prawo jazdy B+E i B, czy jest jakaś różnica?

Tutaj możecie zamieszczać opinie dotyczące kursów na prawo jazdy

Moderatorzy: ella, klebek

Re: prawo jazdy B+E i B, czy jest jakaś różnica?

Postprzez szofer80 » poniedziałek 20 grudnia 2010, 22:45

zwracam honor, ściągnąłem sobie ustawę i rzeczywiście B+ E uprawnia do kierowania zespołem pojazdów od DMC nie przekraczającej 7 T
Kategorie: A,B,C,D,E,T
szofer80
 
Posty: 818
Dołączył(a): poniedziałek 20 grudnia 2010, 21:10

Re: prawo jazdy B+E i B, czy jest jakaś różnica?

Postprzez szofer80 » wtorek 28 grudnia 2010, 15:08

mam pytanie odnośnie samej kat B,najpierw przytoczę treść ustawy
interesuje mnie tylko podpunkt 'c':

fragment ustawy stanowiący o tym że:

6) kategoria B uprawnia do kierowania:
a) pojazdem samochodowym o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 t, z wyjątkiem autobusu i motocykla,
b) zespołem pojazdów złożonym z pojazdu, o którym mowa w lit. a, oraz z przyczepy lekkiej,
c) zespołem pojazdów złożonym z pojazdu, o którym mowa w lit. a, oraz z przyczepy innej niż lekka, o ile łączna dopuszczalna masa całkowita zespołu tych pojazdów nie przekracza 4250 kg, z zastrzeżeniem ust. 4,
d) pojazdami określonymi dla prawa jazdy kategorii AM;

ustęp 4 stanowi o tym że:
4. Zespołem pojazdów, o którym mowa w ust. 1 pkt 6 lit. c, którego dopuszczalna masa całkowita przekracza 3,5 t, może kierować osoba, która zdała część praktyczną egzaminu państwowego, potwierdzoną wpisem do prawa jazdy.

moje pytanie: co to za egzamin i jaki wpis i gdzie do prawa jazdy po nim otrzymuję i czy uprawnia mnie to do prowadzenia np zestawu pojazdów np DMC 2250kg(ciągnący) +DMC2000kg(przyczepa) ?
Kategorie: A,B,C,D,E,T
szofer80
 
Posty: 818
Dołączył(a): poniedziałek 20 grudnia 2010, 21:10

Re: prawo jazdy B+E i B, czy jest jakaś różnica?

Postprzez szofer80 » czwartek 06 stycznia 2011, 16:32

Ok wiem że prawko kat "B" uprawnia do prowadzenia pojazdu lub zespołu pojazdów do 3,5T ale podany cytat zasięgnąłem z tych nowych przepisów które dopiero weszły.Z podpunktu c wynika tak jakby limit dla zespołu pojazdów z przyczepą ciężką też został podniesiony do 4,25 T ? Czy źle dedukuję? Nic się w tej kwestii nie zmieniło?
Kategorie: A,B,C,D,E,T
szofer80
 
Posty: 818
Dołączył(a): poniedziałek 20 grudnia 2010, 21:10

Re: prawo jazdy B+E i B, czy jest jakaś różnica?

Postprzez mk61 » czwartek 06 stycznia 2011, 16:54

Dobrze dedukujesz. Masło maślane jak cholera. Ten egzamin też opisany tak, jakby ktoś akurat się po dupie drapał i nie był zbyt trzeźwy (co z resztą widać później w TV).

Jeśli ta wzmianka z egzaminem wygląda tak i nie ma żadnych innych szczegółowych dopisków, to można się zasłonić kategorią B w PJ. No co, nie jest przecież określone, jaki to ma być egzamin, a i sam ten ustęp tak sugeruje (nawiązując do poprzedniego).
Pozdrawiam. Marcin.
All Rights Reserved. Ÿ
Nobody is perfect. I am nobody.
rusel napisał(a):realne to jest skur-wy-syństwo żeby wymagać od kogoś więcej niż wymaga się od siebie.
Avatar użytkownika
mk61
 
Posty: 2850
Dołączył(a): środa 09 kwietnia 2008, 14:09
Lokalizacja: Gdziekolwiek

Re: prawo jazdy B+E i B, czy jest jakaś różnica?

Postprzez szofer80 » piątek 07 stycznia 2011, 00:04

No właśnie to wszystko co jest napisane jest nieścisłe, podpunkt c jasno odwołuje się do zestawu pojazdów 4,25 T a więc napewno nie do B+E , do B+E odwołuje się ustęp 4
czyli do zestawu 3,5T + 3,5 Tmax . Wynika tak jakby dla posiadaczy kat B podnieśli limit zestawu pojazdów z przyczepką inna niż lekka czyli ciężka z 3,5 T do 4,25 T. Dzwoniłem do dwóch szkół nauki jazdy i w sumie nic sie nie dowiedziałem migali się w rozmowie aż mi się odechciało rozmawiać.
Kategorie: A,B,C,D,E,T
szofer80
 
Posty: 818
Dołączył(a): poniedziałek 20 grudnia 2010, 21:10

Re: prawo jazdy B+E i B, czy jest jakaś różnica?

