jazda na jałowym biegu

Tutaj możecie zamieszczać opinie dotyczące kursów na prawo jazdy

Moderatorzy: ella, klebek

jazda na jałowym biegu

Postprzez AMP » poniedziałek 17 lipca 2017, 12:09

Pytanie może głupie, ale może mi ktoś objaśni co to jest "jazda na jałowym biegu".
Jeśli dojeżdżam do krzyżowania z sygnalizacją, to zdejmuję nogę z gazu i samochód sam jedzie na tym biegu, co był wcześniej ustawiony, dopiero tuż przed światłami dohamowuję do zatrzymania lub wrzucam 2 albo 3 w zależności od prędkości i jadę dalej.

Czy powinna wrzucić na pozycję neutralną w czasie dojazdu (w czasie hamowania silnikiem)?
Czy lepiej dojechać wytracając prędkość i zatrzymać się, czy dojrzedżając wyhamowywać, aby w tym czasie zmieniło się światło i nie zatrzymywać się?
AMP
 
Posty: 67
Dołączył(a): wtorek 18 kwietnia 2017, 10:44

Re: jazda na jałowym biegu

Postprzez eragon » poniedziałek 17 lipca 2017, 12:21

A instruktor czemu nie tłumaczy?
Jazda na luzie/neutralu lub z wciśniętym pedałem sprzęgła kłóci się z ideą ecodrivingu.
Jeśli tylko potrafisz sobie wyliczyć i dojechać do świateł aby się nie zatrzymywać to gratki..
Pozdrowienia z prawego fotela L-ki..
Obrazek
Avatar użytkownika
eragon
 
Posty: 884
Dołączył(a): niedziela 31 sierpnia 2014, 12:50

Re: jazda na jałowym biegu

Postprzez AMP » poniedziałek 17 lipca 2017, 14:01

eragon napisał(a):A instruktor czemu nie tłumaczy?

nie wiem, ale on i tak dokonał cudu... przecież mnie nauczył jeździć :lol: (może nie uważałam wtedy, bo byłam skupiona na drodze i kombinowaniu dotoczy się, czy nie dotoczy :wink: )
AMP
 
Posty: 67
Dołączył(a): wtorek 18 kwietnia 2017, 10:44

Re: jazda na jałowym biegu

Postprzez kolezankafilizanka » poniedziałek 17 lipca 2017, 16:14

AMP napisał(a):Czy powinna wrzucić na pozycję neutralną w czasie dojazdu (w czasie hamowania silnikiem)?
Czy lepiej dojechać wytracając prędkość i zatrzymać się, czy dojrzedżając wyhamowywać, aby w tym czasie zmieniło się światło i nie zatrzymywać się?


Dobrze, że pytasz, ale pamiętaj, że my tutaj nie zastąpimy instruktora. Ćwicz.

Mój instruktor powiedział, że jazda na luzie jest dla samobójców. Nie chciał tłumaczyć dlaczego, więc nie drążyłam. W podręczniku dla kursantów też podają, że nie wolno jeździć na luzie.

Zgodnie z tak zwanym ekodrivingiem, w miarę mozliwości należy korzystać z hamowania silnikiem, bo to oszczędność paliwa i klocków hamulcowych. Jeśli się jednak obawiasz, że to nie wystarczy, leciutko dohamuj nogą.

Lepiej wolniej podjechać, wrzucić niższy bieg, niż wyhamować do zera, bo nie tamujesz ruchu. Ty musisz jednak za każdym razem ocenić, czy przejedziesz na świuatłach, czy nie.
--
Kat. B od X 2016. Uczyłam się w clio, a teraz wio!
kolezankafilizanka
 
Posty: 251
Dołączył(a): wtorek 25 października 2016, 11:21
Lokalizacja: Wrocław

Re: jazda na jałowym biegu

Postprzez gumik » poniedziałek 17 lipca 2017, 18:42

U mnie tłumaczyli, że na luzie nie jechać, bo po
1. Ecodriving
2. Koła nie są dociążone i ma mniejszą kontrolę nad pojazdem. Ktoś umie uzasadnić, że tak jest naprawdę?
"Krótki prawy zjazdowy" ;-) -> http://www.forum.prawojazdy.com.pl/viewtopic.php?f=3&t=35676&p=408094&hilit=kr%C3%B3tki#p408094
gumik
 
