i B, czy jest jakaś różnica?

Postprzez Radhezz » piątek 20 czerwca 2014, 15:21

xmen80 napisał(a):Mając c+e i ciężarówkę o 8 t dmc, ile ton maksymalnie mogę ciągnąć za sobą?

A co pisze w dowodzie rejestracyjnym tam gdzie jest maksymalna masa przyczepy?

Dodam tylko że rzeczywista masa całkowita przyczepy ciągniętej przez samochód ciężarowy o dopuszczalnej masie całkowitej przekraczającej 3,5 t - nie może przekraczać rzeczywistej masy całkowitej tego samochodu powiększonej o 40 %; DMC zestawu w naszym kraju nie może przekraczać 40 ton, ale taką masę trudno przekroczyć pamiętając że DMC przyczepy nie może przekraczać DMC pojazdu ciągnącego...
[A][B][BE][C][CE][D][DE]
Pojazdy uprzywilejowane ABCD
Jeśli nie przeklinasz w trakcie prowadzenia samochodu, to znaczy, że prawdopodobnie należysz do tej grupy kierowców, na których my wszyscy przeklinamy.
Avatar użytkownika
Radhezz
 
Posty: 756
Dołączył(a): poniedziałek 05 marca 2012, 15:30
Lokalizacja: Opole

Re: prawo jazdy B+E i B, czy jest jakaś różnica?

Postprzez xmen80 » piątek 11 lipca 2014, 23:09

Rozmawiałem ostatnio z kilkoma osobami, między innymi z gościem, który jeździ samochodem iveco z uciagiem na haku 3500kg i w dowodzie w pozycji q1 ma wpisane 3500 kg i mowil, ze od lat jezdzi po Polsce i Niemczech i nigdy nie miał zadnego problemu z policja podczas ciągnięcia przyczepy z załadunkiem.

Drugi to sprzedawca przyczepek - stwierdził, że do ciągania przyczepy z 3500kg dmc wystarcza prawko B+E oraz samochod z 3,5t na haku

A jak to jest u Was w rzeczywistości ? Stwarzają problemy?
xmen80
 
Posty: 7
Dołączył(a): niedziela 15 czerwca 2014, 16:01

Re: prawo jazdy B+E i B, czy jest jakaś różnica?

Postprzez szofer80 » czwartek 04 grudnia 2014, 19:56

Pewnie że będą stwarzać problemy, oprócz kodeksu są jeszcze rozporządzenia to precyzujące. Tylko w przypadku posiadania przez przyczepe hamulca pneumatycznego sterowanego przez kierowcę hamulcem roboczym mozna podczepić przyczepę 3500kg, tzn można podczepić przyczepę nawet z dmc większym niż 3500kg ale w rzeczywistości 3500kg ma nie przekroczyć, no i auto ma w rzeczywistości też ważyć 3500kg co oznacza załadowanie na maxa. Rzadko spotyka się taką konfigurację. Jedynym wyjątkiem jest tu auto terenowe ze względu na wzmocnioną konstrukcję jesli ma w dowodzie przyczepę 3500kg to taką może ciągnąć. Ten sprzedawca przyczepek pewnie jeśli już sprzedaje przyczepki z hamulcem to najazdowym a więc z takim hamulcem może ona ważyć max około 2650kg.

cytat:
"xmen80 pisze:
A czy możesz mi jeszcze powiedzieć jaką masę przyczepy mogę ciągnąc za ciężarówką pow. 3,5t dmc bez prawa jazdy kat E ?

Tylko lekką - 750kg DMC."

Tak ale uważaj na niedouki gotowe wlepić Ci za to mandat. (znam taki przypadek).Najlepiej wozić ze sobą kodeks drogowy żeby od razu ich..... "pouczyć". :lol:
Kategorie: A,B,C,D,E,T
szofer80
 
Posty: 813
Dołączył(a): poniedziałek 20 grudnia 2010, 21:10

Re: prawo jazdy B+E i B, czy jest jakaś różnica?

Postprzez gigi33 » poniedziałek 13 kwietnia 2015, 20:56

Witam
Mam pytanie mam B +T czy ktos jest min stanie wyjaśnić jaki jest powód żeby nie zrobić ze majac taki zestaw kat nie mozna kierować zestawem pojazdów z kat B+E ??
Kat T uprawnia do kierowania zestawem pojazdów o masie prawie 30-40 ton a nie mozna prowadzić zestawu pojazdów do 7 ton.
Robiłem test z kilkoma laweciarzami i chłopaki wysiedli cali mokrzy i dobrze ze nie urwali zaczepu miedzy ciągnikiem i przyczepa... Niestety...
Jak dla mnie to jest troche chore prawo :-( na rzecz "laweciarzy" przemawia tylko prędkość max z jaka mogą się poruszać... Jak zapytałem policjanta podczas kontroli to zglupial i sam nie wiedział co mi odpowiedzieć ale stwierdził ze tez chory przepis...
gigi33
 
Posty: 2
Dołączył(a): poniedziałek 13 kwietnia 2015, 20:46

Re: prawo jazdy B+E i B, czy jest jakaś różnica?

Postprzez pasqudek » czwartek 16 kwietnia 2015, 19:51

@gigi: zartujesz? I Tobie dali kat. B, T?
A moze tez zapytaj czemu maszynista/pilot nie otrzyma od razu kat.CE/DE/BE?
pasqudek
 
Posty: 969
Dołączył(a): czwartek 15 stycznia 2015, 22:48

Re: prawo jazdy B+E i B, czy jest jakaś różnica?

