Kiedy kwalifikacja wstępna D?

Tutaj możecie zamieszczać opinie dotyczące kursów na prawo jazdy

Moderatorzy: ella, klebek

Kiedy kwalifikacja wstępna D?

Postprzez Pangia » środa 16 listopada 2016, 14:55

Trochę szukałem zarówno tutaj, jak i w internecie, ale nie znalazłem takiej czystej i klarownej odpowiedzi. Mianowicie jest taka sprawa: chciałbym zrobić sobie prawo jazdy kategorii D, na autobusy. Obecnie mam 22 lata, prawo jazdy kategorii B, zrobiony komplet badań lekarskich (myślałem o zrobieniu kat. C, ale ostatecznie się rozmyśliłem, bo w zasadzie nie widzę tam swojej przyszłości, a tym bardziej na TIR-ach i transporcie międzynarodowym, przez co od razu wykluczyłem robienie C+E). Czy mogę w takim razie zrobić sobie kwalifikację wstępną, a jeśli tak, to czy pełną, czy przyspieszoną? Czy mam już wszystkie potrzebne dokumenty? No i jaki jest to mniej więcej koszt? Mógłbym co prawda zapytać w szkole jazdy (rzeszowski Zryw, swoją drogą ciekaw jestem opinii), ale jeśli nie spełniam warunków, to nie ma sensu, żebym im tam gitarę zawracał.
Pangia
 
Posty: 2
Dołączył(a): wtorek 15 listopada 2016, 12:41

Re: Kiedy kwalifikacja wstępna D?

Postprzez Michal9191 » sobota 19 listopada 2016, 22:59

W Gdańsku koszt kat D ok 4000zł i jak masz 22lata to kwalifikacja pełna w Gdańsku ok 5000tyś dużo kasy i dużo czasu zajmuje.
Michal9191
 
Posty: 358
Dołączył(a): poniedziałek 05 sierpnia 2013, 17:11

Re: Kiedy kwalifikacja wstępna D?

Postprzez zgredziatko » niedziela 20 listopada 2016, 01:01

@Michal9191 5000tyś to 5.000.000
zgredziatko
 
Posty: 134
Dołączył(a): poniedziałek 13 czerwca 2016, 18:38

Re: Kiedy kwalifikacja wstępna D?

Postprzez Borys68 » niedziela 20 listopada 2016, 12:41

Cytaty z Ustawy o kierujących
Art. 8. 1. Wymagany minimalny wiek do kierowania wynosi:
1) 14 lat – dla pojazdów określonych w prawie jazdy kategorii AM;
2) 16 lat – dla pojazdów określonych w prawie jazdy kategorii A1, B1 i T;
3) 18 lat – dla pojazdów określonych w prawie jazdy kategorii A2, B, B+E, C1 i C1+E;
4) 20 lat – dla pojazdów określonych w prawie jazdy kategorii A, jeżeli osoba co najmniej od 2 lat posiada prawo jazdy kategorii A2;
5) 21 lat – dla motocykli trójkołowych o mocy przekraczającej 15 kW, jeżeli osoba posiada prawo jazdy kategorii A;
6) 21 lat – dla pojazdów określonych w prawie jazdy kategorii C, C+E, D1 i D1+E, z zastrzeżeniem ust. 2 pkt 1, ust. 3 pkt 2 oraz art. 9;
7) 24 lata – dla pojazdów określonych w prawie jazdy kategorii:
a) A – jeżeli osoba nie posiadała co najmniej przez 2 lata prawa jazdy kategorii A2,
b) D i D+E, z zastrzeżeniem ust. 2 pkt 2, ust. 3 pkt 3 oraz art. 9;
8) 21 lat – dla tramwaju;
9) 15 lat – dla pojazdu zaprzęgowego;


Art. 9. 1. Dla osób, które uzyskały kwalifikację wstępną określoną w przepisach rozdziału 7a ustawy z dnia 6 września 2001 r. o transporcie drogowym, minimalny wiek do kierowania pojazdami określonymi w prawie jazdy kategorii:
1) C i C+E wynosi 18 lat;
2) D i D+E wynosi 21 lat.
2. Dla osób, które uzyskały kwalifikację wstępną przyspieszoną, określoną w przepisach rozdziału 7a ustawy z dnia 6 września 2001 r. o transporcie drogowym, minimalny wiek do kierowania pojazdami określonymi w prawie jazdy kategorii D i D+E wynosi:
1) 23 lata lub
2) 21 lat, z tym że taka osoba może kierować wyłącznie pojazdami wykonującymi regularne przewozy osób na liniach komunikacyjnych w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 6 września 2001 r. o transporcie drogowym na trasie nieprzekraczającej 50 km.

Możesz więc zrobić tańszą kwalifikację wstępną przyspieszoną. Zanim ją zrobisz - i kategorię D też - to ci już pewnie 23-ka stuknie :). A nawet jeśli sie szybko zakręcisz, to długo te ograniczenia nie będą cie obowiązywać.
Więcej niż tu się dowiesz na forum wagaciezka.com
Borys
PJ ("1.06"; "78") odebrane 4.V.2009
Borys68
 
Posty: 1057
Dołączył(a): czwartek 23 kwietnia 2009, 06:22
Lokalizacja: Warszawa-Bielany, Rzeczpospolita Polska


Powrót do Szkolenie kierowców

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 21 gości