Kategoria B, C

Tutaj możecie zamieszczać opinie dotyczące kursów na prawo jazdy

Moderatorzy: ella, klebek

Kategoria B, C

Postprzez tomek5129 » poniedziałek 07 listopada 2016, 16:36

Witam wszystkich użytkowników forum. Nazywam się Tomek i mam pewien problem.
Posiadam prawo jazdy kategorii B i C-zrobione jeszcze po starych przepisach (bezterminowe). Potrzebuję prawo jazdy T żeby w Niemczech móc podjąć pracę i jeździć traktorami z dwiema przyczepami. W tej sytuacji pomyślałem aby zrobić prawo jazdy B+E, podobno zmieniły się ostatnio przepisy i wbijają do PJ T, aktualnie nie planuję pracować jako kierowca zawodowy i nie potrzebuję prawa jazdy C+E, wiadomo że wtedy miałbym wbite i T ale mając C+E będę musiał co 5 lat wymieniać prawo jazdy mimo iż nie planuję być kierowcą, nie potrzebowałbym też tzw wkładki. Chciałbym mieć te kategorie w PJ bo zależy mi bardziej na T ale skoro nie będę pracować jako zawodowy kierowca koniecznie będzie mi robić badania lekarskie i psychologiczne co 5 lat? Przecież to koszt około 600 zł jak nie więcej wraz z wymianą dokumentu. Jak zdam nawet prawo jazdy na B+E i będę musiał wymienić dokument to automatycznie wbiją mi kategorię C na 5 lat a resztę kategorii na 15 ??? Jak to z tym jest ?
tomek5129
 
Posty: 1
Dołączył(a): poniedziałek 07 listopada 2016, 16:11

Re: Kategoria B, C

Postprzez zgredziatko » sobota 28 stycznia 2017, 12:43

Kat. BE nie daje Ci automatycznie kat. C.
zgredziatko
 
Posty: 134
Dołączył(a): poniedziałek 13 czerwca 2016, 18:38

Re: Kategoria B, C

Postprzez Cyryl » piątek 03 lutego 2017, 06:18

kat. T uprawnia do prowadzenia pojazdów - ciągników rolniczych (z przyczepami także) tylko na terenie RP. więc jeżeli chcesz pracować w Niemczech na ciągnikach rolniczych (z przyczepami również) i wyjeżdżać nimi na drogi publiczne, to musisz mieć B+E lub C+E.
jeżeli zrobisz prawo jazdy C lub C+E nie musisz wymieniać co 5 lat i nie traci ono swojej ważności. po upływie terminu badań i KO (kwalifikacji okresowej) kod 95, najczęściej 5 lat, nie będziesz mógł wykonywać zawodu kierowcy, co jest określone w Ustawie o Transporcie Drogowym art. 39a, ale same uprawnienia zostają ważne.
Cyryl
 
Posty: 2495
Dołączył(a): niedziela 01 stycznia 2017, 19:54
Lokalizacja: Wrocław


Powrót do Szkolenie kierowców

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 13 gości