prawo jazdy B+E i B, czy jest jakaś różnica?

Tutaj możecie zamieszczać opinie dotyczące kursów na prawo jazdy

Moderatorzy: ella, klebek

Postprzez ciril » środa 26 maja 2010, 12:55

qwer0 napisał(a):Samo B wystarczy, tylko pytanie jeszcze, co masz wbite w dowodzie. Bo nie sadze, abys mogl 1200kg autem ciagnac przyczepe tylko 50kg lzejsza.
zapewne będzie mógł, z zastrzeżeniem iż przyczepa ma hamulec. u mnie w pandzie różnica między masą własną samochodu a masą przyczepy z hamulcem wynosi 20kg, przy czym większa wartość przypada na przyczepę :p. a przyczepka brz hamulca to już tylko połowa MW pojazdu.
cman napisał(a):Dopuszcza się również ciągnięcie przyczepy lekkiej, czyli takiej, której DMC nie przekracza 750 kg, praktycznie bez względu na masę pojazdu ciągnącego, a zatem łączna DMC zespołu pojazdów może w takim przypadku wynosić 4,25 t, wynika to z art. 88, ust. 3, pkt. 3 PoRD.
wyjaśnijcie mi, proszę jedną rzecz: jeśli, załóżmy hipotetycznie, będę miał wbitą masę w dowodzie przyczepy 400/600kg (bez hamulca/z hamulcem) to która wartość będzie mnie obowiązywać - z dowodu, czy 750kg? masa zakładanego pojazdu 1250kg.
ciril
 
Posty: 7
Dołączył(a): środa 26 maja 2010, 12:39

Postprzez mk61 » środa 26 maja 2010, 13:13

Z Dowodu Rejestracyjnego.
I jeszcze raz... DMC pojazdu musi mieć co najmniej 1,33 DMC przyczepy z hamulcem. A przyczepa bez hamulca nie może mieć DMC większej niż połowa masy własnej pojazdu.
Pozdrawiam. Marcin.
All Rights Reserved. Ÿ
Nobody is perfect. I am nobody.
rusel napisał(a):realne to jest skur-wy-syństwo żeby wymagać od kogoś więcej niż wymaga się od siebie.
Avatar użytkownika
mk61
 
Posty: 2850
Dołączył(a): środa 09 kwietnia 2008, 14:09
Lokalizacja: Gdziekolwiek

Postprzez kolszak » czwartek 10 czerwca 2010, 13:32

mk61 napisał(a):Z Dowodu Rejestracyjnego.
I jeszcze raz... DMC pojazdu musi mieć co najmniej 1,33 DMC przyczepy z hamulcem. A przyczepa bez hamulca nie może mieć DMC większej niż połowa masy własnej pojazdu.

No to jest dla mnie zawsze ciekawe co piszesz bo wszyscy wiedzą, że takie coś istnieje z tą 1,33 tylko nikt nie potrafi wskazać podstawy prawnej. Jak coś Ci o tym wiadomo podrzuć podstawe prawną, bo prawo o ruchu drogowym tego nie rozpatruje. Wpisy w dowodzie również nie (przykładowo ja mam DMC przyczepy z hamulcej równą DMC pojazdu).
KO
kolszak
 
Posty: 20
Dołączył(a): czwartek 10 czerwca 2010, 12:15
Lokalizacja: Toruń

Postprzez mk61 » czwartek 10 czerwca 2010, 13:40

Pozdrawiam. Marcin.
All Rights Reserved. Ÿ
Nobody is perfect. I am nobody.
rusel napisał(a):realne to jest skur-wy-syństwo żeby wymagać od kogoś więcej niż wymaga się od siebie.
Avatar użytkownika
mk61
 
Posty: 2850
Dołączył(a): środa 09 kwietnia 2008, 14:09
Lokalizacja: Gdziekolwiek

Postprzez kolszak » czwartek 10 czerwca 2010, 16:08

mk61 napisał(a):http://www2.picturepush.com/photo/a/3321895/1024/X/tabelka9ys.jpg

Więc wszystko się wyjaśniło. Mnożnik 1,33 jest związany tylko i wyłącznie z rodzajem zastosowanego hamulca w przyczepie (a że przeważnie stosuje się najazdowy to stąd przyjeło się mówic o 1,33 masy przyczepy). Wszystko jest tu:
http://www.infor.pl/dziennik-ustaw,rok,2003,nr,32.html
par. 14 pkt 7 - 8
KO
kolszak
 
Posty: 20
Dołączył(a): czwartek 10 czerwca 2010, 12:15
Lokalizacja: Toruń

Postprzez mk61 » czwartek 10 czerwca 2010, 17:00

No i?
Czy coś, co tu napisałem jest nieprawdą?
Pozdrawiam. Marcin.
All Rights Reserved. Ÿ
Nobody is perfect. I am nobody.
rusel napisał(a):realne to jest skur-wy-syństwo żeby wymagać od kogoś więcej niż wymaga się od siebie.
Avatar użytkownika
mk61
 
Posty: 2850
Dołączył(a): środa 09 kwietnia 2008, 14:09
Lokalizacja: Gdziekolwiek

Postprzez kolszak » czwartek 10 czerwca 2010, 17:08

No jak już tak dziwne zaczepne wypowiedzi są z Twojej strony, to zauważ, że nie napisałeś wszystkiego. Nie można traktować przepisu o 1,33 DMC holownika do wszystkich przyczep z hamulcem (tylko do tych z najazdowym), a do naczep obowiązuje tylko DMC holownika = DMC naczepy. Koniec
KO
kolszak
 
