Swiadectwo kwalifikacji

Tutaj możecie zamieszczać opinie dotyczące kursów na prawo jazdy

Moderatorzy: ella, klebek

Postprzez Duszek » piątek 28 listopada 2008, 12:01

Nie wiem jak w firmie kurierskiej, ale w firmie transportowej niestety na pewno nie. Musisz czekac do 21szego roku zycia. Podobnie jest z przewozem na potrzeby wlasne czyli gdy firma zatrudnia kogos by rozwozil to co firma kupila/sprzedala/wyprodukowala itp. 18latkowie maja bardzo ograniczone mozliosci zatrudnienia jako kierowcy samochodow ciezarowych :cry: sama niedlugo bede w sytuacji poszukujacej pracy na C (juz niewiele godzinek na kursie do wyjezdzenia zostalo) i nie wiem czy uda sie cokolwiek znalezc...
Nasze mozliwosci: to:
1. firma transportowa lub przewozy na potrzeby wlasne, ale samochody ponizej 7,5 tony
2. praca w poczcie polskiej, transporcie sanitarnym i innych instytucjach ktore nie podlegaja ustawie o transporcie drogowym
3. kombinowanie- mozna liczyc na to, ze znajdziemy pracodawce ktory na papierku wpisze nam stanowisko "magazynier" a w rzeczywistiosci bedziemy jezdzic

Tom9 daj znac na PW jak Ci sie powioda poszukiwania

EDIT: Przepraszam za wprowadzenie w blad! Uslugi pocztowe podlegaja ustawie, ale traktowane sa tak jak przewozy na potrzeby wlasne! A co za tym idzie autka do 7,5 tony (jezeli sie myle poprawcie mnie)
Ostatnio zmieniony piątek 19 grudnia 2008, 19:52 przez Duszek, łącznie zmieniany 2 razy
Ósma pasażerka mazdy.
Szczęśliwa posiadaczka kategorii B i C :D
C+E - w trakcie.
A i D - w planach :wink:
Avatar użytkownika
Duszek
 
Posty: 534
Dołączył(a): piątek 04 lipca 2008, 21:06
Lokalizacja: Bielsko-Biala

Postprzez DymeK_GKS » piątek 28 listopada 2008, 12:13

Tom to nie jest możliwe że w wieku 18 lat masz wszystkie te kategorie tzn B , C i C+E bo jeżeli sie nie mylę to mając 18 lat to możesz iść zapisać sie na egzamin na B potem czekać zdać ew za pierwszym , czekać na odebranie prawka , potem zapisać sie na kurs , skończyć zapisać sie na egzamin , czekać zdać i czekać na odebranie prawka a potem sie na C + E można zapisać , więc to co piszesz to jest nie możliwe żeby w wieku 18 lat mieć te wszystkie kategorie .
A co do zatrudnienia to powiem ci jak to jest posiadamy firmę transportową tzn ciągniki z naczepami wywrotkami i same wywrotki 30 tonowe i powiem tak żeby u nas pracować musiałbyś mieć świadectwo kwalifikacji , badania i psyhotesty zrobione i to wszystko
DymeK_GKS
 
Posty: 20
Dołączył(a): wtorek 29 stycznia 2008, 23:21
Lokalizacja: POLSKA

Postprzez Duszek » piątek 28 listopada 2008, 12:23

DymeK_GKS a jak bys to rozwiazal zeby "na papierku" ladnie wygladalo? Co w razie kontroli? Nie mialbys klopotow z ewentualna utrata licencji?
Ósma pasażerka mazdy.
Szczęśliwa posiadaczka kategorii B i C :D
C+E - w trakcie.
A i D - w planach :wink:
Avatar użytkownika
Duszek
 
Posty: 534
Dołączył(a): piątek 04 lipca 2008, 21:06
Lokalizacja: Bielsko-Biala

Postprzez bercikh » piątek 19 grudnia 2008, 17:44

Jeszcze jedno pytanko jeśli chodzi o zaświadczenie o spełnianiu wymagań. Jeżeli jestem właścicielem ciężarówki to też muszę mieć to zaświadczenie i mam je sobie sam wystawić? Oczwiście chodzi o transport na użytek własny, ewentualenie jakbym chciał sobie np na wakacje pojechać TIR-em.
bercikh
 
Posty: 18
Dołączył(a): niedziela 19 marca 2006, 16:28

Postprzez Duszek » piątek 19 grudnia 2008, 20:06

O jakie zaswiadczenie chodzi?
Masz na mysli zaswiadczenie o przewozie na potrzeby wlasne i zwiazane z tym wymagania?