Postprzez szofer80 » sobota 29 stycznia 2011, 00:58

Tak naprawdę kat BE niewiele daje, mając samo B można sobie podpiąć zestaw 1800+1700 i śmigać nawet na z lawetą,w praktyce nawet jak ktoś ma BE rzadko podpina lawety cięższe niż 2 tony DMC, bynajmniej takiego zestawu 3,5t+3,5t nie umiem sobie wyobrazić.Sam mam w swoim audi a4 o masie 1835kg wpisane w dowodzie że mogę ciągnąć przyczepkę o masie 1700kg z hamulcem.Najbardziej rozbawił mnie przykład tej przyczepy w której sprzedający podaje "możliwość regulacji DMC" :lol: :lol: w zakresie 1400-3500 czyli na B albo BE

http://allegro.pl/przyczepa-at62-firana ... 63311.html
Kategorie: A,B,C,D,E,T
szofer80
 
Posty: 818
Dołączył(a): poniedziałek 20 grudnia 2010, 21:10

Re: prawo jazdy B+E i B, czy jest jakaś różnica?

Postprzez mk61 » sobota 29 stycznia 2011, 03:11

Ta możliwość regulacji to nic innego, jak dostępne opcje homologacji tej przyczepy.
Pozdrawiam. Marcin.
All Rights Reserved. Ÿ
Nobody is perfect. I am nobody.
rusel napisał(a):realne to jest skur-wy-syństwo żeby wymagać od kogoś więcej niż wymaga się od siebie.
Avatar użytkownika
mk61
 
Posty: 2850
Dołączył(a): środa 09 kwietnia 2008, 14:09
Lokalizacja: Gdziekolwiek

Re: prawo jazdy B+E i B, czy jest jakaś różnica?

Postprzez szofer80 » sobota 29 stycznia 2011, 14:57

No dokładnie tylko co da kat E jak takie przyczepki zawsze jeżdżą przeładowane według papierów na totalnego maxa,obojętnie czy zarejestrowane na 1400 czy na 3500 ,jak ITD zważy mandat taki sam, a ważą ponoć teraz jak szaleni przeładowane dostawczaki na bliźniakach.
Kategorie: A,B,C,D,E,T
szofer80
 
Posty: 818
Dołączył(a): poniedziałek 20 grudnia 2010, 21:10

Re: prawo jazdy B+E i B, czy jest jakaś różnica?

Postprzez mk61 » sobota 29 stycznia 2011, 16:05

Nudny się robisz z tymi "zawsze przeładowane", "nikt tak nie jeździ", "nikt tego nie przestrzega".
Daj sobie czasem na wstrzymanie.
Pozdrawiam. Marcin.
All Rights Reserved. Ÿ
Nobody is perfect. I am nobody.
rusel napisał(a):realne to jest skur-wy-syństwo żeby wymagać od kogoś więcej niż wymaga się od siebie.
Avatar użytkownika
mk61
 
Posty: 2850
Dołączył(a): środa 09 kwietnia 2008, 14:09
Lokalizacja: Gdziekolwiek

Re: prawo jazdy B+E i B, czy jest jakaś różnica?

Postprzez szofer80 » sobota 29 stycznia 2011, 18:51

ja już dałem sobie na luz a ten post akurat nie jest przezemnie jakoś upierdliwie nawiedzany
Kategorie: A,B,C,D,E,T
szofer80
 
Posty: 818
Dołączył(a): poniedziałek 20 grudnia 2010, 21:10

Re: prawo jazdy B+E i B, czy jest jakaś różnica?

Postprzez aleinstruktor.pl » środa 09 lutego 2011, 23:11

Kategoria B+E uprawnia do kierowania pojazdem o DMC do 3,5t wraz z przyczepą. - To wszyscy wiedzą.
Prawo o Ruchu Drogowym i Prawa fizyki mówią, że to co ciągnie musi być zawsze cięższe od materii ciągniętej. W związku z powyższym, warunek ten zachowamy przyjmując że Masa własna[MW] pojazdu była większa od DMC przyczepy.

Czyli jeśli np WV T4 ma MW 2000kg to przyczepa jaką można ciągnąć tym busem nie może mieć DMC większej niż 2000kg. Zakładając teraz że maksymalnie ładujemy do Busa(DMC=2800kg) i przyczepy (DMC=2000kg) okazuje się że prowadzimy zestaw który waży 4800 kg (czyli więcej niż 3500kg)dlatego do prowadzenie takiego zestawu potrzebujemy uprawnień B+E.

