Nigdy nie prowadziłem samochodu - gdzie mam zacząć?

Tutaj możecie zamieszczać opinie dotyczące kursów na prawo jazdy

Moderatorzy: ella, klebek

Nigdy nie prowadziłem samochodu - gdzie mam zacząć?

Postprzez DawidKC » poniedziałek 08 stycznia 2018, 11:41

Witam!

Jak w nazwie tematu mam taki problem, otóż mam 28 lat i nigdy nie siedziałem za kierownicą samochodu. Do tej pory radziłem sobie jakoś bez samochodu, ale obecnie chciałbym sobie zrobić prawo jazdy. Tylko nie wiem gdzie mam zacząć. Czy powinienem od razu zapisać się na kurs; zupełnie nie mając pojęcia jak jeździ się samochodem albo poprosić znajomego by najpierw mnie podszkolił?

Z góry dzięki za odpowiedzi, pozdrawiam!
DawidKC
 
Posty: 1
Dołączył(a): poniedziałek 08 stycznia 2018, 11:16

Re: Nigdy nie prowadziłem samochodu - gdzie mam zacząć?

Postprzez kolezankafilizanka » sobota 13 stycznia 2018, 17:02

DawidKC napisał(a):Czy powinienem od razu zapisać się na kurs; zupełnie nie mając pojęcia jak jeździ się samochodem albo poprosić znajomego by najpierw mnie podszkolił?


Legalnie to nikt Cię nie może szkolić, nie mając uprawnień... Proponuję trzy rzeczy. Raz, zacznij jeździć z kimś cierpliwym, żeby on prowadził auto i jednocześnie tłumaczył Ci różne rzeczy, odpowiadał na Twoje pytania. Dwa, wchodź do auta, jak stoi, powciskaj różne pedały i przyciski, biegi! ćwicz zmianę biegów, szybką i bezwzrokową, potem poznaj zbiorniki z płynami, światła itd. To możesz zrobić, a oszczędzi Ci to czasu na kursie - jak człowiek się oswoi z wyposażeniem, to mu łatwiej patrzeć na drogę ;) Oczywiście, auta sa różne, więc "nie baw się" złomem, tylko czymś w miarę nowym. Trzecia rzecz - ruch uliczny. Ja sporo jeżdżę na rowerze i śmiganie rowerem przez miasto (Wrocław) cholernie oswoiło mnie ze znakami drogowymi, pierwszeństwem itd.
--
Kat. B od X 2016. Uczyłam się w clio, a teraz wio!
kolezankafilizanka
 
Posty: 251
Dołączył(a): wtorek 25 października 2016, 11:21
Lokalizacja: Wrocław

Re: Nigdy nie prowadziłem samochodu - gdzie mam zacząć?

Postprzez Cyryl » niedziela 14 stycznia 2018, 21:05

do tego co poradziła nasza koleżanka dorzuciłbym: naukę przepisów, aby coś już wiedzieć.
jeżeli uczący się zaczyna, jest zestresowany, każda sytuacja nowa i do tego zaczyna szukać w głowie, który przepis zastosować, a tam pusto, to stopień trudności wzrasta ponad możliwości.
jeżeli jednak jest "obstukany" w przepisach, to przynajmniej jeden problem mniej. na jazdach może skupić się tylko na technice, ale nie na uczeniu się od instruktora, bo jeżeli jest skupiony na jeździe to o wiele mniej jest w stanie przyjąć.
Cyryl
 
Posty: 2495
Dołączył(a): niedziela 01 stycznia 2017, 19:54
Lokalizacja: Wrocław

Re: Nigdy nie prowadziłem samochodu - gdzie mam zacząć?

Postprzez JAKUB » sobota 03 lutego 2018, 19:26

Znajdź (spytaj w jakimś OSK) lekarza uprawnionego do badań kierowców. Zrób badania (200zł???) . Ze zdjęciem na dokument prawa jazdy (+ orzeczenie lekarza) idż do swojego urzędu wyrobić (wypiszesz wniosek,...opłaty 130.???) swój Profil Kandydata na Kierowcę (PKK).
Naucz się testów (możesz wkuć... jak większość https://www.prawo-jazdy-360.pl/test?gclid=EAIaIQobChMI_cuF6aKK2QIVYrftCh0c8QCiEAAYAiAAEgI8G_D_BwE ) i zdaj egzamin teoretyczny w WORD. (ośrodek egzaminowania). Po zdanych testach siadaj do "L-'ki". Daj sobie na to min 3 miesiące. (do maja finał bo w czerwcu zmiana przepisów)
JAKUB
 
Posty: 1406
Dołączył(a): sobota 10 marca 2012, 19:53

Re: Nigdy nie prowadziłem samochodu - gdzie mam zacząć?

Postprzez szerszon » sobota 03 lutego 2018, 19:56

JAKUB napisał(a):(wypiszesz wniosek,...opłaty 130.???) swój Profil Kandydata na Kierowcę (PKK).
YYYYY ????
szerszon
 
Posty: 16316
Dołączył(a): sobota 11 lipca 2009, 15:03

Re: Nigdy nie prowadziłem samochodu - gdzie mam zacząć?