Posty: 20
Dołączył(a): czwartek 10 czerwca 2010, 12:15
Lokalizacja: Toruń

Postprzez maciekjar » poniedziałek 28 czerwca 2010, 02:42

Zna ktoś może przyczepę o DMC 3500 kg i z hamulcem
"uruchamianym z miejsca kierowcy jednym ruchem łącznie z hamulcem roboczym pojazdu ciągnącego" ?
maciekjar
 
Posty: 7
Dołączył(a): niedziela 04 lutego 2007, 23:11

Postprzez kolszak » poniedziałek 28 czerwca 2010, 12:01

maciekjar napisał(a):Zna ktoś może przyczepę o DMC 3500 kg i z hamulcem
"uruchamianym z miejsca kierowcy jednym ruchem łącznie z hamulcem roboczym pojazdu ciągnącego" ?

Tak http://www.pimr.poznan.pl/be/Dubowski_Weymann_Pawlowski_Konham_2007.pdf Jednak chyba wazniejsze jest to ze nie dotyczy to naczep bo wielokrotnie widzi sie naczepy do przewozu zbrojenia osadzanych na taxi ciezarowym. [/url]
KO
kolszak
 
Posty: 20
Dołączył(a): czwartek 10 czerwca 2010, 12:15
Lokalizacja: Toruń

Postprzez wojowicher » piątek 30 lipca 2010, 04:38

Jeśli prawo jazdy kat. C uprawnia do kierowania np. pojazdem o wadze np. 20 t, a ciągnik rolniczy np. Fastrac może ciągnąć przyczepę o podobnej wadze z prędkością 75 a nawet 80 km/h to zasadne wydaje się pytanie, dlaczego nie miałby delikwent posiadający prawo jazdy C i T do kierowania pojazdem ciężarowym z przyczepą. Długość max. taka sama waga podobna prędkość fizyczna (ograniczona w prawodawstwie polskim dla ciągnika rolniczego 25km/h) do ciągnięcia przyczepy ciężarowej rolniczej ciężarówką na własny użytek (nie w formie zarobkowej). Ile osób byłoby ewentualnie za tym?
Ostatnio zmieniony czwartek 18 lipca 2013, 20:50 przez wojowicher, łącznie zmieniany 1 raz
wojowicher
 
Posty: 1
Dołączył(a): piątek 30 lipca 2010, 04:19

Postprzez ixi25 » piątek 30 lipca 2010, 17:45

wojowicher napisał(a):MAM TAKIE HIPOTETYCZNE PYTANIE Jeśli posiadam prawo jazdy kategorii B C i T, to czy podobnie jak B do E uprawnia do kierowania ciągnikiem z przyczepą/mi to w końcu analogicznie z tego zlepku powinno być dozwolone kierowanie pojazdem z przyczepą do prawie 7 ton, ewentualnie z jakimś tam ograniczeniem?

Nie!!! B+E => (T) ale tylko w tą stronę. Bo niby dlaczego miałoby być inaczej??
http://www.youtube.com/watch?v=aYSixusn ... r_embedded

http://etransport.pl/film840.html

Doświadczenie z egzaminem - 5podejść.
Doświadczenie za kierownicą - ponad 500000 km oraz 17 krajów EU.
ixi25
 
Posty: 523
Dołączył(a): wtorek 18 maja 2010, 00:18
Lokalizacja: EU

Postprzez matimatimati » czwartek 12 sierpnia 2010, 00:52

No to i ja zapytam - czytając posty powyżej jednoznacznie dochodzę do wniosku, że wszelkie dmc przyczep są brane z dowodów rejestracyjnych a co jeśli pojazd nie posiada takiego?

Mam na myśli np. rozrzutnik obornika czy przyczepę samozbierającą, których się nie rejestruje więc nie ma też DR.

Mam kat. B i często jeżdżę takim zestawem > ciągnik rolniczy+przyczepa samozbierająca i jak mnie kontrolowała policja to była konsternacja z ich strony bo nie wiedzieli skąd wziąć DMC przyczepy ( czy to może nie jest przyczepa a może maszyna rolnicza) i nikt nie potrafi określić czy to można tak jeździć czy nie można, czy taka przyczepa jest p. lekką czy też nie. Proszę o zdanie w tej kwestii.
matimatimati
 
Posty: 5
Dołączył(a): wtorek 11 kwietnia 2006, 19:51

Postprzez ciril » czwartek 12 sierpnia 2010, 06:45

może się mylę ale mając tylko prawko kat. B w ogóle nie możesz mieć przyczepy za ciągnikiem. do tego trzeba by zrobić kat. T. no chyba iż się mylę to poprawcie.
ciril
 
Posty: 7
Dołączył(a): środa 26 maja 2010, 12:39

Postprzez matimatimati » czwartek 12 sierpnia 2010, 09:58

Zgodnie z ustawą, z kategorią B można ciągnąć przyczepę lekką do 750 kg ale skąd wziąć wagę tej mojej przyczepy:)?
matimatimati
 
Posty: 5
Dołączył(a): wtorek 11 kwietnia 2006, 19:51

Postprzez cman » czwartek 12 sierpnia 2010, 10:03

Powinna być tabliczka znamionowa i na niej m.in. DMC.
cman
 
Posty: 7456
Dołączył(a): wtorek 17 stycznia 2006, 20:02

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Szkolenie kierowców

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 21 gości