Postprzez pingwin137 » wtorek 05 maja 2015, 16:20

Witam panowie mam jeszcze takie pytanie. Zastanawiam się nad założeniem firmy transport samochodów etc na lawecie. Jeśli kupię przykładowo lawete na kat B np Fiat Ducato (DMC 3.5t) z wpisem w dowodzie o uciągu na haku 3000kg to czy będę mógł przewozić na tym fiacie jakiegoś samochodu (wiadomo żeby nie przekroczyć 3.5t DMC) oraz ciągnąć za sobą załadowaną lawetę (docelowo drugim samochodem) nie przekraczając DMC 3000kg? Oczywiście zakładając że posiadam uprawnienia B+E.
kat. A, B
Avatar użytkownika
pingwin137
 
Posty: 12
Dołączył(a): wtorek 04 marca 2014, 16:00
Lokalizacja: Lublin

Re: prawo jazdy B+E i B, czy jest jakaś różnica?

Postprzez Radhezz » wtorek 05 maja 2015, 16:36

Możesz nawet zestawem do 7t DMC. Zresztą to nie jest kwestia prawna, tylko techniczna żeby znajdować takie auta, które nie będą przekraczać ładowności lawety i autolawety. Jedyna uwaga, to że przekraczając 3,5t DMC zestawu obowiązują opłaty za korzystanie z dróg (viaTOLL).
[A][B][BE][C][CE][D][DE]
Pojazdy uprzywilejowane ABCD
Jeśli nie przeklinasz w trakcie prowadzenia samochodu, to znaczy, że prawdopodobnie należysz do tej grupy kierowców, na których my wszyscy przeklinamy.
Avatar użytkownika
Radhezz
 
Posty: 756
Dołączył(a): poniedziałek 05 marca 2012, 15:30
Lokalizacja: Opole

Re: prawo jazdy B+E i B, czy jest jakaś różnica?

Postprzez pingwin137 » wtorek 05 maja 2015, 17:16

Czyli jeśli samochody wagowo będą się mieścić to tylko viatoll i jazda? Nie będzie żadnych problemów prawnych ani nic?
kat. A, B
Avatar użytkownika
pingwin137
 
Posty: 12
Dołączył(a): wtorek 04 marca 2014, 16:00
Lokalizacja: Lublin

Re: prawo jazdy B+E i B, czy jest jakaś różnica?

Postprzez Radhezz » wtorek 05 maja 2015, 17:19

pingwin137 napisał(a):Czyli jeśli samochody wagowo będą się mieścić to tylko viatoll i jazda? Nie będzie żadnych problemów prawnych ani nic?

A niby czemu miałby być jakiś problem? Od strony kierowcy takiego zestawu na pewno to jest tyle, nie wiem jak od strony przedsiębiorcy, ale też raczej nic ponadto co potrzeba do transportu towarów busem do 3,5t DMC.
[A][B][BE][C][CE][D][DE]
Pojazdy uprzywilejowane ABCD
Jeśli nie przeklinasz w trakcie prowadzenia samochodu, to znaczy, że prawdopodobnie należysz do tej grupy kierowców, na których my wszyscy przeklinamy.
Avatar użytkownika
Radhezz
 
Posty: 756
Dołączył(a): poniedziałek 05 marca 2012, 15:30
Lokalizacja: Opole

Re: prawo jazdy B+E i B, czy jest jakaś różnica?

Postprzez pingwin137 » środa 06 maja 2015, 13:46

A laweta nie będzie musiała mieć jakiegoś dodatkowego hamulca czy coś?
kat. A, B
Avatar użytkownika
pingwin137
 
Posty: 12
Dołączył(a): wtorek 04 marca 2014, 16:00
Lokalizacja: Lublin

Re: prawo jazdy B+E i B, czy jest jakaś różnica?

Postprzez Radhezz » środa 06 maja 2015, 14:04

pingwin137 napisał(a):A laweta nie będzie musiała mieć jakiegoś dodatkowego hamulca czy coś?

Ale to też jest kwestia techniczna. Pisałem o tym wcześniej w tym temacie - nie wynika to przepisów PoRD, lecz przepisu § 14 ust. 5 i ust. 7 rozp. Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych pojazdów i ich niezbędnego wyposażenia.

Dopuszczalne DMC przyczepy z hamulcem najazdowym = DMC pojazdu / 1,33

Czyli auto o DMC 3500kg może ciągnąć przyczepę z hamulcem najazdowym o DMC:

3500/1,33 = 2631kg

Wszystko co powyżej powinno mieć hamulec określony w rozporządzeniu - na chłopski rozum pneumatyczny jak w ciężarówkach
[A][B][BE][C][CE][D][DE]
Pojazdy uprzywilejowane ABCD
Jeśli nie przeklinasz w trakcie prowadzenia samochodu, to znaczy, że prawdopodobnie należysz do tej grupy kierowców, na których my wszyscy przeklinamy.
Avatar użytkownika
Radhezz
 
Posty: 756
Dołączył(a): poniedziałek 05 marca 2012, 15:30
Lokalizacja: Opole

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Szkolenie kierowców

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 34 gości