Postprzez JAKUB » sobota 03 lutego 2018, 20:51

szerszon napisał(a):]YYYYY ????
za to Cie lubię.... to tylko ironia.
JAKUB
 
Posty: 1406
Dołączył(a): sobota 10 marca 2012, 19:53

Re: Nigdy nie prowadziłem samochodu - gdzie mam zacząć?

Postprzez szerszon » sobota 03 lutego 2018, 22:47

Przy zakładaniu PKK nie ma opłat. Stąd moje zdziwienie.
szerszon
 
Posty: 16316
Dołączył(a): sobota 11 lipca 2009, 15:03

Re: Nigdy nie prowadziłem samochodu - gdzie mam zacząć?

Postprzez JAKUB » niedziela 04 lutego 2018, 06:22

To rzeczowo uzupełnij informację, o którą prosi user DawidKC.
JAKUB
 
Posty: 1406
Dołączył(a): sobota 10 marca 2012, 19:53

Re: Nigdy nie prowadziłem samochodu - gdzie mam zacząć?

Postprzez szerszon » niedziela 04 lutego 2018, 09:05

Już uzupełniłem.
szerszon
 
Posty: 16316
Dołączył(a): sobota 11 lipca 2009, 15:03

Re: Nigdy nie prowadziłem samochodu - gdzie mam zacząć?

Postprzez bastin » środa 11 kwietnia 2018, 18:37

a uważacie że to dobry sposób uczyć się na początku samemu? w lesie lub na jakiś pustych placach ze znajomymi? czy to kiepski pomysł - mogę nabrać jakiś złych nawyków?
bastin
 
Posty: 2
Dołączył(a): środa 11 kwietnia 2018, 17:59

Re: Nigdy nie prowadziłem samochodu - gdzie mam zacząć?

Postprzez rpa » piątek 13 kwietnia 2018, 15:18

Możesz mieć później małe problemy z obowiązkiem stałego trzymania kierownicy obiema rękami (poza jazdą sportową nikt tak nie jeździ cały czas, nie oszukujmy się), ale ja bym się tym nie przejmował. Poza tym same plusy, przede wszystkim oswojenie z technologią, umiejętności też jakichś nabierzesz - zaoszczędzisz trochę czasu na nauce łuku i manewrów, więc będziesz miał więcej czasu na jazdę miejską.
rpa
 
Posty: 367
Dołączył(a): sobota 09 stycznia 2016, 17:11

Re: Nigdy nie prowadziłem samochodu - gdzie mam zacząć?

Postprzez Blacksmith » sobota 14 kwietnia 2018, 00:25

bastin napisał(a):a uważacie że to dobry sposób uczyć się na początku samemu? w lesie lub na jakiś pustych placach ze znajomymi? czy to kiepski pomysł - mogę nabrać jakiś złych nawyków?

Dużo lepiej po prostu iść na kurs, i ewentualnie później dokupić godziny. Tam Cię nauczą wszystkiego od podstaw. Nie masz czego się bać bo to instruktor za wszystko odpowiada. W lesie za dużo się nie nauczysz. Prowadzenie auta to kasza z mleczkiem (po szybkim czasie), tylko z tą różnicą, że WORD'y zrobiły z tego patologię i loterię.... niestety.

p.s- Kiedy w końcu w autach WORD zamontują kamery cofania?.... W dzisiejszych czasach to powszechnie dostępny standardowy standard! Ale nie zainstalują bo wiadomo o co chodzi.... $$$$
Avatar użytkownika
Blacksmith
 
Posty: 2050
Dołączył(a): środa 23 marca 2016, 15:54
Lokalizacja: Elbląg/München, w przyszłości Texas

Re: Nigdy nie prowadziłem samochodu - gdzie mam zacząć?

Postprzez rpa » sobota 14 kwietnia 2018, 00:52

Blacksmith napisał(a):p.s- Kiedy w końcu w autach WORD zamontują kamery cofania?.... W dzisiejszych czasach to powszechnie dostępny standardowy standard! Ale nie zainstalują bo wiadomo o co chodzi.... $$$$

Będą montować, gdy będzie to absolutnym standardem, takim jak np. ABS. Spróbuj kupić nowe auto bez ABS. A później spróbuj kupić samochód nawet nie bez kamer, a bez czujników cofania. Da się? Poza tym, kierowca wykonujący manewry na mieście z kamerą cofania, nie muszący potrafić sobie radzić bez nich? Bo chyba nie mowa o łuku, który można "zrobić" po ciemku, jedną nogą i jedną ręką? :D
rpa
 
Posty: 367
Dołączył(a): sobota 09 stycznia 2016, 17:11

Re: Nigdy nie prowadziłem samochodu - gdzie mam zacząć?

Postprzez Cyryl » sobota 14 kwietnia 2018, 06:53

na kat. B+E trafiają się ludzie - posiadacze czy to Audi Q7 z asystentem cofania, włącznie z przyczepą, czy to posiadacze nowych przyczep kempingowych z własnym napędem, które to odczepia się i pilotem ustawia na miejscu.
może więc zlikwidować tą kategorię?
ale czy każdego stać na taki pojazd lub taką przyczepę?
Cyryl
 
Posty: 2495
Dołączył(a): niedziela 01 stycznia 2017, 19:54
Lokalizacja: Wrocław


Powrót do Szkolenie kierowców

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 30 gości