Jeśli chodzi o te 7 ton, które ktoś tam wyliczył na początku tego tematu, to jest to nieprawidłowe "myślenie". Niedopuszczalna jest sytuacja w której np jeden z pasażerów wysiada z pojazdu doprowadzając do tego że pojazd staje się lżejszy od przyczepy.
aleinstruktor.pl
 
Posty: 8
Dołączył(a): piątek 14 stycznia 2011, 07:48

Re: prawo jazdy B+E i B, czy jest jakaś różnica?

Postprzez cman » czwartek 10 lutego 2011, 00:07

aleinstruktor.pl napisał(a):Prawo o Ruchu Drogowym i Prawa fizyki mówią, że to co ciągnie musi być zawsze cięższe od materii ciągniętej.

A które to przepisy PRD i które to prawa fizyki mówią coś takiego?

aleinstruktor.pl napisał(a):Jeśli chodzi o te 7 ton, które ktoś tam wyliczył na początku tego tematu, to jest to nieprawidłowe "myślenie". Niedopuszczalna jest sytuacja w której np jeden z pasażerów wysiada z pojazdu doprowadzając do tego że pojazd staje się lżejszy od przyczepy.

Jeżeli w danym momencie pojazd ciągnący ma RMC równą 3500 kg i ciągnie przyczepę o DMC równej 3500 kg, to coś jest niezgodne z przepisami?
cman
 
Posty: 7456
Dołączył(a): wtorek 17 stycznia 2006, 20:02

Re: prawo jazdy B+E i B, czy jest jakaś różnica?

Postprzez aleinstruktor.pl » piątek 11 lutego 2011, 18:04

Przepraszam, może zamiast wyrażenia "prawa fizyki" powinienem użyć wyrażenia -"realnego myślenia"

cman napisał(a):w danym momencie

Ma Pan rację!! w danym momencie TAK :)

cman napisał(a):to coś jest niezgodne z przepisami?

Wszystko jest zgodne z przepisami ALE w danym momencie :)

Wynika z tego że korzysta Pan z drogi tylko w danym momencie :)
Zacznijmy uczyć ludzi realnego myślenia po to żeby m.in. wiedzieli dlaczego w dowodzie rejestracyjnym jest podana taka a nie inna wartość DMC przyczepy, która można ciągnąć danym pojazdem. To co Pan w danym momencie próbuje tutaj "wymyśleć" jest nikomu do niczego nie potrzebne. :(
aleinstruktor.pl
 
Posty: 8
Dołączył(a): piątek 14 stycznia 2011, 07:48

Re: prawo jazdy B+E i B, czy jest jakaś różnica?

Postprzez Wyder » piątek 11 lutego 2011, 18:42

To stwierdzenie o prawach fizyki i PRD tak jakoś mi nie pasuje...
Bo albo by to miało zastosowanie do wszystkich kategorii albo coś z tym nie tak...
A jak w dowodzie jest wpisana DMC przyczepy jaką można ciągnąć danym pojazdem to trzeba wierzyć w zdrowy rozsądek kierującego.
Prawo jazdy: ABCDE
T - chyba odpuszczę... ale zrobię licencje pilota.... WYCIECZEK:P
Wyder
 
Posty: 174
Dołączył(a): czwartek 13 stycznia 2011, 19:12

Re: prawo jazdy B+E i B, czy jest jakaś różnica?

Postprzez cman » piątek 11 lutego 2011, 21:58

aleinstruktor.pl napisał(a):Przepraszam, może zamiast wyrażenia "prawa fizyki" powinienem użyć wyrażenia -"realnego myślenia"

Więc jakiego rodzaju/dlaczego realne myślenie mówi, że to co ciągnie musi być zawsze cięższe od materii ciągniętej?

aleinstruktor.pl napisał(a):Ma Pan rację!! w danym momencie TAK :)

(...)

Wszystko jest zgodne z przepisami ALE w danym momencie :)

(...)

Wynika z tego że korzysta Pan z drogi tylko w danym momencie :)

Otóż to, korzystam w danym momencie, w danym momencie jestem w zgodzie z przepisami - i tyle.

aleinstruktor.pl napisał(a):Zacznijmy uczyć ludzi realnego myślenia po to żeby m.in. wiedzieli dlaczego w dowodzie rejestracyjnym jest podana taka a nie inna wartość DMC przyczepy, która można ciągnąć danym pojazdem. To co Pan w danym momencie próbuje tutaj "wymyśleć" jest nikomu do niczego nie potrzebne. :(

Ja nic nie próbuje tutaj wymyślić tylko przedstawiam aktualny stan prawny, bo o to autor tematu pytał.


PS Na forum jesteśmy po nicku.
cman
 
Posty: 7456
Dołączył(a): wtorek 17 stycznia 2006, 20:02

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Szkolenie kierowców

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 82 gości