Kategoria C,C+E; uzupelnienie do FAQ

Tutaj możecie zamieszczać opinie dotyczące kursów na prawo jazdy

Moderatorzy: ella, klebek

Postprzez ella » sobota 08 listopada 2008, 18:20

http://pl.youtube.com/watch?v=NmDgXLYnh ... re=related

http://pl.youtube.com/watch?v=qS7bp9xPC ... re=related



Nowe najważniejsze informacje będą do tego wątku na bieżąco dopisywane.
Avatar użytkownika
ella
Moderator
 
Posty: 7793
Dołączył(a): poniedziałek 24 listopada 2003, 12:14
Lokalizacja: Warszawa

Re: Kategoria C,C+E; uzupelnienie do FAQ

Postprzez Krzychu1429v » czwartek 23 sierpnia 2012, 21:10

Mam pytanie, ponieważ spotkałem się z różnymi opiniami:
Jeśli podjeżdżam pod przyczepę i chcę wyjść i upewnić się czy dobrze podjeżdżam i czy dyszel jest na odpowiedniej wysokości muszę unieruchomić silnik ?
Krzychu1429v
 
Posty: 17
Dołączył(a): środa 15 sierpnia 2012, 14:23

Re: Kategoria C,C+E; uzupelnienie do FAQ

Postprzez SeDay » wtorek 25 września 2012, 16:12

Zeby nie zakładać dodatkowego tematu zapytam tutaj otóż mając prawo jazdy kat. C i bedą w wieku 18 lat mozna zdawać egzamin na C+E ?
SeDay
 
Posty: 10
Dołączył(a): niedziela 13 lutego 2011, 23:43
Lokalizacja: FWS

Re: Kategoria C,C+E; uzupelnienie do FAQ

Postprzez Radhezz » wtorek 25 września 2012, 17:28

SeDay napisał(a):Zeby nie zakładać dodatkowego tematu zapytam tutaj otóż mając prawo jazdy kat. C i bedą w wieku 18 lat mozna zdawać egzamin na C+E ?
Nie wiem skąd takie pytanie w ogóle... Wymagania wiekowe dla C i C+E są jednakowe.
[A][B][BE][C][CE][D][DE]
Pojazdy uprzywilejowane ABCD
Jeśli nie przeklinasz w trakcie prowadzenia samochodu, to znaczy, że prawdopodobnie należysz do tej grupy kierowców, na których my wszyscy przeklinamy.
Avatar użytkownika
Radhezz
 
Posty: 756
Dołączył(a): poniedziałek 05 marca 2012, 15:30
Lokalizacja: Opole

Re: Kategoria C,C+E; uzupelnienie do FAQ

Postprzez SeDay » wtorek 25 września 2012, 22:00

Radhezz napisał(a):
SeDay napisał(a):Zeby nie zakładać dodatkowego tematu zapytam tutaj otóż mając prawo jazdy kat. C i bedą w wieku 18 lat mozna zdawać egzamin na C+E ?
Nie wiem skąd takie pytanie w ogóle... Wymagania wiekowe dla C i C+E są jednakowe.


Zadałem takie głupie pytanie bo nic nie wiem na temat reguł zdawania na C+E a wyczytałem ze na C mozna zdawac bedac w wieku 18 lat ale żeby pracować jako kierowca zawodowy trzeba miec ukonczone 21 albo 24 lata i zeby jeździł tirem jako kierowca to trzeba mieć świadectwo kwalifikacji.

I chodzi mi czy mając skonczone 18 lat i prawo jazdy kat. B moge zdawac egzmain na C a później C+E i jesli tak jest to jak zdam mógłbym poruszać się po drogach tirem powyżej 7,5 t?
Nie chodzi mi że jako kierowca zawodowy tylko mając możliwość pożyczenia od znajomego tira czy mógłbym sie takim poruszac majac zdane prawko na C+E a nie majac 21 lat.

Niech mi ktoś to po ludzku wytłumaczy bo się pogubiłem w tych prawach.
SeDay
 
Posty: 10
Dołączył(a): niedziela 13 lutego 2011, 23:43
Lokalizacja: FWS

Re: Kategoria C,C+E; uzupelnienie do FAQ

Postprzez Radhezz » środa 26 września 2012, 17:41

Problem jest nieco bardziej złożony niż Ci się wydaje.