Bo inna sprawa jest jezeli chodzi o uzytek osobisty (czyli np. te wakacje)- nie musisz wtedy posiadac zadnych specjalnych dokumentow, a inna jezeli chodzi o wspomniany wyzej przewoz na potrzeby wlasne.
Ósma pasażerka mazdy.
Szczęśliwa posiadaczka kategorii B i C :D
C+E - w trakcie.
A i D - w planach :wink:
Avatar użytkownika
Duszek
 
Posty: 534
Dołączył(a): piątek 04 lipca 2008, 21:06
Lokalizacja: Bielsko-Biala

Postprzez Neurot » sobota 20 grudnia 2008, 08:25

Mozna mieć B,C,E w wieku 18 lat. Można też zrobić świadectwo kwalifikacji w wieku 18 lat, ba... Można pracować nie mając 21 lat. Nawet można przejść przez kontrolę ITD nie mając 21 lat.
Ale jeżeli jednak inspektor podczas kontroli sprawdzi wiek... zamiecione. W najlepszym wypadku szef będzie musiał wysyłać drugiego kierowcę by przejął auto.

Nie są to częste przypadki, ale parę razy już słyszałem/spotkałem się z tym...
Pozdrawiam i życzę szczęśliwej podróży
Obrazek
Avatar użytkownika
Neurot
 
Posty: 308
Dołączył(a): wtorek 08 lipca 2008, 07:37
Lokalizacja: Białystok

Postprzez bercikh » sobota 20 grudnia 2008, 12:06

Duszek napisał(a):O jakie zaswiadczenie chodzi?
Masz na mysli zaswiadczenie o przewozie na potrzeby wlasne i zwiazane z tym wymagania?

Bo inna sprawa jest jezeli chodzi o uzytek osobisty (czyli np. te wakacje)- nie musisz wtedy posiadac zadnych specjalnych dokumentow, a inna jezeli chodzi o wspomniany wyzej przewoz na potrzeby wlasne.


No to odróżnijmy te dwa przypadki:

1. Chcę sobie TIR-em jechać na wakacje - co jest potrzebne.

2. Prowadzę firme produkującą telewizory i osobiście je rozwożę TIR-em do sklepów, czyli prowadzę transport na potrzeby własne ( jestem właścicielem firmy i jednocześnie kierowcą w tej firmie) - co jest potrzebne.
bercikh
 
Posty: 18
Dołączył(a): niedziela 19 marca 2006, 16:28

Postprzez Duszek » sobota 20 grudnia 2008, 15:50

1) prawo jazdy, dowod rejestracyjny, OC

2) to samo co wyzej + musisz zlozyc wniosek o wydanie zaswiadczenia o przewozie na potrzeby wlasne, a w zwiazku z tym musisz spelniac wszystkie wymagania typu badania, wiek, kursy itp.
i posiadac cos w stylu "oswiadczenia" (ktore sam sobie wystawisz-bo nie jestes pracownikiem, pracownicy dostali by od Ciebie zaswiadczenie) ze te wymagania spelniasz

http://www.powiatolawa.finn.pl/?bipkod= ... 04/003/001

A najlepiej jakby sie Neurot wypowiedzial, bo on tu moze uchodzic za guru w kwestiach prawnych, a nie ja :wink:
Ósma pasażerka mazdy.
Szczęśliwa posiadaczka kategorii B i C :D
C+E - w trakcie.
A i D - w planach :wink:
Avatar użytkownika
Duszek
 
Posty: 534
Dołączył(a): piątek 04 lipca 2008, 21:06
Lokalizacja: Bielsko-Biala

Postprzez bercikh » sobota 20 grudnia 2008, 16:40

Duszek napisał(a):1) prawo jazdy, dowod rejestracyjny, OC

2) to samo co wyzej + musisz zlozyc wniosek o wydanie zaswiadczenia o przewozie na potrzeby wlasne, a w zwiazku z tym musisz spelniac wszystkie wymagania typu badania, wiek, kursy itp.
i posiadac cos w stylu "oswiadczenia" (ktore sam sobie wystawisz-bo nie jestes pracownikiem, pracownicy dostali by od Ciebie zaswiadczenie) ze te wymagania spelniasz

http://www.powiatolawa.finn.pl/?bipkod= ... 04/003/001



Na tej stronce w uwagach w punkcie 1 jest zapis:

1. Przewozem na potrzeby własne jest każdy przejazd pojazdu po drogach publicznych z pasażerami lub bez, załadowanego lub bez ładunku, przeznaczonego do nieodpłatnego krajowego i międzynarodowego przewozu drogowego osób lub rzeczy, wykonywany przez przedsiębiorcę pomocniczo w stosunku do jego podstawowej działalności gospodarczej, spełniający łącznie następujące warunki:

Czyli jazda na pusto też jest przewozem na potrzeby własne. Swoją droga ciekawe czy jadąc na wakacje TIR-em przewożąc w naczepie namiot i plecak to już jest przewóz towarów?
bercikh
 
Posty: 18
Dołączył(a): niedziela 19 marca 2006, 16:28

Postprzez Duszek » sobota 20 grudnia 2008, 17:08

Ale jadac na wakacje jedziesz jako osoba prywatna, a nie przedsiebiorca? Bo dzialalnosc w zakresie uslug turystycznych jest jeszcze inaczej traktowana :wink:

Ktos mi kiedys fajnie wytlumaczyl roznice pomiedzy uzytkiem osobistym a przewozem na potrzeby wlasne:

Uzytek osobisty:
Kupujesz 5 ton papieru toaletowego, przywozisz go do domu, chowasz w piwnicy i uzytkujesz przez najblizsze 10 lat.