Posty: 3457
Dołączył(a): czwartek 15 września 2016, 18:14

Re: jazda na jałowym biegu

Postprzez szerszon » poniedziałek 17 lipca 2017, 22:17

gumik napisał(a):2. Koła nie są dociążone i ma mniejszą kontrolę nad pojazdem. Ktoś umie uzasadnić, że tak jest naprawdę?
Sprawdź podczas wykonywania skrętu o 90 stopni. Raz na biegu, raz na luzie tak z prędkością 25 km/h.
szerszon
 
Posty: 16316
Dołączył(a): sobota 11 lipca 2009, 15:03

Re: jazda na jałowym biegu

Postprzez eragon » wtorek 18 lipca 2017, 19:25

kolezankafilizanka napisał(a):podają, że nie wolno jeździć na luzie.

I bardzo dobrze.. :spoko:
kolezankafilizanka napisał(a):leciutko dohamuj nogą.

No patrz, jak Fred Flinstone - a nie hamuje sie czasem hamulcem ?? :wow:
kolezankafilizanka napisał(a):należy korzystać z hamowania silnikiem, bo to oszczędność paliwa

To akurat można łatwo sprawdzić - w autku średniej klasy już jest komp i wyswietla spalanie średnie i chwilowe. Ustaw to drugie, rozpędź autko i zdejmij noge z gazu.. Ile pokazuje ??
A druga próba - po rozpędzeniu wrzuć luz lub wciśnij sprzęgło - ile wtedy pokazuje ??
Mogę podpowiedzieć - w pierwszym przypadku 0,0 l/km a w drugim ok. 1,5 l/h.. Wnioski sami sobie wyciągnijcie.. :hmm:
szerszon napisał(a):Sprawdź (...) z prędkością 25 km/h.

Proszę, nie podpowiadaj takich rzeczy bo będziemy się na forum musieli składac na jakieś kwiotki.. :lol: :lol:
Pozdrowienia z prawego fotela L-ki..
Obrazek
Avatar użytkownika
eragon
 
Posty: 884
Dołączył(a): niedziela 31 sierpnia 2014, 12:50

Re: jazda na jałowym biegu

Postprzez szerszon » wtorek 18 lipca 2017, 21:49

eragon napisał(a):Proszę, nie podpowiadaj takich rzeczy bo będziemy się na forum musieli składac na jakieś kwiotki.. :lol: :lol:
E tam...przy takiej prędkości się nie potłucze.
szerszon
 
Posty: 16316
Dołączył(a): sobota 11 lipca 2009, 15:03

Re: jazda na jałowym biegu

Postprzez gumik » środa 19 lipca 2017, 07:26

Mam pomysł. Jako, że szerszon jest instruktorem, to nagra film instruktażowy, gdzie zaprezentuje różnicę między skrętem na luzie i na biegu. Wchodzisz w to?
"Krótki prawy zjazdowy" ;-) -> http://www.forum.prawojazdy.com.pl/viewtopic.php?f=3&t=35676&p=408094&hilit=kr%C3%B3tki#p408094
gumik
 
Posty: 3457
Dołączył(a): czwartek 15 września 2016, 18:14

Re: jazda na jałowym biegu

Postprzez szerszon » środa 19 lipca 2017, 08:03

Nie dopuszczam do niebezpiecznych sytuacji. Nie zmierzam dla twej satysfakcji zrobić komuś krzywdę. Jeśli jesteś zainteresowany spróbuj sam.
szerszon
 