Prawko uprawnia do jazdy wszelkimi pojazdami jakie podlegająpod wpisane kategorie PJ, ale AMATORSKIEJ.
Żeby jeździć zawodowo trzeba mieć dodatkowe badania lekarskie i kursy. I tu się zaczynają problemy, bo tutaj są różne typy kursów i różne uprawnienia są zależne od wieku kierowcy. Ale gwarantuję, że o ile będziesz mieć wyrobione wszystkie papierki to możesz jeździć na C i C+E od 18 lat.
[A][B][BE][C][CE][D][DE]
Pojazdy uprzywilejowane ABCD
Jeśli nie przeklinasz w trakcie prowadzenia samochodu, to znaczy, że prawdopodobnie należysz do tej grupy kierowców, na których my wszyscy przeklinamy.
Avatar użytkownika
Radhezz
 
Posty: 756
Dołączył(a): poniedziałek 05 marca 2012, 15:30
Lokalizacja: Opole

Re: Kategoria C,C+E; uzupelnienie do FAQ

Postprzez SeDay » środa 26 września 2012, 20:45

Wiem że pracujac zawodowo trzeba duzo kursów i badań ale mi chodzi o co innego.

Mając dla przykładu pożyczonego od znajomego czy kogoś tira (tak jak pożycza się osobówki tak tira) to czy majac 18 lat i PJ kat. B mogę zdawać C a potem C+E żeby tym tirem jechac tak dla siebie, nie przez zadna firme?

Można tak? O żadnej pracy jako zawodowy kierowcy teraz mnie nie interesuje.
SeDay
 
Posty: 10
Dołączył(a): niedziela 13 lutego 2011, 23:43
Lokalizacja: FWS

Re: Kategoria C,C+E; uzupelnienie do FAQ

Postprzez radekok4 » czwartek 27 września 2012, 12:50

Jeśli mi dobrze wiadomo to kurs na przewóz rzeczy jest potrzebny jeśli chce się zatrudnić u osoby świadczącej usługi transportowe, a jeśli ktoś ma transport na potrzeby własne to są potrzebne tylko badania psychotesty itd. Więc jeśli 18 latek zrobi pj c+e i ma swoj lub pożyczony od kolegi samochód to może sobie jeżdzić. A ograniczenie wiekowe jest przy kwalifikacji wstepnej i nie jestem dokładnie pewien czy do 21 czy 24 roku życia trzeba robić kwalifikacje pełną a tak to wystarczy wstepna
radekok4
 
Posty: 1
Dołączył(a): czwartek 27 września 2012, 12:40

Re: Kategoria C,C+E; uzupelnienie do FAQ

Postprzez SeDay » czwartek 27 września 2012, 17:17

Czyli teraz wystarczy ze zrobię C a potem C+E i dla własnych potrzeb mogę jeździć tirem?
SeDay
 
Posty: 10
Dołączył(a): niedziela 13 lutego 2011, 23:43
Lokalizacja: FWS

Re: Kategoria C,C+E; uzupelnienie do FAQ

Postprzez Radhezz » piątek 28 września 2012, 00:18

SeDay napisał(a):Czyli teraz wystarczy ze zrobię C a potem C+E i dla własnych potrzeb mogę jeździć tirem?

Tak, o ile ten "tir" jest Twoją własnością, został Ci wynajęty lub pożyczony. Takie samo wymaganie jest odnośnie tego co będziesz ewentualnie przewoził tym samochodem. Trzeba mieć kwity potwierdzające ten stan, czyli że faktycznie jest to przewóz na potrzeby własne.

Przykładowo: budujesz np. dom, więc pożyczasz od znajomego wywrotkę, a on Ci wypisuje świstek że pożycza Ci auto (dla pewności, bo logicznie rzecz biorąc jeśli masz dokumenty z auta, to znaczy że ktoś Ci je pożyczył). Potem jedziesz na pusto na żwirownię legalnie, po czym kupujesz i ładujesz na pakę np. 5 ton żwiru. Jeśli w trakcie przejazdu zatrzyma Cię np. ITD i zapomnisz kwitu/rachunku ze żwirowni, to będziesz mieć problemy. Tak samo jeśli rachunek będzie wystawiony np. na Twojego wujka.

A tak na marginesie: kto jeździ zestawem z naczepą na potrzeby własne? :mrgreen: Pamiętam za dzieciaka podjazd pod kościół w niedzielę Starem 200 i miny ludzi dookoła :lol: Aczkolwiek to było "przy okazji" trasy, a nie że mieliśmy kiedyś Stara żeby po bułki i mleko do sklepu jeździć... :wink:
[A][B][BE][C][CE][D][DE]
Pojazdy uprzywilejowane ABCD
Jeśli nie przeklinasz w trakcie prowadzenia samochodu, to znaczy, że prawdopodobnie należysz do tej grupy kierowców, na których my wszyscy przeklinamy.
Avatar użytkownika
Radhezz
 