Przewoz na potrzeby wlasne:
Kupujesz 5 ton papieru totaletowego, przewozisz go, po czym sprzedajesz.
Ósma pasażerka mazdy.
Szczęśliwa posiadaczka kategorii B i C :D
C+E - w trakcie.
A i D - w planach :wink:
Avatar użytkownika
Duszek
 
Posty: 534
Dołączył(a): piątek 04 lipca 2008, 21:06
Lokalizacja: Bielsko-Biala

Postprzez Neurot » poniedziałek 22 grudnia 2008, 08:05

Wszystko jest tu wyjaśnione:
http://tachospeed.pl/pliki/Rozporzadzenie_561_2006.pdf

Wszelkie kwestie są zawarte w Art. 39a.

Np Jesteś stolarzem. Wrzucasz na pakę auta jakąś piłę, deski, młotki, sklejkę, beczkę piwa i jedziesz do klienta robić meble.
Wtedy potrzebujesz tylko prawo jazdy, bo jest to użytek własny. Nie musisz mieć żadnego świadectwa kwalifikacji. Ale na umowie masz, że jesteś stolarzem. Jak będziesz miał wpisane kierowca, to już wtedy podchodzi to pod "krajowy transport drogowy". Inna sytuacja: Jesteś tym stolarzem w firmie, ale szef Ci mówi "Weź auto i jedź po nowe meble do firmy", wtedy nie są to Twój użytek własny, jesteś wtedy kierowcą w transporcie drogowym - musisz mieć więc "papiery".
Potrzeby własne - Twoja firma robi meble, a ty wozisz je do klientów. Wtedy ok, ale nie możesz w drodze powrotnej brac ładunku i jedziesz na pusto do swojej firmy. W tym przypadku jest to na "potrzeby własne" - rozwożenie mebli.

Może troszkę chaotycznie, ale śpieszę się do pracy :)
Bo chcę wrócić na Wigilie do domu..

bajo
Pozdrawiam i życzę szczęśliwej podróży
Obrazek
Avatar użytkownika
Neurot
 
Posty: 308
Dołączył(a): wtorek 08 lipca 2008, 07:37
Lokalizacja: Białystok

Postprzez Pawel1600 » czwartek 22 stycznia 2009, 14:46

Czy jest jakaś zależność między Kursem na przewóz rzeczy a psychotestami? Czy mogę to pozałatwiać w dowolnej kolejności i w dowolnym czasie?
Pawel1600
 
Posty: 2
Dołączył(a): poniedziałek 29 grudnia 2008, 00:13

Postprzez Duszek » czwartek 22 stycznia 2009, 16:35

Kolejnosc dowolna.
Ósma pasażerka mazdy.
Szczęśliwa posiadaczka kategorii B i C :D
C+E - w trakcie.
A i D - w planach :wink:
Avatar użytkownika
Duszek
 
Posty: 534
Dołączył(a): piątek 04 lipca 2008, 21:06
Lokalizacja: Bielsko-Biala

Postprzez mk61 » czwartek 05 marca 2009, 21:00

Witam. Od kilku godzin czytam, szukam i nie mogę znaleźć (lub zrozumieć) jednej kwestii. Nie mam jeszcze Prawa Jazdy kat. C, ale już kończę kurs (jeszcze tylko egzamin wewnętrzny). Jednakże nie w tym problem. Chciałbym się dowiedzieć, czy muszę mieć Prawo Jazdy kat. C, żeby móc ukończyć (zacząć?) kurs na przewóz rzeczy? Bo na nim mi najbardziej zależy, żeby później ten problem nie kosztował mnie ponad 7 tysięcy złotych (przy wersji pesymistycznej) ;)
Pozdrawiam. Marcin.
All Rights Reserved. Ÿ
Nobody is perfect. I am nobody.
rusel napisał(a):realne to jest skur-wy-syństwo żeby wymagać od kogoś więcej niż wymaga się od siebie.
Avatar użytkownika
mk61
 
Posty: 2850
Dołączył(a): środa 09 kwietnia 2008, 14:09
Lokalizacja: Gdziekolwiek

Postprzez Duszek » czwartek 05 marca 2009, 21:26

Kurs na przewoz rzeczy mozesz zrobic majac tylko B. Dorobienie wyzszych kategorii nic nie zmieni, kurs nadal bedzie wazny.

Co do koniecznosci, tudziez jej braku, ukonczenia kwalifikacji wstepnej ---> jezeli zrobisz kat. C przed 10.09.2009 to ona Cie ominie, bez wzgledu na to, czy do tego czasu kurs na przewoz rzeczy zrobisz, czy nie.
Ósma pasażerka mazdy.
Szczęśliwa posiadaczka kategorii B i C :D
C+E - w trakcie.
A i D - w planach :wink:
Avatar użytkownika
Duszek
 
Posty: 534
Dołączył(a): piątek 04 lipca 2008, 21:06
Lokalizacja: Bielsko-Biala

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Szkolenie kierowców

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 34 gości