Posty: 16316
Dołączył(a): sobota 11 lipca 2009, 15:03

Re: jazda na jałowym biegu

Postprzez gumik » środa 19 lipca 2017, 09:07

Spoko. Czyli nie umiesz uzasadnić dlaczego nie należy jeździć na luzie. Nie wiem po co w takim razie odpowiadasz na pytania co do których nie znasz odpowiedzi. Ktoś inny zna odpowiedź?
gumik napisał(a):Koła nie są dociążone i ma mniejszą kontrolę nad pojazdem. Ktoś umie uzasadnić, że tak jest naprawdę?
"Krótki prawy zjazdowy" ;-) -> http://www.forum.prawojazdy.com.pl/viewtopic.php?f=3&t=35676&p=408094&hilit=kr%C3%B3tki#p408094
gumik
 
Posty: 3457
Dołączył(a): czwartek 15 września 2016, 18:14

Re: jazda na jałowym biegu

Postprzez AMP » środa 19 lipca 2017, 10:24

Wierzę wam na słowo :twisted:

dzięki
AMP
 
Posty: 67
Dołączył(a): wtorek 18 kwietnia 2017, 10:44

Re: jazda na jałowym biegu

Postprzez szerszon » środa 19 lipca 2017, 21:36

gumik napisał(a):Spoko. Czyli nie umiesz uzasadnić dlaczego nie należy jeździć na luzie.
Ależ zaproponowałem ci doświadczenie organoleptyczne. Sprawdzisz, będziesz wiedział.
szerszon
 
Posty: 16316
Dołączył(a): sobota 11 lipca 2009, 15:03

Re: jazda na jałowym biegu

Postprzez Cyryl » czwartek 20 lipca 2017, 05:53

gumik napisał(a):Spoko. Czyli nie umiesz uzasadnić dlaczego nie należy jeździć na luzie. Nie wiem po co w takim razie odpowiadasz na pytania co do których nie znasz odpowiedzi. Ktoś inny zna odpowiedź?...


jadąc na luzie mamy dwa negatywne zjawiska:
1. zamiast jak przy zdjęciu nogi z gazu gdzie zamykamy paliwo, musimy dostarczyć paliwa na tyle aby silnik pracował na wolnych obrotach,
2. mamy ograniczoną kontrolą nad pojazdem, bo gdy trzeba zahamować, możemy to zrobić, ale gdy trzeba przyspieszyć z jakiegokolwiek powodu, to zamiast wcisnąć gaz, musimy szukać biegu, nie zawsze trafimy w odpowiedny, aby silnika miał wystarczająco mocy i dopiero możemy przyspieszać.

przed zakrętem redukujemy bieg, aby zakręt ten pokonać z bezpieczną prędkością i na odpowiednim do niej biegu. redukcja przed zakrętem i pokonanie go z wciśniętym sprzęgłem traci sens.

nie wspominam tu o tak oczywistych rzeczach jak zjazd z wzniesień.

silnik w samochodzie nie służy tylko do pchania tego pojazdu.

natomiast przy zatrzymaniu czy to na skrzyżowaniu, czy z innych powodów, mamy trzy możliwości hamowania silnikiem:
1. noga z gazu - zamykamy paliwo,
2. redukcja biegów - jw., ale w momencie zmiany tego paliwa trochę idzie,
3. hamulec silnikowy - kat. C MAN TGL,
4. retarder - kat. D Solbus, Autosan Leader, VanHoll.
Cyryl
 
Posty: 2495
Dołączył(a): niedziela 01 stycznia 2017, 19:54
Lokalizacja: Wrocław

Re: jazda na jałowym biegu

Postprzez kolezankafilizanka » czwartek 20 lipca 2017, 11:39

Eragon, proszę, nie używaj względem mnie tonu tatusia vel przedszkolanki, bo mnie on drażni. Aha, i może od razu skreśl w tamtym moim zdaniu o hamowaniu nogą słowo "noga", a poczujesz ulgę, że np. uratowałeś mnie przed kraksą przy 20 km/h :)
--
Kat. B od X 2016. Uczyłam się w clio, a teraz wio!
kolezankafilizanka
 
Posty: 251
Dołączył(a): wtorek 25 października 2016, 11:21
Lokalizacja: Wrocław

Następna strona

Powrót do Szkolenie kierowców

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 25 gości