Posty: 756
Dołączył(a): poniedziałek 05 marca 2012, 15:30
Lokalizacja: Opole

Re: Kategoria C,C+E; uzupelnienie do FAQ

Postprzez mk61 » piątek 28 września 2012, 19:20

4) niezarobkowy przewóz drogowy – przewóz na potrzeby własne – każdy
przejazd pojazdu po drogach publicznych z pasażerami lub bez, załadowanego
lub bez ładunku, przeznaczonego do nieodpłatnego krajowego i międzynarodowego
przewozu drogowego osób lub rzeczy, wykonywany przez
przedsiębiorcę pomocniczo w stosunku do jego podstawowej działalności
gospodarczej
, spełniający łącznie następujące warunki:
a) pojazdy samochodowe używane do przewozu są prowadzone przez
przedsiębiorcę lub jego pracowników,
b) przedsiębiorca legitymuje się tytułem prawnym do dysponowania pojazdami
samochodowymi,
c) w przypadku przejazdu pojazdu załadowanego – rzeczy przewożone są
własnością przedsiębiorcy lub zostały przez niego sprzedane, kupione,
wynajęte, wydzierżawione, wyprodukowane, wydobyte, przetworzone
lub naprawione albo celem przejazdu jest przewóz osób lub rzeczy z
przedsiębiorstwa lub do przedsiębiorstwa na jego własne potrzeby, a
także przewóz pracowników i ich rodzin,
d) nie jest przewozem w ramach prowadzonej działalności gospodarczej w
zakresie usług turystycznych;

Kolega podpada pod przewóz prywatny, który nie jest zdefiniowany i nie podlega regulacjom. :) Skoro nie jest przedsiębiorcą, a przynajmniej nie używa pojazdu pomocniczo do działalności, to nie musi nic udowadniać.
Pozdrawiam. Marcin.
All Rights Reserved. Ÿ
Nobody is perfect. I am nobody.
rusel napisał(a):realne to jest skur-wy-syństwo żeby wymagać od kogoś więcej niż wymaga się od siebie.
Avatar użytkownika
mk61
 
Posty: 2850
Dołączył(a): środa 09 kwietnia 2008, 14:09
Lokalizacja: Gdziekolwiek

Re: Kategoria C,C+E; uzupelnienie do FAQ

Postprzez benno » poniedziałek 18 marca 2013, 23:24

Mam pytanie jeśli chodzi o sprzęganie i rozprzęganie, czytałem właśnie Podręcznik Kierowcy W.Kędziory i on pisze że przewody pneumatyczne zawsze spinamy lub rozłączamy jako pierwsze. A tu na forum odwrotnie? Czy ktoś mógłby to wyjaśnić? Różne szkoły też różnie uczą....
Posiadane kategorie:
B
B+E
C
C+E
D
D+E
Avatar użytkownika
benno
 
Posty: 30
Dołączył(a): wtorek 08 stycznia 2013, 15:42

Re: Kategoria C,C+E; uzupelnienie do FAQ

Postprzez mk61 » poniedziałek 18 marca 2013, 23:52

Przepisy tego nie ustalają. Na kursie instruktor powinien Ci opowiedzieć miejscową "legendę", w jaki sposób do tego podchodzą w WORD.
Pozdrawiam. Marcin.
All Rights Reserved. Ÿ
Nobody is perfect. I am nobody.
rusel napisał(a):realne to jest skur-wy-syństwo żeby wymagać od kogoś więcej niż wymaga się od siebie.
Avatar użytkownika
mk61
 
Posty: 2850
Dołączył(a): środa 09 kwietnia 2008, 14:09
Lokalizacja: Gdziekolwiek

Re: Kategoria C,C+E; uzupelnienie do FAQ

Postprzez artiwie15 » poniedziałek 23 grudnia 2013, 23:33

Panowie mam 2 pytanie:
Posiadam kat C - chciałem zrobić kwalifikację wstępną przyspieszona - kurs zaczyna się w styczniu.
Czy jeżeli zdam najpierw KWP , a później zrobię do tego Kat C+E to będę musiał ponownie zrobić KWP czy KWP bedę miał automatycznie na C, oraz C+E?
Czy jeżeli zrobię KWP po 5 latach będę musiał zrobić szkolenie okresowe co się stanie jeżeli nie odbędę szkolenia okresowe ponieważ nie będę pracować w zawodzie kierowcy? Stracę KWP i będę musiał np po 6 latach robić na nowo ? Czy po prostu po 6 latach zrobię ponownie badania okresowe i zostanie przedłużone na kolejne 5 lat?
Pozdrawiam
artiwie15
 
Posty: 5
Dołączył(a): piątek 24 sierpnia 2007, 10:18

Re: Kategoria C,C+E; uzupelnienie do FAQ

Postprzez Radhezz » wtorek 24 grudnia 2013, 00:00

KW czy KWP robi się tylko raz dla danej grupy kategorii - C i pochodnych lub D i pochodnych.
[A][B][BE][C][CE][D][DE]
Pojazdy uprzywilejowane ABCD
Jeśli nie przeklinasz w trakcie prowadzenia samochodu, to znaczy, że prawdopodobnie należysz do tej grupy kierowców, na których my wszyscy przeklinamy.
Avatar użytkownika
Radhezz
 
Posty: 756
Dołączył(a): poniedziałek 05 marca 2012, 15:30
Lokalizacja: Opole

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Szkolenie kierowców

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 27 gości